Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от sharo1 »

Мисля,ползвам флуорокарбона,щото е по твърд и не се оплита :roll: оплитат поводите и по не се къдри от мекото монофилно влакно :)
Ползвам както за поводи за спининг ,така и за др.Риболови
Първия който ползвах е на Формакс 50м за 10лв
А бюджетен е този-50м за 5 лв,ползвам от 0,12мм до 0,26мм

Изображение

Имам шаран 11кг изкаран с 0,12мм :D

http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=53023
nordwolf
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2011 17:50
Риболов: Тролинг
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от nordwolf »

sharo1 написа:Мисля,ползвам флуорокарбона,щото е по твърд и не се оплита :roll: оплитат поводите и по не се къдри от мекото монофилно влакно :)
Ползвам както за поводи за спининг ,така и за др.Риболови
Първия който ползвах е на Формакс 50м за 10лв
А бюджетен е този-50м за 5 лв,ползвам от 0,12мм до 0,26мм

Изображение

Имам шаран 11кг изкаран с 0,12мм :D

http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=53023
Това не е флуоро,при тест с запалка няма угасяне!!! :roll:
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от ynovi »

Не съм използвал флуорокарбони за основно и немога да изкажа впечатления, при джиг смятам, че е предимство. Засега ги ползвам само за лидери и съм доволен. Впечатленията ми са : -Твърди са, почти неразтегливи в сравнено с монофила, но са малко по-слабички /като цяло/. Затова е важно за лидер да се използва точния, съответстващ на издръжливостта и съобразен с цялата линия, за да не се окаже прекалено слабо място.
Иначе използвам най-много Duel Powerkarbon 6 lbs. /0.205 мм/. Взех го преди година защото в магазина ми казаха, че нямат по-зрав от него в този размер. Преди това бях с някакъв по-бюджетен 0.18 мм на Salmo, но като се има в предвид, че тогава имах проблем и с аванса на предишната макара /хич не можехме да се разберем с този аванс… / и тези двете като се съчетаят се сещате каква неприятност е гарантирано да се получи ….
От Duel-а съм доволен, но нямам впечатления от други за да сравнявам. Иначе казах, че го ползвам само за лидер и не знам как държат другите флуорокарбони на възли, но този задължително трябва да се подмени след риболов, в най-лошия случай, ако не се смени поне преди следващия рибилов трябва да се направи нов възел към карабинката, защото баш на този възел се къса. Със здравината на възела към основното влакно няма никакъв проблем, поне с този който аз използвам Duble Albraight.
Митко Кирилов
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 11:42
Местоположение: Варна
получил Браво: 3 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Митко Кирилов »

По темата, но в малко друг профил: морския. :D
Флуорокарбоновите влакна се ползват повече от 5-6 години като поводи за зарган и за изработване на чепарета за сафрид, чернокоп и лефер. :tup:
Тук ще споделя личното си мнение и наблюдения само за ползването на такова влакно при улов на зарган.За чепаретата не мога да бъда компетентен, тъй като наблюденията ми са оскъдни. :(
За да определя кои са бюджетните и приложими за целта марки флуорокарбон направих сравнение на предлаганите /почти всички/ брендове по два показателя: цени и посочена от производителя издържливост на “скъсване”.В резултат от направените сравнения се ориентирах към: Toray Premium с размери 0.134 и 0.156 с по 50 м на ролка и DUEL H.D.Carbon PRO100S, размер 0.165 на ролка 100 м. В резултат за поносим бюджетен разход :wink: си набавих пълната гама от необходимите за един/и повече/ сезон влакна.Размерът 0.134 се оказа изключително полезен и «уловист» :) и само той ми е на изчерване и ще се наложи да го «допълня» за следващия сезон.
Нещо повече: за следващия сезон планирам да се снабдя с по-големите дебелини на бюджетния DUEL H.D.Carbon PRO100S за изготвяне на такъми за кефалови. :fish15:
По отношение на приложението на тези влакна в морския риболов:
1. Определено са резултатни когато рибата е пръсната и капризна.
2. Ефект сутрин рано, надвечер и при облачно време: колкото и да е «невидим» флуорокарбона при слънце е възможно да проблясва във водата/Лично мнение/.
3. Ако се съхраняват такъмите по подходящ начин- не стареят.
4. Трябва да се експериментира и подбере подходящ възел за куката, за да не се накъдря влакното.
Употребявам флуорокарбонови влакна повече от 6 години и лично за мен горепосочените брендове, размери и размотки са най-бюджетно решение. :fish2:
Нещата не са такива, каквито изглеждат!
mikibg
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 22:10
Местоположение: Варна
получил Браво: 10 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от mikibg »

