Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от pux »

Д-р Флекс написа:Клатушката е в пъти, пъти по-добра и резултатна примамка от воблера, при това, не само за риболов на щука! :idea:
Ако това беше вярно, никой, никога, нямаше да чуе нищо за Рапала :wink:

Между впрочем въпросът не е чак толкова некоректно поставен, доколкото и клатушката и воблера имат много общи компоненти, които провокират атака - вибрация, силует, възможност за разнообразна анимация и т.н. Все пак считам, че при равни условия подходящият воблер дава по-широко поле за действие, сравнено с клатушката :wink:.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от Д.Граховски »

Според мен зависи кой на какво е свикнал. Аз примерно залагам много на клатушките и съответно съм и свикнал на проводка, игра и да определям според момента кое е най-подходящо (според моите си виждания), съответно най-много щуки имам на клатушки и това е първото на което хвърлям за щука. Пробвах джъркове но дали малко упорствах или множеството неуспехи или обезрибени водоеми ме отказаха (е и други обстоятелства де), но съм си запазиш биячите сред клатуните.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Draj
Мнения: 71
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 9:28
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от Draj »

Ехеее, то станало по интересно четиво от полит бг новинки... Ама лично мнение по късно, че шефчето дебне... Нищо, че е петък ;)
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от stamen »

Евала за темата :D ... Ако трябва да отида на самотен щукарски остров и да си взема само една примамка, бих си взел някоя клатушка, примерно Оркла. Обхваща по-голямо разнообразие от проводки, освен това покрива различни по дълбочина водни хоризонти, за разлика от воблера... Много клатушки позволяват да се водят дори отвесно, с припомпване. Така че на теория това ми е мнението... на практика миналата година повечето ми щуки са на воблер :D .
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от Д-р Флекс »

Д-р Флекс написа:Клатушката е в пъти, пъти по-добра и резултатна примамка от воблера, при това, не само за риболов на щука! :idea:


Това мнение преднамерено написах да звучи повече от категорично - направо предизвикателно - за да предизвикам повече участници, а и да подбоцна някой колега с по-нисък праг на тревожност за повече фън... горе-долу ми се получи, май :D В действителност, дори когато отивам на познат, познат водоем в слингбега ми подрънкват в пъти, пъти повече воблери, отколкото клатушки, плюс това имам въртележки, широка гама джъркови и тоуотър примамки, плюс силиконови примамки според сезона. Който смята, че шуката е "лесна", и че "когато зема-зема", а "когато не зема - не зема"...няма и идея, за какво иде реч :D Понякога и в разгара на feeding frenzy ти е нужно да смениш десетина или повече разнообразни примамки, докато уцелиш и направиш мазалото, а околните остават просто зрители, понеже са с две примамки в джеба. Тука в тая тема има свидетели...

И все пак, подобно на Стамен, ако имам право на избор на една единствена - ще е клатушка, вероятно Оркла или Атом (на Абу). Клатушката, господа, колкото и универсална и вселовяща, нито е панацея... нито е за всяка китка, би добавил Лео :wink: :D
Аватар
getsbi
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Фев 04, 2010 11:34
Местоположение: Плевен
дал Браво: 47 пъти
получил Браво: 49 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от getsbi »

stamen написа:Обхваща по-голямо разнообразие от проводки, освен това покрива различни по дълбочина водни хоризонти
А за много години, първо! За мен това е най-голямото предимство на клатушката. Водиш я на различни дълбочини, докато уцелиш къде са.
Особен в язовир. Един път са в брега. Друг път са на дъното на третия метър примерно. С една единствена клатушка може да се обловят различни дълбочини, докато същият ефект се постига с набор воблери.
Е, имам известно пристрастие и към клатушките де :)
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от maranzika »

Д-р Флекс написа: Който смята, че шуката е "лесна", и че "когато зема-зема", а "когато не зема - не зема"...няма и идея, за какво иде реч :D Понякога и в разгара на feeding frenzy ти е нужно да смениш десетина или повече разнообразни примамки, докато уцелиш и направиш мазалото, а околните остават просто зрители, понеже са с две примамки в джеба. Тука в тая тема има свидетели...

И все пак, подобно на Стамен, ако имам право на избор на една единствена - ще е клатушка, вероятно Оркла или Атом (на Абу). Клатушката, господа, колкото и универсална и вселовяща, нито е панацея... нито е за всяка китка, би добавил Лео :wink: :D

+1000
:D :D :D :D :D
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от Iso »

В подкрепа на Доктора и Илиян бих добавил, че клатушката е по-евтина и следователно достатъчно ефективна примамка. На непознат водоем правя разузнаване с клатуна и силикон защото щетите са по-поносими. В случай, че няма пипане решавам дали да пробвам воблери или не в зависимост от ситуацията. Аз ловя от брега и най-вече в трудни участъци с всякакви препятствия - треви, коренаци, камъни ит.н. за това предпочитам да минимизирам загубите. По тази причина имам повече успехи на блесни и силикони отколкото на воблери. В никакъв случай не отричам воблерите, като ефикасни примамки, но често пъти са по-неефективни заради цената си.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
radogagov
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 16:12
Местоположение: Габровския Балкан
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от radogagov »

