Макара за морски спининг?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от MapuaH »

axel написа:Честито,Марияне,виж как върти новия Туйн и да не забравиш да разкажеш как се чувства заклет фен на Дайва с ново Шимано :D.Струва ми се,че ако не ходиш съвсем на юг,то големите воблери няма да ти свършат работа,те са по-подходящи зимата,когато няма дребна рибка за храна.Според мене лятото си е за медиум-лайт риболов........тази бърза макара е подходяща предимно за повърхностни примамки..............Поздрави.
Благодаря ти, Аксел! :)
Ше докладвам като успея да половя :) Ще бъда на Тасос и инфото за риби през август клони към класическо капо...... Ще взема и малки и големи воблери, пък каквото сабя покаже :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от MapuaH »

karaburov написа:
axel написа:........тази бърза макара е подходяща предимно за повърхностни примамки..............Поздрави.
А защо не и за распери ако му остане време или има някоя голяма река на близо :D
Рейн е наблизо, но освен.........чиста вода, друго няма :) Страно звучи, но е факт..... В този участък водата е толкова чиста, че рибите почти са изчезнали :)

Ех распери, распери.......
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от Daniel Defoe »

MapuaH написа:... Рейн е наблизо, но освен.........чиста вода, друго няма :) Страно звучи, но е факт..... В този участък водата е толкова чиста, че рибите почти са изчезнали :)

Ех распери, распери.......
Е, не е баш чак толкова катастрофално, като у нас на Марица и/или Дунав - има си ласпери доволно :wink:
Много слука Мариански с новото макаре, а и не само с него :fish15:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
s.k.stoikov
Мнения: 36
Регистриран на: Пет Мар 05, 2010 6:06
дал Браво: 596 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от s.k.stoikov »

Не е точно така , има распери , няма почти никакви " расперски " места,рибите са принудени непрекъснато да обикалят ,нямат удобни места за атака. Невъзможно е да видиш мила дунавска картинка с бухащи на едно място за повече от няколко минути распери .Минават и заминават , не можеш да ги гониш.Много може да се напише по темата за расперите тук, но това надали интересува някого,в БГ нещата са много по-различни
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от Daniel Defoe »

s.k.stoikov написа:... с бухащи на едно място за повече от няколко минути распери ...
Морген геерте колеге,

това български фолклор :mrgreen:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от MapuaH »

Дани, не се шегувам, при мен наистина няма нищо, освен някой заблудена бяла мряна и тук там някой 20-30 кг шаран, както и единични пъстърви :) Виждал съм и Щуки де, няам да си кривя душата, но те по думи на местните апапи са много малко.

Говоря за участъка около Hohentengen, както и Eglisau. Реката е със спокойно течение с труднодостъпни брегове в по-голямата си част. Местните разказваха, че едно време е било рай. Имало е толкова много риба, че са прийждали от цялата Германия да ловят, но сега с изчистването на водата, а тя наистина е кристална, когато не вали, постепенно са изчезнали повечето видове или пък са сведени до минимум.

Изображение

Изображение

Изображение

Абе, късмет..... за разходки ОК, ама за риболов......
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от Владимир »

Въпрос:колко спинингиста срещна и говорихте,на реката?



Пп.Секса в салолет е гадна работа.....

.Мнението ме хареса ли ти,пробвай за да разбереш,истина ли е,лично,никога не съм се качвал в самолет....!!!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от MapuaH »

Владо, не само съм срещал доста спинингисти, но и самият аз съм ловил доста :) Все пак през седмицата живея на 50 м. от реката :)
Досега имам само една бяла мряна на клатушка.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от Daniel Defoe »

MapuaH написа:Дани, не се шегувам, при мен наистина няма нищо ...
Мариански,

a аз се шегувах бре :lol:

Наслука :fish15:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от MapuaH »

Daniel Defoe написа:
MapuaH написа:Дани, не се шегувам, при мен наистина няма нищо ...
Мариански,

a аз се шегувах бре :lol:

Наслука :fish15:

Дани, знам :) Но си помислих, че на аудиторията може да не й е много ясно, та реших да драсна 3,4 реда :) Пък и снимки изтипосах :fish15: :fish15: :fish15:

Поздрави! :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от Владимир »

MapuaH написа:Владо, не само съм срещал доста спинингисти, но и самият аз съм ловил доста :) Все пак през седмицата живея на 50 м. от реката :)
Досега имам само една бяла мряна на клатушка.
Ми,зариби си,на Българите ни е,като начин,за да практикуваме в БГ.Що да не стане практика и там.


Пп.Отиде в Европата за на се видиш и там в безрибие...карма.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от MapuaH »

Владимир написа:
MapuaH написа:Владо, не само съм срещал доста спинингисти, но и самият аз съм ловил доста :) Все пак през седмицата живея на 50 м. от реката :)
Досега имам само една бяла мряна на клатушка.
Ми,зариби си,на Българите ни е,като начин,за да практикуваме в БГ.Що да не стане практика и там.


