Каква пръчка да избера за кефал?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от Павел Иванов »

Димитър Тодоров написа:... леки воблерчета по 7-8 грама ...
Мите , това са си хард щукарски лурес , какви "леки" воблерчета :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от Д.Граховски »

Павел Иванов написа:
Димитър Тодоров написа:... леки воблерчета по 7-8 грама ...
Мите , това са си хард щукарски лурес , какви "леки" воблерчета :wink:
ааааа аз имам вече 3 на брой по 7 грама и са ми фаворити у кленскио риболов. Може днеска 7-8 клена да хвана ама са се балшои
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от Павел Иванов »

... Може днеска 7-8 клена да хвана ама са се балшои
Мите , нали знаеш вица за оня де докът бил за риба и хванал фенер от преди Първата световна и още светел ? Та ..... кажи кога да го угася :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от babydoctor »

Е, Павлети, Майчица Струма иска по-хард отношение - знаеш, че съм предимно железар, но и там е така. Мунчовите пуризми не минават. :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от Д.Граховски »

Павел Иванов написа:
... Може днеска 7-8 клена да хвана ама са се балшои
Мите , нали знаеш вица за оня де докът бил за риба и хванал фенер от преди Първата световна и още светел ? Та ..... кажи кога да го угася :wink:
Ич нема да го гасиш, само да пущат рибата и те фащам с мене со гоуфо и нагледно ще демонстрирам ;)
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от Павел Иванов »

Красе , в случаят иде реч за Огоста която държи повече като количество читави риби от Струма като цяло . Последствие иде реч за леки кефалови примамки които по принцип не надхвърлят 5гр. , което е свързано по коментара ми към Митьо Силистренски . Повтарям леки примамки за кефал :idea:

Мите Струмски , ще го "загася" в момента в който перефразираш мнението си и внесеш в него куп условности . Примерно "може днеска 7-8 клена да хвана ама са се балшои" много по-реално звучи "за един ден може и да хвана 7-8 балшои клена" , демек съвсем друго звучене има , освен ако под "болшои" нямаш предвид от 20см на горе , а не от 40см нагоре , примерно :wink: Друг е въпроса , че сезонното предпочитание на клена към едряци като примамки е леко ограничено .

Иначе относно споменаваният Премиер .

- силно дуракоустойчива въдица .
- покрива като "мощ" почти всички риби които ще срещне в упоменатата река , с редки изключения .
- наистина е малко "по-мек" от по-високумодулните си събратя което пък му дава предимството за по-безпроблемна работа с брейдове при упоменатите дължина , строй и тест .
- реалният му тест е далеч от приказките на Андре , по-скоро 3.5 - 15гр. за хард лурес . Това , че може да "пляка" 20 грамови клатуни не го прави с такъв тест . Еле па с Мидиъм строй с какъвто можем да оприличим Авида при същите показатели . То и точно строят в случаят го прави по-пригоден към работа с брейд . Какво имам предвид ? При риболов с Премиера и Авида с еднакви обявени показатели , един и същ брейд като линия и еднакво настроен аванс , понатегнат в случаят , гелетата с Авида ще са доста повече , а и кастинга ще е малко по-къс .
- относно качество и универсализъм , в предишният му ценови клас е без конкуренция .
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от bai ves »

:D хахах, за едни кефали толкоз зор, заеби....
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от Павел Иванов »

Весо , реално погледнато същото може да се каже за която и да е риба . Респективно от спборед зависи гледната точка съвсем спокойно може да се каже , че от куено по-яка риба нема . Точно по тая причина човек си заприходява такъм който би му донесъл максимален оргазъм спрямо рибата към която се е насочил и финансите които е готов да задели . Точно това е и основната разлика между риболова като хоби и като драние на месо , акомеразбираш :wink:

пп - е примерно аз дописвам поста и палим директно до едно гьоле на десетина минути от нас , с цел два часа маане за щука , като мисля да взема имено упоменатия Премиер за оружие :wink:
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от bai ves »

Единствено не можах да разбера що тряя дае за 250- 300 лв въдицата? Със 150 кинта може да направи такъм- ЯК и да отиде да кикиниже риби. Ей, аз също ходих днес- 4 бр риби и дви едри утървани но със свидетел.Кефал не хванах само...... :?
Аватар
stancom
Мнения: 3738
Регистриран на: Сря Яну 02, 2008 16:59
Местоположение: Чомаковци
дал Браво: 93 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от stancom »

При цялото ми уважение към колегите, но да наречеш пръчка с тест 10-30 универсална за кефал е несериозно ! Реално за тази риба универсалния тест е 1-10, но лично аз не съм намерил пръчка реално покриваща го. Като горната граница ми е трябвала основно есен, когато гоня другия бряг. Това че имало трофей и е нужно презапасяване заради тях, хм, колко често се случва и заслужава ли си заради няколко риби на годината да жертваме удоволствието от улова на останалите ? Друг е въпроса ако целта е улова на всяка цена, а не удоволствието. Да не говорим, че при кефал най-труден е улова на риби в порядъка 1-2 килограма. По големите разчитат предимно на размерите си и теглото и реално се вадят по лесно. Колкото до щука, ако си без повод шанса е малък, а с повод пък шанса за кефал клони към нула, или поне аз не съм намерил подходящ такъв, а не е като да не съм търсил.


ПП Извинявам се за този пост с който реално не помагам с нищо на питащия :oops: , но и за себе си не съм намерил отговора на въпроса му.
Аз не мога да ловя риба !!!
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от bai ves »

ето защо 5- 20 е нормална презапесена бланка. Едо е да ловиш нагазали в реката со кръста , а друго е да стоиш в шубраците е да вадиш едри риби без да изпооплашиш целият вир с една риба... :wink:
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от Павел Иванов »

А дали си струва човек да зяноса риболова като цяло в очакване на уейла ?
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
Аватар
aphala
Мнения: 322
Регистриран на: Вто Авг 18, 2009 16:14
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 556 пъти
получил Браво: 203 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от aphala »

Павел Иванов написа:А дали си струва човек да зяноса риболова като цяло в очакване на уейла ?
Според мен твърдо не си струва. Но в крайна сметка за мен гъдела е в това да ловиш с максимално чувствителен и олекотен такъм, разбира се в границите на разумното.
Още един глас за Премиера в качеството му на универсална въдица.
Подкрепям Станко относно универсалния тестов диапазон за кефал. За мен трудния момент се изразява в това, че ако една пръчка го покрива реално (разбира се много вероятно е съответната въдица да е от друга ценова категория) то обикновенно същата изпитва недостиг на ресурс при използване в долното течение на големите ни реки. Това на моменти създава известни затруднения с контрола и може да бъде леко фрустриращо :mrgreen: Та в този ред на мисли е разумно да жертваме малко чувствителността и да си вземем един мидиъм-лайт, който да ни даде една идея повече сигурност. Разбира се цялостното решение на проблема е болезнено финансово :D и същевременно съвсем просто - взема си човек няколко пръчки и преценява спрямо конкретните условия.
Късмет в избора!
Temperata fortuna optima.
Аватар
Slavv
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Май 12, 2012 19:15
Риболов: Спининг
Местоположение: Варна
дал Браво: 995 пъти
получил Браво: 52 пъти

Re: Каква пръчка да избера за кефал?

Мнение от Slavv »

Има много истини,изписани в последните редове.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”