Избор на брейдове

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Избор на брейдове

Мнение от kontev »

Здравейте колеги,

Налага се в близко бъдеще да се сдобия с 2бр плетени влакна, различен размер. Понякога и аз давам акъл на другите какъв брейд да си вземат, но явно отстрани е по-лесно и затова сега влизам в ролата на питащ.
Единият брейд ще го ползвам за костур и кефал, т.е., размер 0.6-0.8, а другият - за щука, размер 1.5 - 2.
4-нишкови съм ползвал най-различни, но 8-нишково съм ползвал само едно - Лазер Л8 размер 1.0, от което не съм очарован - доста бързо се поизноси и започна да се къса лесно. Като изключим това, мекотата, тишината и кастингът са несравними с 4-нишковите, поради което, ми се иска отново да се сдобия с 8-нишково. Та първият ми въпрос е, всички 8-нишкови ли се износват толкова бързо ?
Другият проблем е, че и бюджетът ми е леко свит и се заглеждам по по-евтините. Ако не беше свит, без да се замислям щях да взема 8-нишкови Варивас, но ми идва леко скъп.

Като цена, веднага ми хваща окото тази Дайва J BRAID x8 multi color

Някой да има впечатления от нея ? Ако е прилична, направо да завлачвам от нея.

Заглеждам се и по 8-нишковите на YGK и Duel, които също са на добри цени, но не намирам кой знае колко отзиви и впечатления.

Друг вариант е тънкото, за костур и клен, да бъде 4-нишково, а дебелото - 8-нишково, че там недостатъците на 4x повече се усещат.

Та така, отворен и благодарен съм за всякакви съвети и препоръки !
big jibra
Мнения: 159
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 17:24
Местоположение: пловдив
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Избор на брейдове

Мнение от big jibra »

Като бюджетно в размер 0.8 това не е лошо:
http://shop.fishzonebg.com/index.php?ro ... ct_id=2471" onclick="window.open(this.href);return false;
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на брейдове

Мнение от Мунчо »

Мараба! Моите скромни наблюдения сочат, че всички осемнишкови брейдове, които съм ползвал, са се амортизирали по-бързо от четиринишковите-явно това е цената на стегнатата оплетка. За четиринишков брейд за кефал и костур с чисто сърце мога да препоръчам "Госен" -спаред мен у нас няма друго подобно влакно за тези пари и 150 метра разфасовка. Аз ползвам от пролетта на две макари 0.6 и влакната са напълно работоспособни на много часове риболов. Имам хубави впечатления от тънките ИГК 4, но у нас май се набляга от размер 1 нагоре...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от axel »

пробвал съм различни брейдове,като от осемнишковите съм доволен най-много от ИГК/зеленото/ и Дуел.
риболовът е само хоби!
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от kontev »

Благодарско на всички за препоръките, започват да се изясняват нещата :D

Чо Ице, нъл за тоз Госен иде реч?

И някой дали има впечатления от по-въжестите му размери (1.5-2) ? Тук ме интересува най-вече да е здраво и износоустойчиво, музикалният съпровод ще го преживея :lol: Кастингът също не ми е чак толкова важен, ще го ползвам предимно от лодка.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от pux »

Мунчо написа:... Моите скромни наблюдения сочат, че всички осемнишкови брейдове, които съм ползвал, са се амортизирали по-бързо от четиринишковите-явно това е цената на стегнатата оплетка...
:) По-скоро това се дължи на по-тънките нишки в оплетката. Моите наблюдения относно тънките плетки са същите и определено предпочитам 4-нишкови в размер 0.6-0.8. От бюджетните варианти Сънлайн е добър избор. Наскоро у нас се появи и бюджетен вариант на Дайва :wink: , който за цената си от 20-тина лева, е абсоютно без конкуренция и първите ми впечатления са положителни. При по-дебелите плетки ИГК x8 е доказано удачен избор.

Поздрави
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на брейдове

Мнение от Мунчо »

Точно за този става дума - влакната за много часове риболов не са променили сечението си драстично(всъщност плетката си стои така плътна и стегната)не стоят плоски, респективно не са се пръснали и пуснали филаменти и са съхранили здравината си в значителна степен. Разбира се трябва да бъдем реалисти относно това каква е реалната издържливост на едно плетено влакно, като ново, и че тя се различава осезаемо от каталожната. Искам да подчертая за коректност, че размер 0.6 съм го ползвал пестеливо с въртящи блесни. В размер 1.0 ползвам четиришниковото "Дон Пепе', като него вече съм го въртял и с такива примамки без някакви негативни наблюдения - вярно, че с него съм ловил по-малко, но утре мисля да го проточа на Дуная.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
pi4a94
Мнения: 1508
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 10:13
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 874 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от pi4a94 »

Здравей,
имам Gosen-W 4ply Green в размер 1.5.Не съм ловил много с него,но съм доволен.

