Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 356 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от MapuaH »

Много ясно, че рибите виждат и цвят и форма! Да не са кьорави, я :) За какво са им тия зъркели ? :)

В много ситуации съм изпадал, в които след смяна на воблера с идентичен, но с различен цвят, веднага съм имал резултат. Това важи, както за положителен, така и за отрицателен. Знам ли... може пък и аз да съм ставал по-нервен и заради това да ми е играела ръката повече и да съм тиучвал по-добре или пък по-зле :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Владимир
Мнения: 10386
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

MapuaH написа:Много ясно, че рибите виждат и цвят и форма! Да не са кьорави, я :) За какво са им тия зъркели ? :)

В много ситуации съм изпадал, в които след смяна на воблера с идентичен, но с различен цвят, веднага съм имал резултат. Това важи, както за положителен, така и за отрицателен. Знам ли... може пък и аз да съм ставал по-нервен и заради това да ми е играела ръката повече и да съм тиучвал по-добре или пък по-зле :)
С цялата ми уважение към,теб,като рибар и човек,за едно ,Не съм съгласен,има морски риби с очи,които са абсолютно слепи...Не всяко създание с очи е с добре развито зрение,прилепите се ориентират в тъмното и светлото....замисли се.
Има абсолютно слепи видове риби,които имат очи,но живеят в пещерни "водоеми".
Така,че наличието на очи,не е фактор ,по-скоро заобикалящата среда,вида на рибата,осветеност,бистрота на вода....
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Мунчо »

Владимир написа:...
Така,че наличието на очи,не е фактор ,по-скоро заобикалящата среда,вида на рибата,осветеност,бистрота на вода....
Влади, наличието на очи винаги е фактор. Ние практикуваме риболов на относително малки дълбочини, ловим риби с функционално зрение(с изключение на сома, където обаче има коренно различни, но обосновани теории), а не дълбоководен хиезмот, обитаващ на три километра. Иначе останалото е много уместно вметнато!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Владимир
Мнения: 10386
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

Мунчо написа:
Владимир написа:...
Така,че наличието на очи,не е фактор ,по-скоро заобикалящата среда,вида на рибата,осветеност,бистрота на вода....
Влади, наличието на очи винаги е фактор. Ние практикуваме риболов на относително малки дълбочини, ловим риби с функционално зрение(с изключение на сома, където обаче има коренно различни, но обосновани теории), а не дълбоководен хиезмот, обитаващ на три километра. Иначе останалото е много уместно вметнато!
И все пак,не мисля,че цвета е важен,ще се обоснова с още,нещо.
Масово,атаките са отдолу,хищника е под нивото на примамката....
Клена,распера,щуката,доста често и сома....примамката с приводняването или в първите сантиметри от проводката е атакувана....Изключая джиг риболова,там може и да има значение ,но не цвета,като такъв а по-скоро нюанса във вода на примамката.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Владимир
Мнения: 10386
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

Бичите и белите акули,не различават сърф диска от тюлен,та клена ли да види цвета на примамката,като и под нея...
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от d.d »

Владимир написа: И все пак,не мисля,че цвета е важен,ще се обоснова с още,нещо.
Масово,атаките са отдолу,хищника е под нивото на примамката....
Добре, но обосновката ти издиша от всякъде. Не е никак трудно да погледаш хилядите клипчета с поведението на хищниците следващи и атакуващи изкуствени примамки. И да, време е да почнеш да си обясняваш защо атаките са отдоло при някои, подчертавам само при някои хищници.
П.П. И вярвай ми, не е съвсем коректно толкова време да се правиш на.... неинформиран и да ни гледаш как ти се връзваме и обясняваме елементарни неща.
Аватар
Владимир
Мнения: 10386
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

d.d написа:
Владимир написа: И все пак,не мисля,че цвета е важен,ще се обоснова с още,нещо.
Масово,атаките са отдолу,хищника е под нивото на примамката....
Добре, но обосновката ти издиша от всякъде. Не е никак трудно да погледаш хилядите клипчета с поведението на хищниците следващи и атакуващи изкуствени примамки. И да, време е да почнеш да си обясняваш защо атаките са отдоло при някои, подчертавам само при някои хищници.
П.П. И вярвай ми, не е съвсем коректно толкова време да се правиш на.... неинформиран и да ни гледаш как ти се връзваме и обясняваме елементарни неща.
Благодаря,че ме светна,ловя на спининг от 97-98година.
Добре,че сте Вие ,тримата писали освен мен в темата,че да се светна,що ли от 2002г насам,рЕзззззззко намаля кълването,САМО при мен....То било заради цвета на примамките,БЛАГОДАРЯ.


