За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
kalinux
дал Браво: 158 пъти
получил Браво: 146 пъти
ЛС/Мейл:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнениеот kalinux » Пон Сеп 04, 2017 23:23

Плашилото написа:По Дунав водата стине по бързо отколкото в язовирите,плюс това и дълбочините не са големи.

Да, по Дунав по-рано спирате да кльонкате, но не значи че е спряла наистина. :wink:
С внимание към детайлите

Александър Стефанов
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнениеот Александър Стефанов » Вто Сеп 05, 2017 14:25

Пет годишен ми е опита, но смея да твърдя, че след август на Дунав риболовът на сом на кльонк намалява. Уловените риби са по големи и тлъсти (6-7 кила :lol: ), но са два пъти по рядко. Времето все по неподходящо. Август е зенита, а той отмина и беше много слаб. Калинукс е оптимист, че годината била такава, допускам и това, но по скоро риба няма. Толкова ми е вече познат района, че само поглеждам нивото и мога да кажа къде са сомовете. За тази година последното изречение не важи :lol: :lol: :lol:

Diman
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

Мнениеот Diman » Сря Сеп 13, 2017 16:54

Александър Стефанов написа:... но по скоро риба няма...

Ako в "Голямата вода" няма риба, то какво да говорим за вътрешните водоеми. Все пак има огромни пространства, където рибата е необезпокоявана. Аз не съм виждал Дунава да е залят с лодки, както вътрешните водоеми.

Аватар
bobi_karyka

Мнениеот bobi_karyka » Чет Сеп 14, 2017 0:42

Риба има.Вдига се доволно,но не кълве.
Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после - цял живот мъртъв!!!

Александър Стефанов

Мнениеот Александър Стефанов » Чет Сеп 14, 2017 17:15

Все пак в малките водоеми от време на време се прави зарибяване. Дунав денонощно се мрежари, дори и в забраната. На рибата не и се дава шанс да оцелее. Това лято малко излети направих и не мога да бъда обективен, но за мен беше слабичко. Приятелите ми, които са си там и ходят редовно, спрях да ходят, защото само се возят. Риби рядко се вдигат. Явно в нашия район е имало електро злоупотреби. За едно ломско село Ковачица чух от хора, които кльонкат там, че те имали добра слука всеки ден. Недобросъвестни хора може би липсват тук, там и това да е причина за добрите резултати някъде по реката. Калинукс казва, че и при руснаците било слабо. Възможно ли е на 1000 километра от нас да оказва влиание застудяването или каквото и друго може да се измисли за оправдание на това, че е слаб риболова? Някой хвана ли сом с хайвер? Аз идни години септември съм хващал някой друг с хайвер, но тази година не съм чул някой да се похвали. След няколко дни около гроздобера ако не духа ще пробвам и ще споделя впечатления.

Плашилото
дал Браво: 3 пъти

Мнениеот Плашилото » Нед Сеп 17, 2017 22:38

Хванах няколко с хайвер тази година.

Аватар
kalinux
дал Браво: 158 пъти
получил Браво: 146 пъти
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Пон Сеп 18, 2017 10:24

Александър Стефанов написа:Възможно ли е на 1000 километра от нас да оказва влиание застудяването или каквото и друго може да се измисли за оправдание на това, че е слаб риболова? Някой хвана ли сом с хайвер?

Това, което наблюдавам при руснаците е от няколко години. Обикновено при тях есенния жор (лудо хранене) започва 2 седмици по-рано. И между другото сомът вече се е отървал от хайвера.
С внимание към детайлите

krasi74
получил Браво: 5 пъти

Мнениеот krasi74 » Вто Сеп 19, 2017 10:08

Не всички са си хвърлили хайвера, но това е най-вече от електронните кльонкове с букса :evil: , ожарат ли го или не си хвърля хайвера и става едно все едно се е сраснал с него или го хвърля по никое време, а друг е въпроса за качествата на такъв хайвер, не мога да кажа не съм компетентен, но дори и да става за размножаване този хайвер, то като е хвърлен септември дали оцелява някое сомче през зимата, а бе въобще се обърква размножителния цикъл.

Александър Стефанов

Мнениеот Александър Стефанов » Сря Сеп 20, 2017 9:48

Колега, krasi74, това което твърдиш за нехвърлянето на хайвера и електричеството, лични наблюдения ли са? Любопитно ми е как се стига до такива изводи. Ако е вярно, значи проблема с електроулова е още по голям отколкото отколкото си представям!

krasi74
получил Браво: 5 пъти

Мнениеот krasi74 » Пон Сеп 25, 2017 14:16

От лични наблюдения върху уловените риби, от разговори с професионални рибари и др.- това явление не се е наблюдавало до преди 8-9 години. И то не само по Дунав ами и по язовири , или има някакво масово заболяване, или замърсяване ама на различни водоеми :roll: , но всички клонят към енергото като причина.

