Щукариада 2016

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Щукариада 2016

Мнение от Plat1ka »

Май на мен се пада честа да почна темата тази година.

Днес необичайн отопло време рано сутринта ме накара да изляза да тествам нови модели воблери. Бяхме се разбрали с едно приятелче да идем малко да гоним михаля и още по тъмно се отправихме към драките.

Ето ги и върпосните воблери. Дадох 2-3 на коелгата останалите ги развъртах аз.

Изображение

Изображение

Риболова почна някъде към 8:00ч като в първия 1 час нямаше никакви признаци на живот, нито при мен нито при него. Той лови на Дуота и разни други японски благини аз залагам на новите модели и някой изпитани стари. В един момент на перспективно място облавях сигурно поне 10 минути с най-различни воблери. Писна ми и сложих един от джърковете ми цвят каракудка. Два три джърка и зад него се отвори пасмината. Чукнаго и бега, заметнах и пак там пак се спусна ама само завъртя явно го позна. Смених веднага с един друг синьо-розов. Нов цвят който видях от Финладските майстори и ми хареса. Метнах го в посоката в която ми се стори, че се скри два три туйча нищо и тръгвам да го водя в момента в който се отлепи на 3-4см от водата изкочи тая гад и го глътна като крокодил. Целия джърк и влезе в остата и падна заедно с него. Засечка не и трябваше тя така увисна. Направи няколко въртопа и дойде на тревата.

Първата щука за 2016 беше вече факт. Изкефих се максимално.

Изображение

Бяхме се отчаяли а и не бяхме тръгнали с големи наджеди но тази риба даде тласък. От там заредени замятахме къде ли не. На всякакви възможни посоки и места дори и на такива дето ти се струва идиотско но пак проверяваме :)

На едно по-перспективно място аз се заинатих докато колегата беше продължил в страни. Малко след това ми звънна да се похвали с две бързи риби на въртележка. И двете като по калъп около 1.5кг от едно и също място. Тръгнах към него като докато стигна беше ковнал още една подобна. Показа ми къде ги хваща и метнах един джърк там. Туйч туйч и бум една 63см 2-ка налапа целия джърк.

Това е момента в който си благодарен, че не те е мързяло да сложил металния повод.

Изображение

Целия джърк просто изчезна в устата и. За мен беше ясно по-едрите риби искат едри примамки. Колегата беше минал от това място и извадил малко по-дребни риби.

Изображение

Ей така изглежда щука с джърк в устата :)

След това тръгнахме заедно като нищо интересно не се случи в следващия час и половина. Връщахме се към колата за да сменим мястото и спряхме при участъка с няколкото риби. Колегата беше скъсал примамка и искаше да превърже а аз исках да пробвам дали няма още някоя там. (явно, че имаше нещо което ги караше да се въртят точно на това място) Започнах да облавям около драките нищо. Минах малко след тях в по-открита вода и как си говорим с колегата БАМ една ме изтрсе и се откачи. Метнах и пак и пак изтреска на същия джърк. Викам си баси 2 пъти хубави удари и рибата също хубава а не се хваща. Метнах още 3-4 пъти с този джърк и смених с друг червеникъв. Заметнах 10-тина метра след мястото на последния удар и малко преди брега пръчката ми щеше да изкочи от ръцете. Удара беше жесток и директно след него последваха 7-8м напълно затегнат аванс. Успях някак си да я спра преди да се забие в храсталаците и колегата се затича с кепа. Мястото беше малко отвесно и кално а той с маратонки нашия :) викам дай кепа ще я кепвам. Аха да я гребна и като хукна право в храстите закачи се и джърка изхвръкна. Бая се напрегнах това щеше да ми е първия трофей за годината и то на първия ми риболов. Рибата по окомер беше около 70см близо 4кг много дебела женска най-вероятно..

