Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
valentinkichukov
Мнения: 375
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2016 13:34
дал Браво: 66 пъти
получил Браво: 37 пъти

Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от valentinkichukov »

Привет колеги, не се сещам за по добро място да задам въпроса.

Започнах малко по-малко да специализирам такъмите за риболовните техники с които ловя.
Понеже нямам възможност да знам всички марки и модели, намеря и пипна желаната въдица, се обръщам за помощ към вас.

Търся си нова въдица за риболов на джиг. Ще се използва предимно за бяла и щука на силикон.
Изискванията ми са:
- Въдицата да е в диапазона от 5 до 30 грама акция, или някаква близка граница, някак държа повече на горната, понеже много яко замятам/засичам и ме съмнява, че ще се счупи. Нещо такова с акцията може лека корекция да се направи, ма да не стане ПЛЯС. Долната граница мисля може да е до 8 - 9 ако се налага.
- Дължината да е между 2.40 - 2.60, не повече горната, долната може да е повече. (Дистанцията ми е важна), па и не съм нисък.
- Да е с кух връх.
- Да е екстра фаст или много близко до него, бърза и по стегната.
- Да е максимално чувствителна и с високо съдържание на карбон. 99 +
- Да е максимално лека, да кажем около 100 - 120 грама. Колкото по-лека толкова по-добре.
- Да има добър кастинг.
- Ако може да се купи / види в България ще е супер.
- Може да е на старо от колега, които не използва такъма, като цената ако въдицата е в много добро състояние мога да платя до 70% от цената и като нова (мисля, че е справедлива за на старо).
- Във всички параметри може да се направи лек компромис.

- Бюджета да е около 1000 лв. Знаем всички, че за по млако пари също може както и за повече.

Прегледах доста въдици, някой от тях ми допаднаха, по данни разбира се, имаше и на живо, но няма да споменавам марки за да не бъркам препоръката ви. Всички от въдиците които намерих барнах имаха разминаване в параметрите, дължина, акция и тегло.....

Но за това са колегите, не всичко може да се намери и знае, но опита на хората е важен!
Мерси колеги, надявам се да ме насочите правилно с предложенията ви!
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от MapuaH »

Вальо, бих ти препоръчал Graphiteleader Tiro Nuovo Medium 5-28 гр.

Фаст с чудесно поведение при джиг. Много лека, много добре балансирана и изключително чувствирелна. Имам още няколко спиниг пръчки в тази акция приблизително, но тя бие всички по чувствителност. Аз ловя с нея в горния диапазон с 20 гр глава и 4 инчови примамки. Досега проблем не съм имал. Туичва спокойно воблери миноу по 20 гр, например Рудра 130, както и Магскуад 128. Дистанцията, която постигам, поне за мен, е чудесна. Може би няма да те удоволетвори дължината - 2,30 м. Предимство е, че можеш да я видиш и купиш от България :)

Поздрави и успех в избора,
Мариан
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от Димитър Тодоров »

Tiro Nuovo GONTS-762M 5/28

* Горната граница на тестовия диапазон е правилно поставена,не е разумно да я превишаваш.
* Не отговаря на твоето "да е екстрафаст или близо",но то не е и нужно, вярвам,
с времето ще научиш защо.
*Дължината,ако те притеснява за кастинга, знай,че не е силно определяща.
С правилната техника на замятане,макара и влакно, дистанцията ти ще е добра.

Спреш ли се на този модел,ще се наложи малко търпение за да го придобиеш,
но мисля,че ще останеш доволен.

https://www.voblershop.com/2604/%D0%92% ... iro.Nuovo/

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от MapuaH »

Хахахаха, с Митко сме писали по едно и също време и постовете ни са се преплели :)
Ами 2:0 за тирото засега :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
g.nikolaev
Мнения: 112
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 16:39
Риболов: спининг
дал Браво: 191 пъти
получил Браво: 296 пъти

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от g.nikolaev »

St.Croix Legend Elite 86 MH - Наскоро завърших една от бланки за приятел - Убийствена гега / аз имам 9 футовия модел /. Само цената малко :shock: . Поздрави !
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от Мунчо »

И аз давам всичките си гласове за "Тиро"! :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
plamenivanov
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 02, 2012 17:10
Риболов: spining
Местоположение: Варна
дал Браво: 273 пъти
получил Браво: 203 пъти

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от plamenivanov »

Тук я има налична http://store.bigfish.bg/products/Spinin ... 5-28g.html
Виждал съм на живо и Shimano EXSENCE S803MH/R - Wild Contact 803 смея да твърдя че въдицата е extra fast типично колеста въдица.Даже я има и в България.
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 863 пъти

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от Daniel Defoe »

---
На скоростта, с която модните тенденции във форума се менят, биха завидели от Древна Месопотамия, през Древния Рим та чак до Париж и The City of New York :lol:
Ако бяхме 2015-2016 щеше вече да има 10-тина кръстосани наляво и надясно Tailwalk-а, а пък няколко годинки по-назад, на преден план щяха да присъстват вече няколко Tenryu-та. Ако пък се върнем още мааалко по-назад във времето, Светият Кроа щеше да е окупирал първите 2-3 страници :tup:
Ако аз бях изправен пред подобен казус, щях да си потърся някой Rizer (на Майор Крафт) :wink:
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
valentinkichukov
Мнения: 375
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2016 13:34
дал Браво: 66 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от valentinkichukov »

Привет,

За Tiro Nuovo GONTS-762M 5/28 знам че е хубава, даже в неделя я пипнах дето се вика, приятна е въдицата. Много и се бях накани за сега мирувам заради дължината единствено.
За Rizer Majer Craft ще разгледам каква информация има.