Явно аз съм бездарник или нямам ръка, защото все още нямам риба на клатушка :lol: Пък и не се мъча много много да се уча. Надявам се тази година да се поправя или поне да опитам.
Мунчо:...Искам да уведомя аудиторията, че в чест на събитието съм си взел брейдец "Дон Пепе" 1.0 и съм нагласил силовата гега 5-24гр...
Аватар
kontev
Мнения: 565
Регистриран на: Вто Апр 08, 2014 22:40
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 533 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от kontev »

За мен основните аспекти при избор на примамка са два. От една страна, какво би предпочела да лапне рибата, когато примамката мине на правилното място, в правилния момент. И от друга страна, коя примамка е най-подходяща за качествено облавяне на съответния водоем.
Първото е донякъде божа работа, понякога има намесен и мистицизъм. Зависи от страшно много неща, които особено на непознат водоем, често няма как да предвидим - може даже да зависи и от конкретната риба. Както и при хората - няколко човека на една маса, но всеки предпочита да хапне нещо различно. Разбира се, ако познаваме добре водоема, вече имаме някаква изработена представа за предпочитанията на рибите в него, въпреки, че и тогава може да има изненади. И както Митко написа, нещата може да не се свеждат до клатушка или воблер, а до воблер или воблер, клатушка или клатушка и т.н. Може да се окаже, че рибите проявяват най-много интерес към определена клатушка + определен воблер и по-малък такъв към всички останали клатушки и воблери. Не може да се отрече, че много често, независими риболовци от различни "школи" на даден водоем имат предпочитания към съвсем различни примамки и в крайна сметка имат сходен успех. А иначе всеки от тях вярва в собствената, уловиста примамка и е убеден, че на друга не би имал същия успех. Често тази безусловна вяра налага използването само и единствено на въпросната примамка и изводът, че рибата нЕще на нищо друго става още по-категоричен.

За мен, не по-малко интересен е втория аспект - избор на подходяща примамка за качествено облавяне на съответния водоем, като тук нещата се подчиняват повече на логиката, съотвено, зависят повече от нас. Когато водата е много повече от рибата, а по нашите водоеми обикновено е така, това никак не е за пренебрегване. Особено, когато не познаваме добре водоема и нямаме никаква идея за предпочитанията на рибите в него.

И така, ако трябва да избера една единствена примамка, с която да търся щука на даден водоем, изборът ми ще бъде следния:

На сравнително дълбок водоем с редки риби, ще избера клатушка, заради възможността да я водя в различни водни пластове, добрия кастинг и цялостното по-бързо облавяне. Ако водоемът е по-дълбок и дъното чисто, както и според сезона, може да избера и силикон. Ако познавам водоема много добре, най-вероятно ще знам къде се въртят рибите, както и каква примамка предпочитат и тогава изборът ще е на база конкретен опит.

На по-плитък и обрасъл водоем бих избрал туичингов воблер с неутрална плаваемост или джърк. На такива водоеми, укритията на рибите са по-лесни за локализиране и тези примамки ще ми дадат повече възможност за импровизация и паузи на перспективните места. Ако имам възможност за втора примамка, бих избрал въртележка или малка клатушка с офсетна кука и силикон на нея.

На река бих избрал воблер или въртяща блесна.

Разбира се, горните случаи са идеализирани и примерни, реално водоемите не са хомогенни, имат различни участъци, които бих облавял с различни примамки.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от quietriot »

Сиреч много и разнообразни примамки от всякакви видове , другото е въпрос на личен мироглед и стратегия, няма силни и слаби примамки има недобре използвани такива!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от Майстор Саки »

Пропускайки многото условности, свързани с времето и мястото, ако ситуацията налага да избера една-единствена примамка, то тя ще е клатушка. Абсолютно преднамерен избор - заради неповторимото удоволствие да предизвикаш хищника с нещо толкова семпло, колкото може да бъде парче крива ламарина...

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от te4osoma »

Майстор Саки написа:Пропускайки многото условности, свързани с времето и мястото, ако ситуацията налага да избера една-единствена примамка, то тя ще е клатушка. Абсолютно преднамерен избор - заради неповторимото удоволствие да предизвикаш хищника с нещо толкова семпло, колкото може да бъде парче крива ламарина...
чаках някой да напише каквото ми е в мойта глава ,без аз да мисля и да се мъча да пиша .....та е това е :tup: :tup: :tup:

поздрави...
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Draj
Мнения: 71
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 9:28
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от Draj »

te4osoma написа:
Майстор Саки написа:Пропускайки многото условности, свързани с времето и мястото, ако ситуацията налага да избера една-единствена примамка, то тя ще е клатушка. Абсолютно преднамерен избор - заради неповторимото удоволствие да предизвикаш хищника с нещо толкова семпло, колкото може да бъде парче крива ламарина...
чаках някой да напише каквото ми е в мойта глава ,без аз да мисля и да се мъча да пиша .....та е това е :tup: :tup: :tup:

поздрави...
Двойно мисловно дежа вю ;)
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Клатушка vs Воблер за щука ?!?

Мнение от Мунчо »

Tова ли беше голямото включване по темата? :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”