Джиг риболов-неяснота

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Пробвах и на попер ,и пак нищо. Странното е че не се виждат дори да подгонят някаква примамка а костур има във водоема защото понякога хващам с щеката когато търся лин или шаран..
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от naso »

ICO69 написа:Според мен не въдицата ти е причината да не хващаш риба...Ти просто нямаш кълване...Не си вземай друга въдица, а пробвай с различни проводки и силикони...Няма ли около тебе някой, който да лови...просто го погледаи...Или просто изчакай есента, когато рибите се групират, тогава е по лесно.. :tup:
Много добре казано колега :tup:
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Постоянно пробвам различни силикони, днес съм сменил поне 7-8 различни и като цвят,и като модел, и като големина. Проводката също я сменям,с по-малка пауза,с по-голяма,степенчата,тътрене по дъното и нищо... Чебурашките с които мятах днес бяха 5, 7 и 8 гр.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от мъро »

Пробвай с разнесени монтажи, с най леката възможно глава и около метър повод. Също така и най малката примамка.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от naso »

Виж сега колега. Това тука дето си го научил, сигурно ще ти е от полза, но все пак бих те посъветвал нещо.
Сега ще ти кажа какво да направиш :wink:
Спираш с риболова и ако имаш кола започваш обиколка на района около мястото на което живееш.
Първото нещо е да откриеш местата, които се посещават от най-много риболовци.
Второто нещо, е да установиш колко от тях ловят през този сезон на силиконови примамки.
Третото е да разбереш те дали хващат нещо и ако има такива проведи приятелски разговор с тях, за това как се случват нещата.
Хубаво е да си без въдица и да поседнеш отстрани за да не дразниш. Наблюдавай и деликатно питай. Казваш, че си просто на разходка, и че нищо не разбираш, но имаш желание да се научиш.
Ще загубиш няколко риболовни излета, но намериш ли колеги, които знаят какво правят и как стоят нещата, ще научиш много повече и ще влезеш в играта по-бързо.
Има голяма вероятност сега в този сезон малко риболовци да ловят на силиконови примамки, Затова есента повтаряш упражнението :tup:
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от naso »

Сетих се да напиша и нещо отделно, като втори съвет.
Когато рибата е пасивна към силикона, просто няма смисъл да упорстваш. Лови си на тези примамки, които са успешни за момента.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Leo »

Здравей колега,

Не съм писал досега,но следя темата с любопитство.Не мога да ти дам конкретни съвети, а и не искам.За да ти дам такива,трябва да сме на един водоем в едно и също време.Пък и други неща ми се струват по съществени.Затова ще поразсъждавам общо.
Джиг риболова е особен раздел от спининга.Затова не можеш да прилагаш едно към едно правилата валидни за другите разновидности на спининга.Нито чисто техническите изисквания към такъма.
Джига съвсем не е само есенно зимна дисциплина.Забрави това правило.Не са ти необходими гъсти,групирани около дъното риби,за да ловиш успешно.Просто тогава е по лесно за онези,които не знаят какво да правят през останалото време.
Джига е голяма сила.Често пъти е единствения начин да изкараш риби от водоема.С друго не става.Ако не овладееш джиг риболова до прилична степен,винаги ще си останеш полуспинингист.Ще загубиш ти ако не се докоснеш до него.Той няма да загуби нищо без теб.
Джиг риболова е най-взискателен към въдицата и такъма като цяло.Другите дисциплини позволяват повече компромиси в това отношение.Ако искаш не само да дърпаш риби,а и да преживяваш джига,купи си скъпа и правилно подбрана въдица.
Джиг риболова е по труден.На пръв поглед....

Успех
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
boceto84
Мнения: 47
Регистриран на: Пон Мар 03, 2014 23:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 19 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от boceto84 »

Да си кажа честно,много се учудих,когато видях,че е писал /Leo/. Откровено ми липсват репортажите му.Той е от хората,от който наистина можеш да научиш много и все важни неща за спининга.Може би е спрял да пише точно заради такива"контра" въпросчета.
П.П. Като гледам и сравня мненията Лео е писал,писал доста.
https://www.facebook.com/pages/Handmade ... 8341715246" onclick="window.open(this.href);return false;
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Асти »

Терминал риг е оригиналното название на руския отводной поводок. Дроп шот е друг мотгаж.
Стана ми интересно за въдиците, наистина ли е толкова важно каква е?
Ще е добре и Бобопели да сподели от своя опит, ако има желание.
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от karaburov »

Милене,прочетох пак темата и реших,че някъде грешиш.....
Да убедих се в това,риби на джиг в това време на годината на дъното няма ,в дълбочини до три метра,както ти си описал ситуацията.Ни костури,ни щуки.Ходих скоро да проверя това,тупах по дъното над час,с едно плахо почукване ,което може и да минаване през друг вид риба.
С тупането тупах с грамажи от 5 до 9гр да гоня и дистанция.Нъцки.
Смених изцяло тактиката,като минах на три гр.глави и водене в повърхностния слой.Резултата не закъсня,не знам що упостваш толкова в най неподходящото време на годината за джиг.
Другото нещо където мисля,че грешиш е ,че на мястото където ходиш,не водоема,мястото.Просто няма риби.
...
IMG_20180711_161209.jpg
IMG_20180711_161209.jpg (93.27 KiB) Преглеждано 2927 пъти
IMG_20180711_165028.jpg
IMG_20180711_165028.jpg (55.37 KiB) Преглеждано 2927 пъти
IMG_20180711_165457.jpg
IMG_20180711_165457.jpg (69.27 KiB) Преглеждано 2927 пъти
IMG_20180711_171638.jpg
IMG_20180711_171638.jpg (69.13 KiB) Преглеждано 2927 пъти
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Може и така да е,но аз ходя на поне 4-5 различни водоема включително река. На реката изминавам не малко разстояние. Със сигурност нещо не е както трябва но не знам какво. От коментарите стигнах до извода че влакното ми е по-дебело от необходимото и провисва с малки грамажи. Този проблем ще го отстраня още утре.
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от cekal »

Трябва ти активен костур - тогава хапе всякакви примамки. Докато си ловил с щека на въпросните водоеми виждал ли си костури да атакуват малки рибки на повърхността?
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

На повърхността гонеше предимно щука но сравнително често когато ловя на торен червей се хващат и дребни костури..
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от мъро »

Това време на годината хич ама, не е подходящо за джиг, за това в темата за костурите и във фейсбук групите 90% от костурите и не само са хванати на джиг.
krasimirkerelski
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Юни 28, 2018 10:28
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 16 пъти

Re: Джиг риболов-неяснотаЗа сезона и жегата

Мнение от krasimirkerelski »

Сезона не е за джиг,но по стечение на обстоятелствата имах възможност покрай морето да направя няколко целенасочени излета точно на джиг.По обяд,в най-голямата жега,ей така за спорта,за един-два часа.Трудни риби,педарки, само на пасивни примамки,2-3 инча.Ползвах нано въдичка 0,6-3,плетено 0,2,глави 2 гр.волфрам.С този такъм хващах по няколко риби,по някоя не можех да извадя заради закача,но тръпка имаше.Пиша го заради сезона и жегата .
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”