На лов за бюджетна лайт макара

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
OutCold
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 19:42
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 4 пъти

На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от OutCold »

Наскоро заприходих една лайт въдичка и сега трябва да се оборудвам с макара. Намерението ми е да ползвам плетено влакно #0.6 в розов цвят, за да е в унисон с нежната ми натура, но тук идва чуденката - на какво аджеба да го навия тоя килотен конец. Разбира се не искам да хвърлям луди пари (освен нежна, очевидно, съм и стисната натура) и затова съм се насочил към 2 макарета - никому неизвестното Риоби заубер 1000 или Шимано соаре 2000. От по-горното става ясно че бюджетът е 300 лв., та всякакви съвети и препоръки са добре дошли. Кой знае колко не бързам, но забраната пада след седмица и ме сърбят ръцете да не хвана абсолютно нищо с новата пръчка. Мир и любов вам!
He who has gas travels at the back of the pack!
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от MapuaH »

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 31&t=74766

За тези пари тази макара е подарък. Около 10 класи е над това, което смяташ да вземеш :)

Просто съвет :)

Поздрави
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от empar »

От скоро съм със Соаре 17 Ci4, в размер 2000SHG за риболов на пъстърва и съм с много добри впечатления. Реди отлично, шпулата е с някакви милиметри по-голяма от стандартното 2000 на Шимано, плитка е, което пък ще ти спести километричното (пре)навиване на стари влакна и шевни конци, при работа с тънки плетени влакна. Определено е по-добрият избор от Заубера, а най-добрият избор е споменатата от колегата Мариан Дайва.

Не е зле да споменеш и за какъв риболов мисля да я използваш, за да получиш по-точен съвет. :wink:

пп. Темата не е за този раздел! :tup:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
OutCold
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 19:42
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от OutCold »

Мисля да ползвам макарето за лек спининг и затова я пуснах тук темата, като наистина се чудех дали мястото и не е в раздел макари.
Сигурно може да се премести, ако някой от завеждащите форума сметне, че не е за тук.
Иначе благодаря за съветите! Соарето, което аз заглеждам е BB, демек двойно по-евтино от твоето и притеснението ми е как ще се справя с тънък плетеняк.
:tup:
He who has gas travels at the back of the pack!
pav4o79
Мнения: 136
Регистриран на: Съб Ное 16, 2013 15:40
Риболов: Spining time
дал Браво: 100 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от pav4o79 »

За лайт или ултра лайт риболов избери макара с ниско тегло и широка шпула , това е най важното .
Ако имаш 300 лв или малце повече Шимано или Дайва според личния ти вкус, другите Риоби , Окума, Тика и разни подобни са компромис , който бързо ще искаш да замениш .
Имал съм Рарениум 3000 FSB , много приятна макара проблеми никакви 2 години тормоз подарих я на приятел за рождения му ден, продължава да работи и вади риби без проблеми , Страдик 2500S - 2500-3000 Ci4+ от 2016 година имам го от миналата година в размер 3000 , като цена качество няма опонент , плюс като му добавиш два лагера в кноба един и под шпулата , става с 8 лагера , за лайт риболов може да забравиш за проблеми .
Имам над 50 риболова с макарата и досега не ме е подвеждала никога, нито е обслужвана , риби до 1.5 кг Бассове, плюс некоя каракуда или шаран бонус с прилично тегло .
Имах и Калдия навремето , Страдика е по добре издържан и механически и естетически и е по ефтин .
Разгледай и новия Екселер LT от 2018 по лек и със директно завиваща се дръжка в главната предавка , плюс нова скоба .
За работа с тънки влакна от 0.8 надолу японски с реален диаметър си избери една от двете водещи марки макари , всичко друго ще е компромис и ще съсипва влакното , което в , някои случаи е на цената на бюджетна макара ( 60 + лв).
Казвам го от личен опит и доста колеги , минали по пътя опит грешка ще го подвърдят .
За мене лично съм си изградил следното мнение
-за ултра лайт - лайт риболов примамки до 10 гр чебурашка плюс до 3 инча силикон , воблери до 9 см - 12 гр залагам на Дайва , няма брадясване , отлично редене приятен аванс, визирам Сертей 2508 , Би ДЖ 2500 , макари с които ловя според водоема и нужните примамки и въдици .
За по тежки воблери и силикони използвам Шимано
Туин Пауер 3000 HGM , Biomaster 4000SW и Страдик 3000 HG , като последния е супер лек и ме устройва когато се налага да използвам лека въдица и леки примамки.
За по сериозни примамки + 15 , 20 гр и нагоре мултипликатора е насреща .
Към Дайвите си се отнясам по небрежно откъм почистване и намокряне , заради по големите фабрични луфтове понасят повече замърсяване без да пречи на работата на макарата по време на риболов .
При Шимано там е малце по друго , перфектна сглобка почти без луфтове повечко пазене от пясък и кал и вода .
Пример миналата година си изпуснах въдицата с Би ДЖИТО от една скала , последва падане и затъване в пясъка .
Слязох потопих я няколко пъти във водата разклатих я яката и продължих риболова , още не е отваряна нито смазвана ; няма шумове върти перфектно .
Същия инцидент имах с Туина , който заклини и почна да издава неприятни шумове след падане във водата и престой 10 15 секунди докато се гмурках да извадя такъма с макарата , последва ТО и всичко се оправи .
Успех с избора , вариянти много въпрос на избор и средства разбира се .
Чети и гледай ревюта на макари, на които се прави ТО в ютуб , ще научиш доста за устройството им отвътре , а това е най важно да знаеш какво да очакваш реално от макарата .
Аватар
vboriyanov
Мнения: 106
Регистриран на: Нед Ное 01, 2015 0:30
Риболов: спининг
дал Браво: 286 пъти
получил Браво: 121 пъти
Обратна връзка:

