Вэзможно ли е?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от Anton_65 »

всеки си мисли какво е писал и че е прав
споменах че една корда...айде по народно :lol: като я вържеш на възел и дръпнеш,не ли се скъса при усилие,значи е здрава,какво се умува още не знам :roll: ,пък който каквато марка си харесва да я ползва :tup:
goran
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2014 21:53

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от goran »

Благодаря за отговорите на всички писали в темата.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от pux »

Anton_65 написа:...като я вържеш на възел и дръпнеш,не ли се скъса при усилие,значи е здрава..
+1
Това е най-бързият и лесен начин да добиеш най-груба представа доколко един монофил е здрав ... в магазина :). Аз напр. никога не вземам монофил обозначен от 0.18 и нагоре, който се къса при такъв тест с плавно усилие. Този тест, обаче, не дава абсолютно никаква представа доколко един монофил е устойчив на износване т.е. дори и да издържи теста може след час-два интензивен риболов да се къса на ръка и без възел :(. Ерго, за да разбереш дали един монофил става и те устройва, трябва да го пробваш!

Поздрави

P.S. Нямам абсолютно никаква представа как някои колеги ползват един монофил по цял сезон или повече :roll:. При мен издържат 2-3 риболова max! Скъпи-евтини, все тая ...
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от Д-р Флекс »

pux написа: P.S. Нямам абсолютно никаква представа как някои колеги ползват един монофил по цял сезон или повече :roll:. При мен издържат 2-3 риболова max! Скъпи-евтини, все тая ...


a. може би ползват повече от една макара....
б. може би ходят на риба в пъти по-малко... :D
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от Мунчо »

pux написа:...
P.S. Нямам абсолютно никаква представа как някои колеги ползват един монофил по цял сезон или повече :roll:. При мен издържат 2-3 риболова max! Скъпи-евтини, все тая ...
Солидаризирам се с това мнение. За 2-3 по-интензивни риболова монофила е подобаващо амортизиран. От доста време използвам нормални бюджетни влакна, които сменям редовно, вместо да разчитам на чудодейни свойства при именити производители.

п.с. Между другото, ползвах от любопитство две интензивно споменавани влакна на "Варивас" от серията "Супер Троут" - слаборазтеглив и цветен вариант. Не открих особена разлика или нещо изключително в сравнение например с бюджетния "Колмик Атомик лайн" за 2.50 лв, който обаче е едно прекрасно достъпно предложение за скромни риболовци. Аз си го сменям на 2-3 риболова максимум и си свиркам. При това винаги се поддържат пресни наличности. Държа да отбележа, че не правя реклама на чичо Веско Щедрия, нямам каквито и да е отношения с него или келепир от това.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от pux »

Д-р Флекс написа:a. може би ползват повече от една макара....
б. може би ходят на риба в пъти по-малко... :D
в. може би нямат реална представа как и доколко се променят свойствата на монофила в процеса на експлоатация. Но няма нищо - рано или късно някоя истинска риба поправя това недоразумение :)

Бих предложил следният тест, за тези които имат някакви съмнения по въпроса :): нека вземат напр. VARIVAS Super Trout Advance Nylon 0.205 - монофил от най-високо качество, достатъчно здрав, по общо мнение. Нека вземат и една 10-12 гр. клатушка и да направят 100-тина силови замятания с нея, на максимална дистанция - при мен това се равнява на ок. 3 часа нормален риболов през лятото. И след това нека пробват здравината в първите 10-тина метра след блесната - къса се без възел и без особено усилие .... И това още при първият риболов! А какво става на следващия? А на по-следващия? А след цял сезон??? Разбира се, този тест е екстремен (макар и съвсем реален), но дава много добра представа колко бързо и най-качественият монофил може да загуби свойствата си!
Последно промяна от pux на Сря Сеп 24, 2014 11:28, променено общо 1 път.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от Д-р Флекс »

истинските риби ги лови само Асен Рачев... къде сме ний, къде е той ...
Аватар
Райко Георгиев Загоров
Мнения: 380
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 17:26
Местоположение: София

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от Райко Георгиев Загоров »

"..От доста време използвам нормални бюджетни влакна, които сменям редовно, вместо да разчитам на чудодейни свойства при именити производители."

А дано портрета като прочете туй твое мнение, Джизъсе, да вземе да проумее таз безспорна истина :D :D, щото нас бащите никой ни не слуша :? :? .....
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!!!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от naso »

А възможно ли е на едно и също влакно да му слагат различни названия и параметри :D
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от ynovi »

pux написа: Нека вземат и една 10-12 гр. клатушка и да направят 100-тина силови замятания с нея......
А защо мяташ 10-12 гр. клатушки с монофил а не с брейд?
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от quietriot »

ynovi написа:
pux написа: Нека вземат и една 10-12 гр. клатушка и да направят 100-тина силови замятания с нея......
А защо мяташ 10-12 гр. клатушки с монофил а не с брейд?
ми то и аз с моно ги мятам с мултитата само че с 0,30.
иначе моя избор е колмик аксеал приятно оранжево и ролки по 450 метра май бяха.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от pux »

ynovi написа:
pux написа: Нека вземат и една 10-12 гр. клатушка и да направят 100-тина силови замятания с нея......
А защо мяташ 10-12 гр. клатушки с монофил а не с брейд?
Намирам монофила за по-подходящ за условията, където ловя (пъстърва в кристално бистра, стояща вода) - по-трудно забележим, има известна разтегливост, по-издържлив от тънко плетено на наранявания/триене в камъни или скали, по-устйчив на усукване. И по-евтин, разбира се :).

P.S. Не мятам само клатушки :), това по-горе беше само условието за тест.
Последно промяна от pux на Сря Сеп 24, 2014 16:34, променено общо 1 път.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от pux »

quietriot написа:
ynovi написа:
pux написа: Нека вземат и една 10-12 гр. клатушка и да направят 100-тина силови замятания с нея......
А защо мяташ 10-12 гр. клатушки с монофил а не с брейд?
ми то и аз с моно ги мятам с мултитата само че с 0,30...
:) Адаш, имаш ли представа за колко време потъва 10 гр. клатушка на 10 м., ако е метната с 0.30 примерно на 30 м.?
balkanka
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 05, 2014 8:15
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от balkanka »

Абе чета, чета и мнооо сложно изглежда...Аз преди 4-5 години открих модел на Тубертини "Топ Скорър", с който съм извлачал всякакви телеса...па и цял сезон си ловя с него и с една макара... :cry: :cry: :cry:
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Вэзможно ли е?

Мнение от quietriot »

pux написа: Адаш, имаш ли представа за колко време потъва 10 гр. клатушка на 10 м., ако е метната с 0.30 примерно на 30 м.?
що ми няма отговора незнам, но накратко нямам идея с брейд около 10-12 секунди.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”