За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Димитър Тодоров »

За 'висока и кална' не знам,но обикновено през август има активизация при сома на кльонк по Реката.
Нямам идея с какво е свързано, след затишието през юли, но наблюдавам този 'пик' ясно изразен
през последните години. При околни колеги, не при мен, уви, щото сома на кльонк е за хора с
достатъчно свободно време. :roll: :?
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Ивак, кой е твоя край? В моя край видинско, от брега не съм чул някой да е хванал по голям от 1 килограм, но за сметка на това хващат по 10 и нагоре и ги пускат само във фризера.На кльонк са много голяма рядкост сомчетата над 5 килограма, на пръсти се броят. И юли и август се ловяха по много, но малки. Интересно ми беше, че около 20 юли всички сомчета, които взех бяха с хайвер.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Иво Ломски »

ЧНГ! Бъдете здрави и щастливи!
Пускам инфо за хванат сом с рекордни размери - 2.78 см. и с тегло от 138 кг. Рибата е хваната с мрежи.
Не знам дали размера и теглото са коректни, но ми е много любопитно. В репортажа се казва, че доста хора са се снимали с рибата, та ако може някой да постне повече снимки и да разкаже дали сомът наистина е толкова голям.


https://www.rusemedia.com/%D0%B4%D0%B8% ... D1%8A/amp/
Живот без страст не е живот а само съществуване...
wobler4o
Мнения: 29
Регистриран на: Вто Авг 28, 2012 8:29
Риболов: спининг
получил Браво: 1 път

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от wobler4o »

Чнг на всички,тези с мрежите нямат спиранка,лятото веднъж се наложи да спя на дунава,през ноща не спряха с лодките те са причината в реката да няма риба,един от тях се оплакваше че от две години не бил хващал шаран,докато не се забранят мрежите няма оправия.
Аватар
трапера
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Апр 07, 2007 13:01
Местоположение: München-Русе
дал Браво: 150 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от трапера »

Иво Ломски написа:.....
Пускам инфо за хванат сом с рекордни размери......


Склонен съм да вярвам в достоверността на инфото. Познавам Стефан Булдога /тоя дето лежи до рибата/ още от времето, когато беше малък Пинчер :lol:
Тоя е невероятен "Калитко"- една риба да има във водата и той ще я хване. Виждал съм лично негови сомове 60+ кг.
Тия големите риби, сигурно се сещате сами не се хващат на обикновена въдица или кльонк :!:
Нито пък през лятото, с изключение може би на мрежа. За съжаление снимка за спомен с такава риба и последващ релйз /евентуално/е невъзможно, поради начина на изкарване от водата. Ударена с борците/канджите такава риба няма шанс да оцелее.
......през ноща не спряха с лодките .........докато не се забранят мрежите няма оправия.
Просто трябва самосъзнание, нещо което липсва по тези географски ширини, и строг контрол от съответните органи, които пък нямат.. де пари, де нещо друго.
Докато бях в БГ имах лодка и всеки уикенд бях на остров Люляка /2008-2010г/. Нито веднъж не съм бил проверяван за рибарски билет, нито за капитанско и за документи за лодката.
didnik70
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:17
Местоположение: русе
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от didnik70 »

Здравейте колеги!
Нищо не се каза за откриването тази година.Как е при Вас?
При нас около Русе имаше някакви хванати риби само първите 2 дена и то от порядъка на 4-6 кг.След това-капо.Ама наистина капо.
Интерсното е че въпреки голямата вода и скоростта на течението има активни риби (вкл. и добри черти на сонара) които буквално се изстрелват до стръвта.Някои от тях ходят с лодката по 400-500 м , ту на стръвта, ту на оловото но не пипват. :D
Просто не мога да разбера защо е така(дали защото всичко е залято и имат много храна или примерно хвърлят хайвер).
Поздрави на всички и наслука!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Димитър Тодоров »

Има такова едно поверие в 'местните' ,че 'докато върви чируза, сома едва ли не се храни само с
него и не посяга на друга стръв'. Така че, защо не опиташ на 'морска' стръв - калмар, скарида или
пък чируз,ако можеш да го намериш и запазиш жив. Просто идея. :roll: :)
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от kalinux »

didnik70 написа: има активни риби (вкл. и добри черти на сонара) които буквално се изстрелват до стръвта.Някои от тях ходят с лодката по 400-500 м , ту на стръвта, ту на оловото но не пипват. :D
Това е и на язовирите. Имат хайвер още. Ако хванеш е въпрос на късмет.
С внимание към детайлите
Ivak11
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 22:12
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Ivak11 »

Потвърждавам за хайвера.
Една прилична риба и имаше хайвер за съжаление :cry:
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