Събрахме си багажа и потеглихме на друго място. Разпъване гласене и хоп дъжд. Ма си заваля прилично. Нас това не ни спира и тръгваме. Мятам тук мятам там и искам да си сложа един любим воблер дето преди месец ги изкъртих с него и хопааа забравил съм го на едно от местата където почивхаме. Честито няма смисъл да се връщаме до там а и в тоя дъжд беше тъпо. Е и на мен ми стана тъпо но колегата оправи настроението с една бесна щучка към кило . ТОлкова бесна, че неможахем да я извадим пред брега се откачи от мятане :)

Обикаляхме още час като ту ни валеше ту спираше. На едно място се заинатих малко повече с джърка. Преди мен колегата беше минал с един 7см миноу на дуо и нищо. На 3-тото замятане водата изригна. Все едно ловях летни риби. Мощен трясък и рън. Обърнах рибата и тя пак заби към дъното че даже и го стигна. От удара в клечките едната кука се октачи и рибата остана да виси само на едно жило точно на върха на човката. Беше видимо едра. Само се молих да не скокне щото скокне ли 100% откачане. Кепа го оставих в колата че като видях дъжда и реших, че няма да се лови много. Бавно бвано дойде на брега и я гепих . Оказа се прекрасна риба 74см точно 4кг.

Изображение

Докато си правех снимки и се кефех колегата метна на същото място и закова и той една. Баси тия риби явно се подготвят вече за хайвер защото за 2-ри път се случва на едно място да има по 2. Неговата беше към 1.7 кила 56-7см но много бясна и добре налапала 110м Дуо Миноу.

След тия риби не ни оставаше нищо друго освен да се насладим на оставащите 2 часа от деня и да се приберем доволни но продължихме. Почти в края на деня малко преди да ни удави от дъжд и новия модел воблер най-накрая се разписа с една хубава 2-ка.

Изображение

Отново металния повод беше ключов фактор в това да имам снимка с риба и воблер в кутията.

Изображение


Малко след тази риба ни запраска прилично дъжда и решихме да бием камшика. Като равносметка колегата със 6 удара 6 риби. Аз със 6 удара 5 риби :) Аматьорски изпусната 6-та :) И - един воблер (загубен на сушата от мен) и колегата -2 воблера и 2-блесни :) Малко по-настоятелен беше в клечките от мене :)
Аватар
Fat Head Killer
Мнения: 334
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 1:03
Риболов: Спининг
Местоположение: (България) –Франция
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Щукариада 2016

Мнение от Fat Head Killer »

Уха добро откриване на темата колега браво! Много добър ден сте имали и много активни щуки, сподели на какви дълбочини бяха средоточени рибите. Поздрави и нека тази година има повече и по класни риби!
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от Plat1ka »

Основно около 1.5м до 2.0м
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от bulgarche-to »

Днес проверих форума през телефона, надявах се аз да открия темата и щях да го правя още на терен. Щях обаче да сгреша, определено твоето откриване е доста по-красиво.

Имах свободно време след обяд, но сутринта от бързане не взех въдицата. По обяд се прибрах, хапнах, грабнах такъмите и отидох на местния гьол. В края на миналата година с мой приятел разбихме щуките на това място, а той ковна една 5,010кг, която от своя страна ни се отблагодари с блесни MEPPS предоставени от FilStar. Още не ги бях пробвал, това щеше да ми е първи риболов за годината, в който ще пробвам и новите джаджи. Първата не ми хареса особено, поне не и за местата които си бях избрал. Слагам тандема и започва обикалянето. Стигам до място, на което след последния риболов скъсал ценен за мен SAFIR, MOSKA на първо ползване и чисто нов стример, който изучавах как се води. Бях отишъл на другия ден да вадя драки, но нищо на намерих. На вече чистото място похвърлях, като успях да видя атаката на една рибка - първата ми щука за годината:

Изображение

Да обаче скъсах след това, на друго място, на което бях късал веднъж преди доста време. Вързах на ново и сложих друга блесна. Да обаче желанието ми за риболов вече го нямаше. Бях си загубил новата красива играчка. Сгънах и тръгнах към колата. Отворих багажника и погледа ми се спря върху гащеризона, който сякаш ми проговори. Нахлузвам го и се запътвам към мястото на скъсването. Влизам, водата е ледена и почти пълни гащериона, дървото няма вадене без риск да се набъблукам. Отивам до колата и взимам въжето, с много мъки успявам да прекарам края му около дървото и правя възел. Вече на брега един колега дърпа, почти успявайки да ме събори във водата. Със задружни усилия измъкваме дървото от мястото му, но при следващото заклещване се чупи. Преди това аз видях червения край на блесната ми над водата. Притесних се да не се е откачила, тъй като висеше на старо влакно. Влязох навътре и завъртях отчупения клон. Докопах блесната и старото влакно, където висеше и воблера ми, загубен преди година. Бях ходил и преди да го търся, когато източваха локвата, но там остана вода и беше над тогавашните ми ботуши до чатала. Имах още време, риба нямаше да ловя, затова обиколих няколко местенца, които бяха приютили пречещи ми клони. Минах ги с триона и вече си имам нови, мои места за риболов. Ето какво използвах и как изглеждаше воблера след година под вода:

Изображение

А така изглежда DAM след почистването:

Изображение

Доволен от риболова и от себе си се прибрах да се стопля след дългото мокрене :mrgreen:
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от bulgarche-to »

Бях 3 дни в едно мездренско село, но така и не дойде ред да заметна в искъро. В края на последния ден видях и реката, за щястие беше както очаквах - мътна, висока и вероятно ледена. Не ме беше яд толкова вече. Бях си заплюл днешния ден за риболов на местния гьол. Да обаче снощи ме посрещнаха с "утре нали ще глеедаш Кристиян?". Кристиян е сина на сестра ми, а аз бях забравил за този ми ангажимент. Казах че съм мислил за риболов и можеше да прехвърля топката, но не го направих. Станахме сутринта, но се редуваха телефон, компютър и телевизор. Погледна пред терасата играещите на новата пързалка деца, но пак седна вътре. По едно време сам реши че ще слиза да играел. Появи се, че искал колело. Вадя го аз, то с меки гуми, помпата я няма, наличните не вършат работа за то винтил. Работата е ясна - отиваме за риба!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1377 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от Д-р Флекс »

Чудесно е, че от малък го учиш, че рибата не е само храна! :tup:
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от bulgarche-to »

Д-р Флекс написа:Чудесно е, че от малък го учиш, че рибата не е само храна! :tup:
Попита ме къде ще я сложим. Попитах го след като и аз и той не ядем риба за какво ни е. Баба и дядо обичали...тогава му казах, че я чакаме да порасне и че следващия път ще я хванем пак. Попита защо с кохери вадя куката, досети се за зъбите, но следващия път ще му дам да бръкне, за да съм сигурен че ще запомни. Даже разглеждахме от къде диша рибата, нищо че на обяснението "червеното отдолу" погледнахме доста по-надолу от челюстта и се загледахме в дупето.
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от bulgarche-to »

Днес едно от нещата в списъка ми беше "въдици", което ми напомняше да взема такъмите преди да изляза по задачки. Както и предвидих приключих рано, след което отидох да помятам малко. Исках да си пробвам макарата след ремонта. Новото влакно пък ми позволява замятане на по-далечна дистанция спрямо старото, което пък си е ново изживяване за мен. На 4-то цопване клъвна това:

Изображение

Изображение

Не смених мястото, но ми отне време за снимки, миене и т.н. Продължих със същата блесна и на почти същото място излезе още една рибка, значително по-дребна но напълно достатъчна. Насъбрата се публика коментира "баш тая ли ще хванеш", тъй като и вързаната на кукана стигаше до там, явно решиха че съм затърмъчил първата. Може пък и да са чували за лакомията на щуката, и да решат че след борбата и желязото в устата пак би атакувала.
Изображение

Няма по-голям кеф от това да се пребориш с голяма риба (за мен тази щука е голяма). Още по-заслужена ми е, защото в крайна сметка я извадих гребейки с шепи от брега, тъй като ми се откачи в краката докато я нагласях за грипера. Женска с хайвер преди забраната - безценно. Хващах си 5 кила риба, 4 кила мръвка и 1 кило да мажеш по филиите като цар! Ей на това му викам богата работа!