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от vboriyanov »

OutCold написа:Мисля да ползвам макарето за лек спининг и затова я пуснах тук темата, като наистина се чудех дали мястото и не е в раздел макари.
Сигурно може да се премести, ако някой от завеждащите форума сметне, че не е за тук.
Иначе благодаря за съветите! Соарето, което аз заглеждам е BB, демек двойно по-евтино от твоето и притеснението ми е как ще се справя с тънък плетеняк.
:tup:
Клипове на соаре бб, както и на другото соаре, има в Ютюб, и хората си ловят и с брейд 0.2 с тях. Изначално тези макари за са лек риболов с тънки влакна и леки примамки.

П.С.: Дори една проста Екусима работи добре с брейд 0.4. Аз ловя с такава комбинация, и бради не съм имал.
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от rap66 »

MapuaH написа:http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 31&t=74766

За тези пари тази макара е подарък. Около 10 класи е над това, което смяташ да вземеш :)

Просто съвет :)

Поздрави
М.
Наскоро отварях една daiwa teem z 2605, Отвътре е по скоро Шимано, но с лоши материали. Всичко беше чернилка. Може да е била най-леката макара преди 15 г., но вече и това не е. За шумовете да не говорим.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от sleepwalker »

Има немалко макари на цена доста под 300 лева, които си бачкат на много добро ниво с тънки плетени влакна. Малко е прекалено това заключение с бариера 300 лева :)
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
OutCold
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 19:42
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от OutCold »

Ама аз нищо не съм заключавал, напротив - питам пак препитвам. Ще се радвам на конкретни препоръки за макара под 300лв., която да няма проблеми с тънки влакна.
He who has gas travels at the back of the pack!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от sleepwalker »

Нямах предвид твоето мнение, колега. ;)
Да, макара за 300 лева в повечето случаи се предполага, че ще е по-добра от такава за например 100 лева по много показатели, но специално за работа с тънко плетено влакно има и бюджетни решения. Без да давам предложения, споделям личния си опит, че Риоби Ексия 2000 и Окума RTX25 нямат проблем с влакно 0.6. Едната струва малко над 100 лева, другата малко под 200. И двете са видели по няколко ролки от различни марки както х8, така и х4 нишкови. Един-единствен път Окумата ми направи брада, но заради мое недоглеждане и грешка. От опита на немалко колеги разбирам, че дори и 60-левовата Риоби Екусима се справя с тънко плетено влакно. Успех в търсенето! :tup:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от MapuaH »

Не гледайте една макара колко пари струва, както и как реди - на конус, на не знам си какво. Важното е да не прави бради!
Ще допълня само, че дори и най-скъпите макари като Стела и Екзист могат да правят бради и то дори много красиви :) Важно е кой работи с макарата и какви са условията, а не колко струва тя :)

Поздрави!
М.
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от bozaka »

MapuaH написа:http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 31&t=74766

За тези пари тази макара е подарък. Около 10 класи е над това, което смяташ да вземеш :)

Просто съвет :)

Поздрави
М.
Три годинки го въртях (преди 15г. та може и повечко) и после го шитнах на фишермен66(Тео) аз лично не бих му дал 10 класи над риоби!!!По - добро да, но нищо особенно!!Та аз съм за ryobi zauber 2000, та и парички ше ти останат:)
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
asn
Мнения: 246
Регистриран на: Пон Фев 02, 2015 15:54
Местоположение: Габрово
дал Браво: 239 пъти
получил Браво: 440 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от asn »

pav4o79 написа: новия Екселер LT от 2018 по лек и със директно завиваща се дръжка в главната предавка , плюс нова скоба .
По-добре да не го гледа. Всичките размери са с отвратителен луфт в дръжката респ. предавката. Иначе са го докарали на външен вид.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от bat.galin »

ATC2000CF
другото е компромис.
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1085
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 470 пъти

Re: На лов за бюджетна лайт макара

Мнение от Павлин Калайджиев »

+1 за ATC-то
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”