Кой - какво от Алито ?!

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1777 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от баш майстора »

Темата започва да придобива определено "зимен" оттенък. Бах тез няколко микрона, дето ще ви разделят от рибите... :roll:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от lubobg »

Колеги,
покупката на нещо от Алито със сигурност не е за тези който искат качество.Има обаче средна хубавиня доста неща ,които вършат работа.
Китайците имат и хубава стока ,но тя се купува от едни други места на едни други цени.
Те водещите фирми имат отклонения в размерите и заявената здравина,какво да очакваме пък за стока от Алито.
Евтино и хубаво има само в Кауфланд. :D
Весели празници на всички и бъдете по усмихнати.
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от Асти »

Ilian70 написа: Не е обективно да се мерят плетени влакна с микрометър. Няма никакво значение дали са китайски, или от Бряг на слоновата кост.
Тъй, тъй или от Бангладеш...
Често може да се прочете или чуе обозначение за размера на плетено влакно в милиметри, вместо либри или по японската система. Във форума постоянно се пише как еди си кое плетено влакно било кръгло, още по-кръгло или най-кръгло. Особено за 8 жилните. По-обективен начин да провериш това не се сещам, ти ако знаеш кажи. Измерването обикновено показва отклонения от порядъка на 0.05-0.08 мм. за различните страни и участъци от влакното, в някои случаи и повече. Единственото, което беше еднакво навсякъде беше Торай, продавано у нас.
Преди години съм си патил от плоско влакно, затова съм по-чувствителен към темата.
asn
Мнения: 247
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 15:54
Местоположение: Габрово
дал Браво: 240 пъти
получил Браво: 445 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от asn »

С аналитична везна и най-обикновена ролетка ще бъдеш много по-точен в сравненията, от колкото тази идиотщина с микрометъра. Явно си имат стандарти и според специфичното тегло на материала производителите ги приравняват към някакъв ориентировъчен диаметър. А иначе под микроскоп, заради оплетката, влакното мяза на наденички т.е. редуват се тънки и дебели участъци.
...
111.jpg
111.jpg (102.17 KiB) Преглеждано 3440 пъти
Untitled.jpg
Untitled.jpg (119.19 KiB) Преглеждано 3440 пъти
Последно промяна от asn на Вто Дек 18, 2018 20:50, променено общо 3 пъти.
krisha
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:46
дал Браво: 1 път

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от krisha »

Брей тез габровци, учат математиката на "джапански" :lol: :D
asn
Мнения: 247
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 15:54
Местоположение: Габрово
дал Браво: 240 пъти
получил Браво: 445 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от asn »

Омръзнало ни е да ни лъжат по форуми, интересуваме се и четем. :lol:

Та, по темата. Попаднах на много интересни въртележки. Някой пробвал ли ги е?

https://www.aliexpress.com/store/produc ... 24042HKJ01
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от rap66 »

Тая година малките джигчета имаха голям успех за чернокопа. Нещо подобно на примамките които ползвахме, но не по 15 лв, а по 2.50 лв. Много по уловисти от моресилдата, която гони вече 10-те лева. Поръчах си ги без куки, асистент куките и без това ги махаме и слагаме отзад #4 тройки. Имат собствена игра подобна на воблер с широка амплитуда на задницата и летят като куршум.

https://m.aliexpress.com/item/327779161 ... 5204405303

И хубави тройки за тях, с огромни контри.

https://m.aliexpress.com/item/328629495 ... 5204842038

И халки

https://m.aliexpress.com/item/328346652 ... 5204931584
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от Асти »

Е, асене намам нито аналитична везна, нито имам твоята привилегия да чета йероглифи, затова използвам идиотски, субективен микрометър за мерене на наденичките. :lol:
И как ме разкри, че мисията ми е да лъжа хората по форумите, за разлика от произвадителите и търговците, които винаги казват истината? :idea:
А думата „явно“ значи предполагам, но всъщност не знам. Едно е да четеш и цитираш, а друго е практиката. Конкретен, свой отговор нямаш, позоваваш се на цитати от някъде си. Сигурно са авторитетни, но когато сам направиш измервания напиши, ще бъде интересно. Твоята таблица може ли да обясни защо едно влакно е равномерно по цялата си дължина, а друго не е ? Или защо като купиш китайски „конец“ разликата в сечението е плюс 0,1 мм от обявената на етикета? Тоест купуваш уж 0.12, а получаваш 0,20, даже 0,25. А това на практика е много важно. И как колегите, които нямат никакви измервателни уреди ще разберат, че са излъгани? Мислиш ли, че с твоите теории им помагаш?
Не правя реклама и не ми плащат да заблуждавам по форумите за разлика от едни други много кресливи юнаци, напротив опитвам се да дам някаква ориентация за истината на пазара. Може и да греша, не знам....
Писна ми от дървени философи, не учили философия за тези 15 години във форума. Сигурно си готин човек и ще се радвам да се запознаем напролет когато идвам по „нашия“ край. :tup:
Та, това е от мен по темата.
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от Vid »

