Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
ogostamnt
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 14, 2017 14:41
Риболов: спининг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от ogostamnt »

Какво значение има и каква роля играят различните цветове на воблерите. Много хора казват че рибата не различава цветовете ами е важна играта на воблера но всъщност не съм сигурен че няма значение. Нека по-опитните изкажат мнение. :11:
Аватар
te4osoma
Мнения: 1880
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 16:30
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.
дал Браво: 318 пъти
получил Браво: 122 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от te4osoma »

Оууу ши следя темата и аз ,и ши чакам по опитните :mrgreen: да са иззкажат :mrgreen: :mrgreen:
:fish15:
Не се обвързвай с неща от които не можеш да се отървеш за 30 секунди ,когато усетиш жегата зад ъгъла...
Аватар
Владимир
Мнения: 10384
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

Основно с естествени цветове се постигат,добри резултати,но има изключения,като във всяко,нещо.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
valeri hinkov
Мнения: 1178
Регистриран на: Съб Фев 03, 2007 13:23
Местоположение: Sofia,Volgograd
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от valeri hinkov »

Сигурен сьм, че почти никакво значение нямат. Цветовете са за рибарите да кълват, а не за рибите.
Едно време преди много години предложенията по примамките бяха в един или макс два цвята в магазините. Просто идеята е да ти предложат по голям избор с цел да си купиш повече от един. Маркетингов трик е просто , който е направен след маркетингово проучване с цел увеличаване на продажбите. Като доказателства представям следните аргументи:

1ви - хващали сме на почти всички вьзможни цветове, от черно до бяло и включително всякакви шарени извращения.
2ри- имал сьм любими примамки, на които след доста употреба са се обелвали и постоянно са се променяли до супер орьфани грозотии . И о странно, не забелязах промяна в кълвилото!

П.С. то е нещо като все едно да се чудиш какъв цвят кола или гащи да си купиш с цел да ти връзват пичките повече :wink: :!:
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от d.d »

valeri hinkov написа:Сигурен сьм, че почти никакво значение нямат.
И къде по точно е ударението? Защото "почти" и "сигурен" ми вдъхват лека несигурност.
valeri hinkov написа:Цветовете са за рибарите да кълват, а не за рибите.
В това и аз съм донякъде съгласен. Ама донякъде. Просто при някои видове съм правил експерименти. Тролинг с две въдици. Два еднакви воблера с различен цвят. Всички условия еднакви. Удари само на единия а се движат на 4 метра един от друг странично. Разменяме ги по въдиците за да проверим теорията и пак си продължава на уловистия цвят . Предположихме, че може да има някакви минимални разлики в дизайна на конкретния воблер които да променят поведението му незабелижимо за нас. Сложих друга бройка от същата серия и резултата пак в полза на уловистия цвят без значение на кой точно воблер.
Пак тролинг. С чепаре силикони над воблера. Силиконите един модел с различен цвят. Удари само на един конкретен цвят.
Спининг с еднакви примамки с различен цвят. Ами надали има колеги които не са забелязали разликите и дори вече има препоръки според час от денонощие и бистрота на водата.
Та в заключение и аз съм почти сигурен, че значение има :tup:

valeri hinkov написа:П.С. то е нещо като все едно да се чудиш какъв цвят кола или гащи да си купиш с цел да ти връзват пичките повече :wink: :!:
Ами и тук май си има значение. Ма трябва да питаш пичките за повече инфо.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от kiril_bulgaria »

Уверен съм, че различават цветовете!
Защо в една лодка, трима клатят чепаре за сафрид, единият взема много повече от другите?
В същата лодка, правен е опит, заради мисълта, че опита на риболовеца и играта на чепарето имат значение, въдицата се прехвърля в друг риболовец. Резултат - улова се увеличава при новият въдичар, който е с ловящото чепаре.
Когато и тримата са с еднакви сафридени чепарета ( тип тиква), резултата и за тримата е почти еднакъв?

Резултата от опита е, че моментният цвят на чепарето влияе върху улова, а не от оператора (опитността на въдичаря).

Говоря за моментното чепаре. Вероятно, цвета на чепарето подхожда в момента на зоопланктона и храната, в този момент около рибата.

