За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: За и Против продажбата на тройки

Мнение от babydoctor »

quietriot написа:Цапалата същоса са брако, но се продават навсякъде-било мрежа за ловена на стръв. Докато не се инкриминарат в ЗРА
Ама, Васе, откакто се научих да чета, в ЗРА пише, че любителският риболов се извършва само със спортна въдица с до две куки - никъде не пише за спортни мрежести пособия. И пак опираме до ключовата дума КОНТРОЛ. А ако са изобретили верно нова форма на търмък, то опира до морала на търговците и тогава вярно бойкотът би бил единствена форма на въздействие, само не ми е ясно как би се осъществила - русенци ще минат само на онлайн поръчки или ще ходят до Варна на пазар? Несериозно ми звучи... :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: За и Против продажбата на тройки

Мнение от stancom »

Asio написа:.... Описаното от мен и първата снимка показват много ясно за какво иде реч. Куки за търмък, двойки дълго рамо, без контра, освен за бракониерство за абсолютно нищо друго не стават. ПРОТИВ СЪМ.
И аз съм силно против търмъка, и май съм от първите които прореваха от него. Той стои на второ място в Искър сома да стане изчезващ вид. Но точно такива куки търсех преди време за поролонка ( ако така се пише ) Говоря за двоики с дълго рамо, за тези от снимката не мога да се ориентирам за размера, та не съм сигурен дали не стават за тая работа :?
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
p_zarkov
Мнения: 939
Регистриран на: Пет Юли 21, 2006 11:04
Местоположение: Ruse
дал Браво: 160 пъти
получил Браво: 148 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от p_zarkov »

Поради факта , че темата тръгна от моята снимка и възмущението ми , ще взема отношение по въпроса , иначе толкова ми се е сгадило , че не ми се говори , камо ли да пиша !
Първо искам да кажа , че уважавам мнението на всички колеги и най вече и на тези от вас които открито го споделят , каквото и да е то !
Сещате ли се как започва народната приказка "Болен здрав носи " ? Ще ви припомня , че точно нея снощи четох на малкият си син . Дядото се прибира от реката с ЦЯЛ КОШ риба и вижда лисица на пътя . Тогава си казал : И РИБКА НОСЯ на бабата , че и ново палтенце ще има ! Та защо ви го подсказвам .Сега ще ви разкажа.
. В участъка на Корабният завод в Русе всяка зима се събира риба . Обичайно се лови с фино чепаре на пинки , бял или само на стереопор. Правят се по 5-10 риби на ден на човек , в добри дни до 15-20 максимум . И така докато не забраниха чепаретата. Риболова продължи като чепарето се севде до две куки и рибите които се ловяха бяха като бройка доста по-малко . От ИАРА минаваха редовно ( нали сме в града все пак ) да гледат с какви такъми се лови . Миналата зима в района се бе групирала МНОГО голямо количество риба - толстолоб , платика , скобар , морунаж.
Случваше се да се закоси някоя риба докато вадиш - така ден два и се мина на ОТЯВЛЕНО ТЪРМЪЧЕНЕ ей така посред бял ден . Тридесет човека чакат да им клъвне , а десет дерат яко ............... Подадоха се сигнали до ИАРА и актове имаше и какво стана . Някои почнаха да си водят хора да стоят на пътя и да гледат за проверяващи , това сработи няколко дни , после сложиха ЕДИНИЧНИ куки голям номер и пак БОЙ .
От ИАРА посещаваха района всеки ден .И така докато не заваля един обилен сняг , ама сняг ви казвам .Цял ден и нощ . В този ден бяхме 5-6 човека , рибите бяха там и кълвяха . След снега пак отидохме и ................... от хилядите риби нямаше и помен . Никой , не хващаше нищо . Чуха се едни приказки , че пазачите на пристанищният комплекс чули ноща някаква глъчка и видяли лотки в Дунава , но какво са правили в снежната буря там само може да се досещаме ...............
А колко кауфлански чанти с риба се изнесоха от там няма да описвам .Дядото от приказката само може да мечтае .
А за Текето какво да кажа . Ядосвам се , че няма ЕФИКАСЕН контрол . Иначе се зарибява , организират се детски риболовни състезания , има няколко еко акциии за почистване , такса за риболов има . Абе всичко звучи добре , но явно не е .
Според мен много от нещата са започнали още с онази приказка и независимо в кой водоем се случват нещата , те са идентични в цялата страна . Дали от глад , дали от мерак , дали щот е простак - той тъпче не само рибите - той си е такъв ЧОВЕК !
p_zarkov@abv.bg
0887417618
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от ynovi »