Колеги, тия спорове не са за тук. Все пак това е темата Али...
Тук идеята е да си заприходим аналогични работещи примамки, влакна и т.н. на цена по ниска от тази на коя ни предлагат класни продукти у нашите магазини.... Относно това, колко са класни продуктите де ни предлагат нашите магазини.., е въпрос който няма да коментирам.
Моля, богатите риболовци да спрат да критикуват темата.
В Алито има много добри качествени попадения за смешни пари- например 100 бр. карабинки за 4 лв., а у нас 10 бр. се търгуват на тая цена...
Лично, ползвам силикони от Алито и дори през последните две години ловя повече риби, сигур щото са евтини и не ги мисля га ги мятам по закачките на дъното...

Да не забравяме най важното- задвъдичното устройство, останалото е просто текущ разход...

А, да станеш роб на пръчка за 1000лв. и макара за 2000х.лв. е страшно, още по страшно е да се гмурнеш да спасяваш примамка за 50 лв. в ряката или язовира..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
asn
Мнения: 247
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 15:54
Местоположение: Габрово
дал Браво: 240 пъти
получил Браво: 445 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от asn »

Асти, далеч съм от мисълта да те засегна или да правя на някакъв. Мисля, че се заблуждаваш с това мерене и не виждам нищо лошо да го изкометираме защо. Аз също не знам йероглифски, нито съм им бил в заводите. :) Каталога на YGK не можах да го намеря преведен, но се разбира за какво иде реч. С един и същ номер, в зависимост от специфичното тегло на материала може да се окаже, че влакната са с различен диаметър. Например за PE#1.0 от потъващото G-soul SS (1.12!) той е 0.177mm, a при G-soul X8 Upgrate PE (0.98!) e 0.168mm. От друга страна микрометрите, дори и чисто нови (сети се като поработят или клеясат какво става), имат различен измервателен натиск. Mitutoyo например, за един и същ обхват правят както с 0.5 до 2.5N, така и с от 2 до 10N. При железата е малко по-различно, но съгласи се едно е да натиснеш мекото влакно с 50гр., друго с 200гр. и съвсем различно с 1кг. Лично за мен, това влакно с размер #1,0 за щука е най-доброто - защото е здраво, кръгло и въртележките не го пресукват толкова пагубно. Нищо, че е доста по-дебело от други в същия размер и е сравнително скъпичко:
https://www.aliexpress.com/item/8-Stand ... f5c43f0d23

И аз бих се радвал да се запознаем и да половим заедно. :tup:
Аватар
баш майстора
Мнения: 5831
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1777 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от баш майстора »

giphy.gif
giphy.gif (3.46 MiB) Преглеждано 3000 пъти
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от m65 »

По повод за диаметър на плетеняците, ще се помъча да го обясня по начин, по който се надявам да го разберете, като визирам влакна (японски) сравнително евтини, в еднакъв размер по японската номерация, на почти идентична цена, при почти еднакви показатели за издържливост, на нашият пазар.
Значи ще съпоставим Gosen-W 4ply #0.6 и VARIVAS High Grade PE4 #0.6.
VARIVAS-а е с видимо по-дебела, и рехава оплетка, което няма да бъде коректно при измерване на дебелината му, не че и при останалите плетеняци е коректно такова измерване. Обаче ще бъде усетена осезателна разлика, при намотаване на влакната върху шпулите. По рехавата оплетка, по времето на използване, ще придобие още по-голям диаметър, тъй като мръсотиите по лесно ще проникват в нея.
Японците отдават по-голямо значение на издържливостта на влакната, а не на диаметъра. Както и на относителното тегло, при еднакъв обем, както вече бе споменато.
Като цяло за нас потребителите е от значение издържливостта на износване във времето, както и обема на намотаното влакно върху шулата (най-вече когато иде реч за плитките такива), и естествено обявеният тест на издържливост на тежест, или казано по друг начин, колко кила издържа на опън. Това е от значение за изборът на пръчка, при използването на дадено влакно. Или пък изборът на влакно при работа с дадена пръчка.
Аватар
grubi
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 22:37
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от grubi »