Пробвай Дон Пепе 8 нишковото пипнах едно в дебел диаметър 1.5 и беше много хубаво.



ПОЗДРАВИ :!:
http://www.starividri.com/
http://www.starividri.eu/
Kentavar написа:...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от kontev »

Тъй, значи нещата отиват към Госен при тънкия брейд или евентуално въпросната еФтина Дайва, ако някой ме светне къде се продава. Чух за нещо подобно в магазина на Въскресение, може би за това иде реч.

И последен въпрос към Мунчо. Въпросният Госен, как идва като дебелина и здравина спрямо VARIVAS High Grade PE4, от който със сигурност имаш някакви впечатления? Последният съм го ползвал в няколко размера и съм доволен, като изключим, че е една идея по-дебел от обявеното и леко груб.

За по-дебелия брейд, нещата клонят към 8-жилно YGK, Duel или DonPepe.

Мерси още веднъж на всички за отговорите !
Аватар
RAAZIEL
Мнения: 172
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 22:49
Риболов: Плувка и спининг
Местоположение: Варна
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от RAAZIEL »

Здравей колега,въпреки че отскоро съм в цепиите с плетеняците вече смених няколко,а освен това съм виждал дайвата на живо,понеже магазина който си посочил ми е квартален.На външен вид и като дебелина много добре изглежда-лъскаво,сякаш има флуорокарбоново покритие...На дебелина го сравних с Торей сийбас и изглеждаха еднакви,което е добре.Притесненията ми са,че е ново и неизтествано,а и не намирам никаде коментари за качествата му.
Относно издражливост за по-дебелото,което ти трябва бих препоръчал Суфикс 832-0.13(0.15)..
Мнението ми е продиктувано от двугодишно ползване на въпросното влакно в солената гръцка(турска) вода...А освен това и аверчето си взе същото...
Та влакното не е мръднало!!!-бради,цвят,кръглост-можеш да забравиш...
И при двамата ни.Ами това е в общи линии.Успех с избора
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от kontev »

Мерси за инфото, колега. А като диаметър, как е въпросният Суфикс? Дебел ли идва 0.15 ? Ползвал съм Performance Braid на марката, ставаше, но си беше сериозно въже, спрямо обявеното. Което не означава директно, че същото е валидно за всички модели на Суфикс, но имам известни резерви.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на брейдове

Мнение от Мунчо »

Все още имам на едната шпула на сертейтчето от бюджетното влакно на "Варивас", пак 0.6 размер - според мен е по-грубо на пипане и сякаш малко по-дебело, което може и да е субективно усещане от вида на сплитката. Като здравина не мога да кажа, че някое е кой знае колко по-добро - мен лично ме удовлетворява и на двете влакна, без някое да ми се е сторило осезаемо по-устойчиво на опън. Ловил съм и с двете на лек джиг с глави до 8 грама и при удачно направен възел пада удовлетворително дърпане до откачане или късне.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
sandista
Мнения: 4210
Регистриран на: Чет Сеп 11, 2008 18:48
Риболов: Spinning
Местоположение: Враца/ The "Great" Capital
дал Браво: 97 пъти
получил Браво: 178 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от sandista »

Имам няколко Торей-а Sea Bass и съм изключително доволен от мекотата и гладкостта му(което е определящ фактор при търсенето на дистанцията). Показателите за здравината според мен са леко завишени, не му понасят блесни(при 30-40см ФК повод няма проблем), но определено е по-дълготраен и приятен за риболов от ИГК WX8 например.
Като недостатък бих посочил цената (още помня как първия който закупих от Япония струваше 130лв и как ми се сви стомаха като се наложи да режа едни 20-25 метра от него :) )
http://puffin.bg/index.php?item=3315&group=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Live your life in such a way that when your feet hit the floor in the morning,
Satan shudders & says:"Oh crap....he's awake!!!"

Go Fishing! Leave nothing but steps, take nothing but pictures!
Аватар
RAAZIEL
Мнения: 172
Регистриран на: Чет Фев 07, 2008 22:49
Риболов: Плувка и спининг
Местоположение: Варна
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от RAAZIEL »

kontev написа:Мерси за инфото, колега. А като диаметър, как е въпросният Суфикс? Дебел ли идва 0.15 ? Ползвал съм Performance Braid на марката, ставаше, но си беше сериозно въже, спрямо обявеното. Което не означава директно, че същото е валидно за всички модели на Суфикс, но имам известни резерви.
Ние сме с 0.13.По-дебело е,та за 0.15 и не мисля.Тринайската за щуки е перфектна...
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Избор на брейдове

Мнение от Daniel Defoe »

Sufix 832 Advanced Superline® 6 Lb e ~ 0,20 mm (производителят го заявява като 0,14 mm)
Sufix 832 Advanced Superline® 10 Lb e ~ 0,25 mm (производителят го заявява като 0,20-0,21 mm)

:fish15:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”