Мухи

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мухи

Мнение от babydoctor »

Абе за риболов не става особено, но за прикаки става. Направи ми впечатление, че никой не пише за риболов с чепарета, стримери, кастмастери...Та да разкажа:
Някъде 83-84-та година с един приятел и две гаджета отидохме за Коледа и Нова година на едни бунгала над стената на яз. Тополница, където живееха семейство мои пациенти с едно разкошно куче – имаха някакво отношение към поддръжката на стената. Там оставихме мацките да разтоварят Трабанта, а ние, след по чаша със стопаните, добре навлечени и с шише Сл. Бряг се запътихме към язовира. Беше под -20 градуса. Стигнахме брега, той на 200 м., стръмен и каменист. Бил е замръзнал до някъде, но през нощта имало буря, която натроила леда и заледила брега на 2 м. Нагоре. Та се закрепихме на камъните горе и ги почнахме. Само дето те не го знаеха.След час безрезултатно мръзнене и преполовена бута колегата вика – лельо, /така си викахме, от филма/ имаш лчепаре?.
Имах, лятото бяяхме при родителите му в Крайморие и всяка вечер ловяхме по кофа сафрид, т.е. граца. Дадох му и започнах яко да му се присмивам. Ама той се оборудва и още на второто замятане вика – удари ми...Пак ми удари. Аз си оставих въдицата, полегнах на камъните с шишето в ръка, запалих цигара и усилих подигравките. Ма той руски възпитаник и продължи.След още 2 замятания видях как му удари 1, 213 пъти и върхът му взе да пие вода – бяхме с руски телескопи, ония по 1., с махнати двете крайни секции и монтирани водачи и макародържачи. Той изкара чепарето с 5-6 25+см. Костури, половината се откачиха и цопнаха обратно, но 3 се озоваха в кофето. Зарязах и шише, и цигари и с треперещи ръце се преоборудвах и аз и...настана сеч.Имаше и десетина 30+ см., но те се откачаха и само един отиде в Кофето. Имаше и вадене на пълно чепаре с 10 риби, но повече от 4 не сме прибирали, другите се откачаха. Напълнихме кофето и започнахме да слагаме в един плик. Тогава се зададоха мацките да ни нагледат, за майтап помъкнали по една голяма кофа, да събираме рибата. Много им се зарадвахме, връчихме им рибата и си поръчахме втора бутилка. И те се зарадваха, защото дойдоха леко облечени. Докато ни донесат поръчката, вече почти бяхме преполовили едната кофа. Заминаха си, ние продължихме с нови сили. Както и да е, напълнихме кофите и преди смрачаване се запътихме към бунгалото. Вътре- баня, ама ние удървени, та чак след 1 мин. Взехме да се разсъбличаме. Накрая пиехме страхотно домашно вино с пържен костур. Спахме като къпани, но на другия ден язовирът беше яко замръзнал, та изкарахме вкъщи, а на следващия ден – към София. По-късно същата зима се пробвахме откъм Поибрене, където вреше от храна за костурите. Чепаретата бяха приведени в съответствие със закона, направих стримери с по-големи куки. Със зор напаравихме половин кофе, при това по-дребни. След това се опитахме наИскър, под „Будното око”, там същия резултат
2. При едно от ходенетата ни на бента на Ореховица, рибата не щеше хда пипне на плувка. На дъно на жабе вечер се хващаше по някой и друг приличен кефар 30-35 см., но не за това бяхме отишли. На блесна – ниенте. Отвъртя ми шайбата и минах на булдо. Да, ама кълвеше на 1-2-3 м. От отсрещния бряг, отсам – нищо.Хайде по моста, та отсреща. И се започна – на всяко замятане, по 2-3 30+ см. Кефали, естествено, най-много един стигаше до мен. Това по обяд в убийствена жега, аз нагазил до над колене И много зловещо периодично някой кефал се мушваше между краката ми, влачейки след себе си две голи куки на сантиметри от ташаците ми.Закачих и един 40+ см., който ме накара да танцувам, няколко пъти прескачайки влакното, докато той минаваше ту отгоре, ту отдолу...
Е, изпуснах го, де.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
pi4a94
Мнения: 1508
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 10:13
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 875 пъти
получил Браво: 55 пъти

Re: Мухи

Мнение от pi4a94 »

:shock:

Та кое има общо със спининговия риболов? :fish8:
http://www.starividri.com/
http://www.starividri.eu/
Kentavar написа:...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Мухи

Мнение от babydoctor »

