Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
MADARA
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 28, 2015 0:13
Риболов: язовирен, морски

Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от MADARA »

Здравейте,

Имам следното питане: от сондирани мнения в интернет, чета, че масовия избор за пръчка за спиниг в Гърция е с акция 15-40 гр. Добре, но реално много от примамките за риблолов от брега са с долната граница, някои дори с под него. Това не е ли проблем ? Някаъде попаднах на мнение, че е добре акцията да надвишава значително примамката, което ме обърква.. същo така как смятате, 2.4 или 2.6 е по-удобна ? Принципно съм маниак на подводен рибилов и гоня рибата с харпун, но май месец гмуркането е забранено, а и вечер няма как, така че е време спининга да го пренеса от софийските баластриери към Халкидики. За влакното знам - 8 нишково, 0.16 + 0.3 фроурокарбон накрая.. Мерси предварително
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от d.d »

MADARA написа: от сондирани мнения в интернет, чета, че масовия избор за пръчка за спиниг в Гърция е с акция 15-40 гр. Добре, но реално много от примамките за риблолов от брега са с долната граница, някои дори с под него. Това не е ли проблем ?
Това в червеното може да те съсипе. Както се е случило с много други. Единственото по-лошо са някои филмчета по нашенските телевизии. А относно долните граници за доста хора не е проблем. Нито и строя на пръчките ги бърка. Все пак за седмица се изтърпява вероятно.
MADARA написа: Някаъде попаднах на мнение, че е добре акцията да надвишава значително примамката, което ме обърква..
Никога не е невъзможно да настъпиш л@йно. Има ги много в интернет.
MADARA написа: същo така как смятате, 2.4 или 2.6 е по-удобна ?
За нас или за теб?
MADARA написа: За влакното знам - 8 нишково, 0.16 + 0.3 фроурокарбон накрая..
Ма нещо марка, цвят? Дай и ти своя принос към всеобщото познание. Все пак идват следващи поколения.
MADARA
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 28, 2015 0:13
Риболов: язовирен, морски

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от MADARA »

Ами аз ужким съм от новото поколение, за това и питам, защото не знам. В момента мятам с една сопа 2.10 с акция от 50 на горе и ествествено не важи за морски риболов от брега За строя съм чувал, че е добре да е много бърз ? Относно влакната, гледам плетено на JOF, зелено, но не робувам на марки. И ощe Нещо.. относно WTD водене.. това дефакто туичинг ли е, защото от нещата, които гледам не засичам разлика..
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от d.d »

Добре, явно интереса ти е сериозен. И се предполага да си прочел повечето от написаното тук и другаде където си написал нещо от рода на "спининг риболов в Гърция". Та конкретно на въпросите ти.... с въпроси.
1. Какви са примамките за които говориш?
2. С какви пръчки и макари разполагаш?
3. Какъв опит имаш и какви рибки са ти целта в Гърция?
4. По кое време смяташ да ходиш и как си с разходките по скали и газенето във вода?
И това е само началото. Когато се включат знаещите се готви за кръстосан разпит. Тежко е ама после ще ти е кеф.

П.П. Гледай Маркос Видалис по усърдно от някои от нашите Софийски продавачи на воблери. Не е голяма разликата ама все си е по-така да кажеш че си пил вода от извора.
Аватар
bobolinzer
Мнения: 63
Регистриран на: Пет Окт 19, 2012 20:07
Риболов: и сноуборд
Местоположение: София
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от bobolinzer »

"Продавачите на воблери" са доста в час, а и посещаваните от тях дестинации и търсените риби много повече отговарят на това, което ще срещнеш на Халкидики. И Джидров и Калоян натрупаха доста опит последните години и колкото и да се злорадства по техен адрес, доста неща може да научиш. Видалис е романтика - гледай, ама не го взимай присърце. Реалността на север е друга :wink:
Аз бях в същата дилема преди две години. Взех си пръчка с акция 7-40 на 2,40 м. и 20ина воблера и пилкера. Като помяташ сам ще разбереш, кое ти пасва според рибите, които търсиш и примамките, които ползваш. Гледай да е с по-бързичка акция, по-лесно се докарва някаква игра, ако си неопитен. Като цяло недей да правиш компромис с обурудването, защото само ще си прецакаш излетите.
Две години по-късно мисля, че бих пробал по-дълга пръчка с една идея по-ниска акция. Трябва да започнеш от някъде, за да си направиш сам изводите. Разгледай по форумите изпадат добри попадения втора ръка. :tup:
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от d.d »