Само да питам, защо японците като отдават такова значение на здравината на влакното лъжат откровено с нея? :roll: А обемът влакно вместен на шпулата, независимо плитка или дълбока такава май е пряко свързан с диаметъра... :wink: Имам лош опит с 3 "премиум", скъпи японски марки влакна дето не мога да навия и половината дължина на същия диаметър монофил....
svetlio80tm
Мнения: 242
Регистриран на: Пон Сеп 17, 2007 13:07
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от svetlio80tm »

grubi написа:Само да питам, защо японците като отдават такова значение на здравината на влакното лъжат откровено с нея? :roll: А обемът влакно вместен на шпулата, независимо плитка или дълбока такава май е пряко свързан с диаметъра... :wink: Имам лош опит с 3 "премиум", скъпи японски марки влакна дето не мога да навия и половината дължина на същия диаметър монофил....
Колега, не лъжат за здравината. Просто начина на тестване на издръжливостта при клиента и при тях е различна. Тестват влакното преди да е навито на шпулата, и то го тестват машинно. Каквато стойност им покаже апарата относно колко кг издържа на опън, такава стойност записват и на опаковките. Нали не смяташ наивно, че и те като нас ги тестват с мъртва тежест с туби с вода или по друг балкански начин... :D

Що се отнася до това колко влакно следва да събере шпулата, и там нещата са относителни. Зависи от влакното и начина на навиване. Ще ти дам един прост пример от моята практика. Притежавам Шимано Стела 2010 размер 4000. Досега навивах 200 м Дуел х8 размер ПЕ 1.5 със съвсем малко подложка и ми стигаше до ръба на шпулата. Но го навивах нормално, без да упражнявам някакъв опън или усилие.

После минах на 300 метра Госен 8 нишково ПЕ 1.5 . Забелязах, че като диаметър е обявено една идея по- дебело от Дуела. Много ми се искаше да го събера цялото на шпулата, за да не режа, въпреки обявените показатели и съответно нулевия шанс за успех. Но успях. Приятел ми даде ценен съвет. Навивах го стегнато върху моята макара, като предварително брейдът беше навит на друга макара. На последната съвсем леко разхлабих аванса, колкото да пуска при усилие. Съответно на Стелата авансът беше затегнат докрай. Резултатът беше покъртителен- не само че го събрах 300 м, ами остана малко до ръба и според мен можеше да глътне още 20, 30 метра.....За избягване на това упражнение продават и специални машинки за стегнато навиване на влакно, там вече всеки сам си преценява дали да отделя средства специално и за това. Да не говорим, че има магазини, които притежават такива, и ако си купиш от тях влакното или макарата, ти го навиват безплатно..та така :)
m65
Мнения: 373
Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 19:14
Риболов: ултра и лайт
Местоположение: на рЯката
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 416 пъти

Re: Кой - какво от Алито ?!

Мнение от m65 »

grubi написа:Само да питам, защо японците като отдават такова значение на здравината на влакното лъжат откровено с нея? :roll: А обемът влакно вместен на шпулата, независимо плитка или дълбока такава май е пряко свързан с диаметъра... :wink: Имам лош опит с 3 "премиум", скъпи японски марки влакна дето не мога да навия и половината дължина на същия диаметър монофил....
Трудно е за разбиране,явно....
Технологиите за направа на влакната е различна. Нишките от които се изплита дадено влакно, не са с еднакъв диаметър. Колкото са по тънки нишките, толкова по тънко влакно ще се получи.
Получаващата се оплетка се различава и от това дали е стегната, или рехава. Колкото е по-стегната една оплетка, толкова тя е по-тънка. Колкото е по-тънка, толкова по-вече влакно ще се намотае на дадена шпула.
Едно от малкото неща, които китайците все още не могат да правят, е качествен тънък плетеняк, на тънка цена.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”