Да дарим живот.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
arystotel
Мнения: 36
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 3:13
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от arystotel »

Владимир, не искам никого да дразня, но явно разумните доводи не хващат място във вашите намерения. Какво значи да се зарибява около София? Навсякъде трябва да се зарибява и то колкото повече, толкова по-добре, стига да има ентусиасти. Е да, навити хора има, вижда се. По-важен е въпросът обаче как трябва да се зарибява. Ако се зарибява безпросветно, може да се вреди на водоемите повече, отколкото те да се обогатят с полезни видове риба и с рибно разнообразие. За жалост още от самото си заглавие темата Ви показва една сватбарско самонавиване, гърмежи във въздуха, без никаква аргументация, просто „дайте да дадем“. Питам простичко и ясно: защо именно със щука? Защо не с бяла риба /както някога/? Защо не с пъстърва /съществен въпрос специално за Панчарево, където тя се е развъдила сама/Защо не с шаран /прекрасна риба, имаше я там не малко/? И т.н. Самото заглавие на темата е сантиментално и без разумно покритие. Как тъй почнахме да раздаваме живот… Да дадем живот на кого? Е ясно, живота на червеноперката, костура, клена и другите видове от многообразието на видовете в Панчарево трябва да бъде подарен на една изкуствено и платено подсилвана популация на щука. Имам един конкретен въпрос обаче: кажете, моля Ви, знаете ли поне една европейска страна, в която именно щуката да е била зарибява изкуствено?
Колкото до това, дали съм информиран за Панчаревското езеро, не аз трябва да се информирам за него, а ваша милост би трябвало да потърси информация от мен. От пет години аз съм през ден или през два именно там на риболов.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от Владимир »

Така,първата част от поста,няма да коментирам,ще отговоря на въпросите,както ми идва на момента,току що ги прочетох.
Защо със щука а не със бяла риба ,пъстърва,шаран.....
1.Щуката е ценен вид в цял свят.

2.Щуката е рядкост във водоемите около и самия град София.

3.Бялата риба,беше предложена,като вид,още миналата година,но доста хора ме посъветваха да е със щука.Защо,ами по-издръжлива е при транспортиране,както и по-лесно се климатизира.

4.Аз съм спинингист,ходя на Панчарево от 25+години,преди съм бил и шаранджия и плувкар...Имаше няколко зарибявания със бяла риба и шаран през годините.Аз също усетих ,кратките за съжаления позитиви от зарибяванията.
За кратко след зарибяванията се хващаха шаранчета 200-800гр,после всичко спира и йок!
Белите рибки се излавяха със скоростта на активен уклей,на плувка.Бели рибки с размер,колкото пръста ми,така и не се стигна до прираст а и да е оцеляла,някоя,голям праз.След зарибяванията с въпросрите два вида,няма помен или не е задоволителен резултата.
Да се върнем на,това,че съм спининтист,за мен щуката е интересна за ловене,както и ценна,като вид.Представлява обект на интерес за много спинингисти,което също оправдава моето желание за разселване.
За пъстървата,няма да коментирам,има достатъчно зарибени реки и езера в цялата страна,включително и в София.
Тук става дума за обрасли и заблатени водоеми,както и кариери,където е безсмислено да се коментира зарибяване с пъстърва.

5.Както се вижда,дори и чрез естествено размножаване,има прираст и популация на щуката,някак оцелява.Това доказва,че с малко и често подпомагане,може да се подобри , количествено ,както и да се вдигне размера на улавяните риби.


Пп.Колега,зариби с шаран и бяла риба,нямаме против.
Благодаря за милите думи,както и за "градивните",подпомагане и критики,задължени сме ти.
Къде,беше,като събирахме пари и съвети?


Пп2.Има пъстърва,тоест имаше в района на Панчарево и Самоков,да ти кажа ли,какво се случи с 90% от педарките?
Моля те,спри да пишеш в темата,признавам си,виновен съм,спри се.Защото си скъсах ,вече и ризата,а съм на работа ,шефа ме гледа странно.Сега поисках пепел на колежката,ще си посипа главата,но не съм сигурен,че вината ще изчезне.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от Владимир »

Костура,червеноперката и другите,оплакани от теб видове,водят се плевел!!!Като ходиш през ден на Панчарево,колко мерни щуки имаш на седмица ?


Пп.Аз се имам за кадърен спинингист,както и своите познати,лично от началото на 2018година на Панчарево имам пет капота.Говоря за липса на пипане,дори.От 2016г насам,имам информация за извадени 4-5щуки в размер до 2кг от хора,които са всяка седмица по 1-4пъти на Панчарево,влизат главно с лодка.
Имам доста други познати,които нямат пипане от щука с месеци на Панчарево,а ходят редовно....


