Джиг риболов-неяснота

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Мерси много за отделеното време и внимание на всички,ще се пробва всичко което може да има резултат и ще дерзая.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Димитър Тодоров »

Чудна тема! Има място за доста въпроси и отговори. Моите $ .25 цента. :)

Ще акцентирам на няколко неща,които колегите преди мен вече маркираха.

* Да се срещнат активни риби и да получиш "токов удар" не е често явление.Особено в България,
а предполагам и в Германия. В повечето случаи рибите са неутрални или откровено пасивни и трябва
поне малко опит за да изчоплиш някакво кълване. Добра идея е да предложиш по-лека глава
и по-малък, защо не и съедобен силикон.( В последните две години като много силен вариант наблюдавам
X-Larva-та на 3" с единична кука и леки чебурашки 5-7-10 грама.)

* Васко също има право с това ,че лятото е по-трудно за джигинг, особено в нетечащи води, корекции,
езера и язовири. Рибите се появяват /включват на специфични ("правилни") места за кратко,
от порядъка на 10-20-30 мин, и ако се разминеш с мястото или времето, което е лесно, оставаш с
впечатление за тотална липса на активност.

* Не познавам въдицата ,но едва ли е толкова "глуха",че да се разминеш с ясно кълване. Можеш да пробваш и моя
трик да изместиш хвата си напред ,така че да слагаш показалец на бланката. Това дава допълнително
предимство и малко кълванета могат да бъдат пропуснати, дори и при по-глухичка бланка.
Ако се оглеждаш за по-сензитивни бланки, бюджетните Jig Master до 21гр и Light Game до 15 гр са такива
и работят много добре в теста си. За 300-тата лева може да ги имаш и двете. ;)

* Техниката на водене и характера на кълванетата са много обширна и приятна тема. С удоволствие бих поговорил
за това, та при желание дефинирай ясни въпроси за да опитам да отговоря вкратце и конкретно.
Ето ,примерно, едно видео на някакъв любител :lol: , в което се вижда как костура "лепне" при повдигането
на примамката, а бялата риба удря звънко на пропадане. Дори кълването й е видно по бланката,ако се вгледате
добре във видеото. ;)

Поздрави и успех в любимата ми дисциплина, колега!
:tup:

p.s. И внимавай - токът е наркотик, шибне ли те веднъж истински, все него ще търсиш
и отървия няма, няма.. :lol: :roll: :twisted:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Monov
Мнения: 198
Регистриран на: Пон Авг 11, 2014 23:49
Риболов: спининг
дал Браво: 41 пъти
получил Браво: 59 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Monov »

Отскоро имам Jig Master до 21 гр., заупих го след като останах доволен от същата въдица в по-мощния вариант до 35гр. Потвърждавам, че е много добра сопа за джиг с глави от 5-6гр. нагоре, стига влакното ти да е тънко. Мисля, че за начинаещ, просто се обезсмисля инвестиция в по-скъпа гега, имайки предвид, че горепосочената се ползва и от много по-опитни колеги, въпреки възможността им да заприходят много по-елитни изделия. С нея ще можеш да ловиш и от бряг и от лодка, като за малки и средни реки също ще ти бъде много удобна.
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Здравей колега Димитър Тодоров,от това което гледам по видеоклиповете смятам че начина ми на водене не се различава значително от показаното, като разбира се понякога опитвам и вариации като по- голяма пауза и тътрене по дъното . Досега не съм търсел костур целенасочено,по скоро щука защото си мислех че там атаката ще е по отчетлива и мога да ползвам по-големи примамки и джиг глави,и по лесно ще усещам тупкането на примамката по дъното. Конкретно с джиг се опитвам да ловя от началото на сезона като се стремя поне 2-3 пъти в седмицата да ходя. За този период нямам нито едно кълване на джиг,все си мисля че няма как да го пропусна. Конкретен въпрос който искам да ти задам е: ползваш ли метален или флуорокарбонов повод за костур и ако да с каква дължина приблизително. За щука е ясно че трябва повод ,според предпочитанията метал или флуорокарбонов. Ако основната линия е 0,6-0,8 за костур, колко е подходящата дебелина на повода..? Извинявам се предварително за може би тъпите въпроси. Благодаря за отделеното време!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет,