Само да кажа, че преди около две години, когато прохождах в спининга исках да си купя тройки за малки воблерчета от риболовния магазин в Красно село. Но имаха изложени само големи такива, пък аз исках малки, ултралайттови...
Питах продавача /едно момче/ дали няма други тройки. А той ме погледна едно такова странно и с недоверие и ме попита назидателно: А знаеш ли, че риболова с тройки го забраниха? Учудих се какви въпроси ми задава, казах му: нямам никаква представа, не съм запознат. (аз от спининг само се интересувах и незнаех какъв точно е този риболов и че става дума за това скоето му казват косене) После отговори, че нямали други освен изложените и това беше ... :lol: :lol:
Ама тогава много се учудих как така нямат тройки № 12 или 14, а огромни сомски колкото искаш... Ще рече някой, че всеки втори рибар лови риби от 5-10 кг. нагоре... :)
Та да кажа, че в някой магазини не е баш така..
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от babydoctor »

Е, ако става въпрос за магазина на Дария на спирка Праскова, повече от 10 години си пазарувам от там тройки, включително за блесни 00 и 1, никога не е било да няма. Те, вярно, ме познават, ама тройките си седят на показ под витрината. :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от kontev »

Извинявам за предишното си мнение, чел-недочел, помислих, че иде реч за обикновени тройки, в последствие разбрах, че става дума за "специални" куки за търмък, които наистина е редно да бъдат забранени, както и всички останали пособия, които се използват само или предимно от бракониери :oops:
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от ynovi »

babydoctor написа:Е, ако става въпрос за магазина на Дария на спирка Праскова, повече от 10 години си пазарувам от там тройки, включително за блесни 00 и 1, никога не е било да няма. Те, вярно, ме познават, ама тройките си седят на показ под витрината. :roll:
Не говоря за магазина на Дария, а магазина на ул. “Хайдушка гора" - Риби и такъми май беше.. . Иначе и този, който споменаваш, ми последните два пъти когато съм ходил нямаха мисля 14-ки търсех тогава. :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от babydoctor »

kontev написа:Извинявам за предишното си мнение, чел-недочел, помислих, че иде реч за обикновени тройки, в последствие разбрах, че става дума за "специални" куки за търмък, които наистина е редно да бъдат забранени, както и всички останали пособия, които се използват само или предимно от бракониери :oops:
И аз моля за извинение поради същите причини, но всички си даваме сметка колко е сложна, да не кажа невъзможна такава забрана в РБ - толкова години свободно се продават парашути, цапала, рачила...А са забранени от закона. :mrgreen:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от Iso »

Преди доста години видях как сериозните търмъкчии си приготвят самоделно тройките. Купуват необходимия им размер единични морски куки и ги спояват на тройки с една яка халка. Виждал съм споени и по пет куки, но това не е редовна практика, доколкото ми е известно.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от babydoctor »

С пила, поялник, аспирин и големи единички с халки не е проблем да си направиш тройки, че и петички, ако искаш - друг е въпросът, ако верно се продават готови в мрежата... :mrgreen:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от Д-р Флекс »

ynovi написа:
Не говоря за магазина на Дария, а магазина на ул. “Хайдушка гора" - Риби и такъми май беше.. . Иначе и този, който споменаваш, ми последните два пъти когато съм ходил нямаха мисля 14-ки търсех тогава. :wink:

Ходи в Sensas, наблизо е, до BILLA бул. България - там имат Owner каквито ти душа поиска...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от babydoctor »

А къде е този на Хайдушка гора, че ми стана интересно?
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
кирил великий
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 14:01
дал Браво: 3 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от кирил великий »

Бе на ул. "Хайдушка гора" като тръгнеш от трамвайната спирка на "Красно село" по локалното към следващата спирка "училище "Петър Берон" се води сега. И първата пряка в дясно завиваш по "Хайдушка гора" - виждаш една табела "Риби и Такъми". Това е на Калоян Белополски магазина. Две момчета свестни има там - Любомир Василев и Любомир Бояджиев. И други свестни има - състезатели и вдяват нещата. По-висока класа са от онези на "Гоце Делчев". Обаче лошото е, че няма живи рибки за стръв в магазина (просто няма условия за бидоните). Иди да го разгледаш, докторе, ще ти хареса!
"Всяка грешка има свои име и фамилия."
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от babydoctor »

Тенкс, сега съм малце потрошен, като промога да карам кола, ще го проверя :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
sentinel
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 14:15
Риболов: Предпочитан - спининг, основно - всякакъв законен.
Местоположение: София
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: За и Против продажбата на куки за търмък, двойки с ...

Мнение от sentinel »

Интересна дискусия се е разразила. Не знаех, че куките за търмък за специално създадени за това.И пак опират нещата до "разрешени за продажба'' и "забранени за употреба", като мрежите и парашутите и другите пособия за бракониерска дейност. Ако се забранят за продажба, пак ще се продават. Забраните не спират търговията, само вдигат цената на търсените стоки. Не върши работа и бойкотирането на даден търговец, защото от тези стоки той печели повече, от колкото си представяме. Та с прости думи, има една поговорка: "Куче, което се научило да си яде лайната, няма отказване." Така и тези, които са бракониери. Винаги ще ги има, но от законодателството и ИАРА зависи, каква ще им е бройката.
Не е важно, кой е прав а кое е правилно.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”