Историята има и продължение, но за този пост бих искал и някой отговор. На изпроводяк семейството ни подари по два кастмастера, като казаха, че на това съсипвали бялата риба.Пробахме, но пнещо не можахме да я съсипем...После забраниха язовира за 2 г. за високо съдържание на арсен. Ние най-после разбрахме от какво ни е тази повишена сексуална активност, но тръпката за кастмастерите остана. Взехме да се возим на трамваи из сОФИЯ, НА КОИТО СМЪКВАХМЕ ПО НЯКОЯ МЕСИНГОВА ПРЪЧКА... После в мазето ги рязахме с ръчна ножовка, утежнявах ги с калай или олово и ги лакирахме...Е, доста ги мятах, но освен една 2+ бяла риба в Дунав друго не хванах. Винаги съм склонен да търся грешката у себе си, та...помагайте.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Мухи

Мнение от babydoctor »

pi4a94 написа::shock:

Та кое има общо със спининговия риболов? :fish8:
Е, ако искаш го причисли към мухарството. Няма да си прав, ама какво пък...И честит празник.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Мухи

Мнение от iordigd »

Стримерите и нимфите могат да се хвърлят успешно с ултралайт такъмите. Това ще ни помогне да разнообразим примамките. Аз обмислям точто така да постъпя това лято за да опитам на спининговите си такъми до колко са успешни тези примамки. Бих желал тук да се коментират успешни примамки, които могат да се използват със спининговите такъми които имаме.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Мухи

Мнение от babydoctor »

Правех си стримерите от четка за прах - синтетична, с 5-6 искрящи цвята. Утежнявах ги с калай или олово на стъблото, нанесени с поялник. Пусках на дъното и възможно най-бавно водех трионовидно. Резултат - 5-6 килограмови костура на Йовковци, те май там са само този размер. Е, това от 3-4 4-5 дневни излета, не от един...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Мухи

Мнение от iordigd »

Покажи някой готов стример. Става въпрос за тези, от които си правил.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Мухи

Мнение от babydoctor »

Раздадох ги, последните май на Фори от Форума. Ми...копирах ги от купешките, като от мен беше само утежняването и подборът на цветовете...Е и изборът на куките, де...То няма повече от един начин да изработиш такова нещо. Важното е, че работят. А с цветовете бая съм работил, изолирано и в комбинация, но не мога да преценя кои са по-уловисти - май е според моментното състояние и предпочитания на рибите...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
iordigd
Мнения: 150
Регистриран на: Сря Окт 16, 2013 10:46
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 692 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Мухи

Мнение от iordigd »

Аз си направих една нимфа за костур и после една оса за кефал. До пролетта като посъбера материали мисля да си вържа някой стример с утежнение да опитам с тези примамки. Ще потърся от тези четки за прах да видя дали ще намеря подходящи, като материал и цветове.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Мухи

Мнение от babydoctor »

Ми те са едни и същи, само дето не знам дали ги има още. Влакната са искрящи, около 20-25 см дълги. Цветовете - искрящи: ЖЪЛТО, ЗЕЛЕНО, ЧЕРВЕНО, бяло, разбира се и май нещо като виолетово, забравих вече. Абе с една четка се оборудваш за 1-2 сезона, доври и за Дунава, където повече се къса...За там и задължително ще ти трябва утежнение, дори ако ловиш под буни...И да, тъй като и по Дунав съм ги пробвал, по-добре работят при вертикално водене, примерно от шлеп, отколкото трионовидно от брега. Успех.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Alexey
Мнения: 50
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 22:09
Риболов: бяла риба
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Мухи

Мнение от Alexey »

Повече от 10 години исползвам стримери за джиг риболов. Много често те печелят срещу останалите примамки.
...
IMG_20180202_185041.jpg
IMG_20180202_185041.jpg (153.61 KiB) Преглеждано 3013 пъти
IMG_20170323_182313.jpg
IMG_20170323_182313.jpg (184.73 KiB) Преглеждано 3013 пъти
IMG_20180202_224021.jpg
IMG_20180202_224021.jpg (185.2 KiB) Преглеждано 3013 пъти
Alexey
Мнения: 50
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 22:09
Риболов: бяла риба
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Мухи

Мнение от Alexey »

Жертви на стример.
...
Фото017.jpg
Фото017.jpg (80.76 KiB) Преглеждано 2990 пъти
DSCN7127.JPG
DSCN7127.JPG (120.74 KiB) Преглеждано 2990 пъти
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Мухи

Мнение от babydoctor »

Красавици - твое производство ли са?
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Alexey
Мнения: 50
Регистриран на: Пон Дек 01, 2014 22:09
Риболов: бяла риба
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Мухи

Мнение от Alexey »

Да, аз ги правя. Размери от 3 до 20 см.
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Мухи

Мнение от maranzika »

Alexey написа:
Изображение
Тези малките с какво утежнение са и за какви риби ги ползваш?
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”