Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от quietriot »

Е има ги де, при дария бол с тая нехуманна цена ;-)
COLDy1
Мнения: 20
Регистриран на: Вто Авг 09, 2011 17:51

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от COLDy1 »

И аз попаднах днес случайно в едно магазинче на такива, и бях чел статията и си казах, задължително да ги пробвам и си взех една с червена лепенка 16г. Нямаше по голям размер. Много измислена игра има тая блесна по принцип. И тъкмо си помислих, че съм се прецакал и почнах да експериментирам с проводките, дори леко туичване, пропадане, по бързо по бавно какво ли не .... и определено стигнах до извода, че тая блесна не е за риболовци харесващи монотонна еднообразна проводка. Почвайки с експериментите :) и на щуклетата предмен нещо има стана и взеха, че пощуряха ..... вярно днес на щуката и беше ден, щото като цяло си гонеше прилично, обаче отдавна не ми се беше случвало да провокирам в периметър 10 кв. метра да ми ударят за 15 минути 5 щуклета между 600 и 900г. направо се изумих, по принцип там недава толкова много ..... за кофти късмет, скъсах я в някакъв огромен подводен дънер. Смених на Моска Сафир :) най уловиста ми досега клатушка и многото удари секнаха .... а щуката си гонеше още тук там.На моската, малко по късно само един удар е вярно 2кг. добра щука :) но определено мисля, че на GRBA в размер 22г., ще излизат също доста големи щуки. Много ми хареса изработката и дистанциите, които се постигат с много добра точност дори при вятър .... неща които доста куцат на Моската ....
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Leo »

Здравейте колеги,

Използвах последните хубави дни да повърлувам в околностите.
Както казва моята дружка Павел сестрата,хубавия такъм е голям стимул за риболов :)
По негова покана се включих в състезанията на река Росица и Синия Дунав.
Някои колеги ми споменаха,че не са впечатлени от играта на клатушките GRBA.Дори по този въпрос, получих лични съобщения с питане за типовете проводка и опасения от наглед пасивната игра на блесната.Не е важна нашата гледна точка колеги,важна е тази на рибите!!!Мога да ви кажа,че ако във водоема има щука с каквито и да било размери,ТЯ ще атакува GRBA-та :wink:
На състезанието на река Росица,през цялото време обработвах сравнително къс и дълбок участък.Единствения удар бе на клатушка GRBA и влакното ми бе безмилостно прерязано.Ироничното е,че преди да почнем да мятаме,с Павел обсъждахме дали при наличието на трофейни кефали в реката и изключително бистрата вода е целесъобразно използването на метален повод.И изобщо не предполагах,че в тая малка и плитка речица има толкова големи щуки :roll:


През последните два дена хванах десетки щуки със сръбската клатушка.Повечето размер "писалка" и рядко някоя по прилична.Разбира се хванах риби и с други примамки,но GRBA-та прилъга и около 4-5 килограмова щука,която откачих съвсем в краката ми.Не ми върви с едрите щуки и това е :(
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от stancom »

Много ми е интересно защо реши да сложиш толкова рошав силикон на офсетката ? Също и за възела на карабинката, но по този въпрос май сме спорили и преди :roll:

Изображение
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Leo »

:) Станчо,реших да сложа офсетна кука и силикон,защото това е единствения начин да влеза между дънерите.Разбира се,след снимката забих острието в силикона и облових най-закачливите места без загуби :wink: Със стандартния монтаж с тройка,преди това оставих в дънерите три клатушки :evil:
А това,което е вързано на карабинката е метален повод и най-добре се връзва със стандартен клуп с двоен възел.
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от stancom »

За офсетката и силикона ясно, интересуваше ме защо го избра толкова рошав ? Монтажа има и друго предимство, забавя клатушката.
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от te4osoma »

stancom написа:Монтажа има и друго предимство, забавя клатушката.
Също сменя и играта на целия тандем...което не е без значение в определени дни..

