Влакно за пъстърва

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Влакно за пъстърва

Мнение от stankof »

Здравейте колеги,поради наближаването на откриването на сезона за риболов на пъстърва искам да обсъдим тук резултатно ли е ползването на брейд вместо монофил при риболова на петнисти в средни и големи пъстървови реки главно с въртящи блесни до към 3-ти номер по номерацията на Мепс.
От четеното и видяното дотук съм разбрал че преобладават колегите ловящи с монофил,особенно в случайте като моя когато и макарата не е от някакъв висок клас,а е обикновенна Тика за 60 лева.
Същественото на което искам да наблегна е това че поводи примерно от ФК не желая да ползвам а ще връзвам директно вирбела към основното влакно,в случая към брейда.
Досега ловя с монофил на Колмик-Онда Миле на 0.18 мм и съм доволен от здравината му спасявал е примамки няколко пъти,но все пак загубите са много повече от спасените.
Знам че ще кажете че положението е такова и късаници ще има,но искам ако може да ми препоръчате брейд или в краен случай свестен монофил за целите ми,като бюджета ми е ограничен до към 20 лева за 120-150 метра влакно.Просто нямам повече време и финанси към момента за експерименти и ще се радвам да помогнете с съветите си от вашата практика!
Благодаря предварително!
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Д.Граховски »

И на мен ще ми бъде интересно да разбера, аз пък имам брейд (0,8) с флуоро, имам и монофил 0,168 тая година за пръв път ще гоня пъстървите.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1376 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Д-р Флекс »

С тази макара ще видиш голям зор, ако сложиш брейд. Ако все пак много те влече да експериментираш, вземи си PowerPro 4 нишково, поне няма сърцето ти да кърви толкова когато започнат брадите. :D Лично аз ползвам такова 8 либри в големи и бързи води с големи и бързи риби, обаче, макарата ми е съвсем друга...

За монофил ще получиш най-разнообразни предложения, лично аз от два сезона ползвам едно японско на Owner на съвсем пpилична цена - отговаря на посочения диаметър, много здраво и трайно, хубав зеленикав цвят:

http://www.aquasport-n.com/owner-broad-pid=464" onclick="window.open(this.href);return false;
vrabec
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Сеп 18, 2010 13:16

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от vrabec »

Ако не ти пречи че е прозрачно това е твоето влакно, VARIVAS SUPER TROUT ADVANCE NYLON 150M 0.205 със сигурност не е подебело от това което ползваш.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Мунчо »

За себе си съм отписал брейда при този риболов, особено при интензивна употреба на въртящи блесни в бърза вода. Истински деликатният такъв не го преживява, а дебелия просто не е предназначен за подобни цели по комплексни причини, като личното ми мнение е, че средно положение няма.
Иначе от доста време ползвам основно бюджетни влакна, с които ловя по един-два риболова, изхвърлям ги и сменям с ново. Така винаги разполагам с ненаранен, свеж и непресукан монофил. За тази цел употребявам достъпното "Colmic Atomic Line", от което съм изключително доволен - здраво е, държи на възел, устойчиво на нараняване. Естествено, постоянно експериментирам и с по-скъпи влакна, воден от любопитство и търсене на съвършенството, което ми убягва. В тази връзка съм с прекрасни впечатления от найлоните на "Пантун 21" - "Tartexa" и "Zarkazma"(производство на "ИГК") и за цената си те са един отличен избор. Ползвал съм и два модела на "Варивас Супер Троут", "Юнитика Найлон" и прочие, без да намирам, че са нещо извънземно.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
ГСБ
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Яну 05, 2012 12:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София
получил Браво: 35 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от ГСБ »

Монофил - марки бол
-Онда-та на Колмик
-VARIVAS SUPER TROUT ADVANCE NYLON 150M, но да речем 0.165 или 0.185
-цветният му аналог Sight Edition
Има и още един куп други качествени влакна, макар и недооценени, да не говорим че за 20 лв можеш да вземеш на DUEL JD Pro 100 - 100 м флуоркарбон ако искаш да си "твърд" и "невидим" и т.н.

Както и колегата по-горе е споменал в поста си, по-честа смяна пък и макар на бюджетни влакна също е добър вариант. Много от колегите са/сме ловили и с руски влакна доста по-дебели и видими. Действай и се не бой.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Д.Граховски »

А ако помъкна една шпула с брейд и една с моно и ако кълве на воблери и клатуни да мятам с плетеняка, а ако дава на въртящи с моното или излишно мъкнене.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1376 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Д-р Флекс »

Д.Граховски написа:А ако помъкна една шпула с брейд и една с моно и ако кълве на воблери и клатуни да мятам с плетеняка, а ако дава на въртящи с моното или излишно мъкнене.

Чудесна идея; но още по-добре ще е да носиш две пръчки - една спинингова с монофил, и една кастингова с брейд, с нея ще можеш да целиш пъстървите с джъркове по главите когато не щат ни клатуни, ни въртуни...
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от ynovi »

Д.Граховски написа:А ако помъкна една шпула с брейд и една с моно и ако кълве на воблери и клатуни да мятам с плетеняка, а ако дава на въртящи с моното или излишно мъкнене.
На мен всякакви странични занимавки с такъма ми идват излишни и ги отбягвам, но пък понякога може и да е уместно.
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от stankof »

Благодаря за споделените мнения на всички ви който се отзовахте на питането ми!
Вариваса както доста от вас са писали като характеристика и цена май е най-доброто решение за монофил при риболов на пъстърви,но малкия метраж ме спира да го взема за целите за който съм писал че ще го ползвам.Него бих взел за УЛ такъма където ще ми пасне идеално!
Брейда на този етап и с тези такъми който ползвам в момента отпада окончателно като вариант.
Колмика който ползвам и в момента,за здравината си,метража и парите си мисля че ще ми върши добра работа както ми е вършил такава и досега.
А че примамки ще се късат,ще се късат то е ясно,ще свикнем щем-нещем :D
Ето го и Колмика който ще продължа да развъртам и занапред при търсене на петнистите:

Изображение
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
vrabec
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Сеп 18, 2010 13:16

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от vrabec »

Влакното което съм посочил по горе е 150 м.С 0.185 съм изправял comet 2ри номер :!:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Мунчо »

Oт българските влакна, които се предлагат дългогодишно у нас, аз съм най-доволен като показатели и поведение от тези на "Колмик". Изключвайки тези на елитни японски производители, които отскоро присъстват на пазара ни и пазарувани по интернет.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Popper »

По лични наблюдения - калването е можеби 2:1 в полза на монофила с/у брейда, ако не се ползва ФК повод поне 60-70 см.
Моят избор от години е Gamakatsu Topcaster Fluo - без забележки!!!
THINK FOR THE WORST, DO THE BEST!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Мунчо »

A ако не е fluo, кълването е поне 1.5:1 в полза на стандартния прозрачен монофил.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”