Ехолот?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Ехолот?

Мнение от MapuaH »

Здравейте, приятели!

Търсих с търсачката из форума, но уви не намерих инфото, което ми трябва.
За бъдещите ми риболовни, спинингови подвизи ще ми е необходимо да се оборудвам с ехолот. Да, но такъв, който да мога да монтирам и демонтирам лесно, защото не предвиждам купуването на лодка или каяк. Лодка мисля да си наемам, защото на повечето езера около мен това е възможно и е сравнително изгодно. А и за съжаление няма къде да държа плавателен съд в дома ми :) Освен да го изтипосам в хола вместо маса :) Та ще ме светне ли някой как става тази работа - има ли опция за такъв вид сонда, която не е задължително да се застопорява? Някакъв специален начин на закрепване ли има? Гледах филмчета, че трябва да в специално положение, под определен ъгъл, за да работи коректно. Ако някой предложи и подходящ ехолот, който да е ОК съотношение цена - качество, то цена няма да има :) Пълен лаик съм по темата и всяка помощ ще ми е от полза.

Благодаря предварително!

Поздрави
Мариан
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от Д-р Флекс »

Има, да. Такава сонда си купих, например, от магазина на Дария. Ехолота ми е старчък, 2-лъчев Hummingbird с монохромен екран, но за целите на риболов от лодка във вътрешен водоем върши отлична работа. Показва дълбочината, релефа и структурата на дъното, и температурата на водата, това е, което ми е нужно.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет Мариане,

Търсиш си простичък,семпъл сонар с малък екран (повече екран=значително повече парички),
за предпочитане със SI режим и то, в едно устройство, без отделни модули.
Примерно, някакъв базов Хюминбърд с 5 или 7 инча екран. Сондата я монтираш на стойка-вендуза,
залепяш я с малко внимание на транеца на чуждата лодка и си ти.
Сонарчето монтираш на кутия за инструменти,в която наместваш батерията (няколко Аh)
и кабелаците и ето ти я походната станция.

Не знам какви парички ти се дават за тази екстра,ето една доста полезна машинка и ще е
актуална (ще ти върши работа) в следващите 5-6 години,ако правилно си определил
целите си в питането по-горе:
http://www.ebay.com/itm/Humminbird-798c ... SwFYxZyQsP
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Ехолот?

Мнение от MapuaH »

Д-р Флекс написа:Има, да. Такава сонда си купих, например, от магазина на Дария. Ехолота ми е старчък, 2-лъчев Hummingbird с монохромен екран, но за целите на риболов от лодка във вътрешен водоем върши отлична работа. Показва дълбочината, релефа и структурата на дъното, и температурата на водата, това е, което ми е нужно.
Андро, благодаря за инфото!
Би ли ми пускал сондичката, ако може? :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Ехолот?

Мнение от MapuaH »

Димитър Тодоров написа:Привет Мариане,

Търсиш си простичък,семпъл сонар с малък екран (повече екран=значително повече парички),
за предпочитане със SI режим и то, в едно устройство, без отделни модули.
Примерно, някакъв базов Хюминбърд с 5 или 7 инча екран. Сондата я монтираш на стойка-вендуза,
залепяш я с малко внимание на транеца на чуждата лодка и си ти.
Сонарчето монтираш на кутия за инструменти,в която наместваш батерията (няколко Аh)
и кабелаците и ето ти я походната станция.

Не знам какви парички ти се дават за тази екстра,ето една доста полезна машинка и ще е
актуална (ще ти върши работа) в следващите 5-6 години,ако правилно си определил
целите си в питането по-горе:
http://www.ebay.com/itm/Humminbird-798c ... SwFYxZyQsP

Митак, благодаря много!

Да, търся нещо, което ще върши работа и ще мога да си го свалям и качвам без притеснения :) И ако може да съчетава всички необходими функции само в един уред още по-перфектно.
Омръзна ми да чувам от местни корифеи, че за да ловя риби например в Бодензее без лодка и ехолот просто нямам шанс. Е, това с лодката го реших, сега остава ехолотът.

Ще имам предвид препоръката ти и ще търся нещо, но най-веротно ще е втора ръка. Горната машинка е доста солена като нова :)

Я кажи с какви режими и опции трябва да разполага, за да знам какво да гледам при подбора? Благодаря предварително.

Поздрави!
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от Д-р Флекс »

MapuaH написа:
Д-р Флекс написа:Има, да. Такава сонда си купих, например, от магазина на Дария. Ехолота ми е старчък, 2-лъчев Hummingbird с монохромен екран, но за целите на риболов от лодка във вътрешен водоем върши отлична работа. Показва дълбочината, релефа и структурата на дъното, и температурата на водата, това е, което ми е нужно.
Андро, благодаря за инфото!
Би ли ми пускал сондичката, ако може? :)
Мариански, аз влезнах в магазина, попитах "имате ли сонди", казаха ми "да", и си купих :D

Мога да я снимам, но не скоро, че не ми е под ръка. Виж сайта на Филстар, вероятно я има там. Митко Тодоров, като техен про-стафф, вероятно ще ти свърши по-добра работа от мен :wink:
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от yuri todorov »

Темата е с потенцЯл!

Ако, "заблести" силно, обезателно ще участвам!

