Влакно за пъстърва

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Д-р Флекс »

Мунчо написа:Oт българските влакна, които се предлагат дългогодишно у нас, аз съм най-доволен като показатели и поведение от тези на "Колмик"...

Чичо ти Веско да не ги бобиньосва тези влакна в безименен гараж нейде из Кършияка или Бунарджика??? Сакън!!!
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от stankof »

vrabec написа:Влакното което съм посочил по горе е 150 м.С 0.185 съм изправял comet 2ри номер :!:
Прав си колега видял съм че го има и на 150 м.,ама цената става друга вече :D
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Мунчо »

Д-р Флекс написа:
Мунчо написа:Oт българските влакна, които се предлагат дългогодишно у нас, аз съм най-доволен като показатели и поведение от тези на "Колмик"...

Чичо ти Веско да не ги бобиньосва тези влакна в безименен гараж нейде из Кършияка или Бунарджика??? Сакън!!!
Явно ще му е маркова бобинарката, защото са навити равномерно, да не кажем - естетично. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Popper »

Vrabec, продължавам да си ползвам брейда. И съм доволен. В много случаи и без ФК повод.
А, щях да забравя - освен риболовец съм и ловец - как беше ... "перушина скубя всякаква" :lol:
THINK FOR THE WORST, DO THE BEST!
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от kontev »

Друга разлика, която при пъстървовия риболов се пренебрегва е разтегливостта на монофила, която дава както плюсове, така и минуси.
Плюс е, че при работа с монофил, по-лесно се морят рибите и откачанията са по-малко. Колкото и парадоксално да звучи, вероятността от късане на брейд е по-голяма, отколкото на монофил със същите показатели. Тези неща се компенсират с по-мека пръчка и добър аванс, но според мен това е само частично.

Основният минус на монофила, поне за мен, е, че кефът е по-малък :lol: Токът по жицата при удар и при вадене на риба е в пъти по-слаб, отколкото при риболов с брейд. А в крайна сметка, всичко е за кеф, не за да хванем всяка риба, на всяка цена.

С други думи - успеваемост срещу кеф.

Липсата на разтегливост при брейда, от гледна точка на чувствителност при кълване, която при други видове риболов е огромен плюс, тук по-скоро е без значение, защото се лови на къси дистанции, а петнистите не са от най-плахо взимащите.

Както стана дума по-горе, пръчката също има значение. Прекалено стегната пръчка + брейд не е добра комбинация, както и прекалено мека пръчка + монофил. Първият случай вече го отбелязах, а при втория малко се усложнява засечката, заради цялостно мекия такъм и твърдата уста на рибата.

Друг не толкова важен минус при монофила е, че при закачка,откачането е по-тегаво - разтяга се, има ластичен ефект и т.н.

Едно е сигурно обаче - ако макарата не работи добре с брейдове, по-добре монофил, защото брадите развалят търсения кеф и се губи почти целия смисъл.

Спасяването на примамки с брейд е силно преувеличено, заради лъжливите означения на повечето масови марки . Наистина е малко по-здрав от монофила при еднакви диаметри, но МАЛКО, не в пъти, както често се твърди.
Тази повишена здравина обаче, много лесно се компрометира, когато брейдът се протърка по камъните, които не е като да липсват при този тип риболов.
И така достигаме до извода, че при работа с брейд, е добре да използваме достатъчно дългъг ФК повод, който да е по-устойчив на протриване, да работи като шок лидер, както и да не плаши рибите :)
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Мунчо »

КАто се вземат предвид дистанциите на риболов в по-малките планински реки, нерядко изчерпващи се буквално с няколко метра, мисля че на връзката разтегливост на монофила - загуба на чувствителност не бива да бъде преекспонирана и хиперболизирана. КАкто и другите характерни особености на този тип влакна(не ги определям непременно като недостатъци).
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от kontev »