Пп2.Добре де,разбрах,извинявай,грешката е моя.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от Владимир »

Ще информирам до дни,какво е крайното решение,как ще се оползотворят парите.Ще звъня на няколко места,да питам за зарибител.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
arystotel
Мнения: 36
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 3:13
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от arystotel »

Драги ми Владимир, реших да не се намесвам повече, но не изтраях. Та на думата: и в момента Панчарево е наблъскано с щука. Миналата година за един ден през юли /лош месец / извадих 11 щуки на блесни, като още две ми се откачиха. От извадените само три бяха маломерни, останалите бяха между половин кг. и кило. Всекидневно там се срещам с един човек от Горубляне, който на три пръчки със стръв каракуди си пие бирата и ми казва: “Седни, пийни бира, /което не ме съблазнява особено /, кажи как върви…“. Това е, защото на два пъти, когато сме се заприказвали, му кълве точно в тоя момент и той ме има вече за талисман. Тоя
колега ги хваща минимум две едри щуки на ден. Имаше и такава слука преди двадесет дни, когато нямаше човек по брега на Панчарево, който да е заложил на щука и да не си е хванал. Това е чудесията и магия на риболова, всички го знаем. Но ако мислите, че с парите ви тая магия ще изчезне и като отидете в евтинко зарибен от вас водоем, големите преживявани /два килограма минимум!.../ са ви подсигурени, това няма да стане. И сто хилядарки да съберете и да ги превърнете в озъбени хищници, пак няма да бъде както го искате, просто защото излишната популация не може да има бъдеще. Природата си има свой закони за равновесие и те не зависят от парите. Само ще пакостите на водоема.
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от Владимир »

Добре,моля те,прости за грешните ми помисли!!!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
arystotel
Мнения: 36
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 3:13
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от arystotel »

Амин! Упростен си! И сигурно те отегчих...
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от Владимир »

arystotel написа:Амин! Упростен си! И сигурно те отегчих...
Не,учителю,ти ми показа пътя,на теб дължа ,бъдещите си успехи.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от babydoctor »

Аз съм зад теб, Влад... :D Макар че съм повече за охрана...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Владимир
Мнения: 10376
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 483 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от Владимир »

babydoctor написа:Аз съм зад теб, Влад... :D Макар че съм повече за охрана...
Да,така и не си вдигна телефона...
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от babydoctor »

абе и с него бера ядове...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от Веско »

arystotel написа:Драги ми Владимир, реших да не се намесвам повече, но не изтраях. Та на думата: и в момента Панчарево е наблъскано с щука. Миналата година за един ден през юли /лош месец / извадих 11 щуки на блесни, като още две ми се откачиха. От извадените само три бяха маломерни, останалите бяха между половин кг. и кило. Всекидневно там се срещам с един човек от Горубляне, който на три пръчки със стръв каракуди си пие бирата и ми казва: “Седни, пийни бира, /което не ме съблазнява особено /, кажи как върви…“. Това е, защото на два пъти, когато сме се заприказвали, му кълве точно в тоя момент и той ме има вече за талисман. Тоя
колега ги хваща минимум две едри щуки на ден. Имаше и такава слука преди двадесет дни, когато нямаше човек по брега на Панчарево, който да е заложил на щука и да не си е хванал. Това е чудесията и магия на риболова, всички го знаем. Но ако мислите, че с парите ви тая магия ще изчезне и като отидете в евтинко зарибен от вас водоем, големите преживявани /два килограма минимум!.../ са ви подсигурени, това няма да стане. И сто хилядарки да съберете и да ги превърнете в озъбени хищници, пак няма да бъде както го искате, просто защото излишната популация не може да има бъдеще. Природата си има свой закони за равновесие и те не зависят от парите. Само ще пакостите на водоема.
Абсолютно вярно... И 200К да се инвестират в зарибител, докато Ганьо прибира всички писалки, които хване, за да ги изпържи и да пие бира, докато гледа Планета, всичко е обречено :lol: :lol: :lol: Викаш 0.500гр.-1кг. са мерни, а :lol: :lol: :lol: То и един от Сандански ми реди за забранената река..."Малките ги пускаме, ама тия от 15см. нагоре са си добри" :lol: :lol: :lol: Кръстът съм сложил на тая територия населена със селяндури...
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от naso »

И аз като един случаен минувач ще кажа, че на Панчарево има все още щуки, но това езеро е подложено на такава жестока преса, че горката риба се чуди какво да прави. То не са лодки, мрежи, пълчища от рибари, че на всичкото огоре непрекъснато я обливат със ледена вода от ВЕЦа, и с фекали от селото. Абе да не си риба в Панчарево :D
Така че Владо, дари им живот на рибките, щом си решил, ама някъде другаде. Не им причинявай всичко това дето съм го описал по-горе, че то, егати живота е там.
Това езеро заслужава по-добра съдба, но за нещастие се намира край българската столица София.
Та моят съвет като случаен минувач е да си изберете някои баластриери и да пуснете бели рибки. Там е малко по-спокойно и с по-големи дълбочини. Мисля, че рибките ще имат по-голм шанс.
Поздрави!
Аватар
stamen
Мнения: 2265
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от stamen »

И аз като случаен минувач :) , мога само да се съглася с бат Насо. Около София определено в почти всеки гьол има щука, бялата риба определено липсва много повече.
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Да дарим живот.

Мнение от Асти »

На баластерите също слагат мрежи, по-добре да се мисли за друго място.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”