Костурът сам по себе си категорично не изисква метален повод. Бих ползвал такъв (струна или подходящ
тънък и мек материал,примерно волфрамов повод) ,ако обстановката предполага и щуки.
В тази ситуация предпочитам къс (15-ина см) повод от струна №2, а ако си в лайт-категорията с малки
воблери,уокери и прочие,бих ползвал и поводче от 1-ва струна,тя е още по-тънка от "двойката".

ФК повод за костури бих ползвал,ако водата е твърде бистра, примерно видимост 80 см - метър-и нагоре.
Вярвам,че тогава ФК повод би ти донесъл някой друг костур повече или пък ще е разликата между нула и
"поне една риба". :) При основна линия 0.6-0.8 PE бих ползвал ФК повод с диаметър,да речем 0.20мм и дължина
метър.

Трябва да си наясно,че ФК повод за костури не е ФК повод за щуки,затова е добре изначално да си
определиш приоритетите. Първият (за костурите) цели дискретност, а вторият да предпазва от щучите
зъбки. За щуки ползвам ФК с диаметър минимум 0.60мм и дължина 30-ина см. Ако влезеш в някакви
капитални немко-говорящи щуки ;) , по-добре да минеш на по-дебела линия 1.2-1.5 PE и повод с дебелина
1мм и дължина поне 50 см, а още по-добре метален.

Поздрави,
Димитър
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Димитър Тодоров »

Milen Rusanov написа:... Досега не съм търсел костур целенасочено,по скоро щука защото си мислех че там атаката ще е по отчетлива и мога да ползвам по-големи примамки и джиг глави,и по лесно ще усещам тупкането на примамката по дъното. ...
Още една бележка на втори прочит. :)

По-тежките глави и големи примамки остави за есента, да се чете "когато температурата на водата падне под 16-ина градуса".
През лятото ползвай по-малки примамки 2.5-3-3.5 инча и леки глави 5-7-9-12 грама. Вкарай в употреба и
силиконови червеи, слагове или поне шадовете ти да не са с големи и агресивни пети.

Това за "по-лесното тупкане на дъното" може и да ти изиграе лоша шега. Ще ти тупкат, ама камъни,а не рибки. ;)
Достатъчно е да сложиш пръст на бланката и да следиш линията с поглед. При работата с леки грамажи върха на въдицата
и линията над водата играят ролята на индикатори за кълване. Ползвай по-ярко влакно,което виждаш добре и винаги
се стреми да го позиционираш така,че да се вижда ясно на фона на водата или хоризонта.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от мъро »

За такива дълбочини по тежки глави от 6 гр. не виждам смисъл да ползваш, без значение колко е голям силикона. За костур ползвам за тежести плувкарски оливетка, който нанизвам на повод от флорокарбон, така по малко закача по разни неща и загубите са по малко. Нанизвам оливетката слагам един силиконов стопер и връзвам карабинката, в повечето случаи оливетката се движи свободно по повода, за капризни риби стопирам оливетката в горния край на повода към основното влакно така че силикона да пропада свободно след тежестта. Разстоянието между тежеста и силикона е 60-70 см. Разгледай монтажите тексас и каролина, мойте са побългарени, пробвай с дребни буболечки и червей. Основно ползвам примамки на крейзи фиш и фанатик, на тях се хваща всичко, дори и мирни риби. Търси си въдица която работи с глави от 3 гр, ама реални не само написани на бланката. С флорокарбонов повод 0,18 съм вадил щука около 2 кг. Преди няколко дни с повод 0.25 ми прегриза докато удари, метални поводи за щука ползвам само като я търся, иначе където я има между костурите често излизат и щуки. В повечето случаи се вадят без проблем. С няколко думи:
Въдица с акция 3 до към 12-15 (реални) екстра фаст, влакно максимум 0.8 по японската номерация( за предпочитане 0.6), по дребни примамки от 1,6 до 3 инча(пасивни и активни) и много проби. Това е основно за костур, другите гости който ти налетят ти дигат адреналина на макс.
niki71
Мнения: 256
Регистриран на: Чет Окт 27, 2011 13:17
дал Браво: 27 пъти
получил Браво: 53 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от niki71 »

