Помощ за избор на спининг въдица

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Mitashki89
Мнения: 38
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 12:44
Риболов: Речен и шаранджииски
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 25 пъти

Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Mitashki89 »

Здравейте колеги,
Трябват ми малко съвети за избор на спининг въдица. Става въпрос за риболов предимно на река Марица и по-рядко по язовири или рибарници. Също така предимно за щуки със воблери или блесни между 5-10 грама. Каква дължина и каква акция да търся и ако има други по важни фактори, ще се радвам да споделите. Наблюдавам по разни рибарски магазини пръчки между 50 и 70 лв. Дали ще ми вършат работа? Да вметна че съм начинаещ в този вид риболов и не мога в момента да отделя сума от порядъка на 200 лева. Благодаря на всеки коментирал. :tup:
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от petur »

Здравей,ще изкажа субективно мнение,като човек ловящ предимно щука на марица. 10гр.воблери бива,но защо 5гр.? Предполагам искаш по-универсална пръчка,която да ползваш и за кефал. В този случай ще направиш компромиси,които ще ти носят неудобства. От 5 до 10гр.воблери разликата е голяма! Вярвай ми 11см.16гр.воблер, щука под кило си му налита без да се замисля а над килограм,нападат 20гр. 13см. Много често малките щуклета атакуват от крайбрежните ивици с водорасли и веднага се забиват там,с по-мека и слаба пръчка,ще имаш доста проблеми с изваждането им.Като цена-качество бих ти препоръчал Gad Gancho, като за 10гр.воблери: 4-16, но конкретно за щука -поне 7-25. Предполагам ,дължината няма да те устройва и ще търсиш нещо 2,4-2,7м.,след време,като походиш по реката,ще разбереш защо по-късата пръчка е удобна, не само като маневреност но и за тучването на воблери. Бих те насочил докато си поизбистриш нещата към пръчките на Филстар,примерно Ред шадоу. Ще те посъветвам още нещо: ползвай за начало клатуни и блесни,воблерите ги остави за по-късен етап.
Ето пример,където щучка под кило е хваната на 16гр.воблер.и една над кило на 20гр.
IMG_20180711_122843.jpg
IMG_20180711_122843.jpg (102 KiB) Преглеждано 3688 пъти
[
IMG_20180524_075527.jpg
IMG_20180524_075527.jpg (138.59 KiB) Преглеждано 3688 пъти
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от babydoctor »

Колегата почти изчерпа темата, но да добавя. Купи си тояга 2.4 м., възможно най-лека. Имай предвид, че дълго ще я размаехваш без ефект и лесно от начинаещ може да се превърнеш в бивш спинингист. Аз все още предпочитам върхова акция, но започнах в началото на 70--те, когато тоягите бяха от вибростъкло. Започни с блесни, така ще се научиш по-бързо и по-евтино да водиш над дъното, където всъщност е рибата. като задобрееш, може да отидеш на тояга 2-7 медиум, с което Марица е твоя. И имай предвид, че захапеш ли спининга,това е до гроб - от 80-тте на друго не ловя...Успех :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Mitashki89
Мнения: 38
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 12:44
Риболов: Речен и шаранджииски
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Mitashki89 »

petur написа:Здравей,ще изкажа субективно мнение,като човек ловящ предимно щука на марица. 10гр.воблери бива,но защо 5гр.? Предполагам искаш по-универсална пръчка,която да ползваш и за кефал. В този случай ще направиш компромиси,които ще ти носят неудобства. От 5 до 10гр.воблери разликата е голяма! Вярвай ми 11см.16гр.воблер, щука под кило си му налита без да се замисля а над килограм,нападат 20гр. 13см. Много често малките щуклета атакуват от крайбрежните ивици с водорасли и веднага се забиват там,с по-мека и слаба пръчка,ще имаш доста проблеми с изваждането им.Като цена-качество бих ти препоръчал Gad Gancho, като за 10гр.воблери: 4-16, но конкретно за щука -поне 7-25. Предполагам ,дължината няма да те устройва и ще търсиш нещо 2,4-2,7м.,след време,като походиш по реката,ще разбереш защо по-късата пръчка е удобна, не само като маневреност но и за тучването на воблери. Бих те насочил докато си поизбистриш нещата към пръчките на Филстар,примерно Ред шадоу. Ще те посъветвам още нещо: ползвай за начало клатуни и блесни,воблерите ги остави за по-късен етап.
Ето пример,където щучка под кило е хваната на 16гр.воблер.и една над кило на 20гр.
IMG_20180711_122843.jpg
[IMG_20180524_075527.jpg
Благодаря колега за отговора. Казвам за тези грамажи защото предполагах че с по дребни воблери ще е по лесно да предизвикам щуката, вместо да ги мъча с големи залъци, но явно съм грешал.:) разгледах ги двете които си посочил но са ми скъпи за момента. Благодаря за информацията като цяло. Ще взема на предвид всичко което сподели. :)
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от babydoctor »

Помни, че хищниците са програмирани с минимум разход на енергия да си набавят максимум калории...Така, че едри примамки, водени като болна ли ранена рибка са идеален избор.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от petur »

Не казвам,че с малки примамки няма да хванеш,но целенасочено за щука няма смисъл. Малките щуклета лапат лакомо, гълтат дълбоко и ще имаш проблем с откачането а от там и с унищожаването на рибата. Ако се запалиш по спининга някой ден ще разбереш,че е по-важно да има какво да хванеш,не с какво хващаш.
По въпроса с дължината....всеки сам намира вариант ,който му пасва най-добре. Наистина едно ,2,4м.за начало мисля си ОК. Прекалено твърдата пръчка при по-бюджетен вариант,брейд,затегнат аванс и начинаещ не е добра комбинация!
Ще си позволя да ти дам друг вариант. Новата серия на Шимано Катана, 2.4 10-30. По описание: модерейт-фаст,тъкмо големите въртележки няма да ти я дърпат от ръката. Мисля около 100лв. Плюс е това,че след време,ако ти омръзне ще я продадеш лесно.
Ако си от Пловдив пиши ми ,може да измислим нещо съвместно. Поздрави.
Mitashki89
Мнения: 38
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 12:44
Риболов: Речен и шаранджииски
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Mitashki89 »

petur написа:Не казвам,че с малки примамки няма да хванеш,но целенасочено за щука няма смисъл. Малките щуклета лапат лакомо, гълтат дълбоко и ще имаш проблем с откачането а от там и с унищожаването на рибата. Ако се запалиш по спининга някой ден ще разбереш,че е по-важно да има какво да хванеш,не с какво хващаш.
По въпроса с дължината....всеки сам намира вариант ,който му пасва най-добре. Наистина едно ,2,4м.за начало мисля си ОК. Прекалено твърдата пръчка при по-бюджетен вариант,брейд,затегнат аванс и начинаещ не е добра комбинация!
Ще си позволя да ти дам друг вариант. Новата серия на Шимано Катана, 2.4 10-30. По описание: модерейт-фаст,тъкмо големите въртележки няма да ти я дърпат от ръката. Мисля около 100лв. Плюс е това,че след време,ако ти омръзне ще я продадеш лесно.
Ако си от Пловдив пиши ми ,може да измислим нещо съвместно. Поздрави.
Би ли пуснал някакъв линк, че намирам много много разновидности и не мога да разбера за коя точно говориш.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от petur »

Гледам,че на места е поизчерпана. Ето тук я има под сто лв. Може би ще ти дойде тежичка, НО за твоя бюджет по-лекото вече е опасно. Ще е добре колеги да изкажат впечатления,най-вече как се справят водачите с плетеняк.
https://ribi.bg/spinning-rod-shimano-catana-ex-spinning
Dare
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Окт 04, 2007 8:54
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Dare »