bobolinzer написа:"Продавачите на воблери" са доста в час, а и посещаваните от тях дестинации и търсените риби много повече отговарят на това, което ще срещнеш на Халкидики. И Джидров и Калоян натрупаха доста опит последните години и колкото и да се злорадства по техен адрес, доста неща може да научиш. Видалис е романтика - гледай, ама не го взимай присърце. Реалността на север е друга :wink:
Явно стана някакво объркване. А и не е съвсем коректно да цитираме имена на колеги риболовци.
Тези за които споменаваш ходят. Идеята ми беше за онези дето не са пресичали околовръстното и на гърба на такива предлагат какви ли не дивотии на начинаещите. От тях да се пази.
bobolinzer написа: Аз бях в същата дилема преди две години. Взех си пръчка с акция 7-40 на 2,40 м. и 20ина воблера и пилкера. Като помяташ сам ще разбереш, кое ти пасва според рибите, които търсиш и примамките, които ползваш. Гледай да е с по-бързичка акция, по-лесно се докарва някаква игра, ако си неопитен. Като цяло недей да правиш компромис с обурудването, защото само ще си прецакаш излетите.
Две години по-късно мисля, че бих пробал по-дълга пръчка с една идея по-ниска акция. Трябва да започнеш от някъде, за да си направиш сам изводите. Разгледай по форумите изпадат добри попадения втора ръка. :tup:
+1 А и ако прочетеш внимателно тук: http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 0%B8%D1%8F вероятно ще намериш отговор на доста въпроси.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от 2pacisback »

Привет и от мен, аз имам няколко пръчки 2,70 /3и 3,10
В зависимост от това на какъв бряг съм ползвам определена пръчка акциите са 2,70 10-40 3- 15-45 и 3,10 е 12-32 г всичките са кастингови за мултипликатори първата е MH втората си е H и третата е MH разликата в кастинга е минимална и при трите всичко зависи от воблера има воблери , колкото и да им се молом повече от 40м не летят а има и такива достигащи 70м :) тествал съм ги с 15г Бомбарда и съм постигал дистанции около 100 м влакното ми е плетено с разграфено цветово от там знам и дистанцията . Сега съм сложил 12- нишково 1,2 още не е тествано :) . Успех
MADARA
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 28, 2015 0:13
Риболов: язовирен, морски

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от MADARA »

d.d написа:Добре, явно интереса ти е сериозен. И се предполага да си прочел повечето от написаното тук и другаде където си написал нещо от рода на "спининг риболов в Гърция". Та конкретно на въпросите ти.... с въпроси.
1. Какви са примамките за които говориш?
2. С какви пръчки и макари разполагаш?
3. Какъв опит имаш и какви рибки са ти целта в Гърция?
4. По кое време смяташ да ходиш и как си с разходките по скали и газенето във вода?
И това е само началото. Когато се включат знаещите се готви за кръстосан разпит. Тежко е ама после ще ти е кеф.

П.П. Гледай Маркос Видалис по усърдно от някои от нашите Софийски продавачи на воблери. Не е голяма разликата ама все си е по-така да кажеш че си пил вода от извора.
д
1. Какви са примамките за които говориш? - отговарям със снимка. Както виждате и воблери и пилкери, и фосфоресциращи попери се намират в арсенмала, но дори и най-тежките са под 30 гр. реално, за това горна граница 40 + ми се виждаше бая..
примамки.jpg
примамки.jpg (112.69 KiB) Преглеждано 5890 пъти
2. С какви пръчки и макари разполагаш? - Признал съм си, че не си въобразявам, че имам адекватна пръчка за целта. Относно спининг: Един стар чешки спининг Tokoz 2.2 ( не пише ни акция ни нищо, но съм вадил пъстърва с него) и едно Trabuco 2.10, акция 50 - 100 - реално е за тролинг, голяма гега е за морето от брега. Иначе за по-малки водоеми бива. Относно макарата: за сега ще бъде Shimano Alivio 4000

3 По кое вретоме смяташ да ходиш и как си с разходките по скали и газенето във вода? - Както казах през повечето време обикновенно съм с харпун, но ако няма видимост или морето е по-бурно, се мъча да нацеля някой луцос, лаврак или нещо друго хищно около кея или от близка скала. Тук пък обикалям като ненормален за някоя щука или бяла риба, така че тръпката и търпението не са ми чужди. Като по-малък на няколко пъти съм имал щастието и да участвам и в риболови на паламуд, но не го броя за личен опит.