И пробвай много рано сутрин,
когато едва се развиделява и късно вечер преди стъмване. В затворен водоем хищниците често имат период на активност в тези моменти.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Д.Граховски »

Щуката, особено по дребната не винаги има отчетлив удар също. Често чуква едва едва и леко тръгва, ако подраниш със засичането, изпускаш рибата. А за щуки, един от най-удачните варианти е да мяташ без тежест или както каза Митко Тодоров с малка такава. Така ще водиш силикона в съвсем друг слой на водата. Мпжеш да пробваш някой червей 8-10-12 см с монтаж wacky rig бодваш го през средата и мяташ. При джигването, лекичко, червея се мандахерца и провокира щуките, изпитано. Плюс това, често виждаш и атаката.
И все пак заложи на дребни костуретки в напалото, там шанса за удари е по-голям и поради това, че са на пасажи, всеки дребосък гледа да хапне силикона и "натриса", до колкото може да натриса един дребен костур.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Благодаря още веднъж за съветите. Правя почти всичко което ми препоръчвате като ловя преди всичко с глави 5,8 и рядко 10 гр.,може би не залагам много на толкова малки силикони и ларви,червеи и т.н. но още днес това ще се промени. Когато търся основно щука ползвам основно влакно #1-1,2# и повод флуорокарбонов 0,40 около 60 см или метален 20 см. За костура ползвах досега по-тънката линия с #1 и 0,26 флуорокарбонов повод. Не знаех каква е популацията на костура по тукашните водоеми понеже рядко се лови когато ходя да търся мирни риби с щеката,за щуката бях почти сигурен че е в обилно количество. От опита който имам в риболова на мирни риби знам че трябва да се експериментира и да се упорства. Смятам че всичко е въпрос на време да уловя риба на силикон. Винаги търся нови усещания в риболова, това е и причината да опитам да ловя риба на спининг въпреки че ловенето с щека,мач и фидер все още ми носи голяма наслада. В момента съм концентриран върху спининга понеже е ново усещане за мен а и имам много да уча ,и изпробвам . Всеки риболов има своя чар стига да се практикува с желание и любов.
gergi762
Мнения: 310
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 22:31
Местоположение: Плевен
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от gergi762 »

На прав път си. Забелязвам че при всички,както и при мен ,началото със силикона е много трудно и бавно когато не си със някой който е наясно за какво става въпрос. Аз ги мъчих повече от година,до като хвана първата риба,но после стават нещата.
Testis unos, Testis nullus
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Д.Граховски »

gergi762 написа:На прав път си. Забелязвам че при всички,както и при мен ,началото със силикона е много трудно и бавно когато не си със някой който е наясно за какво става въпрос. Аз ги мъчих повече от година,до като хвана първата риба,но после стават нещата.
Аз хванах първата си целенасочено търсена риба след поне 5-6 години опити :lol: . Разбира се с неправилен такъм и подход.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Borkata_111
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Авг 16, 2017 23:19
Риболов: спининг
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 29 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Borkata_111 »

