Куките и сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Сега някои ще почне да чете,ще стигне до този изблик мои и ще му стане ясно защо ги задавам всички тия странни въпроси.Опитвам се да карам по логика или поне по моята,а и да вкарвам малко от това което сам научил тук за големите риби и ловенето им.Ето малко неща,може да са ви от полза,може и на майтап да го вземето,но това е моето виждане.

Тройка кука това и е кофтито,че се мачка както каза Емо,криви се и се отваря,ствола и е дебел,а самите куки са много по-тънки от двойките да речем.Смачкал е тройка с чиния,да предположим,че е била метална в което ме съмнява.Аз тия дни ще взема една двойка,ще я снимам до тройка и ще и стъпя на врата да видим колко ще се кривне.

Тройките сам нямал никога проблем да ги кривя с клещи,просто си ги хващам и кривя,много от тях се режат с малко по здрави резачки.Двойките обаче виждам доста зор да им вкарам вирбела до края на куката - просто неиска да се отвори и малко,за смачкване от риба и дума да няма.Верно,че говорим за различни куки,но за това малко по-долу.

Тракащите топчета привличат рибата и я карат да атакува по стръвно доколкото разбирам.Няма ли да се получи същия ефект с малка верижка???Топчета щом работят не ми се вярва верижка да я плаши.

Втори въпрос - добре ли е двойката да е утежнена с верига за да стои под стръвта или леко в долния и край или това ще пречи.Ще и тежи малко,но смятам,че ще държи стръвта на постоянна дълбочина.

Не си представяйте верига като казвам такава,това е около 50 грама само,а може и по-малко.Везни нямам,но и това ще го изнамеря колко е.

За куката в устата на акулата - това са куките които се забиват в устата на рибата или по точно в края на устата много повече от което и да е друга кука.По статистика на един голям риболовец Австралиец ако не се лъжа тази кука се забива около 3$ повече от обикновенната.Това е куката която се ползва по много от турнирите тук които по правило не трябва да убиваш хванатото,а само да го мериш и пускаш.Това няма как да стане с дълбоко нагълтана здрава кука и по тази причина се ползва този модел.Това е куката която държи най-добре живата стръв и такова и е името.Това се ползва за замятане или влачене както и за плувка/балон,а и дано на жива стръв.
За сом не я знам как ще работи,но за всичко друго същата големина е най-добрия модел.Аз лично за акули използвам други модели,но и не ми е цел да я спасявам или откачам с клещи.

Айде пак по въпроса за монтажа.

Задължително ли е да се ползва моно между единичната и тройката???Влакно от порядъка на 100 либри с дължина 5-10 сантиметра не е никак гъвкаво там.Може ли да се ползва нещо от рода на проволка или кабел???Може да се монтира на твърда връзка с единичката както и на подвижна.Това значи,че долната кука ще може да се движи в кръг както и да се върти по оста си bез да се нарушава цялостта на влакното / ще има вирбел и на двете куки /,а и повода от 5 см да речем ще е метална проволка по-тънка в сравнение с 100 либри повод.Не ми се вярва сома да е такъв специалист та да усети проволчица на 2 сантиметра зад задника на стръвта.

Проволка с тест от около + - 250 либри или 100 килограма ще е с диаметъра на + - 50 килограма моно,а връзката там се прави като при риболов на акула или с две думи НЕМА ЛАБАВО.Това също ще го снимам,ще направя една пробна да си кажете мнението,а после ще я тествам с 40-50 килограма мъртва тежест.Това е аванса на едни от най-добрите макари в света,та няма да се притеснявам дали някои ще го скъса това.

Много грубо може да звучи,но само така изглежда.Почвайте да пишете да не правя глупости / не че няма да ги направя /,а аз ще чета и ръся мозък.Май почва да ми се изяснява защо има толкова много касания.Я някой да изрови ЗА СОМА,МАКАРАТА И ВЛАКНОТО,там сам се чудил точно по този въпрос.

