Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Павел Иванов
Мнения: 10853
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 1:29
Риболов: на маса
Местоположение: София
получил Браво: 189 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от Павел Иванов »

Аз пък като проЗд неестет , съм на мнение , че ако се ползва флуроро , еле па за пъстърва , е излишно да се ползва за каквото и да е било друго освен за цяла линия , повод .... повече минуси от колкото плюсове . Не случайно последно време ората пущат ли пущат на пазара макари предназначени имено за риболов с флуоро като основна линия , с които разликата в кастинга става вери пренебрежима , да не кажем никаква .
Ако спорите с идиот, има голяма вероятност в този момент той да прави същото.
Марк Твен.


Спинингиста , разширени вени нямааааа !

http://www.nflcc.com/
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от ynovi »

VBK написа:
Мухарите ползуват лидер плюс типет от монофил които донякъде играят ролята на амортизатор.Плюс това никой мухар не води мухата в стил агресивен туичинг както се водят повечето пъстървови воблери клатушки,кастмастери ...Така че при тях засичането е много по меко бих казал а в повечето случаи даже рибата се самозасича.
Тук със засичането нещо според мен не е баш така. За какво яко засичане става дума в спиниг на пъстърва? Че при изпъната линия и аз също почти не засичам, тоест засичам /ако въобще това може да се нарече точно засечка/ след като вече съм усетил първия удар и имам приблизителна представа за каква риба става дума. А при пряк контакт можеш да реагираш във всеки един момент и, вкл. и според размера на рибата. Поне на мен не ми се е случвало на спиниг, да засеча малка риба така, че да я извадя от водата или да и откъсна устата, пък ловя с 100% неразтегливо влакно. Такова нещо ми се е случвало едно време, на плувка и с монофил. Не, че не може и на спиниг, но по-скоро при друг вид риба, някое миниатюрно костурче по-може, но пъстърва, дори и малка ми е трудно да си представя ситуацията. Не ми се е случвала просто.

Иначе, ако става дума кое спортсменско и кое не е, според мен, този въпрос няма нищо общо с избора монофил или брейд, а най-вече с куките, тройки или единични, контри безконтри и тнт..
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от atanasf »

Д.Граховски написа:Тозо FG го пробвах веднъж, нямах никакви закачания по водачите, но в един момент просто се развърза, като възела беше между плетено 0.8 и флуоро 0.301. По всяка вероятност грешката е в мен. До тогава ползвах олбрайт без проблем, като обаче миналата седмица имах 3 отстрела със олбрайт и се късаше флуорото малко преди възела на около милиметър, а до тогава месеци без проблеми и то с по 12-15 излета без да превързвам.
Albright възела го ползвам, но когато не минава през водачите. По мое мнение, когато минава през водачите се "компрометира" сравнително бързо заради почукването във тях. Друг проблем, който съм забелязал е че при 8 нишков достатъчно "гладък" плетеняк при по-сериозно усилие например от закачка, плетенето може буквално да се "изхлузи".

При добре направено FG (вярно че е "пипкаво" особенно при Цунами :)) практически няма ръб от възела който да се удря в водачите, което според мен е проблема при повечето други възли.

Това разбира се си е лично мнение без претенции за фундаментални заключения :fish15:
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от atanasf »

Павел Иванов написа:Аз пък като проЗд неестет , съм на мнение , че ако се ползва флуроро , еле па за пъстърва , е излишно да се ползва за каквото и да е било друго освен за цяла линия , повод .... повече минуси от колкото плюсове . Не случайно последно време ората пущат ли пущат на пазара макари предназначени имено за риболов с флуоро като основна линия , с които разликата в кастинга става вери пренебрежима , да не кажем никаква .
Смятам, че разлика в кастинга между основна ФК и плетено си е доста забележима. По-скоро, не е необходим кой знае какъв кастинг когато говорим за риболов пъстърва по реките ни.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от Мунчо »

За мен разликата между брейда и флуорото в случая е по-скоро свързана с обстоятелството, че истински тънките такива не се погаждат с въртящи блесни, без значение, че едното в твърдо, а другото - меко. Ако ловим на клатушка и воблер, с тънка линия, особено като се имат предвид дистанциите на замятане, разликата в поведението на двете линии за мен е пренебрежима. Имам предвид не като засичане на риби, а като замятане, водене на примамката и държание на влакното във водата. Пак подчертавам - с тънка линия, което изключва категорично брейдове над 0.6 и ФК 6 лб.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от atanasf »

Както спомена Колега, говорим за максимално тънък брайд нещо от рода на брайд осмица на 0.08 Inches/12lb и ми е малко трудно да разбера минусите му в комбинация с подходящ ФК.

Ех ако можеше да попитаме "Клиентите" как гледат на Въпроса :)
Последно промяна от atanasf на Нед Юни 07, 2015 20:22, променено общо 1 път.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от atanasf »

atanasf написа:
Павел Иванов написа: Не случайно последно време ората пущат ли пущат на пазара макари предназначени имено за риболов с флуоро като основна линия ...
Друг проблем според мен е че липсата на "памет" за ФК според мен е с "пожелателен" характер и това определено е проблем ако говорим за цяла линия.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от babydoctor »

[quote="Павел Иванов"]Аз пък като проЗд неестет , съм на мнение , че ако се ползва флуроро , еле па за пъстърва , е излишно да се ползва за каквото и да е било друго освен за цяла линия , повод .... повече минуси от колкото плюсове /quote] Станахме двама проЗтаци. :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от atanasf »

babydoctor написа:Станахме двама проЗтаци. :D
Много яки аргументи :tup:
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 483 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от 1608 »

Според мен при риболов на какъвто и да е хищник...най доброто е цяла линия ...дали плетено ... монофил ,флуро... (според хищника) усещането при риболов е съвсем различно от колкото добавяне на лидери с възли :!: Единствен недостатък - излиза по-скъпо :!:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
bgfishingmaniac
Мнения: 444
Регистриран на: Пон Юни 18, 2007 14:00
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от bgfishingmaniac »

И аз достигнах до същия извод. Както вече написах в предишния си пост вече перкам с флуорокарбонова линия, само. Тази седмица пробите продължават, дано да я тествам с някоя кака...
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от pux »

:) За пореден път се убеждавам, че всеки предпочита сам да открие топлата вода! Излиза скъпо и прескъпо, но както и друг път съм казвал - опитът не може да бъде заменен с нищо ...

P.S. Всяка линия, цяла или не, има слабо място. Добре е то да е предварително ясно, за да няма неприятни изненади :wink:.
Последно промяна от pux на Пон Юни 08, 2015 11:26, променено общо 1 път.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от Д-р Флекс »

pux написа::) За пореден път се убеждавам, че всеки предпочита сам да открие топлата вода! Излиза скъпо и прескъпо, но както и друг път съм казвал - опитът не може да бъде заменен с нищо ...
:tup:
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от atanasf »

Споделих мнение с идеята да се чуят Аргументите за и против. Но това което се получи е "АЗ ти казвам, че моят начин е най-добият ..." Очевидно това не е особенно продуктивно, така че аз се оттеглям :) Простете Колеги и наслука!
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Плетено или моно при риболов на пъстърва?

Мнение от Мунчо »

Съгласен съм напълно, че цялата линия е най-добрия вариант, с едно дребно уточнение. В определени ситуации това води до компромиси в ефективността.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”