през последните няколко години на един и същ водоем имам резултат и то не лош само и единствено на този монтаж ,без значение от модела на клатуната ,няма ли силикон /аз слагах туистери/ няма пипане ...сложа ли туистер ,имах си подготвени само тройки с туистери и ги слагах на различни само клатуни веднага имаше резултат...отделно имах частични резултати на въртележки плюс туистер на тройката..
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Leo »

Да,понякога хибридните примамки вьршат чудеса :wink:
Вчера,въпреки лошото време не издържах и надъпах малко щуклета от близките до града гьолове.Няма големи.И добре,че няма :) защото на тръгване забравих поводите и вирбелите.
Най добрата удари на GRBA 16гр ,но не се закачи.Веднага смених с въртяща и я взех с първото подаване.

Изображение
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Д-р Флекс »

Ти си уцелил "прозореца", отворен от Митко Тодоров. :tup:
В такива моменти ни вирбели, ни поводи ти трябват - ще ловиш, дори и без тройка на блесната задължително ще ловиш. Дори и да не искаш да ловиш, с гръб към водата да стоиш, пак ще ти кълве. :idea:
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от empar »

Малко да изтупаме темата от прахоляка. Още от първото зареждане имам такива клатуни и доста време съм им отделил, но чак в последните 4-5 излета взеха да дават резултати(или по-скоро сега им напипах ваксата), вкл. един кефал около 2те кила, които ми се откачи в краката. Разхождам ги предимно по Софийските баластриери. Водя ги с паузи от 4-5 секунди. Тази проводка ми се струва нау-удачна. Като размери съм се ограничил до 4, 8 и 11 грамовите варианти с цел костур, кефал и някоя щукичка. Имам сериозен асортимент, по които не съм променял нищо за сега, но куките и вирбелите със сигурност ще се сменят в даден момент. В началото си мислех, че цветовете надали ще имат каквото и да било значение, обаче се оказа не съвсем така. Ето няколко прости наблюдения, като се надявам и вие да споделите вашите по въпроса:
- Червена лепенка > всички останали лепенки(без синя и зелена, понеже не се внасят и не съм ги пробвал) > Scala(т.е. щампованите люспи) > Pure, т.е. голия вариант.
- Поглеждайки над лепенката имаме два варианта на самия метал, като тук според скромната ми особа сребрърният цвят май е по-добрият вариант от медния. Може и да съм в грешка....

Други виждания по темата??
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
stoik
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 25, 2013 18:44
Риболов: спининг, мач, фидер
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от stoik »

Работи, без лепенки, сребриста, среден грамаж. Трябва малко да се "накара" да играе, но има резултатност при прокарани без резултат преди това други. Стой в постоянния арсенал, вече.
wobler4o
Мнения: 29
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 8:29
Риболов: спининг
получил Браво: 1 път

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от wobler4o »

ловят си клатуните но за сега имам по дунав само щукички някой да е заковавал нещо друго сащото сърбите ги дават универсални.
Хариус
Мнения: 2409
Регистриран на: Чет Авг 16, 2007 21:41
Местоположение: ШоПландия
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 36 пъти
Обратна връзка:

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Хариус »

Някой имал ли е наблюдения, евентуално успех с най-тежките варианти?
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от te4osoma »

Хариус написа:Някой имал ли е наблюдения, евентуално успех с най-тежките варианти?
Има наблюдения и успехи, СОМ.. :tup: задължителна смяна на халките и куките..

:wink:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Аватар
Vassil
Мнения: 546
Регистриран на: Сря Ное 19, 2008 12:30
Риболов: Spin, Ice Jig & Relax
Местоположение: София
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 39 пъти

Re: Клатушките GRBA – новите стари убийци на щука

Мнение от Vassil »

Leo написа:А това,което е вързано на карабинката е метален повод и най-добре се връзва със стандартен клуп с двоен възел.
Лео, а какъв метален повод ползваш?
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”