Мунчо написа:КАто се вземат предвид дистанциите на риболов в по-малките планински реки, нерядко изчерпващи се буквално с няколко метра, мисля че на връзката разтегливост на монофила - загуба на чувствителност не бива да бъде преекспонирана и хиперболизирана. КАкто и другите характерни особености на този тип влакна(не ги определям непременно като недостатъци).
Аз исках да кажа същото, но може би не съм се изразил добре. Разгледах разтегливостта на монофила като плюс в съвсем различно от чувствителността направление ;-)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от babydoctor »

kontev написа:Тези неща се компенсират с по-мека пръчка и добър аванс, но според мен това е само частично.
Аз съм твърдо ЗА монофила, от който след всеки риболов можеш да си позволиш да изхвърлиш крайните 4-5 метра, щото и той се търка по камъните. А аванса при тези дистанции задължително се регулира почти на границата на скъсването.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от stankof »

ГСБ написа:Монофил - марки бол
-Онда-та на Колмик
-VARIVAS SUPER TROUT ADVANCE NYLON 150M, но да речем 0.165 или 0.185
-цветният му аналог Sight Edition
Има и още един куп други качествени влакна, макар и недооценени, да не говорим че за 20 лв можеш да вземеш на DUEL JD Pro 100 - 100 м флуоркарбон ако искаш да си "твърд" и "невидим" и т.н.

Както и колегата по-горе е споменал в поста си, по-честа смяна пък и макар на бюджетни влакна също е добър вариант. Много от колегите са/сме ловили и с руски влакна доста по-дебели и видими. Действай и се не бой.
Колега двоумя се от Вариваса от кой размер да взема - 0,148 или 0,165 мм като мисля да го монтирам на една малка Абу Гарсийка тежаща около 200 грама (води се УЛ) и да ползвам влакното главно с въртележки - първи номер и по рядко с нулички.
Мисля да взема от по-големия размер,обаче незнам дали няма той да повлияе повече на играта на малките блеснички?
Ти как мислиш да залагам ли на сигурно с 0,165 или да вземам по тънкото?
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Мунчо »

Вземи 0.165. При реалния диаметър на вариваса е достатъчно фино, пък и в този риболов, където влакното постоянно се трие и закача по-разни препятствия и се пресуква от блесните, малко повече здравина, като комплексно понятие, никога не е излишна. В бърза вода не смятам, че ще има негативни последици подобен диаметър за блесни от 1 номер, нито ще се отрази пагубно на такива размер 0.
Може да погледнеш и монофилите на "ИГК" - аз ползвах "Уолкър" 4 лб(0.166мм) няколко пъти и съм с изключително позитивни впечатления.
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 0&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от stankof »

Мерси Мунчо погледнах и ИГК-то ,ще помислим малко и ще взема едно от двете със сигурност в размер 0.165 мм!
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от kontev »

Преди няколко седмици си намерих в долапа едно мачово влакно Tubertini Affondante UC 6 , което преди 2 години по някаква причина купих и така и не използвах. Уж на майтап реших да го пробвам за спининг и останах много приятно изненадан. Обявеният му диаметър е 0.16 и реално нямам забележки, освен може би кафявия цвят, който трудно се следи, но пък се предполага и да плаши по-малко рибите. Доста здраво, не се къдри, не се усуква, потъва добре, не е много разтегливо. Като го сравнявам с Варивас Туич Мастер, който по принцип ползвам, направо ми харесва повече. Въпреки, че видимо не изглежда по-дебело, не изключвам диаметърът да е малко занижен, но съвсем малко. А цената беше направо смешна - 10-ина лв за 350м.
lyuskata
Мнения: 218
Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 16:56
Местоположение: София,Овча Купел

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от lyuskata »

Изображение
Аз ползвам това,почти никаква разтегливост,и много слаба памет.С блесни 2-3 на мепс никакво усукване,за което е важен и вирбела разбира се,но съм много доволен от него.20-30 риболова няма никакъв проблем.За 6 лв и нещо си заслужава,обърнете внимание какво пише долу в ляво,не знам колко е вярно но влакното е много добро.
НЕ НА БРАКОНИЕРСТВОТО!!!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакно за пъстърва

Мнение от Мунчо »

"Фокус"-а е хубаво достъпно влакно, само имай предвид, че според някои замервания от пунктуални колеги, реалния диаметър доста се различава от каталожния. На това се дължат всъщност и приличните му показатели. Същото важи и за кордите на "Тубертини" - коментирано е многократно.

п.с. Но мисля, че не говорим за съвсем бюджетни влакна в случая. Иначе одма препоръчвам "Колмик Атомик Лайн" - за цената си от 2.50лв. е перфектно във всяко отношение.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”