Истории от северозапада

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Истории от северозапада

Мнение от The_river »

Събрах няколко истории през този есен-зимен сезон и бих искал да ги споделя с вас. Ще започна от първата като до края на седмицата се надявам да успея с всички.
Първата е от края на октомври. Брат ми ми подари пръчка, която не използва, беше я заклеймил заради 3 изпуснати щуки на р. Ангиста. Мисля си - Пръчката прилична, стегната, спретната, неще да е от нея, а от задвъдичното, ще ми пасне на джиг риболова по Дунав и я взех. Да изясня става въпрос за Драган Милениум Пайк 270 акция 10-35гр. което си е прилична пръчка. Пристигайки на реката осъзнах, че е с доста добро поведение монтирах и Заубер 4000 с ПЕ ВАРИВАС №2 сиибас и я подготвих за тест в реални условия.
Бяхме се разбрали с приятел, съмишленик да търсим Бели Риби привечер, но докато го чакам да свърши работа реших да пробвам едно друго местенце за час. Хубавото време беше изкарало доста колеги на реката, кой на дъно, кой на плувка тегло няма място за мен. Намерих един коридор и си викам ще го обловя. Слагам Понтон Аваруна 4 инча, чебурашка 20 грама сменям няколко цвята - нищо. Гледам часовника имам още време до срещата слагам един Орка оскар 8см бял на същата чебурашка да пробвам за някой костур. Тези силикони ги бях взел миналата година за тест, но така и събираха прах в кутията но ето че им дойде времето. Първа проводка - нищо. Втора - засечка, аз дърпам нагоре а пръта пие вОда, аванс абе нещо страшно. Аз супер неподготвен, а крокодила отдолу се показа след доста борба. Дърпам го към брега, а той отново на аванс към дълбините и така още два пъти докато един колега не дойде да ми помогне :) :) :) Защото при всяко клякане към нея тръгваше на аванс. А ето го и резултата Изображение 3кг дунавска красавица. После слука с белите риби нямах, но деня беше много емоционален.
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Аватар
p_zarkov
Мнения: 939
Регистриран на: Пет Юли 21, 2006 11:04
Местоположение: Ruse
дал Браво: 160 пъти
получил Браво: 148 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от p_zarkov »

Страхотен разказ и красива снимка ! Респектираща риба ! Благодаря , че го сподели с нас !
А северозапада е една дестинация с много перспективи , въпреки ,че там бракониерските набези са доста сериозни ! С нетърпение чакам и другите случки с "каръшкият" спининг ;-) !

п.п. А от кой район на северозапада е зъбатката ?
p_zarkov@abv.bg
0887417618
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от The_river »

Тази е от гр. Видин
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от The_river »

Наближи рождения ми ден, решен да закупя нова сопа една идея по лайт от досегашните ми дунавски пръти за да я ползвам с по-леки примамки на р. Огоста. Така започнах моето проучване. Четене във форуми, клипчета, презентации и така на татък докато се спрях на един Понтон 21. Направих поръчка и започна чакане. Уви оказа се, че тоягата не е налична и минах на втори вариант за който бях изровил по-малко инфо, а именно Тайлоук салти шейп шор стик акция 7-24. Успях да заприходя въпросната пръчка и наистина се оказа едно ''бижу'' за което мога много да говоря. Въпросната въдица се оказа и много късметлийска за мен. Та монтирам стария Заубер на прътлето с ПЕ№1,5 макс указан на нея и започвам да сефтосвам. Празно нямаше. Дребни костурчета които дори не може да фокусира апарата :)
Изображение
Няколко расперчета на воблер, който е легенда в форума, а именно йозури миноу хеви Изображение
И между расперчетата имаше и един заблуден клен, на същия герой.
Изображение
Множество бели рибенца на силикон, но нищо сериозно.
Изображение
Няма да качвам други снимки на якбалъчета тъй като вече съм качвал в темата: ''Уловисти силиконови примамки''
И тъй доста ми допадна въдицата, вече я разлових и не ми остана друго освен да я пробвам на р. Огоста, за където беше и предназначена. Сезона не предполага търсене на традиционния за реката клен, а щуки. И така ми остана само да намеря време да отида.
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от The_river »