Пп.Отиде в Европата за на се видиш и там в безрибие...карма.
Добра идея, не се бях сещал. Но за да е възможно това трябва да си част от някоя от риболовните дружинки, които държат отделните участъци. Само те имат право да зарибяват. Разбира се, винаги можеш да го направиш и сам, но ще е нелегално и пипнат ли те..... :)

Но да, за съжаление в този участък на реката е доста тежко за риболовците. Не по-различно е и в близките участъци. А като каже човек Рейн... .мед му капе от устата, ама както казах само за разходка и за снимки :)

Уикендите си живея в къщи :) хахахахах :) Това е на 5 километра от Бодензее, на 130 км от посоченото място на Рейн :) Пак рай, ама за туристите - да се къпеш, да се печеш, да караш яхта. Абе все хубави неща. За рибари нъцки, ако нямаш лодка :) А за лодка, ако знаеш какви са условията, хахахахах..... Езерото е гранично за три държави - Германия, Австрия и Швейцария. Мамата си трака :) Може с каяк или надуваема до 2,5 м. Та нещо такова съм решил за другата година иначе не се издържа вече....... Щуки има по над метър, но просто са навътре.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от Itso »

Темата се поизмести малко, ама защо не :)
Мариан е неочаквано много прав за чистотата на реките и малкото риба. Спомням си, как преди години с учудване гледах и слушах капитана на едно туристическо корабче по Vierwaldstättersee, едно от най-красивите швейцарски езера, да казва, че рибата, която е много разнообразна в езерото, не може нараства нормално, защото пречиствателните станции почти не допускат нищо хранително (за рибите).
А покрай Острова на цветята Майнау на Боденското езеро съм виждал и снимал огромни кленове покрай брега, но там няма кой да ти разреши да ги тормозиш :)
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
s.k.stoikov
Мнения: 36
Регистриран на: Пет Мар 05, 2010 6:06
дал Браво: 596 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от s.k.stoikov »

Така и така съвсем се отплеснахме,да поспамя и аз.
Честно казано, като биолог по образование,смятам свързването на изчезването на рибата само и единствено с изчистването на водата ми се вижда крайно неуместно. Това означава,че в миналото, когато водата от реки като Дунав са били годни за пиене,са били биологични "пустини".А това доказано не е така. От археологическите проучвания по бреговете на Реката се вижда, че хората,живеещи там по онова време, са се хранили основно с риба,хваната с примитивни средства . Същевременно хората във вътрешността на страната са яли дивеч, който тогава е бил в изобилие. Да не говорим за размерите, има кости от 70 килограмови шарани и още прелюбопитни находки, като куки за и "влакна" риболов с големина и дебелина ,употребата на такива с подобни размери и дебелини днес може да ти докара единствено престой в психиатрично заведения,любезно "заведен" там от колеги и роднини.
Още не мога да намеря нещо написано,обясняващо това изчезване на рибата в последно време , да кажем, двайсетина години. Когато живеех на брега на Мозел,изчетох писаното по въпроса за тази река,защото там е същото -от 20-тина години рибата прогресивно намалява с изключение на два инвазивни вида-дунавското попче и американският канален сом,по-скоро сомче,ако се отчита ръста.Те се хранят основно с хайвер и новоизлюпени рибки.А като стана въпрос за малките рибки винаги ме е учудвало изключително малкото /в сравнение с България / количество на новоизлюпени и малки рибки пролетта и лятото.С километри съм обикалял и на места ,където трябва да ври от тях,почти ги няма.Това рефлектира и върху костура например,по Мозел есенните костури са като балерини в сравнение с охранените български бабанки преди зимата.Видими причини за липсата на новоизлюпени рибки колкото искаш – липса на заливни зони пролетта,плиткажите са кът,подходяща за хвърляне на хайвер растителност-също,минаващите непрекъснато кораби /говоря конкретно за Мозел/ причиняват много силни крайбрежни течения,които безпроблемно отнасят полепналия по водораслите хайвер и т.н.Имаше две пролети с много вода,просто не виждам как риба от тукашните може да хвърли хайвер в такива условия-река тип канал със скорост като в пъстървова зона и ежедневни колебания на нивото в метри.Подозирам ,че има изменения и в химическия състав на водата,засоляване от лугата ,която зимата се ръси като за световно,както и подкисляване с многостранен произход .
Иначе храна за видове като скобар,б.мряна,червеноперка,бабушка и др. под формата на ядливи водорасли и мидички колкото искаш.Трябва да ври от тях,ама не ,вряло е преди 20-25 години.Наскоро разправях на един приятел в България за това ,той е ловил риба тук преди 20-тина години, не можеше да повярва.А аз от негови разкази за Мозел докато изкарам билет, сън не ме хващаше.
Та така , има нещо гнило и в Германия,ама причината със сигурност не е една.Какво да се прави?Или като германците-Здравейте,Испания и Норвегия,идваме за риба,или…?
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Макара за морски спининг?

Мнение от MapuaH »

Да, много точно написано!
Подобна е историята и с Швейцария. Тук реките с риби са просто кът. Ако пък ги има, то те се стопанисват от някой кратук, който ако не познаваш забрави за риболов. Е, може на черно, ама пипнат ли те.....

В тази връзка си мисля за костурите тук. В езерата изобилстват. В Бодензее например, както и Цюрихзее наблюдавам винаги милиони - малки средни, големи и много големи. Ако искате ми вярвайте, единсвената примамка, на която се ловят е силикон.... От воблери, блесни и клатушки бягат като дявол от тамян. Да каже човек, че нямам примаки, ама.... Та този факт винаги ме човърка и още не мога да си обясня защо е така.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”