А наздраве
Последно промяна от PENN на Вто Дек 26, 2006 11:47, променено общо 1 път.
Go BIG or Go Home!
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Emo-83 написа:Асене-там където си дал вързаните две единични куки-това е нашия монтаж.Вместо едната единична кука стои тройка.На мен ми хареса двойната кука и те моля да направиш един монтаж по следния начин.Единична кука с двойна под нея нагоре влакното продължава 70см.-следва вирбел и от там нагоре основното влакно..
Няколко въпроса Емо:
- замислял ли си се да взаимстваш монтаж от шаранския риболов, стръвта най отдолу на по малка кука и с по тънко влакно?
- защо кука тройка, как поема сома стръвта, плюе ли я?
- ако "хващатата" кука е горната ще има ли такова слабо място ?
Пък ако съм написал някоя глупост по-горе извини ме, знаеш :(
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Ako,говориш за на косъм-не става.Не е тва идеята.Готов съм да пробвам всичко.Нещо тоя гадник идва до стръвта ,а не взима.По вероятно е да му стои нещо не естествено или не е гладен ,а идва само да види.Никито върза стръвта без куки и я взима нея 1-во.Като сложиш по-малки куки кълве повече 1-4.Като си само на една кука,не ти згъва въдицата ,а повежда.Обикновенно е хванал рибето и тръгва с него.Но то е между четките, а не в устата. На едно място четох,че го ловят на мъртва риба 1-9.Чукат му и като доиде започват едно клатене.Та си мисля нещо за дражко.Тогава ще ми трябва друга въдица и макара(вече имам такава).Това изисква 2-ри човек в лодката.Трябва да се ориентирам към жени.Те са по-верни.Мъжете отиват да стават герои и не делят славата.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Колко му е твърда устата на сома?На дърпане държи ли,само единични куки могат ли да се ползват или поне двойки да не кажа само тройки?
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Мека му е устата и няма грижи ,като лапне.Въпроса е,като се размине с нея или я блъсне с муцуна-тройката да му се лепне.Както често се получава.Това с двете куки и кабелчето е екстра.Само сложи една двойка.И покажи възела нагоре как става та е обезопасен.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Emo-83 написа:Това изисква 2-ри човек в лодката.Трябва да се ориентирам към жени.Те са по-верни.Мъжете отиват да стават герои и не делят славата.
Така съм си почерпил че ще кажа само ; ДА 8)
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Наздраве ЛЕВАКОВ.Пий сега,че за лятото ти трябват сили-ЗА ОНИЯ ГОЛЕМИЯ-абе твоя СОМ.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Представи си този вирбел да е двойка на която е закачена лагерна връзка на края на която има метална подкова през която минава проволката оплетена по този начин,но сплескването ще е единично.
Сплескването ще е различно от това - ще минава първо през тубичката ще направи 180 градуса завои и пак ще влезе в нея.Същото захващане правя за единичната кука,като нейното ухо ще го хвана с халка през която минава метална подкова за повода.Там се пердаши възел САН ДИЕГО и...........искам да видя кой ще го скъса това.На снимката е прост такъм за риболов на акули,това държи много,но сомския ще е мноооого по-изпипан.

Изображение

Първа кука такава,но много по-тънка.

Изображение

Нещо подобно на това,но с подкови да не прекъсне проволката.Е тук ловим акули без да каса,ма тоя монтаж ще го изпипам като за снимки. :lol:



Изображение

Въртока на двойната кука се нанизва директно на куката,а на горната се ползва халка ако немога да и отворя малко ухото.Е те такъв ще ползвам,държат по 250 кила.

