Избор на въдица за джиг.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от мъро »

Гледам всеки предлага някакви пръчки които я свършат работа, я не. Освен че ще лови от брега, колегата не е споменал какви риби ще търси основно.
Аватар
Iso
Мнения: 2062
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 486 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от Iso »

мъро написа:Гледам всеки предлага някакви пръчки които я свършат работа, я не. Освен че ще лови от брега, колегата не е споменал какви риби ще търси основно.
:D Колега, въдиците са като жените. Като студент познавах сирийски кюрд учещ тук. Баща му беше достатъчно богат да издържа 4 жени и 13 деца. На въпросът как се избират жените и каква е йерархията им в семейството отговора му бе много прост:
Първата жена е официалната, тя ражда наследника. Четвъртата жена е най-млада и е любимата. На въпросът: "А другите две?". Той отговори по стар Български обичай: "Е то си е е..ло мамата."
При въдиците е същото последната е "Любимата", после става "Е то си е е..ло мамата."
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от Vejo71 »

SELVA написа:кажете нещо за Formax Cort X, стават ли, въпреки че са под 100 лв.
https://bulit2000.com/formax-%D1%81%D0% ... 0%B3%D1%80
spin_pr4.jpg
От няколко месеца ползвам "Formax Cort X" с дължина 1.98м. и акция 0.5-7гр. Преди да я купя имах възможност да я подържа в ръка, колега сподели, че акцията и е малко по-висока от посочената. От близо месец пък я ползвам само за джиг. Умишлено съм я "тормозил" с тежести до 12 гр. и се държи добре, като имам уловени костури по около 500-600 гр. Ловил съм на блесни и с малки воблери, но някак си тази въдица не можах да я усетя с подобни примамки... Не мога да го обясня точно... В другия полюс е обаче при джиг - според мен "чува" добре и усещам всяко почукване, предвид малкия ми опит в този вид риболов. Разбира се, сигурно не може да се сравнява с въдици от високия клас /нямал съм такива все още :D /, но предвид нейната цена е едно приемливо решение.
Pelzer
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 20:50
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Избор на въдица за джиг.

Мнение от Pelzer »

Здравейте колеги.Ще попитам в тази тема да не отварям нова,дано не е проблем.Искам да си взема пръчка за риболов на джиг от брега.Цел на риболова са масово разпространените кустури евентуално ако удари щука или бяла(по скоро бонус).Бюджета е около 350 лв.Имам няколко набелязани модела и се надявам да ми помогнете в избора ми.Пръчките са следните:
1. Pontoon 21 GAD CHASER - 2.28м/4-14г
2. Freedom Force. 4-16g 210см
3. Levin 3-15g 210см
4. Levin 5-21g 215см
5. Palms shore gun Evolv
SFSGS-70L-TW 3-14g
Благодаря предварително.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от мъро »

Много яки тези тояги за масовите костури :fish15:
Pelzer
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 20:50
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Избор на въдица за джиг.

Мнение от Pelzer »

Хубавите риби са доста редки не че ги няма но за целенасочен риболов мисля че е по трудно.Затова съм написал че ще се ползва за най масовите а пък ако се излъже някой по-голям рибок удоволствието ще е по-голямо.Въпроса е коя от тези е по-добрата.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от мъро »

Pelzer написа:Хубавите риби са доста редки не че ги няма но за целенасочен риболов мисля че е по трудно.Затова съм написал че ще се ползва за най масовите а пък ако се излъже някой по-голям рибок удоволствието ще е по-голямо.Въпроса е коя от тези е по-добрата.
Явно не ме разбра, аз не бих тръгнал с въдица с такива акции целенасочено за костур, дори и да има бонус риби. Според мен ти трябва въдица 2-2.1 м и акция до 7 гр. С такава въдица ще можеш да бориш и бонуси между 2 и 3 кг. За тези пари има много добри въдици.
Pelzer
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 20:50
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Избор на въдица за джиг.

Мнение от Pelzer »

Може ли да предложиш нещо колега?
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от мъро »

Pelzer написа:Може ли да предложиш нещо колега?
Не, аз харесвам един тип въдици друг, други. Има много писано както във форума така и извън него, има и много клипчета, в който може да видиш как се държи въдицата която си избрал. Незнам от кой град си, но ако може избраната въдица да я видиш на живо е най добрия вариант. Аз купувам по картинки, защото в нашите магазини няма избор.
п.с. търсиш въдица фаст или екстра фаст.
Pelzer
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Дек 02, 2015 20:50
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Избор на въдица за джиг.

Мнение от Pelzer »

Някои от пръчките съм ги виждал на живо, но незнам коя да избера.Нов съм в този тип риболов.Пръчките са ми препоръчани от продавачи в различни магазини, но дали моделите са подходящи.Иначе живея в София.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от cekal »

мъро написа:
Pelzer написа:Може ли да предложиш нещо колега?
Аз купувам по картинки, защото в нашите магазини няма избор.
:?: :idea: :arrow: :?:
Колега, не хвърляй 350 лв за първа джиг въдица. Вземи си нещо по- бюджетно и остави пари за макара и плетено влакно или за нова по- фина въдица след няколко години. Ето ти едно предложение, ще останеш доволен :
http://masterfishing.bg/product/4152/sp ... -spin.html
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от мъро »

Ултра лайт до 14 гр. :shock:
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от Vid »

Колеги, ловя целенасочено основно на джиг от има-няма 10г. и от каяк и от брега...
Няма специална въдица за джиг с която да хвърлите и да вадите риби... При този риболов основен фактор е задвъдичното устройство или субект, демек, удачна проводка, удачно съчетание на цветове, тегло на глави и размери на примамки според сезони, дълбочини и пр.... А, най важното е, да се лови там де седят рибите, инак все е безпредметно.... Последното е опит, който се гради с години..
Относно въдиците, притежавам няколко, ама основно ползвам тази- Гад Ганчо 7-25.
Та, съвета ми е- не хвърляйте маса пари за скъпи пръчки, особено ако сте ги изкарали с труд и лишения.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от мъро »

Вземе да удяла една шибалчица и да пробва с нея. Напълно безплатно
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Избор на въдица за джиг.

Мнение от cekal »

мъро написа:Ултра лайт до 14 гр. :shock:
мъро написа:Вземе да удяла една шибалчица и да пробва с нея. Напълно безплатно
И ся кой те ядоса : жената или либовницата? И къв беше когато нямаше нищо?
Колегата Пелцер какви параметри е посочил - джиг на костур от брега, някоя бяла, някоя щука, иска съвет че е нов в тоя тип риболов и споделя 5 примерни пръчки. В тая насока, ти защо не скокна веднага на светлинен меч акция 0.5-5, а ги сече цяла година с вайпър 4-21? И какво ще да се случи, ако човек започне да се заучва на джиг с пръчка 0.5-5, влакно каквото му скимне, примамки и джиг глави каквито има, от брега, и то не на локва, а на Искър, Пясъчник, Копринка или Жребчево? Без съмнение, ще я потроши още първия ден, а пък духне ли ветрец - мама миа ....
Дайвата дето съм препоръчал е много приятна и чувствителна въдица. Акция 3-14 даже е ниска за новобранец, аз съм почнал с 10-40 и изобщо не съжалявам. Леко и постепенно съм слязъл надолу, но не забравям откъде съм тръгнал. И стария ти вайпър да ползвам, пак ще ги дърпам доволно, дори и масовите микроджиг костуретки.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”