Пп.Ти си задай въпроса и гледай , вярвай на клипчета,на мен практиката ми показа друго.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Д.Граховски »

Владимир написа:
d.d написа:
Владимир написа: И все пак,не мисля,че цвета е важен,ще се обоснова с още,нещо.
Масово,атаките са отдолу,хищника е под нивото на примамката....
Добре, но обосновката ти издиша от всякъде. Не е никак трудно да погледаш хилядите клипчета с поведението на хищниците следващи и атакуващи изкуствени примамки. И да, време е да почнеш да си обясняваш защо атаките са отдоло при някои, подчертавам само при някои хищници.
П.П. И вярвай ми, не е съвсем коректно толкова време да се правиш на.... неинформиран и да ни гледаш как ти се връзваме и обясняваме елементарни неща.
Благодаря,че ме светна,ловя на спининг от 97-98година.
Добре,че сте Вие ,тримата писали освен мен в темата,че да се светна,що ли от 2002г насам,рЕзззззззко намаля кълването,САМО при мен....То било заради цвета на примамките,БЛАГОДАРЯ.


Пп.Ти си задай въпроса и гледай , вярвай на клипчета,на мен практиката ми показа друго.
Ся, за намаляването няма какво да говорим, всички знаем какво е, но нищо не правим

Относно атаките с приводняването, често ги има, но има и такива към края на проводката, със следване и т.н.

Съгласен съм с по-горното ти мнение за нюанса. Може би там трябваше да започнем да говорим, не за цветовете, а за определени нюанси. Със сигурност рибите виждат, дали виждат, черно-бяло, цветно или само нюанси на цветовете, не можем категорично да отговорим, но е факт, че има значение цвета на моменти или по-скоро както си го вижда там рибата у водата.

За атакуването от долу ще дам един пример как наблюдавах атака на щука от високо, на кастмастер. Водех го над водораслите, рибата излезе, последва го малко, мина пред него, за части от секундата се спусна отдолу и тогава го атакува. Но атаката не дойде директно от долу.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Itso
Мнения: 1423
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 17:05
Местоположение: Монтана
дал Браво: 1733 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Itso »

Ако се върнем на темата, Владо, ти само черно-бели примамки ли имаш?
Спининг клуб "Абичи"
Секция "Тежък джърк и тежък рок"
Аватар
Владимир
Мнения: 10386
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

Itso написа:Ако се върнем на темата, Владо, ти само черно-бели примамки ли имаш?
Имам 6-7воблера,дори не помня,какви цветове са.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Ilian70
Мнения: 1720
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2095 пъти
получил Браво: 2538 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Ilian70 »

Владимир написа:
Itso написа:Ако се върнем на темата, Владо, ти само черно-бели примамки ли имаш?
Имам 6-7воблера,дори не помня,какви цветове са.
По едно време търсеше неистово розови воблери Бассдей. Що???
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Владимир
Мнения: 10386
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 488 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Владимир »

Ilian70 написа:
Владимир написа:
Itso написа:Ако се върнем на темата, Владо, ти само черно-бели примамки ли имаш?
Имам 6-7воблера,дори не помня,какви цветове са.
По едно време търсеше неистово розови воблери Бассдей. Що???
Фетиш са ми.....



Пп.Като пускам воблера по течението,след 10тия метър не дикел,ако е с тъмен гръб.Розолия гръб го виждам и,като мине през сенки,през цялото време знам,къде е примамката.А и е готино,като се закачи,че имаш реална представа на,каква дълбочина,горе долу е.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Мунчо »

Pale rider написа:Картинка за разсъждения :

...
Във връзка с тази картинка трябва да уточним две важни неща.

1. Цветовете не изчезват, а преминават в сивия спектър, където всеки "цветен" цвят има свой сив еквивалент. Докъдето има някаква светлина, има цветове - съхранени в една или друга степен, или станали сиви.

2. С увеличаването на дълбочината не се виждат не само цветовете, а и каквото и да е. Защото светлината не прониква там.

Лека нощ!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от tommy12 »

Владимир написа:...........................................
Здравей, в голяма заблуда си, професионалните риболовци имат един израз "match the hatch" това е наи елементарното когато водата е бистра се ползват натурални цветове близки до хранителната среда, когато е мътна с малка видимост се ползват шартрюз, файртайгър, голд и тн. Това е най елементарното.
Eто една тема от Бъркли.
http://www.berkley-fishing.com/Berkley- ... orite.html
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Различните цветове на воблерите и различават ли ги рибите

Мнение от Д.Граховски »

Мунчо написа:
Pale rider написа:Картинка за разсъждения :

...
Във връзка с тази картинка трябва да уточним две важни неща.

1. Цветовете не изчезват, а преминават в сивия спектър, където всеки "цветен" цвят има свой сив еквивалент.

Лека нощ!

Те туй исках и аз да кажа, ама ми липсва словестно богатство.
Друг е въпроса как са приспособени рибешките очи и как те ги виждат нещата. Но пък колкото по надълбоко се отива, толкова цвета на самите твари се губи и всички са сиви. А това е достатъчно показателно за цветното зрение на рибите. Просто на такава дълбочина, нямат нужда от цвят да се прикриват, щото не се и види. За това и на тия дълбочини хищниците са изградили други приспособления за лов - мустаци, антени и всякакви причудливи форми играещи ролята на "храна"-примамка за плячката им, та дори и светещи.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”