...Трябват ми малко съвети за избор на спининг въдица. Става въпрос за риболов предимно на река Марица....
Здравей, колега, за Марица бих ти препоръчал Premier Crystal Spin на Фил стар. Предлага се в три дължини и цената й е под 60 лв. Ловя с такава във варианта 2.60 м. по реката повече от две години и съм с отлични впечатления. Пръчката е много стегната, мощна и лека. Относно дължината- за Марица не бих избрал въдица под 2.40 м., най-вече защото крайбрежната ивица често е пълна с водорасли до повърхността и ваденето на примамката и особено на риба при такива условия с къса пръчка е меко казано некомфортно.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от babydoctor »

:tup: :tup: :tup:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от petur »

Колега, не разбирам кое ви плаши в тези водорасли? Имал съм дълги години пръчки 2,4м.и 2,7м. избрулих сумати дървета с тях ,наблюдавам доста колеги по реката,има места където нямат шанс с такива геги. Пак казвам : с дълги пръчки съм ловил! А вие да сте пробвали с къси като коментирате.
За кристал спина само ще те попитам: ако ловиш с брейд пробвал ли си с пръст водачите от вътрешната страна дали са прорязани? Ако са Ок ,подкрепям идеята.
Mitashki89
Мнения: 38
Регистриран на: Сря Авг 15, 2018 12:44
Риболов: Речен и шаранджииски
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Mitashki89 »

Dare написа:
...Трябват ми малко съвети за избор на спининг въдица. Става въпрос за риболов предимно на река Марица....
Здравей, колега, за Марица бих ти препоръчал Premier Crystal Spin на Фил стар. Предлага се в три дължини и цената й е под 60 лв. Ловя с такава във варианта 2.60 м. по реката повече от две години и съм с отлични впечатления. Пръчката е много стегната, мощна и лека. Относно дължината- за Марица не бих избрал въдица под 2.40 м., най-вече защото крайбрежната ивица често е пълна с водорасли до повърхността и ваденето на примамката и особено на риба при такива условия с къса пръчка е меко казано некомфортно.
Колега разгледах я и ми се струва доста примамлива, прочетох и няколко мнения, всички от които добри. Интересува ме само тази дръжка Ева удобна ли е? И единствено като кусур разбрах, че върховия водач правил проблеми, закачал влакното но се сменя с друг по удобен, ако искаш де. Та за сега се спирам на нея. До другата седмица ще го умувам. :tup:
Dare
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Окт 04, 2007 8:54
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Dare »

Дръжката е удобна, с върховия водач не съм имал проблеми.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от petur »

Доста пръчки имат проблем с върховите водачи, по-скоро дали като цяло носят на плетеняк,надявам се колегата да отговори на този ми въпрос.
Dare
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Окт 04, 2007 8:54
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Помощ за избор на спининг въдица

Мнение от Dare »

Колега, не разбирам кое ви плаши в тези водорасли? Имал съм дълги години пръчки 2,4м.и 2,7м. избрулих сумати дървета с тях ,наблюдавам доста колеги по реката,има места където нямат шанс с такива геги. Пак казвам : с дълги пръчки съм ловил! А вие да сте пробвали с къси като коментирате.
За кристал спина само ще те попитам: ако ловиш с брейд пробвал ли си с пръст водачите от вътрешната страна дали са прорязани? Ако са Ок ,подкрепям идеята.
Ползвам я предимно с монофил. Ако някой е ловил с въпросната пръчка само с плетеняк и е имал проблеми с водачите, нека сподели лични впечатления. Освен това не прочетох никъде Mitashki89 да е написал, че ще я ползва непременно с конец. Относно бруленето на дърветата: нека колегата сам прецени коя дължина ще е оптимална за него съобразно местата, които посещава. А пък за пръчките: нали не мислиш, че си единствения, ловил и с дълги, и с къси пръчки?
За водораслите няма да коментирам.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”