излгедай видеото преди да пишеш:
https://www.facebook.com/bulgarche/vide ... 935331835/
Аватар
jimmyto
Мнения: 170
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 23:30
Местоположение: Стара Загора

Re: Щукариада 2016

Мнение от jimmyto »

Колега поздравления за слуката ! Много успешен излет ! Би ли ме насочил ( не разбира се с детайли ) къде около Стара Загора мога да отида утре да потърся зъбатите ? Вчера едни приятели ходиха на Зимница - ама са направили 100 %-тово капо :)
Ако искаш да си щастлив 2 часа - напий се,ако искаш да си щастлив 1 година - ожени се,ако искаш да си щастлив цял живот - стани риболовец!
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от Веско »

bulgarche-to написа: Женска с хайвер преди забраната - безценно. Хващах си 5 кила риба, 4 кила мръвка и 1 кило да мажеш по филиите като цар! Ей на това му викам богата работа!
Ей на това му викам мега тъпотия! Видял си че рибата е хайверна и въпреки това си я убил....такива като теб не мога да ги разбера :evil:
Според теб какъв е смисълът на забраната, която чакаш да влезе в сила и с която оправдаваш глупостта си? Хората, които обичат да ловят щука и я уважават като противник, знаят много добре кога хвърля хайвера и не им трябва забрана, за да не тормозят размножаващите се риби и да правят тъпотии....ти явно не си от тях!

мАжИ ся филии като цар...
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
dobrikk
Мнения: 650
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от dobrikk »

Веско написа:
bulgarche-to написа: Женска с хайвер преди забраната - безценно. Хващах си 5 кила риба, 4 кила мръвка и 1 кило да мажеш по филиите като цар! Ей на това му викам богата работа!
Ей на това му викам мега тъпотия! Видял си че рибата е хайверна и въпреки това си я убил....такива като теб не мога да ги разбера :evil:
Според теб какъв е смисълът на забраната, която чакаш да влезе в сила и с която оправдаваш глупостта си? Хората, които обичат да ловят щука и я уважават като противник, знаят много добре кога хвърля хайвера и не им трябва забрана, за да не тормозят размножаващите се риби и да правят тъпотии....ти явно не си от тях!

мАжИ ся филии като цар...
Ми той човека пише, виж клипчето преди да коментираш. Там е показано как пуска рибата.
Аватар
pi4a94
Мнения: 1508
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 10:13
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 875 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от pi4a94 »

Вескоо,гледа ли клипчето от фейса?Не скачай на човека,той даже си написал :wink:
Поздравления за рибата и пускането :fish15:
http://www.starividri.com/
http://www.starividri.eu/
Kentavar написа:...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1377 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от Д-р Флекс »

Да, Веско малко прибързано "нахрани" колегата, но никога не е късно да се поправи :wink:
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от Веско »

В такъв случай се казва "РИБААААААААААА"....колегата ме хвана :lol: :lol: :lol: :lol: Взех на бърза и агресивна проводка :twisted: :twisted: :twisted:

ПОДНАСЯМ СВОИТЕ НАЙ-ИСКРЕНИ ИЗВИНЕНИЯ НА bulgarche-to!


Просто текстът, който съм цитирал, така ме вбеси, че изобщо надолу не съм гледал....съжалявам за което :oops: :oops: :oops:

Още веднъж се извинявам :oops: :oops: :oops:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Щукариада 2016

Мнение от bulgarche-to »

3 пъти ти четох поста, не можех да асимилирам и много се смях. Извиненията разбира се се приемат!
Нека от тези коментари извадим и нещо поучително, а именно дали е възможно това да са двойка риби? Мъника мъжкар да чака женската да хвърли, а като съм минал покрай тях по-скоро агресивно да са нападнали, вместо да са търсили храна?

Същото ми го казаха и след "успеха" ми с две морски лястовици. Доста ги дебнах докато си ги наглася да ги ударя и двете (за харпун става дума). По-едрата се оказа килограмова женска, явно другото е било чакащия мъжкар. След години ми казаха "абе как можа бе" и се замислих каква всъщност е била ситуацията. Миналата година се чух с баща ми и каза че има двойки, но му забраних да ги стреля и обясних защо.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”