Според мен сезона приключи. Всяка година все по-рано. Тази година изключително труден риболов. Все по-малко риба. В началото се вдигаха рибета, но не кълвяха. После започнаха, но само по няколко удара на ден. Сонара празен та празен. Хванах една трофейна риба. Вярно тази година рибетата по-едри но много малко. Няма ги тези по 2-3 кила. Абе с две думи ИАРА спи, или по-точно ние спим, че ги търпим. Те идеално си тупат топката. Ебахти токаджиите попиляха окончателно реката, ненаяли са за пари. Нека и други да споделят мнения, или всички се изморих от беззаконието и наглостта.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Колега, тепърва започва риболова на кльонк. Водата е над 25 градуса. Нека падне около 20-22 и по едрички риби ще излязат. Само 2 седмици имах удоволствието да кльонкам тази година. Като в по-голямата част от времето си гласях екстри по новата лодка и мотора и така и не успях да ги наглася. Сом имаше, но основно дребен, под 6 килограма и колкото хващах за 1 седмица миналата година, толкова хванах тази за 2 седмици. Отдавам го на това, че много нови кльонкаджии има и мястото е претропано и се наложи да си губя времето в търсене на нови места на 20 километра от мястото, където ловя. Намерих две места и лових последните 4 дни от отпуската сомчетата като по учебник, но най-големия беше 5 килограма. Местата не са типично сомски, не много дълбоки и с бързо течение малко над 4 километра в час. Края на септември ще ида да проверя дали няма да излязат и по едри. Не бързай да зазимяваш лодката. До средата на ноември в хубавите слънчеви дни имаш добри шансове. Относно забранените практики по тази територия, какво да кажа... Трябва много хора да умрат и да дойдат нови с други виждания за живота. Но и ние няма да сме живи, за да видим.
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

Дано си прав, ама надали. Тази година кълванетата бяха в най-голямата жега в 2-3 часа. Няма сутрешно няма вечерно кълване. Толкова са го изтребили и побъркали с ток. А като се захлади водата 22-23 градуса хептен ще го избият, тогава най-добре работят уредите за ток. Ходя поне 2 пъти седмично, последно проверих периметър от 45 километра, няма плитко няма дълбока, няма бързо и бавно течение, просто няма риба. Толкова от мен за сега. Пак ще пиша.
didnik70
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:17
Местоположение: русе
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от didnik70 »

Здравейте колеги!
Вярно е ,че тази година бе малко по-труден риболова.В началото все още не бяха си хвърлили хайвера и се вдигаха ,но не кълвяха.След това лека полека започнаха и имаше някакъв пик преди около месец,когато се вдигаха и по-хубави риби Аз имах шанса да забода на 2 пъти хубави риби,но не са били моите :D -и двете се откачиха.в момента наистина са в застой и не се вдигат,но не трябва да се казва че е свършил клйонка все още.С много обикаляне и то по места където не се клйонка толкова усилено все още се изчопля по някоя рибка в порядъка 4-6 кг.А бебета 1-2 кг има наистина много.Нямам риболов да не съм хванал поне 7-8 бр.(даже вече избягвам такива места и като видя такава нервна чертичка на сонара и вадя въдицата :D )В предвид това,че ше падне температурата на водата и има все по-малко лодки на клйонк смятам че поне още 20-30 дена има шанс за добър риболов.
Поздрави и НАСЛУКА . :tup:
Дарин.ор
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Мар 04, 2013 13:44
Риболов: спининг
Местоположение: Свищов
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Дарин.ор »

didnik70 написа:Здравейте колеги!
Вярно е ,че тази година бе малко по-труден риболова.В началото все още не бяха си хвърлили хайвера и се вдигаха ,но не кълвяха.След това лека полека започнаха и имаше някакъв пик преди около месец,когато се вдигаха и по-хубави риби Аз имах шанса да забода на 2 пъти хубави риби,но не са били моите :D -и двете се откачиха.в момента наистина са в застой и не се вдигат,но не трябва да се казва че е свършил клйонка все още.С много в порядъка 4-6 кг.А бебета 1-2 кг има наистина много.Нямам риболов да не съм хванал поне 7-8 бр.(даже вече избягвам такива места и като видя такава нервна чертичка на сонара и вадя въдицата :D )В предвид това,че ше падне температурата на водата и има все по-малко лодки на клйонк смятам че поне още 20-30 дена има шанс за добър риболов.
Поздрави и НАСЛУКА . :tup:
Дарин.ор
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Мар 04, 2013 13:44
Риболов: спининг
Местоположение: Свищов
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Дарин.ор »

Мисля че имаш нужда от нов кантар
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”