Прекрасна тема!
Аз като карък и сакатлък в този риболов бих искал да попитам паузите в какъв диапазон е подходящо да бъдат, когато се лови в река (Марица). Също ловя от 1 година и имам само една хваната рибка. Интересното е, че я хванах, когато за пръв път хвърлих такова нещо. Лигаяех се с един шаранджийски телескоп около шавара и ми взе на малкият зелен шад, най-вдясно. Оттогава не съм имал нито една джигова риба. Ходя по пясъчник и марица, но не знам къде греша. Опитвам проводки с паузи, без паузи, различно времетраене на паузата, но уви, не съм имал и пипване.
Бях чувал за стремглавото налитане на костури и попчета по примамката, но никога не съм го изпитвал. Понякога тътря примамката по дъното, понякога я оставям за по 3 до т секунди, но нищо...
Този уикенд ще пробвам черноморието с фиишовете и малкия релакс.
Също не знам до колко са подходящи въдиците ми, като едната е rapture sharp area trout 195cm 0.5-5 gr, с trabucco arrow stx 1000 0.20 плетено, ако не се лъжа, а другата е foremax thunderspin 210 cm 8-28 gr. С 0.30 плетено влакно и shimano catana 2500. Джиг главите и чебурашките, които ползвам варират от 3 до 14 гр.
IMG_20180711_113352.jpg
IMG_20180711_113352.jpg (30.54 KiB) Преглеждано 6125 пъти
Късмет на всеки в това занимание!
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от karaburov »

Милене не е в теб проблема!
Първо рибите в Германия кълват от откриването на рибилова на 1-ви май само на воблери ,клатушки и блесни(като аз блесни не ползвам) .Костури хванах на джиг но малко,примерно по 5-6бр на риболов.На воблери и попер за два риболова имам над 80 бр.
Щуки само на воблери,клатуна (Алтима) и Фииийш.Ако се загледааш ще видиш,че всеки немец лови със силикони и железа,като всички силикони се водят като воблери ,та дори и за пъстърви..... И по учебник ловят само с ламади,както им казваме.Силикони от по 20см на горе за щука и тем подобни.Но щом ловиш в Германия,си минал курса и си на ясно с правилата им !
Второ(поне при моя опит тук)в бистрите води основните цветове са естествените,като имам само една риба на ”мат тайгър” зелен цвят.
Трето,по мое мислене ,аз процедирам по различно,гледам да поднасям съвсем различни примамки от дойч риболовците и не се оплаквам от нямане на риба.
Качвам ти някоя снимка за цвят,че през телефона е ”шайзе” ;)
Ще ти дам и линк за тубата да разгледаш някой клип,личи си кои са от Германия ;)
https://youtu.be/mbvWyxEscAE
Силиконовите риби ще дойдат чак края на септември,поне така беше миналата година,така че хващай с воблери.Време има и за силикони и по едри риби :)
...
IMG_20180703_185348.jpg
IMG_20180703_185348.jpg (77.22 KiB) Преглеждано 6109 пъти
IMG_20180703_183310.jpg
IMG_20180703_183310.jpg (80.88 KiB) Преглеждано 6109 пъти
IMG_20180703_185333.jpg
IMG_20180703_185333.jpg (76.99 KiB) Преглеждано 6109 пъти
IMG_20180513_142001.jpg
IMG_20180513_142001.jpg (132.63 KiB) Преглеждано 6109 пъти
IMG_20180513_141954.jpg
IMG_20180513_141954.jpg (182.73 KiB) Преглеждано 6109 пъти
IMG_20180502_141613.jpg
IMG_20180502_141613.jpg (157.29 KiB) Преглеждано 6109 пъти
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Сега се връщам от риболовният магазин и резултатите са следните: Trigger-x nimph на Rapala 2,5 см.,Wax Tail също на Rapala,Naiad 2 - 5см на Gunki, Boogie craw 3 на Gunki и Power Nymph 2,5 см на Berkley. Всички са съедобни примамки. Само на тези производители има в нашия магазин но в края на седмицата ще отида до Бремен и ще си взема и други. Прави ми впечатление че всички примамки са по -мазни и някакси по- меки от нормалните силикони,също някои имат специфичен аромат. Обещаха ми да ме водят на някакъв водоем в който има много костури, надявам се най-накрая и аз да хвана някаква риба на силикон. :fish15: През септември ще си идвам към България и плановете са да си купя Jig Master . Сърбят ме ръцете още днес да пробвам новите примамки но ще се отложи за утре може би защото вали като из ведро а и трябва да поработим малко.. :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”