ПО информация на електронно издание риболова по р. Огоста се беше раздвижил, улов на мрени и щуки, Реших да проверя информацията. Звъннах на познати, случайно се срещнах с други, уви инфото се оказа на 100% вярно. Решено зарязвам „Тихия Бял Дунав” и потеглям за Огоста.
Денят слънчев, но студен - не чак толкова типичен за декември. Наистина се убедих, че риболовът е тръгнал, щом и кефалът вървеше на изтичане на бял. Вярно, рибите не бяха гъсти, но пък със съвсем прилични размери около 300-500 г. Трябва и аз да хвана нещо, викам си.
Подминах колегите плувкари и започнах да се оглеждам за перспективни места. Първо, второ – нищо, около 30 минути ни вест, ни кост от риба. Стигнах до една паднала върба и започнах да мятам воблери. Пак нищо само едно стадо мина зад мен със звънци, тропот и всички звукови екстри. Тази олелия ** майката на всичко, рекох си. В размисли дали да си тръгна, слагам силикон, макар че не го практикувам често на Огоста. Първа проводка – нищо, втора – товарният влак!!! Засечка, втора - не мърда, трета - започна да идва към мен, но последва рязка смяна на посоката и разбрах, че не съм аз този, който командва. Отпуснах аванса и след около 10-15 минути борба успях да хвана рибата сигурно с грипа и беше моя, красавицата.
Изображение
Тегло 5,00 кг, силикон FIIISH, цвят Orange/Yellow, монтаж с офсетна кука и флурокарбонен повод. Интересното е, че фк беше нагълтан до средата, но съвсем леко наранен. Удари ме адреналинът и ме държа още пет часа, както и тъпата усмивка от снимката. Спинингарствах до тъмно, но без резултат, но с амбиция да повторя подвига на другия ден.
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от The_river »

На другия ден. Успях да се наспя, да направя монтажите на новите силикони и към обяд бях на Огоста, решен да изкарам още някой звяр. Сложих на Pontoon 21 Awaruna 10 см. цвят 203 за прозрачността на водата и дълбочината – трепач, според мен. Закачка. Падане. Псуване. Успях да откача и при втората проводка видях как една щука се спусна една към силикона. Ще пробвам с плитко газещ воблер лъки крафт , викам щом се е нахъсала пак ще дойде. И ето, че гриперът отчете 1кг…
Изображение
Добре тръгна денят, но до залез не излезе нищо. В последни минути до идването на нощта застанах под изтичалото на един колега и се пробвах за клен. Брат ми казва за клен - зеленко, но удари щука и изплю Голдито. Сложих един хендмейд джърк, подарен от приятел и веднага даде резултат.
Изображение
Сложих още един воблер подарен ми от същия приятел, но куките бяха мой и бях икономисал от тях и щуката се откачи :) .
Изображение
Снимката на последния герой. Искам да пратя специални поздрави на воблеро-строителя Аделин с пожелание все такива уловисти да ги дялка.
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от The_river »

Деня 16.12 тънка мъгла се стелеше покрай Дунав, а аз бях получил нови примамки предния ден, които още не бях изпробвал. Имах няколко свободни часа и реших отивам на тест. Колетчето не съм снимал, което би било хубаво да имах снимка сега да се похваля, но ще разкажа на кратко, става въпрос за силкикончета, два воблера и спинарбайти. Мъглата започна по леко да отстъпва пред слънчевите лъчи, а аз приключвах с ''тест-драйва''. Доволен от покупките сложих едно оръжие, подсказано ми от колеги от форума, а именно бял силиконработел при всякакви условия(за повече инфо темата:Уловисти силиконови примамки )-в моя случай Орка шад:) . Не ме забави на втора или трета проводка удар и леко изхлузване на 8см шад. Имайки същия с двойна кука, смених веднага.През това време си мислех: Бяла риба. Бяла риба. Беше ми влязъл в главата този смудж, от години не съм виждал и чувал някой да лови на това място такава риба. Първа проводка закачка, но у спях да откача. Втора последва удар и осъзнах, че грипера е далеч от мен. Борбена риба беше - борбата първо имаше за да отида до грипа и после да я докарам до брега.
Изображение
Грипера отчете 2,5кг, рибата доста борбена за съжаление времето ми за риболов беше към края си, но намерих време за фото сесия на тази красавица.
Изображение
Само 2,5кг, а се бореше за 5 :) Куката на 8см шад се беше забила в твърдата част на устата и явно не чувстваше голяма болка. Случката ми вкара муха в главата която не излизаше, а именно ''ЯК БАЛЪК''
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от The_river »

