Кратък междукараванен пуризъм

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Кратък междукараванен пуризъм

Мнение от Мунчо »

Та така, скъпи другари, корифеи, колоси, капацитети и простосмъртни читатели, дойде време да си поприказваме отново...
Напоследък имам някои не твърде приятни занимания от екзогенен произход, но все пак човек, дори в тегобността на ежедневната екзистенция трябва да открие някаква вратичка, поне ако се опрем на Сартъра. Та и аз използвах подходящ момент за скромен риболовен отскок, макар и буквално за четири часа, половината от които минаха в път...
Гьола ни посрещна с относително добро ниво и плътно обсаден от каравани. От всяка подобна барака бяха опънати по поне десетина въдици, набодени на родподи, буйове, а от по-немощните финансово месари - колчета с гьостерици. По брега се търкаляха лодки, кофи, буркани, пластмасови бутилки, разпорени чували, надуваеми дюшеци, долни гащи, мръсни, крещящи, невъзпитани деца и чорлави, запотени, прегорели лелки и откровени бабички, докато половинките им, инсталирани под шапроните, смучеха някакви субстанции и с влажна нега в очите фиксираха индикатори от всевъзможен вид, висящи надолу със страшна сила... За пореден път се убеждавам колко дребно и алчно създание е масовият български "риболовец" - квинтесенция на Ам Гъл, но не толкова бледа и по-окосмена... Целия риболовен Содом се развиваше на фона на миксиращи се чалгии, в които обаче осезаем връх вземаше някаква будка на носа на отсрещния бряг на ръкава, откъдето без всякакво съмнения бяха фенове на класическите изпълнители от началото на деветдесетте години...
След известно обикаляне, успяхме все пак да намерим незаета площ, поради обстоятелството, че брега бе стръмен и преминахме към съществената част, тъй като часовника осезаемо напомняше, че трябва да приключваме, докато почнем... Откровено гадният ветрец никак не облекчаваше нещата, духаше си на поразия по най-отвратителния възможен кос начин, вдигаше вълни, спускащото се слънце печеше директно в очичките на човек - въобще не бе подминат нито един възможен фактор, който може да комплицира риболова.
Без да коментираме, че дълбочината бе значителна, а рибките явно бяха някъде над дъното и в постоянно движение, за да е още по-интересно. Бях решил да ловя с къса пръчка с тест до три грама - изключително нерационален избор, което ми беше пределно ясно предварително, но както са казали хора преди нас, бях избрал да го направя така не защото е лесно, а точно защото е трудно... В моя полза обаче работеше обстоятелството, че бях с плетено влакно размер 0.2, което отлично понасяше вятъра и пробиваше водния филм без да лепне по повърхността.
С първото замятане отляво етера бе раздран от вопъл, който в първия момент приписах на разгонен хипопотам. След това установих, че идва от изглеждащ точно така чичка, който загрижено артикулираше от съседния нос, че видиш ли, точно насам си бил разпънал петте въдици от десния родпод. След кратък и съдържателен разговор последния се оттегли, оставяйки потна следа, не толкова съкрушен от доводите ми, колкото успокоен, че на тридесетината метра, на които хвърлям със сетни сили, явно съм безопасна игла за спиралите или там каквото беше курдисал.
След няколко тягостни хвърляния установих, че дежурните край брега масови костуретки липсват. Имаше няколко анемични кълванета, след което тръгнах да се разходя, по скоро за проветрение, доколкото човек може да се проветрява, докато се промъква между всевъзможни шатри, палтки, бараки и домашен инвентар и битови отпадъци. По някое време колегата се обади да каже, че е хванал две рибки и се върнах по-скоро от нуждата да си приказвам с някого. Минах на пелагичен джиг с пълно обирана на влакното след замятане и мандахерцане с голяма амплитуда при пропадането и почти веднага бях ощастливен от приятен костур, който свенливо подръпна от другия край и на предела на дистанцията, сякаш със сетни сили. Падна кратка но приятна борба, по време на която се любувах на изящните, плавни криви на пособието и часовникарската работа на аванса с тънкия като паяжина брейд. Почти веднага и по същия начин и дистанция измъкнах един още по-голям, след което за разнообразие бях напъплен от дребосъци, което обаче не ме обиди, защото непредсказуемостта в риболова винаги ми е доставяла по-голямо удоволствие от еднообразното скубане. След това се завъртяха отново приятни едри костуретки, макар и не "гол след гол", както е популярно в епистоларните откровения, а изкарани трудно, но сладко. Общо взето, ако не бях с толкова фина и чувствителна въдица(и такъв корифей и капацитет, естествено) щях да си остана с убеждението, че риба няма...
Тази активност не остана встрани от вниманието на курдисаните отдясно субекти, които до този момент си пиеха ракията под намираш се в период на полуразпад чадър. Двамата прекъснаха синхронно заниманието си, измъкнаха отнякъде телескопчета и също преминаха към спинингов риболов. Изглеждаха като Крачун и Малчо - по-големия мяташе нещо с големината на консервирано мамулче сладка бейби царевичка или пишка на петокласник, ако щете, а другия - фина блесна с диаметър на листото колкото капачка на бурканче от детски храни. Ако шортите им не бяха така лекьосани, бих казал, че на единия са розови, а на другия - небесносини. Този колорален дисбаланс претовари и без това изострените ни възприятия окончателно и решихме да сложим край на риболова - едно, че предстоеше връщане, а друго -черните пътища край язовира бяха подобаващо неравни, изровени и коварни за излизане по тъмно. недоволни нямаше за два часа така или иначе излязоха по десетина приятни рибока и няколко прозрачни дребосъка за естетичен реверанс. Бих казал, че ако бяхме куканисти, би паднал материал за едно, че и две яки плюскания с пържен костурец.
Та това е, скъпи другари, корифеи, колоси, капацитети и простосмъртни читатели. На връщане минахме пътьом през селския хоремаг - който не кара - пи джинче с тоник(на "Швепс", разбира се), който шофира пи скръбно "Кока-Кола Зироу", но никой, никога и никъде не е казвал, че животът е справедлив - дори напротив...
...
Img_8555.jpg
Img_8555.jpg (166.92 KiB) Преглеждано 3749 пъти
Img_8556.jpg
Img_8556.jpg (170.15 KiB) Преглеждано 3749 пъти
Img_8557.jpg
Img_8557.jpg (182.42 KiB) Преглеждано 3749 пъти
Img_8558.jpg
Img_8558.jpg (169.51 KiB) Преглеждано 3749 пъти
Img_8561.jpg
Img_8561.jpg (160.21 KiB) Преглеждано 3749 пъти
Img_8566.jpg
Img_8566.jpg (116.12 KiB) Преглеждано 3749 пъти
Img_8567.jpg
Img_8567.jpg (146.62 KiB) Преглеждано 3749 пъти
Img_8563.jpg
Img_8563.jpg (172.45 KiB) Преглеждано 3749 пъти
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Re: Кратък междукараванен пуризъм