По -''читавите '' производители на флуорокарбонови влакна в спецификацията им обявяват какъв тип са - hard , soft ,medium. Примерно хард като цяло са по издържливи но повече се къдрят и понякога ''изглеждат'' като тел , което е неприемливо при използването им в някои случаи. Лично аз предпочитам софт по-мекия тип .Отделно мисля ,че на всички е ясно колкото по бюджетно е влакното толко по -ниско е % съдржанието на флуорокарбон в него и повече се доближава до монофила . Това важи за много от цитираните марки в предните постове ,което води до заблудата в много колеги че няма голям смисъл от изпозването на съответните поводи.

Поздрав
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Мунчо »

Все се каня да направя кратко допълнение към темата, но поради различни причини(и най-вече откровен мързел) не предприемам никакви практически действия.
Значи, пробвах още четири влакна. Двете откровено бюджетни, воден от нездраво любопитство и с ясното съзнание, че си хвърлям парите(макари и съвсем скромни) за откровени посредствености. Става дума за "EXELLINE FLUOROCARBON" и "Balsax White Peacock", двете с диаметър 0.20. Първото ще се въздържа да го коментирам по какъвто и да е начин, а второто се оказа изключително "ранимо", чупливо и къдрещо се от ролката. Може би причината се крие в откровеноо малкия диаметър на последната, начина на навиване, или вложения материал. При плъзгане на пръсти при прекарване по дължината му прави впечатление осезаемо усещане за начупеност, сякаш е пресукано. Веднъж вързано и с приглаждане(говорим за използване като лидер за джиг), приема изпънато състояние, но въпреки това по местата на значително пречупване остават мътни участъци, а при скъсване края няма характерния за доказания материал от този тип вид на цъфнал косъм с няколко пръснати филамента, а изглежда като стандартно монофилно влакно. Издържливоастта му е далеч от заявената, според мен.
Третото влакно, познато ми от преди е "Berkley Trilene Fluorocarbon" - меко, мазно, но бих казал най-капризно към възел, ако се връзва на сухо и без плюене, колкото и неестетично да звучи. Иначе вързано правилно се доближава по непретенциозност до стандартен монофил и се чудя дали действително е флуорокарбоново, или просто е с такова покритие, независимо от претенцията да е 100%(която се оправдава от относително високата цена, доближаваща се до тази на доказаните производители). Не разполагам с микрометър, но ми се струва, че диаметъра му е откровено по-голям от заявения.
Четвъртото е "Lazer Fluorocarbon SS-HD" в диаметър 0.259мм. Много гладко и безпаметно(правя уточнението, че понятието "памет" в случая е относително, тъй като служи само за лидер, без практически да е подложено на интензивно въздействие от страна на макарата), здраво и силно цепещо се при късане, както подобава и очаквам да видя от влакно с претенцията да е изготвено от флуоринов материал. За момента единствения кусур, който му откривам е, че трябва да се вързва внимателно и е капризно при снаждане с по-тънки линии, както и с такива от друг материал(плетено при ползване като лидер). Иначе веднъж вързано внимателно и с плюене :lol: , няма последващи проблеми. Много ми допадна обстоятелството, че начупванията практически изчезват при изпъване и разтриване между пръстите - накъдреността, вследствие на навиване върху шпулата до следващия риболов бе отстранена практически с два изтегляния между пръстите и влакното възвърна първоначалната си идеална гладкост и изправеност. Като казах "изправеност", при отвиване от шпулата излиза меко и право, без следа от каквито и да е механични въздействия и каквато и да е витиевата фриволност.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от maranzika »

Един + от мене за това флуоро:
http://shop.fishing-mania.com/viewline_ ... uorocarbon" onclick="window.open(this.href);return false;
Никога не съм бил почитател на тази марка.Това влакно го взех малко случайно(просто в него магазин нямаше друго 0,30),но вече 2 месеца го въртя като лидер при джиг и мога да кажа че за тази цена(тогава го взех за 10лв.,сега гледам има промоция някаква) съм страшно доволен. :tup:
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
jiro
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 23:05
Риболов: подводен риболов ,тролинг,спиннг
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от jiro »