Аватар
Д.Граховски
Риболов: Спининг
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 143 пъти

Мнениеот Д.Граховски » Пон Сеп 25, 2017 15:42

Александър Стефанов написа:Колега, krasi74, това което твърдиш за нехвърлянето на хайвера и електричеството, лични наблюдения ли са? Любопитно ми е как се стига до такива изводи. Ако е вярно, значи проблема с електроулова е още по голям отколкото отколкото си представям!

Това и аз го чух, не само за сома, а като цяло за рибите в България. Или хвърлят не когато трябва хайвер( и той не бива оплоден), или не хвърлят същата година, а даже се говори, че има риби, които остават ялови. Лошото е, че електричеството покосява и новото поколение, разните личинки умират със сигурност. Не забелязвате ли, че последните няколко години (от 2007-2008 насам), когато почнаха масово да ползват електричество, рибата намаля много много рязко. До тогава също имаше мрежари, такива, които ловят и прибират през забраната и/или прекомерно. А сега се получава следното - излавят се възрастни екземпляри, малките умират, а тези които останат не хвърлят хайвер.

ПС нищо не знам за сома и се извинявам, че пиша в темемата, ама проблема става голям.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking

Александър Стефанов

Мнениеот Александър Стефанов » Вто Сеп 26, 2017 14:08

Със сигурност проблема не е маловажен. Затова всеки от нас е длъжен доколкото може да променя статуквото в положителна посока.
Въпреки ветровитото време през уикенда отидох да покльонкам по Дунав. Вятъра постоянно си менеше посоката и ту ме вкарва навътре, ту ме изкарва на брега, много изнервящо, но това ми беше свободното време и по добре в реката. Вдигнаха се четири риби, със сигурност под 3-4 килограма и не пипнаха стръвта. Когато спря вятъра, вече беше пълен мрак, на два метра под лодката видях нещо, вдигнах стръвта и хванах рекорден за мен "сом". Дали тежеше 300 грама не съм сигурен. Втория личен рекорд бе това, че хванах по тъмно сом на кльонк. Досега не беше се случвало. По язовирите се ловят нощем, по Дунав сефте. На следващия ден привечер, отидох със спининга да търся бяла риба, но хванах распер. Пет години не бях пипал спининга, но такава щета ми се видя кльонка тази година, че бях принуден. :) Колегите за месец септемри имат общо не повече от пет сомчета под 4 килограма. Един плувкаджия ми сподели, че в началото на лятото видял двама да пускат лодка с един джип. Много на рядко кльонкали и доста обикаляли. Историята е ясна, сигурно не са били единствените.

Diman

Мнениеот Diman » Вто Сеп 26, 2017 23:07

Александър Стефанов написа:...

Покажи ми на какъв монтаж ловиш. И какво слагаш на куките.

Александър Стефанов

Мнениеот Александър Стефанов » Сря Сеп 27, 2017 20:12

Нямам снимки на монтажите, а въдиците ми са на 250 километра. Ловя с октопод на блек кет и две еденични куки една под друга на около10-15 см под октопода. На баща ми монтажа е същия, но цвета е друг и куките са на 50 см под октопода. След много опити с различна стръв, попови прасета, червеи всякакви, пиявици, черен дроб, жаби, рибки, белени опашки от раци, пелети, съм стигнал до заключението, че зеления скакалец го предпочита от март до юли и от октомври до декември. Август и септември е поповото прасе с червеи на едната кука. Това показват резултатите от моите опити. Но когато риба не се вдига, стръвта е без значение.

Diman

Мнениеот Diman » Чет Сеп 28, 2017 12:34

Цвета има значение, да. Незнам колко е силно течението. При течение презентацията на октопода се влошава. Представи си го под водата - октопода напред, стръвта тича след него. В течаща вода октопода работи като спиннербейт, а не като голяма мормишка (такъв е неговият замисъл).Не случайно те попитах за монтажа. Не за да ти го крадна. Дори монтажите за рибка трябва да са изпълнени, съобразено с течението. Рибката не се закача за гърба - това са праисторически монтажи, подхвърлени ни от хора, които или не разбират, или искат ние да практикуваме воден туризъм.