Мое мнение.
Аватар
Владимир
Мнения: 10384
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

Едро е сигурно,проверил съм го в годините и е,така-ако не е активна,цветовете НЕ помагат....Какво ми е заключението,ако имате три воблера и рибата е активна,достатъчни са....Останалото е,както го написа ,Валери,търговски трик на,който не се хващам. Отивам и си купувам,доказала се примамка в подходящ, според мен цвят.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Д.Граховски »

Рибата със сигурност, ако не цветове, различава нюанси. Ще повторя колегата горе, но два еднакви воблера, с различен цвят - единия хваща, на другия не пипа. Има значение и цвета на корема не случайно рибите са с тхмен гръб и светъл корем. Когато хищника погледне наглре, цвета на корема (бял) се слива донякъде с проникващата през водата светлина и имам примамки със тъмен корем, които са по-уловисти от същия модел с бял корем. Със сигурност фактори като осветеност, активност, прииждаща храна, цвят на водата и т.н. оказват влияние. Но за да отговорим на този въпрос, трянва да си отговорим на други.
Защо рибите имат очи - едни по-малки, едни по-големи?
Защо различните риби са с различни цветове и окраски, а не черни и бели?
Защо например окраската на щуката е такава, че да се слива с водораслите? Ако остналите риби не виждат или различават отделни цветове/нюанси, същия успех би имала щуката да е ярко розова или червена и да застане до някой клон.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Аватар
Владимир
Мнения: 10384
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

Д.Граховски написа:Рибата със сигурност, ако не цветове, различава нюанси. Ще повторя колегата горе, но два еднакви воблера, с различен цвят - единия хваща, на другия не пипа. Има значение и цвета на корема не случайно рибите са с тхмен гръб и светъл корем. Когато хищника погледне наглре, цвета на корема (бял) се слива донякъде с проникващата през водата светлина и имам примамки със тъмен корем, които са по-уловисти от същия модел с бял корем. Със сигурност фактори като осветеност, активност, прииждаща храна, цвят на водата и т.н. оказват влияние. Но за да отговорим на този въпрос, трянва да си отговорим на други.
Защо рибите имат очи - едни по-малки, едни по-големи?
Защо различните риби са с различни цветове и окраски, а не черни и бели?
Защо например окраската на щуката е такава, че да се слива с водораслите? Ако остналите риби не виждат или различават отделни цветове/нюанси, същия успех би имала щуката да е ярко розова или червена и да застане до някой клон.

За разнообразие....
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Д.Граховски »

Няма как да кажеш твърдо, че виждат или не. Естествено винаги и двте теории, ще си имат защитници. За активните риби съм съгласен, но не винаги рибата е пощуряла. И пак, има много видояе риби с камуфлажни окраски с цел да се крият от хищника, което ще рече, че рибите все пак виждат някакви цветове.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
ogostamnt
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Апр 14, 2017 14:41
Риболов: спининг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от ogostamnt »

Според мен има значение цвета. Не толкова самият цвят, колкото това че всеки цвят отразява различно светлината и това, лично според мен има значение за рибата. За това се допитах и до вас да видя какво е вашето мнение.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Мунчо »

Za мен цвета има значение, но не като близки нюанси, а като диаметрални измерения тъмен-светъл, даже преди време бях писал една статуйка по въпроса. БЕз да изпадаме в прекомерни превземки и схоластичност дали рибите различават цветове(биолозите твърдят, че формените елементи в очите им потвърждават това) и за дължини на светлинните вълни и преминаването им в сивия спектър при определени дълбочини( с напомнянето, че всеки "цветен" цвят има своя сив еквивалент), това е фактор, който не можем да игнорираме с лека ръка и категорично. Другото естествено е маркетинг, на който кълвем ние...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 865 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Daniel Defoe »

На този екзистенциален въпрос не може да се отговори току-така. Докато чакаме с нетърпение по-опитните да се изкажат по въпроса, по-неопитните можем да си почешем малко езиците, предоставяйки материал за хапливи коментари, които никога не закъсняват.
Многобройни експерименти са доказали вече, че структурата на рибешките очи се доближава до структурата на човешките, с изключние на промяната на зеницата (или така наречения гледец) при движението на ириса (демек, „цветната“ част на окото). Изследания доказват, че независимо от този недостатък, рибешките очи отчитат движение, контраст, както и цветови нюанси, като за целта, обаче, е необходимо да има достатъчно количество светлина (той и самият Йохан Волфганг фон Гьоте го е казал вече "Licht! Mehr Licht!", без да има доказателства да е бил спинингист).
Та, значи, изводът е, не спирайте да си купувате различни по цвят примамки :wink:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Patera
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Мар 14, 2013 9:49
дал Браво: 45 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Patera »

Ако не различаваха по някакъв начин цветове, защо толкова видове имат "брачни" окраски?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Мунчо »

Изключително уместна забележка!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”