Обръщам внимание на това влакно като доста задоволително http://puffin.bg/index.php?item=139&group=1" onclick="window.open(this.href);return false; бих добавил, че го ползвам за конвециален джиг от лодка при дебелина 0,25 в съчетание с PE8#06 като преди да го открия бях щастлив от гореопоменатия "Лазер" но това му нацепване и нетърпимуста му към пречупващи възли като "паломар" ме накара да потърся друг бюджетен заместител и така попаднах на "Lima"...
Колкото за споменатия от Миро розов "momoi" за сега ми е фаворит в избора за флуoро (с уточнението ,че го ползвам само за лефери в големите диаметри 0,40-0,60) сравнен с Duel H.D. Carbon както и YGK 100% Fluorocarbon-clear като последните 2 бързо биват углозгвани при този безпощаден риболов и те вкарват в бокса, капризни са и от към възли за разлика от момойа, но за жалост всички те са извън обсъжданата ценова категория.
emo-
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2012 15:20
Риболов: спининг
Местоположение: Харманли

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от emo- »

Димитър Тодоров написа:
k99 написа:... Второ - какви възли/влакна използвате за връзване към карабинка или вирбел(за възел флуоро с брейд имам решение), при големите диаметри от 0,4 нагоре (поводи за щука)?
При ФК- халка (карабинка,вирбел) ползвам uni-knot успешно,но вместо две ,правя три витки,които подреждам внимателно. Съвсем прост и надежден възел е,опитай.

*Поводи за щука правя целенасочено с диаметри от 0.6 нагоре, в момента ползвам
влакно на Сънлайн 44 либри/0.6 мм .

Поздрави,
Димитър,а какъв възел ползваш при свързването на флуорокарбона с основното влакно(плетено),аз по принцип ползвам стоманени поводи,ама реших да пробвам и с флуоро.В рибарския магазин откъдето купих повода пича ми даде двойни тръбички за направата на повода,при самото притискане не се ли пречупва повода така
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Д.Граховски »

emo- написа: Димитър,а какъв възел ползваш при свързването на флуорокарбона с основното влакно(плетено),аз по принцип ползвам стоманени поводи,ама реших да пробвам и с флуоро.В рибарския магазин откъдето купих повода пича ми даде двойни тръбички за направата на повода,при самото притискане не се ли пречупва повода така
Аз наскоро опитах този
и за сега съм с много добри впечатления. Това което намирам като огромно предимство е, че не закача по водачите, а за мен това е достатъчен показател, разбира се и здравината на възела, да го използвам и за напред.

Изглежда засукан и бавен, но на мен за първия път ми се получи много добре и сравнително бързо.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от rap66 »

Моят фаворит от 2 г. Seguar 130, на цена от около 35 лв. за 130 м.

Изображение

При положение че нямаме средства да измерим качеството "невидимост", т.е. коеф. на пречупване, сложих край на мъките с избора на марка, на която би трябвало да се вярва, и расфасовка която е поносима като цена/количество. Използвам го изключително за морски риболов, в размери от 0.168 до 0.40. Еми едно лошо нещо не мога да кажа - изключително меко, здраво на възел и опън.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Димитър Тодоров »

emo- написа: Димитър,а какъв възел ползваш при свързването на флуорокарбона с основното влакно(плетено),аз по принцип ползвам стоманени поводи,ама реших да пробвам и с флуоро.В рибарския магазин откъдето купих повода пича ми даде двойни тръбички за направата на повода,при самото притискане не се ли пречупва повода така

Емо, ползвам олбрайт-нот ,който правя с плетеното влакно,а с остатъка от ФК връзвам като малко контра възелче uni-knot.
Това с тръбичките за повод от ФК не знам дали е добра идея,не съм опитвал,уни-нот и олбрайт-нот ме удовлетворяват като възли за целите ми.

И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
tiho76
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 16:29
Риболов: na pluvka

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от tiho76 »

аз ползвам на лазер една ролка заповоди от 3лв за 30м ис неч на касата 6тека изправих камасан 611 като вдигнах 3 кл 6аран вав ваздъха
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от Мунчо »

А-а-а-а-а, хайде моля без методиица, че няма кой да се напъва да чете!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
madbiker
Мнения: 38
Регистриран на: Съб Май 12, 2012 16:41
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Re: Впечатленя от бюджетни флуорокарбони

Мнение от madbiker »

Чудесна тема :tup: Да споделя и моят опит. Купувал съм Lazer, Colmic, Berkley, Shimano, Duel и Seaguar флорокарбони. Цените им са като палитрата на дъгата. Останал съм много доволен от два продукта Seaguar. Единият е AbrazX и го ползвам основно за поводи, издържа на лефери без проблем. Другият модел Seaguar e InvizX и е добър и за каст/спин Интересно е, че сега виждам доста флуорокарбони с розов отенък и се твърди че са още по-трудно забележими за рибите. Ако някй е ползвал нека сподели...
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”