Времето и щуките

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
MADARA
Мнения: 18
Регистриран на: Вто Юли 28, 2015 0:13
Риболов: язовирен, морски

Времето и щуките

Мнение от MADARA »

Здравейте на всички,

От известно време обикалям софийски баластриери със старанието за щука, но все не ми излиза късмета. Днес единственото, което регистрирах е хубав удар на клатушка рано сутринта и толкоз. Като цяло на съответния гьол "Чепинци" съм виждал колеги да вадят щуки, аз самия имам бяла риба там. Искам да попитам според вас как влияе времето (днес е 7.05., в София е облачно и превалява) и ниското атмосферно налягане като цяло. Чета, че пълнолунието имало положително влияние.. Вие до каква степен се съобразявате с тези неща, защото ми направи впечатление, че днес бях може би единствения спинингист на гьола, което до сега не се е случвало. В тази връзка, намирате ли за меродавно мението, че в лошо време и студените месеци, клатупките са по-резултатни от волблерите, тъй като може да се облавя и дъното с тях( до колкото съм останал с впечатление, че рибата следва да е пасивна и на дъното..), докато воблерите са за по-топлите месеци в горните слоеве ?
Мерси предварително
hkoko
Мнения: 70
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 21:26
Риболов: спининг
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Времето и щуките

Мнение от hkoko »

Много сложна тема подхвана.Тези твоите въпроси си ги задавам от доста години и не мога да си отговоря засега съм стигнал до там че трябва да си купя барометър,тефтер,молив и да започна да си водя записки.И отговора пак няма да е точен.Поне за мен пълнолунието е лошо/не мога да дам смислен отговор,но за мен е така/Забелязал съм,че когато плувкаджиите хващат и хищника е активен и обратното.За мен когато атмосферното налягане се покачва се покачва и активноста на хищника,но пък и при понижаващо има колеги които показват уловени хубави риби.Има дни в които чакаш някакъв часови прозорец в които се започва лудо преследване и хранене по целия водоем и изведнъж това спира навсякъде.Има и дни когато гонката е през целия ден и навсякъде.Има дни в които съм хващал по 20 щуки и в следващите 20 нито една.Имам чувство,че примамките минават покрай тях и не реагират -там са но си траят и трябва воблера/блесната много да ги е съблазнила или ядосала,че да има атака.Понякога всичко е много лесно и имаш усещането че си на зарибен с гладна щука гьол и след няколко дни пак на същото място те заболяват ръцете и се чудиш дали не хвърляш в плувен басейн.Така е добре ако знаехме всичко кьорава рибка нямаше да остане.Никой няма да ти каже отиваш там и там слагаш този воблер и започваш да хващаш.Всеки сам си определя къде как и с какво.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Времето и щуките

Мнение от babydoctor »

За 60 години риболов съм установил само една сигурна зависимост - негативното влияние на резките промени в атмосферното налягане и нивото на водоема, като второто е доста условно...Като правило след успешен риболов се прибираме щастливи и не ни е до анализи. Обратно, след капо влачим вода от 9 кладенци - виновни са ни лунните фази, посоката на вятъра, Б. Борисов и Доналд Тръмп...Ходете повече на риба, това е истината. :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Времето и щуките

Мнение от MapuaH »

Лично аз от моя почти 35 годишен (слаба работа в сравнение с бейби доктора) съм установл за себе си, че при повишаване на налягането и константна вода съм имал добри успехи. Това, както при риболов на мирни, така и на хищни риби.

Изключения винаги е имало :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
bulgarche-to
Мнения: 365
Регистриран на: Чет Авг 21, 2014 9:25
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 248 пъти

Re: Времето и щуките

Мнение от bulgarche-to »

Аз не гледам прогнози за времето. Ходя и ловя. Понякога има, понякога не. Единственото сигурно е, че в деня преди разваляне на времето кълве, като под "кълве" да се разбира "побърква се от кълване"!
carpmaistora
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Яну 21, 2012 17:21
Риболов: Риболов на тролинг и спининг
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Времето и щуките

Мнение от carpmaistora »

На Чепинци залагай повече на тапа . За 4 излета, 5 щуки и нито една на спининг като не съм спрял да въртя. Ударите са ми когато водата е като огледало. През лятото до 8:30 ги търси после приключва поне това е при мен
SilurusGlanis
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Юли 29, 2013 22:58
Риболов: Главно "Спинингов" риболов...
дал Браво: 22 пъти

Re: Времето и щуките

Мнение от SilurusGlanis »

Същата история съм и аз, въпреки ,че сега събота и неделя ми беше първия излет на Софийска баластриера(Члопечене), и двата дни капо с по една нереализирана риба, тази която закачих вчера я докарах на 2 педи от брега и с красив пироет успя да се откачи... :D Със един прител с който разменяхме инфо от различните водоеми, ми спомена ,че е говорил с един дядка, който му казал, че имало заметресение в македонско :D
Сега до колко влияе това незнам... :D Иначе като цяло челопечене ми хареса много, и определено ше упорствам пак :fish15:
IMG_20170514_184415.jpg
IMG_20170514_184415.jpg (113.2 KiB) Преглеждано 4023 пъти
IMG_20170513_120158.jpg
IMG_20170513_120158.jpg (332.32 KiB) Преглеждано 4023 пъти
IMG_20170513_120102.jpg
IMG_20170513_120102.jpg (197.81 KiB) Преглеждано 4023 пъти
IMG_20170513_120201.jpg
IMG_20170513_120201.jpg (207.69 KiB) Преглеждано 4023 пъти
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Времето и щуките

Мнение от babydoctor »

MapuaH написа:Лично аз от моя почти 35 годишен (слаба работа в сравнение с бейби доктора) съм установл за себе си, че при повишаване на налягането и константна вода съм имал добри успехи. Това, както при риболов на мирни, така и на хищни риби.
Прав си отвсякъде, така е, стига времето да е стабилно,което при падане на налягянето не се случва. Но тогава пък понякога пощуряват хищниците, което ме е карало да мятам гелеза и в гръмотевични бури. Разбира се, преди карбоновата ера, сега се прибирам в колата при наближаването й :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”