Сомски сонар

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
kalinux
дал Браво: 196 пъти
получил Браво: 198 пъти
ЛС/Мейл:

Re: Сомски сонар

Мнениеот kalinux » Сря Юни 13, 2018 9:22

Така на видео изглежда супер, ама ние с големи услия различихме леководолаз на дъното с SI лъчите, а мост от 10м с последна технология Хъмин едвам се вижда на големия телевизор. Просто мащаба при тези неща е прекалено голям и без съответното увеличение (zoom-ване) или приближаване обектите се виждат прекалено малки. Една проста сметка. Гледаме структура под лодката. Имаш 10м дъно, в него има огромен сом с 40см дебелина на главата по вертикала. При стандартна вертикална резолюция от 480 пискела, тоя сом се показва със само 20 пиксела. Сега си представи сомче не повече от една педя глава (около 15-20 кила) и воден стълб 15м и още 5м под дъното. За сомчето ще се отделят само 5 пиксела по вертикала. Т.е. нито ще прилича на риба, нито ще се различава от примерно 0.5м пред екрана освен ако не прилижиш прекалено близко. Което от своя страна няма как да го правиш непрекъснато докато кльонкаш.

Стандартните конусни лъчи дават удебелена рибата, особено при назорена мощност или малка дълбочина на рибата. Колкото и да не ни харесва, това е единствения начин да се виждат обектите без да се взираш и без да приближаваш.
С внимание към детайлите

miletiev13
Риболов: кльонк

Мнениеот miletiev13 » Вто Юни 19, 2018 12:17

Здравейте,
Наскоро купих Lowrance Hook2-5x GPS splitshot,но се оказа,че не работи както си мислех и не притежава функциите,за които пишеха в сайта си едни от вносителите.След телефонен разговор с тях,изтриха подвеждащата информация,но ми обясниха,че така я получават от производителя.Възможно било и при инсталацията на БГ меню,да се получава някакъв "бъг",но тъй като това е нов модел,който е от тази година,те нямат обратна връзка от клиентите си все още.
Бяха така любезни да го заменят с нов и обясниха,че това бил най-продаваният модел и освен мен,нямали други оплаквания и рекламации.
Да обаче се оказва,че и вторият има същите признаци,като предишния.
Сега въпросите ми към вас са отправени с надеждата,че ще открия в крайна сметка има ли дефект както си мисля,или аз нещо бъркам.
1.В характеристиките на сонара е указана максимална скорост,с която може да се движи лодката и да не повлияе в/у работата му.Тя е 112км/ч.
Но когато запаля двигателя и потегля,се появяват вертикални черти през няколко милиметра,и сонара показва това нещо докато не спра лодката./Движа се макс. с 20-25км/ч./.
2.Когато въдиците са във водата/2 или 3/,показва или само 2те,или едната.С течение на времето те изчеват,след което се появява само едната....след малко и тя изчезва.....5мин.няма въдици на сонара....пак едната се показва,но с накъсани точки,а не като линия.
Моля четящите този форум и имащи сонари,да споделят мнение.
Благодаря!

Иво Ломски
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 22 пъти

Мнениеот Иво Ломски » Чет Юни 21, 2018 18:51

Сондата трябва да се намира във водата при движение, за да ти отчита нещо. Възможно е при теб да не е така. Освен това тя трябва да е добре нивелирана/насочена, за да не губи дъното. Пусни снимки на монтажа.
По втория въпрос положението е същото. Настройката и позиционирането на сондата и въдиците е мн. важно. Освен това обичайно има и дрейф, който влошава нещата.
Живот без страст не е живот а само съществуване...

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Нед Юни 24, 2018 19:24

miletiev13 написа:Здравейте,
Но когато запаля двигателя и потегля,се появяват вертикални черти през няколко милиметра,и сонара показва това нещо докато не спра лодката./Движа се макс. с 20-25км/ч./.
2.Когато въдиците са във водата/2 или 3/,показва или само 2те,или едната.С течение на времето те изчеват,след което се появява само едната....след малко и тя изчезва.....5мин.няма въдици на сонара....пак едната се показва,но с накъсани точки,а не като линия.
Моля четящите този форум и имащи сонари,да споделят мнение.
Благодаря!

Иво Ломски в общи линии ти е отговорил. И в двата случая проблемите са в монтажа на сондата.

На първия въпрос проблемът ти е във въздушния джоб, който се образува около сондата. Трябва да я сложиш на място, където да не предизвиква турбуленция. Пробвай на транеца, но леко повдигната над кила, за да не цепи водата. Но пак не очаквай чудеса при такива скорости. Пък и не е проблем от време на време ако накъсва.