:fish1:


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от Daniel Defoe »

---
Привет, Мариански :wink:

за да не ми казват разни и различни капацитети: "Добро утро, Виетнам" (по пладне), ще си позволя да ти предложа едно доста изчерпателно немско четиво по темата, за да добиеш по-бързо представа :tup:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
korni90
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Юли 12, 2012 11:24
Риболов: Спининг
Местоположение: Перник
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от korni90 »

Аз съм доволен от deeper,много практичен и удобен за носене и върши страхотна работа.
Our spinning club "Cherry team"
dobrikk
Мнения: 645
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от dobrikk »

Тук се продава нещо подобно:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 31&t=73218
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Ехолот?

Мнение от MapuaH »

Daniel Defoe написа:---
Привет, Мариански :wink:

за да не ми казват разни и различни капацитети: "Добро утро, Виетнам" (по пладне), ще си позволя да ти предложа едно доста изчерпателно немско четиво по темата, за да добиеш по-бързо представа :tup:
Полезно четиво, Дани. Благодаря ти!
Ще трябва хубаво да обмисля кае, как и какво.....
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Ехолот?

Мнение от MapuaH »

yuri todorov написа:Темата е с потенцЯл!

Ако, "заблести" силно, обезателно ще участвам!

:fish1:
Аз лоши теми нямам, Юри :) Всяка е била с потенциал и доста хора са научили по нещичко. Това, разбира се, е било възможно само благодарение на всички взимали участия със съвет, опит, та дори и със закачи понякога.

Дори и без да е "заблестяла" темата, можеш спокойно да се включиш с нещо полезно. Сигурен съм, че имаш какво да споделиш. Давай, ти си наред! :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от Димитър Тодоров »

MapuaH написа:
Д-р Флекс написа:Има, да. Такава сонда си купих, например, от магазина на Дария. Ехолота ми е старчък, 2-лъчев Hummingbird с монохромен екран, но за целите на риболов от лодка във вътрешен водоем върши отлична работа. Показва дълбочината, релефа и структурата на дъното, и температурата на водата, това е, което ми е нужно.
Андро, благодаря за инфото!
Би ли ми пускал сондичката, ако може? :)
Едно уточнение,че да заблестим още по-силно. :)

Мариане, предполагам,в началният си пост питаш по-скоро за стойка за сонда, а не за
самата сонда. Всеки модел сонар си има съвместима с него конкретна сонда и въпросът е не толкова
в модела на сондата ,а в начина на закрепяне (монтаж/демонтаж) ,така че сонарната ти "станция"
да бъде преносима за различни лодки. Затова вакумната стойка е разумно решение, има различни такива,
моята я купих навремето от Булстар , макар да съм про-стаф на Филстар :wink: . Има и различни стойки
тип "стяги" , който са още по-прости, защото няма да се дупиш под ватерлинията.Вероятно няма да извадиш
с тях (вакумни,стяги и прочие) най-доброто възможно изображение, но "за толкова пари-толкова".

Като параметри, аз бих търсил едно добро "сонарно" изображение на 5 или 7 инчов екран,но за предпочитане
комбинирано със SI (странично изображение). SI изображението ти показва реална картина на дъното и релефа
и променя много представата за structure fishing. Паричките са малко повечко,но си струва!
Иначе, нужни са ти основните неща - дълбочина,температура и приличен екран,който да не е с
размерите на ръчен часовник. :mrgreen:

..И попрочети повечко в някой чуждоезичен форум за сонари,за да си набележиш основни въпроси,
които те вълнуват под мотото "преносим сонар". Само с една тема във FM няма да минеш. ;)

По-здрави и успех!
:tup:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Ехолот?

Мнение от yuri todorov »

Добро утро МариаН!

Остави другите да преценят, какви, колко съдържателни и евентуално полезни в същност са темите ти!
Явно, предпочиташ вместо да попрочетеш и да се ориентираш сам, за всичко да има отделна "тема" .......

Благодаря ти за поканата! ......Но няма мой-твой ред!.... Ще се включа ако преценя и когато сам реша! :wink:

Поздрави!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Ехолот?

Мнение от MapuaH »

Димитър Тодоров написа: Едно уточнение,че да заблестим още по-силно. :)

Мариане, предполагам,в началният си пост питаш по-скоро за стойка за сонда, а не за
самата сонда. Всеки модел сонар си има съвместима с него конкретна сонда и въпросът е не толкова
в модела на сондата ,а в начина на закрепяне (монтаж/демонтаж) ,така че сонарната ти "станция"
да бъде преносима за различни лодки. Затова вакумната стойка е разумно решение, има различни такива,
моята я купих навремето от Булстар , макар да съм про-стаф на Филстар :wink: . Има и различни стойки
тип "стяги" , който са още по-прости, защото няма да се дупиш под ватерлинията.Вероятно няма да извадиш
с тях (вакумни,стяги и прочие) най-доброто възможно изображение, но "за толкова пари-толкова".

Като параметри, аз бих търсил едно добро "сонарно" изображение на 5 или 7 инчов екран,но за предпочитане
комбинирано със SI (странично изображение). SI изображението ти показва реална картина на дъното и релефа
и променя много представата за structure fishing. Паричките са малко повечко,но си струва!
Иначе, нужни са ти основните неща - дълбочина,температура и приличен екран,който да не е с
размерите на ръчен часовник. :mrgreen:

..И попрочети повечко в някой чуждоезичен форум за сонари,за да си набележиш основни въпроси,
които те вълнуват под мотото "преносим сонар". Само с една тема във FM няма да минеш. ;)

По-здрави и успех!
:tup:
Благодаря ти много, Митко!

Поздрави :)
Последно промяна от MapuaH на Сря Окт 04, 2017 11:32, променено общо 1 път.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”