Брада на плетено влакно

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
belovodski
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 23:15
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Брада на плетено влакно

Мнение от belovodski »

Здравейте,от скоро практикувам спиннинг риболов на море та за няколкото излета които имам все имам проблем свързан с образуването на бради.
Търся проблема и последно реших че или е от макарата или от задмакарното устройство.
Пръчката е xzoga shitenno seiryuu sr-s 86mh2 7-40гр. Брейд ygk veragass px8 pe1.5 a макарата okuma trio 30fd,последния път използвах силиконова смазка и направих за два дни интензивен риболов две брадички и заминаха 15тина метра.
Някакви съвети?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от Мунчо »

Аз съм брадясвал(и брадясвам) и с хубави макари и влакна, така че срещу тази работа никой не е застрахован. Прекомерното напълване на шпулата, неравномерното водене на примамката, маниера на затваряне на бигела, началното намотаване на линията след това, са главните предпоставки за получаване на подобни филаментни образувания. :lol: Спасението е да се опитва човек да поддържа влакното възможно на изпънато и да следи положението му, като затваря скобата на ръка. Което не е съвсем просто, когато човек е превъзбуден по време на риболов...
Дори начина на подреждане на влакното от макарата и въртенето на водещата ролка не са от толкова съществено значение, според мен, колкото гореупоментото...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от koko7784 »

Смени макарата или оставяй повече свободно място на шпулата.
Приятел имаше Трио и той се оплакваше от сукове.
Поздрави...
belovodski
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 23:15
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от belovodski »

Мунчо написа:Аз съм брадясвал(и брадясвам) и с хубави макари и влакна, така че срещу тази работа никой не е застрахован. Прекомерното напълване на шпулата, неравномерното водене на примамката, маниера на затваряне на бигела, началното намотаване на линията след това, са главните предпоставки за получаване на подобни филаментни образувания. :lol: Спасението е да се опитва човек да поддържа влакното възможно на изпънато и да следи положението му, като затваря скобата на ръка. Което не е съвсем просто, когато човек е превъзбуден по време на риболов...
Дори начина на подреждане на влакното от макарата и въртенето на водещата ролка не са от толкова съществено значение, според мен, колкото гореупоментото...
И аз така си мисля,при затваряне на бигела първите оборотни гледам да е изпънато даже го прехващам с ръка но след това ако има туичване там стават беличките.
Значи да не бързам със смяната на макарето-:)
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от takezo »

При замятане с тежки примамки, че видях морски ... и твичинг, конеца се "впива" в по долните навивки и при последващо замятане тази дето се е "впила" изхлузва тези над нея и ей така стават хубавите работи. При мен преви време се получаване нещо подобно но конеца беше много дебел твърд и просто при замятане вадеше от долните навивки и стаааше мазалища или отстрелване на примамката. Опитай по плавно да придърпваш, да не е рязко. Същото се получава и при зацеп, най-горната навивка влиза между другите, после са необходими няколко къси замятания, за да се преподреди линията както трябва на шпулата.
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от Д.Граховски »

Аз имах същата макара, като бради ми правеше, когато я бях препълнил, иначе никакви проблеми нямах.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от empar »

Баси...аз такова чудо като брада през живота си не съм виждал. Започвам да се чувствам непълноценен... :lol:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от Мунчо »

Не се ядосвай - аз съм виждал и заради тебе. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от empar »

Оооо...хич не се ядосвам. :mrgreen:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
belovodski
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 23:15
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от belovodski »

А най лошо е по тъмно когато не се види брадата и когато каже тейун на някой водач и примамката полети напред като волна птичка-:)
belovodski
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 23:15
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от belovodski »

Д.Граховски написа:Аз имах същата макара, като бради ми правеше, когато я бях препълнил, иначе никакви проблеми нямах.
Не е лоша но май ще я сменям че и без това ми трябва по бързооборотна.
Аватар
Miro
Мнения: 622
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 10:20
дал Браво: 38 пъти
получил Браво: 49 пъти

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от Miro »

Особено внимание обръщай на влакното при работа с повърхностни примамки и вълни.
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от Monov »

Освен всичко, изредено по-горе, предпоставка за бради може да бъде и несъобразена дебелина на линията с грамажа на примамките и теста на въдицата. Също така, ролката на бигела трябва да се върти свободно и да минимализира усукването. Прекомерната употреба на блесни, особено некачествени такива, при такъм с по-тънка линия също скапват много влакното и правят брадясването по-лесно.
Pale rider
Мнения: 73
Регистриран на: Съб Окт 17, 2015 13:48
Риболов: Spin Head
дал Браво: 57 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от Pale rider »

Не е проблема нито в пръчката , нито във влакното. Проблема / ако може да се нарече проблем/ е в макарата, по скоро конструктивно недомислие.
Окума Трио ред сор 30 размер / ползвам я от 2 години / има склонност да прави такива магарии. Моя съвет като ползвател - не препълвай шпулата по никой начин- 1мм от ръба оставяй. Затваряш бигела винаги на ръка / понякога омотава влакно върху самата шпула/.След закачка задължително по-леко замятане и плавно замятане. Ролката на бигела се върти ок - може и лагер да сложиш ако ти се занимава.
Иначе си е корава макара с добро тегло и стабилен драг.Виждам че за морски риболов става реч- 5.0:1 е бавно прибиране- нещо от рода на 6.0:1 май ще ти е по-добре.
Тия въртели да речем при един Заубер или Слам липсват , но за парите си е ок макара.
:fish15:
belovodski
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 23:15
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Брада на плетено влакно

Мнение от belovodski »

Pale rider написа:Не е проблема нито в пръчката , нито във влакното. Проблема / ако може да се нарече проблем/ е в макарата, по скоро конструктивно недомислие.
Окума Трио ред сор 30 размер / ползвам я от 2 години / има склонност да прави такива магарии. Моя съвет като ползвател - не препълвай шпулата по никой начин- 1мм от ръба оставяй. Затваряш бигела винаги на ръка / понякога омотава влакно върху самата шпула/.След закачка задължително по-леко замятане и плавно замятане. Ролката на бигела се върти ок - може и лагер да сложиш ако ти се занимава.
Иначе си е корава макара с добро тегло и стабилен драг.Виждам че за морски риболов става реч- 5.0:1 е бавно прибиране- нещо от рода на 6.0:1 май ще ти е по-добре.
Тия въртели да речем при един Заубер или Слам липсват , но за парите си е ок макара.
:fish15:
Мисля че трябваше да взема trio high speed но нищо сега се заглеждам по stradic ci14+4000 XGFB и тази ще остане за джиг на бяла риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”