Както споменах Бялата риба ми беше влязла в главата, истории за 2,5 кг , 3 кг риби от брега и за 6 кг звяр от лодка ме накара да предприема пътуване в търсене на някой трофей. Малко преди обяд стигнах на място известно с наличието на риби и естествено много закачки. Търся рибата на джиг и очаквано започнах със загубите на примамки. След загуба на две орки, две аваруни и два кингшада без удар се натоварих в автомобила за да сменя мястото и търсените риби, преориентирах се за щуки. Пробвам първо с 3,5'' аваруна след малко закачка и последва поредна загуба за деня. Слагам един фииш портокал понеже миналата година на такъв цвят налитаха зъбатките, но изненада.
Изображение
След 10 мин мятане и нищо пуснах красавеца на свобода гледайки го как отплува последва втори удар, на вече сменена примамка.
Изображение
Пуснах и този разбойник и си тръгнах, но чувайки звука на двигателя нещо в мен се преобърна и реших да проверя още една дупка на 500 метра надолу по течението. Поради наличието на множество закачки сложих релакс копито с джиг глава в същия цветови диапазон и резултата не закъсня, още два бързи красавеца.
Изображение
Изображение
До този момент не бях ловил така охранени костури на Дунав, все бяха продълговати не така тумбести, като тези красавци. Слънцето се скриваше и аз реших да приключа за деня - на другия ден щях да продължа с търсенето на Бяла риба.
Бях се разбрал с един приятел и още сутринта тръгнахме към мястото с многото закачки. Този път бях решен да хвана поне една риПка. Цяла сутрин нищо само мятане, но нито следа от риба до към 11:00, последва удар и 24-карата усмивка....
Изображение
Успешната примамка се оказа Релакс Копито 10 см цвят лайм с червен гръб, една от последните останали в чантичката, вече ги бях анатемосал . До края на деня сменихме още няколко потенциални места, но аз останах без удар, а съмишленика ми по въдица успя да излъже малка щучка на 10 см Салмо Слайдер.
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от The_river »

ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА! Желая здраве, щастие и успехи на всички съфорумци и нека през 2016 напълним форума с снимки на трофейни екземпляри. За съжаление както изпратих старата година така и посрещнах новата - БОЛЕН. Не успях да изляза дори за час да направя първия риболов за годината, но остана една неразказана история за "Коледни щуки".
Денят 25.10. имах два, три часа за риболов бях се нахъсал, защото пред няколко дена ми се видя "тъмна сянка" на хищник да дебне в плитчините. Започнах да опитвам терена с воблерчета, бавна проводка, стоп енд гол и нищо. Сложих Орка 8 см бяла пак същия резултат, предния път точно тя спаси капото.
Изображение
Смених мястото с десетина метра надолу и пак започнах с опитите на воблерчета и желязо, хвърлях ги не защото не вярвах в "силата" на силикона, а защото не ги бях къпал от лятото. Помятах ги, измиха се от праха и пак в кутията - време за силикон. Слагам на карабинката Орка 8см цвят "Кока-Кола" и пак нищо. Последен опит и слизам още десетина метра надолу, но нещеш ли закачка. Опитите да спася силикона се оказаха неуспешни. Решено късам, но влакното се оказа здраво и усетих как камъка малко мръдна, при втория опит мисията изпълнена - силикона спасен. Реших да продължа с проводката и точно в самият бряг мощен удар. Борба. Грипера - пак в чантата, което удължи борбата за да се докопам до него. В крайна сметка я преборих.
Изображение
Без да сменям нито флуорокарбонния повод нито примамката, защото нямах време реших да пробвам още десетина метра надолу. Преди седмица там имаш удари на костур поне според мен, бях с голям силикон и само го сваляха от куката. Та както тътра по дъното последва втори удар пак толкова мощен. Естествено грипера е доста далеч от мен, а щуката нямаше намерение да ме последва. Тогава ми се притече на помощ колега плувкар, който я изкара.
Изображение
И една обща с щуките близначки
Изображение
Неочакваната активност по време на празниците ме изненада доста приятно. Исках да пробвам и яз. Ковачица преди Нова година, но за съжаление от ангажименти пък и после грипа ме осуетиха. Все пак цялата 2016 е на разположение да уплътнявам свободното време с любимото хоби.
Още веднъж желая на всички една щастлива и успешна Нова година.
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Scitus2015
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Яну 05, 2016 10:27
Риболов: Спининг

Re: Истории от северозапада

Мнение от Scitus2015 »

Браво Ники!Желая ти подобни истории и през новата 2016 година.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от babydoctor »

Хей, започна ли да излиза хищник на Ковачица и какъв, там все с мирни риби беше тъпкано...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от quietriot »

babydoctor написа:Хей, започна ли да излиза хищник на Ковачица и какъв, там все с мирни риби беше тъпкано...
2 часа :lol: изтрая
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от babydoctor »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от babydoctor »

quietriot написа:2 часа :lol: изтрая
Тук не мога да не влизам, но там си чешайте езиците без мен :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
The_river
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Юни 11, 2015 8:40
Риболов: Спининг и др.
дал Браво: 122 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Истории от северозапада

Мнение от The_river »

Надявам се да стигна преди забраната до там, но ако някой колега има информация нека сподели. Лично аз един път съм ходил за час само да видя язовира, но разговора с арендатора и риболовците ми се стори доста интересен. А бе ще му дойде времето и на Ковачица, но дали че има резултат или ще пия едно КАПОчино, времето ще покаже. :D :D :D
За мен живота е борба - до обед с глада, следобед със съня.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”