На втория ти въпрос влияят много фактори - дълбочина на въдиците, тежест на линията, дебелина и гладкост на конеца, скорост на дрейфа и най-вече ориентацията на сондата. Не очаквай да видиш всичките си въдици в тоя сезон, когато линията ти е на малка дълбочина. Есента е по-добре, но пък там започва да влияе триенето на конеца и тежестта, която ползваш. Единственото, което можеш да направиш, е сложиш сондата на подвижна стойка с много възможности за регулиране. И по възможност да бъде по-близо до самите въдици. При мен е на борда пред мен и непрекъснато я въртя според ситуацията. Дори и така в момента виждам само въдицата пред мен, а другите с въртене проверявам на каква дълбочина са и пак връщам пред мен.
С внимание към детайлите

Pelzer
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Сомски сонар

Мнениеот Pelzer » Сря Юни 27, 2018 13:39

Колеги моля за вашите мнения за Lowrans elit 7 ti totalscan.Ще се ползва за кльонк, за тролинг и за разглеждане на релефа при риболов на буй.Става ли за въпросните методи?Ще бъда благодарен на колегите имащи такива сонари ( 5,7 ,9 инча)да споделят мнения за работата на сонара,особености и евентуални проблеми(ако има такива).Благодаря предварително.

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Чет Юни 28, 2018 10:01

За тия пари няма как да не върши всичката работа. Като гледам харакеристиките има всичко. Проблемите обикновено са свързани със софтуера и се налагат ъпдейти, та го имай в предвид. Говоря по принцип.
С внимание към детайлите

Pelzer

Сомски сонар

Мнениеот Pelzer » Чет Юни 28, 2018 10:44

Бих искал да попитам колегите със 7 инчовите модели дали им забива,тъй като чух такива неща.

Генчев
Риболов: Плувка , Дънен отбрега и тепърва кльонк
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнениеот Генчев » Чет Юни 28, 2018 19:15

Ето какво взех след голямо чудене.
Прикачи снимка/и
20180628_190528.jpg
20180628_190528.jpg (108.31 KiB) Прегледано 437 пъти

Аватар
мечока
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 14 пъти

Мнениеот мечока » Чет Юни 28, 2018 19:22

Аз лично ползвам от 2,5 години Лоуранс 7 hdi,купен втора ръка и досега нито веднаж не ми е забивал.Като имаш в предвид ,че акумулатора който го захранва ,с него паля двигателя,слушам музика и сварявам вода с бързовар за кафе като през това време го смъквам до 10 волта.

Pelzer

Мнениеот Pelzer » Чет Юни 28, 2018 23:11

Значи сонара си заслужава.

krasi74
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 7 пъти

Мнениеот krasi74 » Пон Юли 02, 2018 10:10

Имам елит 7ти с тоталскан сонда от 1година, невероятен сонар, като се научиш да работиш с него е все едно си под водата и гледаш рибата, толкова съм доволен от него. Не ми е забивал. Абе нямам думи да го похваля, надмина всичките ми очаквания. Забравих да кажа, ползвам го за кльонк на Дунава. Успеваемостта ми се увеличи в пъти. Явно процесора опреснява бързо, защото виждам сомчето в реално време, а не като при по-старите сонари преди да го видиш то вече кълве. При този му виждаш движенията, кога се е качил над стръвта, :tup: да спреш да му чукаш или да му вдигнеш леко. Или като тръгне надолу и в момента в които подминава стръвта му чукнеш и видиш чупката който прави и тръгва нагоре в следващия миг вече кълве, абе няма такъв кеф. :tup:

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Пон Юли 02, 2018 10:44

krasi74 написа: Явно процесора опреснява бързо, защото виждам сомчето в реално време, а не като при по-старите сонари преди да го видиш то вече кълве.

Моя Хъмин е на повече от 10 години и също гледам в реално време движението на сома. И това при 80% от максимално възможната скорост, че иначе много бързо ми се скрива историята. :lol:
С внимание към детайлите

Pelzer

Сомски сонар

Мнениеот Pelzer » Вто Юли 03, 2018 0:27

Благодаря ви за мненията.Към въпросния Сонар ми се спря погледа преди време и вероятно ще го закупя тия дни. Нямам търпение да го пробвам.

Аватар
Булстарите
Вносител
получил Браво: 11 пъти
ЛС/Мейл:

Мнениеот Булстарите » Чет Юли 26, 2018 18:44

Откритият проблем е свързан със авто обсега и е софтуерен.
Тези модели нямат слот за карта, не могат да се обновяват и най-вероятно ще бъдат заменяни.

Проблема се появява само когато сонара е настроен да работи в метри, но работи нормално във футове поради което инжинерите които пишат софтуеъра от Америка не са го засекли навреме.
Когато дълбочината е на ръба между 2 нива на обсег (например между 3 и 6 метра) сонара почва бързо сменя между двете при което картината или е черна или не се изчертава правилно.

Плашилото
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнениеот Плашилото » Пет Авг 24, 2018 23:06

Наскоро влизах в страницата на вносителя за да разгледам Реймарина 5 Pro.Неприятно се изненадах,няма и ред на български.Недопустимо е ,продаваш стока за 1000+ лв.Ако аз си купувах за първи път сонар щях бая да се пуля :shock: