R.I.P. за Майчица Струма

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

R.I.P. за Майчица Струма

Мнение от babydoctor »

Тръгнах за кратък разтоваргащ риболов, а се превърна в поклонение...Започнах от Пацуките под стената на язовира. Водата влачи някаква смърдяща гняс, явно ВЕЦ-ът я изсмуква от язовира и я пуска надолу...Така беше до под Земен, любимите ми места бяха неузнаваеми. Бих си камшика през планината, надникнах при Ръждавица, пардон, вече е РАждавица, Шишковци, Коняво, Пиперков чифлик, Невестино - любимите ми навремето места - гняс не се виждаше, но и кьорав рибар нямаше, птици и жаби също не видях, и следи от рибарско присъствие...Вече бях в настроение за панихида, та се спуснах през дефипето до Бобошево - ей тъй, гъз път да види. Риба вече не ми се ловеше...Отбих се на Д-Дъбник от любопитство - в далечината двама вадеха дребосъци в добър ритъм, май бяха бабушки, но не си носех бинокъла.Е, от целия излет залових една добра шкембе чорба и се прибрах да отслужа панихида на любимата река. Не ми се мисли какво е надолу покрай строежа на магистралата. челина - Лобош, най-големият земнонасипен язовир на Балканите със стена 20+ метра навремето си беше построен като хвостохранилище на ДМЗ Ленин. И си вършеше работата, но кой да предполага, че нищо и никаква МВЕЦ ще изгребва лайната и ще ги пуска по течението...Замислих се за Искър, той пък хвостохранилище на Кремиковци. Пътувайки за Лом съм го виждал 5-6 различни цвята да сменя. Имаще конкурс в Живково време за пречистването. Най-великата идея беше да се засипе дъното с 80 - 100 см. морски пясък по цялата дължина на реката...Е, Кремиковци умря, флотациите и мините край реката също и дори се завъди риба - не съм я опитвал, но местните ядат и са живи...Не знам дали някой от вас е гледал почистване на басейна на МВЕЦ - тонове черна гняс се товарят и извозват дявол знае накъде, но така или иначе реката се чисти. Ха дано...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”