Определяне на макс тежест за ремонтирана пръчка

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Определяне на макс тежест за ремонтирана пръчка

Мнение от searnox »

Привет, колеги!

Скъпоценната ми пръчка пострада миналата година в края на първия си риболов. По невнимание върха даде фира! Поръчах си нова секция и всичко заспа, за стария връх поръчах водач, който тия дни пристигна :) Сега секцията ще мине през качествен ремонт и след това ще влезе употреба, надявам се.
Въпрос ми е има ли адекватен начина да определя за примамки с каква тежест е подходяща "новата гега" Става дума за Филстар Блек Шадоу 2,62 - МХ с скчупен само върхов водач.
asn
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 15:54
Местоположение: Габрово
дал Браво: 239 пъти
получил Браво: 440 пъти

Re: Определяне на макс тежест за ремонтирана пръчка

Мнение от asn »

Счупих си върха преди време на една пръчка и ми смениха горния водач, а втория ми го изместиха малко към третия. Сега е с около 2см по-къса. Разлика намирам само в долната граница на теста по примамки. Там е по-нечуствителна, което е напълно нормално. С по-тежки примамки, дори малко превишаващи тези на производителя, всичко си е по старо му.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Определяне на макс тежест за ремонтирана пръчка

Мнение от petur »

Здравейте! Аз имам същия проблем с една пръчка,след счупване загуби 15см.от дължината. Лепнах водач, но сега нещо не ми харесва и имам една идея, но търся майстор,който не само лепи бланки и водачи а знае какво ще се промени в пръчката. Някой да ме насочи към такъв човек?
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Определяне на макс тежест за ремонтирана пръчка

Мнение от pux »

searnox написа:...Въпрос ми е има ли адекватен начина да определя за примамки с каква тежест е подходяща "новата гега"...
Въпросът е резонен и актуален, доколкото много въдици имат тест, заявен от производителя, който се разминава с действителността :). Краткият отговор е - ДА, може да се определи и това става по опитен път. Ето един подход: започваш да замяташ с много леки примамки, като плавно увеличаваш грамажа пр. през 2 гр. Отначало дистанцията ще е малка и ще се постига единствено за сметка на замаха с въдицата. Увеличавайки грамажа ще дойде момент, когато ще усетиш как върха се натоварва и дистанцията нараства забележимо. Това ти е долният тест на изхвърляне. Оттам надоре с увеличаване на грамажа, дистанцията ще расте и въдицата ще се натоварва и работи все по-добре. Но ще настъпи момент, когато сдедващия по тежест грамаж няма да отиде по-надалеч от предишния. Това е горната граница на теста на изхвърляне. Приблизително същата схема може да се направи по отношение на чувствителност на джиг ... или при туичване на воблери ...има много начини, но по-горе описаният е базов.
mags1234
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Мар 25, 2015 21:12
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Определяне на макс тежест за ремонтирана пръчка

Мнение от mags1234 »

На случаен принцип или онче-бонче ще определи с коя секция стартирваш? :D
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”