Надявам се, че и други колеги ще споделят вижданията си, да се заформи нещо интересно и полезно, пък и аз да намеря търсеното.

Тази дали ще да е подходяща "Tailwalk Light Gamer TZ S88МL", интересно никъде няма колко тежи и то само точно тази. Другото е че точно тази дръжка на мен ми беше адски неудобна на една Апиа. Все пак може някой да сподели за пръчката ако я е използвал.
http://tailwalk.jp/english/salt/lightgamertz/
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от Мунчо »

Вальо, Мейджър Крафт Ризър е копие на Филстар Джиг Мастър, или обратното. Направо я вземай, ако не те притеснява написаното на нея, особено за парите й в момента.
Напоследък "Филстар" извадиха няколко много добри и грамотни продукта, абстрахирайки се от други субективни моменти, което съвсем не е чудно имайки предвид обстоятелства, които фирмата държи в "кухнята си". Аз например ползвам активно "Блек Шадоу" 7'6'' 5-15 гр., която в ценовия си клас(че и над него) има една-единствена, епистоларна, слабост. :D
"Тайлоук Лайтгеймър"-а е много, много пипната пръчка във всяко отношение - като качества и изработка. Павел - Сестрата й захваля много и с основание явно. Но там отиваме в съвсем различен ценови клас, а ти се мяташ като уклейка гонена от распер в търсенията си...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
емо
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:51
Местоположение: Варна
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от емо »

Колега ползвам един сезон новия Shimano lunamis S806ML с водачите торезид,също нелоша въдица може да погледнеш и нея има я и тук.Малко тт данни 2.59 125 гр. 6-28гр. брейд 0.6-1-5 99% карбон
Рибата къща няма
plamenivanov
Мнения: 489
Регистриран на: Нед Сеп 02, 2012 17:10
Риболов: spining
Местоположение: Варна
дал Браво: 273 пъти
получил Браво: 203 пъти

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от plamenivanov »

Това също отговаря на параметрите посочени от теб:

https://www.youtube.com/watch?v=QXGFkJAsypg
Аватар
valentinkichukov
Мнения: 375
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2016 13:34
дал Браво: 66 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от valentinkichukov »

Мунчо написа: "Тайлоук Лайтгеймър"-а е много, много пипната пръчка във всяко отношение - като качества и изработка. Павел - Сестрата й захваля много и с основание явно. Но там отиваме в съвсем различен ценови клас, а ти се мяташ като уклейка гонена от распер в търсенията си...
Може тогава да го видя тоя Тайлоук, и аз предположих , че ще е хубав.

Така е за парите, сложил съм бюджет 1000 лв., не е задължително да се изхарчат неразумно де :)
Искам нещо хубаво, с Авида дето ловя белите карам 5 - та година, па и още ще карам. Но той не е толкова джиг насочен, по скоро си е мулти.
Дето се вика няма да си купувам такава въдица всеки ден.

Мерси Ице
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от Мунчо »

Вальо, за 1000 лева каквото и да избереш, все ще бъде хубаво...



п.с. Но обективността изисква да напомним, че за горе-долу тези пари може да покриеш по един разумен и пълноценен начин много по-широк практически диапазон, придобивайки да кажем две качествени, взаимнодопълващи се въдици...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Помощ за избор на Джиг въдица в по-горен клас

Мнение от sestrata »

Моето скромно виждане по въпроса е, че въдицата трябва да е черна, безлична, незабележима. Нищо не трябва да отклонява вниманието от риболова. Трябва да е толкова лека и чувствителна, че да забравим за съществуването и, да усещаме в ръка само движението на примамката и кълването на рибата. Ако е джигова - трябва да е твърда. При разклащане да не се огъва върха. Трябва да се натоварва чак когато замахваме с примамка в тестовия диапазон. Тестовия диапазон на джиговата въдица не е "колко фърга". Долната граница е примамката с която започва да се натоварва при замятане, а горната - при която започва за се огъва при повдигане от дъното. С други думи - въдици за джиг много, стига да отговарят на тези условия. Все пак има някакъв условен еталон. Както писа един руснак по повод рекламно видео-ревю на Алексей Шанин - "Гавно твой шанин-концепт , G.LOOMIS SJR 783-2 GLX на много лучше ...." :)
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”