Мнение от GREEN BUG »

Мунчо написа: В моя полза обаче работеше обстоятелството, че бях с плетено влакно размер 0.2
Баси,моят лайт такъм е с 1,5 влакно :roll: .
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Кратък междукараванен пуризъм

Мнение от Мунчо »

Поскан салза. :cry: :cry: :cry: На другата шпула съм навил флуоро 0.089.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Кратък междукараванен пуризъм

Мнение от Д-р Флекс »

Скоро май не си сменял ФК повода, мили ми ... :roll:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Кратък междукараванен пуризъм

Мнение от Мунчо »

Аз все пак съм от Габрово - ако почна да го сменям всеки месец...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Кратък междукараванен пуризъм

Мнение от naso »

Въведението е изключително драматично :tup:
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Кратък междукараванен пуризъм

Мнение от outsider »

Понеже посещавам този форум крайно рядко :oops: , съм пропуснал тоя нечовешки репортаж - има нещо адски изтънчено в контраста между описанието на крайбрежната фауна , и снимките , които по-скоро навяват мисълта за Патагония , или Аляска - ако не броим такива подробности , като размера на рибите , разбира се 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
tino
Мнения: 193
Регистриран на: Пон Ное 05, 2007 23:26
дал Браво: 219 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Кратък междукараванен пуризъм

Мнение от tino »

Да благодарим ,че родната гняс,така колоритно описана-
не фигурира на красивите пейзажи :)
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”