4 - По кое време смяташ да ходиш и как си с разходките по скали и газенето във вода? Май, Юни.. Септември.. за сега. Тази година съм си навил на пръста и по-късна есен, ако спининга потръгне. Със скалите съм ок, любимото ми място е една скала близо до Торони с прекрасна възможност за мятане.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от Мунчо »

За съжаление, колегите които са открили много отдавна риболовните дестинации в Гърция по различни причини не пишат във форума и остава да се разчита на споделеното в масовите телевизионни продукции, от които човек напоследък може да остане с впечатление, че няма друг вид риболов и конкретните няколко персонажа са го измислили. Но на фона на блудкавото еднообразно нямане, все и от там може да се почерпи някаква информация.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от 2pacisback »

От личен опит знам че компромиси не трябва да се правят! Все едно да излезеш на лов с калпави патрони :). Дрехи , воблери, въдици , влакна :) включително и вирбели патил съм си от отворени вирбели :) ето ви и една случка . Тролим в Гърция за тунакита и паламуд , пръчката е сакура кастингова 14-70 г 2.10 перфектна за тролинг машинката окума cold water с брояч сравнително мощна 25 кг драг влакното 1 ,5 гозен 300 м подложка 1 ца гозен 150м . Последва удар аванса засвири ...... в следващите секунди се усетихме че е голяма риба (туна) не повече от 20-30 кг . Колегите почнаха да си обират въдиците и докато те оберат 50 м влакно рибата ми беше дръпнала 300 :) и спря ( но излезе подложката) следващия напън скъса влакното и си замина с целия такъм ( грешката ми беше тази подложка ) сега имам 400 м 2,5 гозен . Целия такъм издържа удара без никакви грижи :) сега имам о влакно което ще удържи подобна риба :) иначе си хванахме доволно инпаламиди и тунакита .
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от d.d »

2pacisback написа:От личен опит знам че компромиси не трябва да се правят! Все едно да излезеш на лов с калпави патрони :). Дрехи , воблери, въдици , влакна :) включително и вирбели патил съм си от отворени вирбели :) ето ви и една случка . Тролим в Гърция за тунакита и паламуд , пръчката е сакура кастингова 14-70 г 2.10 перфектна за тролинг машинката окума cold water с брояч сравнително мощна 25 кг драг влакното 1 ,5 гозен 300 м подложка 1 ца гозен 150м . Последва удар аванса засвири ...... в следващите секунди се усетихме че е голяма риба (туна) не повече от 20-30 кг . Колегите почнаха да си обират въдиците и докато те оберат 50 м влакно рибата ми беше дръпнала 300 :) и спря ( но излезе подложката) следващия напън скъса влакното и си замина с целия такъм ( грешката ми беше тази подложка ) сега имам 400 м 2,5 гозен . Целия такъм издържа удара без никакви грижи :) сега имам о влакно което ще удържи подобна риба :) иначе си хванахме доволно инпаламиди и тунакита .
Аз пък с "кастингова 2.10" с макара с 25 кг драг и влакно 1,5 никога не съм ловил. Ама и като видя че нещото си заминава обикновено натягам аванса и почвам да се обзалагам от къде ще скъса. Е, понякога се опитвам и с лодката да ходя подире му. Щото си знам, че на такъм за паламуд с все чепарета и воблери работата е уйт. Ама и 2.5 не слагам, щото воблерите карат водни ски.
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от d.d »

