За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
kalinux
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 124 пъти
ЛС/Мейл:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнениеот kalinux » Пон Сеп 04, 2017 23:23

Плашилото написа:По Дунав водата стине по бързо отколкото в язовирите,плюс това и дълбочините не са големи.

Да, по Дунав по-рано спирате да кльонкате, но не значи че е спряла наистина. :wink:
С внимание към детайлите

Александър Стефанов
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнениеот Александър Стефанов » Вто Сеп 05, 2017 14:25

Пет годишен ми е опита, но смея да твърдя, че след август на Дунав риболовът на сом на кльонк намалява. Уловените риби са по големи и тлъсти (6-7 кила :lol: ), но са два пъти по рядко. Времето все по неподходящо. Август е зенита, а той отмина и беше много слаб. Калинукс е оптимист, че годината била такава, допускам и това, но по скоро риба няма. Толкова ми е вече познат района, че само поглеждам нивото и мога да кажа къде са сомовете. За тази година последното изречение не важи :lol: :lol: :lol:

Diman

Мнениеот Diman » Сря Сеп 13, 2017 16:54

Александър Стефанов написа:... но по скоро риба няма...

Ako в "Голямата вода" няма риба, то какво да говорим за вътрешните водоеми. Все пак има огромни пространства, където рибата е необезпокоявана. Аз не съм виждал Дунава да е залят с лодки, както вътрешните водоеми.

Аватар
bobi_karyka

Мнениеот bobi_karyka » Чет Сеп 14, 2017 0:42

Риба има.Вдига се доволно,но не кълве.
Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после - цял живот мъртъв!!!

Александър Стефанов

Мнениеот Александър Стефанов » Чет Сеп 14, 2017 17:15

Все пак в малките водоеми от време на време се прави зарибяване. Дунав денонощно се мрежари, дори и в забраната. На рибата не и се дава шанс да оцелее. Това лято малко излети направих и не мога да бъда обективен, но за мен беше слабичко. Приятелите ми, които са си там и ходят редовно, спрях да ходят, защото само се возят. Риби рядко се вдигат. Явно в нашия район е имало електро злоупотреби. За едно ломско село Ковачица чух от хора, които кльонкат там, че те имали добра слука всеки ден. Недобросъвестни хора може би липсват тук, там и това да е причина за добрите резултати някъде по реката. Калинукс казва, че и при руснаците било слабо. Възможно ли е на 1000 километра от нас да оказва влиание застудяването или каквото и друго може да се измисли за оправдание на това, че е слаб риболова? Някой хвана ли сом с хайвер? Аз идни години септември съм хващал някой друг с хайвер, но тази година не съм чул някой да се похвали. След няколко дни около гроздобера ако не духа ще пробвам и ще споделя впечатления.

Плашилото
дал Браво: 1 път
получил Браво: 10 пъти

Мнениеот Плашилото » Нед Сеп 17, 2017 22:38

Хванах няколко с хайвер тази година.

Аватар
kalinux
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 124 пъти
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Пон Сеп 18, 2017 10:24

Александър Стефанов написа:Възможно ли е на 1000 километра от нас да оказва влиание застудяването или каквото и друго може да се измисли за оправдание на това, че е слаб риболова? Някой хвана ли сом с хайвер?

Това, което наблюдавам при руснаците е от няколко години. Обикновено при тях есенния жор (лудо хранене) започва 2 седмици по-рано. И между другото сомът вече се е отървал от хайвера.
С внимание към детайлите

krasi74
получил Браво: 3 пъти

Мнениеот krasi74 » Вто Сеп 19, 2017 10:08

Не всички са си хвърлили хайвера, но това е най-вече от електронните кльонкове с букса :evil: , ожарат ли го или не си хвърля хайвера и става едно все едно се е сраснал с него или го хвърля по никое време, а друг е въпроса за качествата на такъв хайвер, не мога да кажа не съм компетентен, но дори и да става за размножаване този хайвер, то като е хвърлен септември дали оцелява някое сомче през зимата, а бе въобще се обърква размножителния цикъл.

Александър Стефанов

Мнениеот Александър Стефанов » Сря Сеп 20, 2017 9:48

Колега, krasi74, това което твърдиш за нехвърлянето на хайвера и електричеството, лични наблюдения ли са? Любопитно ми е как се стига до такива изводи. Ако е вярно, значи проблема с електроулова е още по голям отколкото отколкото си представям!