Изображение

Изображение

Кука двойка най-долу нещо подобно на това дясното



Изображение

Това ще е.Отивам да го мисля още на по бира с брата.
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Хайде носи тези консумативи,че вече си набелязах едно стоманено въже.До нас строят блок-та от крана,ако не ме видят.Те могат да бачкат и на скеле.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Пенче по-надолу в заглавната страница има тема(Успешен излет за сом).Там сомето не е голямо, но се вижда хубаво устата му.ВИЖ ЧЕТКИТЕ с дребните зъби.Там да се забива-на другите места няма проблем.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Бе пак ще си каже някои ТОЯ Е ЛУД,ма не съм много. :wink:

Куките които ползвате не са чак толкова малки в сравнение с тия които аз съм си наумил да пробвам,влакното между куките също няма да е много по дебели от това с което сте свикнали да ловите.

Майтап става с тия кабели или провлки,с размера на куките,но ще ви снимам размера на 100 либри влакно сравнено с кабела които ще сложа и ще се убедите,че има логика някаква.

Много хора избягвали да слагат вирбели защото се отслабвал монтажа.Аз пак смятам точно обратното - с помоща на вирбелите,халките и кабелчето това ще е най-здравото място в целия монтаж. :wink: :D



Кой пак не ви снима неjни океански такъми с монтаж за сом и 20-30 кила тежест на тях,ей ме на.Разгледахме го с брата,набелязахме какво ни трябва и чакайте репортаж със снимки. :twisted:

Емо ще ползвам модели куки които ползваме в някои случаи за риболов на Марлин.

Марлинската уста е кокалена заедно с меча.Хич няма и да гледам къде му се забиват куките на сома,няма по-твърда уста от марлина.Само не настъпвай куките в лодката,няма да се сгънат.Ще ви снимам една такава как държи на опън или опитче да я отворя,но ще и сложа и кантар да се види какво го чака сома.НЯМА ДА Е ГРУБО и не си правя майтап. :P :P :P

Изображение

Ето идея кое колко държи и какъв дебелак е кабела.Това е плетена проволка,а не единична ниshkа.На 1 мм.е около 60 килограма тест или с около 15 килограма повече от влакното което ползвате за основно или за повод.Това ако го види кьоравия сом в 3 сутринта ще си сменя именцето.

Повода може ли да е кабелченце / че проволка верно грубо звучи / или трябва задължително да е моно или флоро.Ако и повода може да е кабел,това почва да ми прилича на акулски такъм и най-слабото място ще е около 80 килограма с дебелина 1.30мм. :wink: Повод от кабел мога да ви направя и 2 см. дълъг. :lol: :lol: :lol:
Go BIG or Go Home!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Баце я обясни това кабелченце твърдо ли стои или е като плетеняк. :?:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Фуца аз незная дали не е по хубаво да е твърдо.Няма да бягя далече от нея.Някои колеги слагат на тройката тежест да не бяга далече от стръвта.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Ми твърдо стои,не е като антена,но не е и меко като конеца.Това са оплетени 7 нишки,а не е само единичка.Огъва се лесно ако това ме питаш,не се мандахерца.

Пиянистка някоя познаваш ли?Стават от струни на пияно същите кабели само дето тия са обвити в гyмена обвивка и не стоят черно под водата.

Това за повод от единичката към тройката или двойката се е отепало - проблема с късането там се решава завинаги.Цвета му е бял,размера му е като на 100 либри повод.Ако няма претенции сома за цвета на повода............ши му скъсам гъза с такъв кабел.Това направо си става акулски такъм с допълнителна двойна кука на която можеш с колата да и минеш отгоре. :twisted:

Изображение
Последно промяна от PENN на Вто Дек 26, 2006 10:26, променено общо 1 път.
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Изображение

На снимката горе се вижда единична грозна акулска кука с кабел 300 либри,може и 500 да е,но по-малки от 300 нямаме.Долните 2 силикона са с 125 либри поводи,а черния в долния десен ъгъл е 300 либри.На онова рошавото се вижда основния начин за правене на ухо с кабел.Сомския ще го направим малко по-възвишен значиииии. :wink:
Go BIG or Go Home!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”