MADARA написа: 1. Какви са примамките за които говориш? - отговарям със снимка. Както виждате и воблери и пилкери, и фосфоресциращи попери се намират в арсенмала, но дори и най-тежките са под 30 гр. реално, за това горна граница 40 + ми се виждаше бая..
примамки.jpg
Това с границите е толкова относително че....
Аз лично, като за начало, не бих се притеснявал от горна граница 40. Ако не друго, то поне се предполага, че няма да можеш да я потрошиш от мяткане. А и докато отидеш все ще попрочетеш за някой актуален "бияч" дето е 30+ грама и ето ти ситуация.
MADARA написа:2. С какви пръчки и макари разполагаш? - Признал съм си, че не си въобразявам, че имам адекватна пръчка за целта. Относно спининг: Един стар чешки спининг Tokoz 2.2 ( не пише ни акция ни нищо, но съм вадил пъстърва с него) и едно Trabuco 2.10, акция 50 - 100 - реално е за тролинг, голяма гега е за морето от брега. Иначе за по-малки водоеми бива. Относно макарата: за сега ще бъде Shimano Alivio 4000
Та пръчка май си нямаш. Или четеш или нова тема. А пък на аливиото не бих разчитал много. Не че няма да стане и с него да помяткаш, ама после ще те е яд че си го одраскал и не става и да го подариш на някой. Така че и макара си нямаш. Вече почнах да се чудя тия воблери що си ги имаш.
MADARA написа:3 По кое вретоме смяташ да ходиш и как си с разходките по скали и газенето във вода? - Както казах през повечето време обикновенно съм с харпун, но ако няма видимост или морето е по-бурно, се мъча да нацеля някой луцос, лаврак или нещо друго хищно около кея или от близка скала. Тук пък обикалям като ненормален за някоя щука или бяла риба, така че тръпката и търпението не са ми чужди. Като по-малък на няколко пъти съм имал щастието и да участвам и в риболови на паламуд, но не го броя за личен опит.
Помисли още веднъж за възможните начини на риболов с наличните ти такъми. Сети се какво си виждал под водата и може да се окаже, че спининг риболова не е единствената алтернатива на харпуна.
MADARA написа:4 - По кое време смяташ да ходиш и как си с разходките по скали и газенето във вода? Май, Юни.. Септември.. за сега. Тази година съм си навил на пръста и по-късна есен, ако спининга потръгне. Със скалите съм ок, любимото ми място е една скала близо до Торони с прекрасна възможност за мятане.
Почнах да се повтарям вероятно ама точно в тия месеци може и да се разочароваш. Я почети няколко дни и после пак ще си говорим.
MADARA
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 28, 2015 0:13
Риболов: язовирен, морски

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от MADARA »

Ами да, нямам си пръчка, точно за това започнах темата, защото се опитвам да избера.. гледам акции, дължини. Във фейсбук групата Sea Spinning върви анкета, и в общи линии гледам, че колегите са 50 / 50 между 2.4 и 2.7 . За горната граница на акцията разбирам, че не пречи да е висока, но обикновенно това не върви ли и с висока долна гранижа.. примерно 15 - 40 .. Тоест с примамки под 15 гр, примерно 9, 10, може да е пак колец. За аливиото ми е много любопитно, и от друго място четох, че не било оптимално, но никой не ми казва защо ! Нали е добре да е мощна бърза макара 3000 / 4000 . Белите риби ги дърпа като стой да гледаш, явно нещо за морето не е добре, но никой не обяснява, само цъка с език. Ще се радвам, ако споделите, може би е много тежка ?? Иначе разбирам идеята, че компромиси не трябва да се правят като си се хванал сериозно, но ще действам постепенно. В момента ми трябва пръчка на ниска цена, с която да си чеша крастата 10-20 пъти в годината. То и в подводния риболов нещата са доста скъпи и е много по-важно да са надеждни, защото може да ти костват не някоя туна, която смятате за голяма драма, а направо живота ти. Обаче всеки харпундждия ще каже на всеки начинаещ - пич, не се изхвърляй с мангизите докато не потрошиш 1 евтин харпун и 1 евтин неопрен, за да свикннеш и да се убедиш, че това е твоя спорт. След това идват и големите пушки, заедно с макари от които да изтегля отнесената стрела, карбоновите плавници и т.н. и т.н.
ГСБ
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Яну 05, 2012 12:10
Риболов: Спининг
Местоположение: София
получил Браво: 35 пъти

Re: Акция спрямо примамка за пръчка в Гърция

Мнение от ГСБ »

Здравей колега,

както във всичко в живота е най-добре да се закупят качествени неща, които разбира се вървят ръка за ръка с по-голяма първоначална инвестиция. Това съвсем не означава, че няма и друг вариант, а именно да си вземеш бюджетни такъми и пак да хващаш. По-важното е, че спининга в море не е чак толкоз лесна задача, колкото изглежда по филмите. Всъщност е в пъти по-трудно, просто защото морето е голямо а рибата не е чак толкоз в изобилие около брега, особено в посочените от теб летни месеци (късна пролет до ранна есен). Всъщност точно сега е момента да си там по бреговете на Гърция за поне около седмица време, за да имаш поне малко късмет да нацелиш някъде ловуващи хищници. В посочените от теб месеци за риболов, най-често ще ловиш с малки воблери някой случаен зарган или малък лаврак. Не, че не е възможно да ти удари и нещо друго и по-голямо, но колкото е по-горещо, толкоз рибата е по-навътре, където колегите с лодките успяват да направят по-добри риболови. Но в жегите, не очаквай нещо значително. Говоря много генерално. Има много примери и за добри риболови и месец май и септември.
Всичко това го казвам за спининг от брега, защото с лодка е много по-различно. (по-лесно е, ако може да се каже че е лесно да купиш лодка, да си изкараш разрешително в Гърция, а преди всичко да си изкарал и курсовете за управлението на лодката във Варна да речем). Но, като се абстрахираме от казаното дотук, след като твърдя, че има бюджетни решения, то нека да ти предложа нещо:

1. Пръчка - има много добри бюджетни предложения на 2,4 и на 2,7 (аз ловя с 2,40, но и 2,7м си е много добре, само че ще ти тежи доста самата пръчка, щом ще е бюджетна). Почти във всеки риболовен магазин има пръчки до 100 лв с указаните показатели, въпрос е на личен твой избор - как ти пасва, колко е тежка, дали ти харесва на външен вид, но най-важно: акцията/строя - да има бърз, дори супер бърз строй, ако ще ловиш с воблери както си казал по-нагоре. Аз предпочитам тест по примамки до 40 гр, даже и до 50гр ако вземеш, няма да е толкоз грешно. "Изтъняването" до 10-35 гр може да ти допадне след време и то със съответните грамажи на воблерите (понякога аз ловя със 7-25 гр - но само с предварително добре подбрани воблери). Като начало все пак смятам, че 10-40 или 15-40 ще ти допадне повече - хем ще мяткаш и воблери с тегло до 35 гр малко по-спокойно. (виж Филстар - чудесни китайски предложения, макар и под името на българска компания, поздравления за което на нашенците)

2. Макара - карай с Аливио-то, докато не се разручи, което може би ще стане по-скоро отколкото си мислиш. Колегите не казват защо да не го ползваш, защото имат предвид, че е наистина бюджетно и проблема е по-скоро, че ще те предаде бързичко - пресукване на влакното и появата на "бради" да речем. Има по-добри предложения, пак бюджетни - едно Риоби Екусима 3000 за около 85 лв максимум ще ти свърши чудесна работа, или пък някоя Tica Dynaspin GH 3000 за около 130 лв без отстъпката (ще ти дадат отстъпка). И все пак, имаш макара - използвай я първо нея, иначе за какво си я купувал. Ще ти изкара може би едно лято, пък защо не и 2 лета, в зависимост колко ще я ползваш.

3. Влакно - виж колегите които са се погрижили да дадат съвет в темата - "Кой, какво от "Алито" " - има плетени колкото искаш, а да не говорим, че и с монофил се постигат много добри резултати. Плетеното помага да изтъниш малко такъма, но пък и плетеняка пие вода, ако говорим за бюджетните изпълнения.

Преди години ако имахме тези такъми щяхме да казваме, че сме в космоса - толкоз са добри, но сега има далеч по-добри изпълнения, на съответно далеч по-високи цени. Мисълта ми обаче е, че с предложените такъми ще можеш съвсем спокойно да започнеш и ако ти хареса, след 2-3 години може да се пообзаведеш с друго. Ако нацелиш рибата къде е, няма да намериш особена разлика в риболова, ако можеше да сравняваш и с по-скъпи такъми. По-скъпите такъми ще ти донесат по-голямо удоволствие, но за да стигнеш до този извод ще ти трябва време. (всичко казано дотук важи и за спининг от брега в реки и езера)

Разбира се, че има и други предложения, но темата е доста всеобхватна, затова и толкоз скромно предложение, но пък е практично.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”