КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от тони котев »

Emo-83 написа:Тони,от това,което чета разбирам,че търсиш въдица за слоу джиг. Но тя трябва да е хубава и е трудно да се намери за ниски пари.Не за друго,ами там въдицата трябва да има различни качества. :idea: :roll:
Разликата от скъпата и евтината е,че и при двете оловото пропада надолу с еднаква скорост. Но при скъпата,връщането на тежеста е много по-бавно.....евтината го изстрелва нагоре бързо. От там се получават и разликите в уловите.
300гр. тежест ми се вижда за много големи дълбочини.....но ти си знаеш.
Емо, слоуджига е друга бира, там се сгъва цялата пръчка на дъга и тогава се изхвърля желязото нагоре, вече близо 2 години джигвам и съм горе долу наясно. Тук хватката е да се засече мощно, защото от оловото до куките са около 10тина метра, пробвах с яки шарански пръчки, но нищо не става, гънат се и не става засичането. Днеска видях една интересна пръчка на Пирогов, корморан , едноделка, с акция 200-600 гр,, сгъва се само върха, мисля да огледам още малко и да я взимам.
Tomahawk написа:И тежестите които повечето ползват са много по леки от 300гр. Може би 80-150..
Томахавка, влачиме със скорост 0.8 до 1.2 км. Вдигне ли се повече скороста и стръвта с оловото се вдига , а при този риболов основно се търси дъното. Пробвахме и 400гр олово но вече става тегаво засичането. В момента влачиме с минкотата, че помощния мотор е 15 кс. и постоянно трябва да се кара на остри завои за да се държи стръвта близо до дъното.
Ако имате възможност , пробвайте го този риболов, в пъти е по-ефикасен от джига, даже и на умрял калмар си кълве.
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
rado 87
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Ное 15, 2015 19:53
Риболов: тролинг кльонк
Местоположение: Асеновград
получил Браво: 8 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от rado 87 »

Здравейте, решил съм да си направя коледен подарък и съм се спрял на този мултипликатор Тica Team STL358 STL368.Ще се използва за кльонк,въпросът ми е кои от двата модела да взема,или ако има по добра за около 300лв споделете :fish15:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Emo-83 »

rado 87 написа:Здравейте, решил съм да си направя коледен подарък и съм се спрял на този мултипликатор Тica Team STL358 STL368.Ще се използва за кльонк,въпросът ми е кои от двата модела да взема,или ако има по добра за около 300лв споделете :fish15:
Златната Тика е по-добра!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
rado 87
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Ное 15, 2015 19:53
Риболов: тролинг кльонк
Местоположение: Асеновград
получил Браво: 8 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от rado 87 »

нали това е златната тика STL358 или греша?:oops:
Последно промяна от rado 87 на Пет Дек 16, 2016 12:04, променено общо 1 път.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от quietriot »

Emo-83 написа:
rado 87 написа:Здравейте, решил съм да си направя коледен подарък и съм се спрял на този мултипликатор Тica Team STL358 STL368.Ще се използва за кльонк,въпросът ми е кои от двата модела да взема,или ако има по добра за около 300лв споделете :fish15:
Златната Тика е по-добра!
Те са все златни бе Емиле от тая серия , а някои са боядисани в черно :) , но разлика няма :lol: ,те я от бившата ти партия магазина .
http://e-fish.bg/product/3415/tica-team-stl-358.html
http://e-fish.bg/product/3416/tica-team-stl-368.html


Все тая е , разликата е само в размера , еднакво добри са.
Аватар
tyofata
Мнения: 110
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2014 21:23
Риболов: Сом
Сом
получил Браво: 4 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от tyofata »

Аз съм с тика stl20 от пет години и са безупречни.Бих ти препоръчал най-малкия размер,нема нужда от толкова големи лебедки
Роден да оди за риба, а они ме карат да работим!!!!!
adrito
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 04, 2016 12:12
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от adrito »

Здравейте, колеги.
За да не пускам отделна тема със заглавие "какви въдици да НЕ използваме за сом" реших да пиша в тази.
Докато си пия кафенцето реших да ви направя съпричастни към моята несгода и ако мога да предпазя някой друг колега от подобно нещастие.
Та решаваме с колегата по лодка да ъпгрейдваме такъмите за кльонкане и решавам да звънна на един многооважаван колега рибар и търговец (Х) за мнение и насока. След кратката дискусия решаваме да заприходим две пръчки, едната inlinе на MADCAT а другата BLACK CAT Vertical LS 2. Речено-сторено, пристигат въпросните пръчки, всичко си е ОК. Та излизаме за риба преди около две седмици, пускаме лодката на вода, палим мотора и изпълнени с ентусиазъм газ към точката за кльонкане, следва пристигане, котва, стръв, спускане на линиите и следват първите няколко удъра с кльонка. Още на първата серия се вдигна риба :D (като по учебник) и се запътва към линиите. Следва удар, засечка (ако може така да се каже) и :shock: " ХРАС" BLACK CAT- та ми се разполовява в ръцете. Счупването е между пъвият и вторият водач, изваждам рибата(добре че не беше голяма) и тук вече трудно мога да опиша емоциите от този момент :shock: :x :evil: :cry: :-x :evil: :cry: :-| :( . От там безмълвно обратно към брега, търсещ логично обяснение на случилото се. Още на същия ден последваха няколко позвънявания от които разбирам, че въпросният BLACK CAT бил с доживотна гаранция в Германия (без да имам претенции, защото е закупен от БГ без такава) и разбирам също, че не съм единствения случай със счупен по този начин BLACK CAT в България. Звъня аз на търговеца Х и му обяснявам за случката, изпращам и снимки.
От там следва позвъняване до "вносителя" (Y) и се започна един диалог, от който бях предубеден как ще се развият по-нататък нещата.
Следваха въпроси от сорта на:
-Ми ти сигурен ли си, че не си го ударил някъде !?! ( пръчките ми се съхраняват и транспортират в троен подплатен калъф на DAIWA със собствено отделение за всеки прът)
-Да не би случайно да си ползвал много дебел конец !?! :shock: (явно човека си няма представа от риболова на кльонк. Конеца ми в случая беше 0,60. В описанието на пръчката пише: ....една от най-добрите въдици за кльонк и вертикален риболов от лодка...материалите са подходящи и за морски риболов.) С какъв конец според вас би трябвало да ловя???
-Да не би аванса да ти е бил много затегнат :roll: ( рибар съм цял живот и този въпрос малко ме засегна :evil: авансът ми е проверен още преди заметна без значение от типа на риболов. В случая с въпросното сомче (~4-5килца) излезна на макара дет се вика)
-Еми ще направя запитване до производителя и ще те уведомя за отговора. А между другото ако искаш мога да те компенсирам с друга пръчка на "доставна" цена.
-ОК да изчакаме отговора и ще говорим после.
И така минаха 10-тина 12 дни, време през което си направих труда да сравня цените на пръчката и по другите пазари и каво да видя :shock: същата пръчка се предлага в Германия на малко по-малка цена от "доставната" при това с безплатна вътрешна доставка над 100 евро :?
Вчера се чух с въпросния вносител, който ми каза, че нищо не може да се направи по моя въпрос и ако искам като компенсация мога да си закупя втора пръчка с въпросната отстъпка, се оказа същата, която ползват и прекупвачите :|Почуствах се някак пре.бан от цялата тази ситуация :evil:
Хубавото от всичко това е че реших и аз да стана вносител :D 8) Ще внасям идеи как да заобиколим ненаядените и безотговорни родни търговци.
Сега след приключване на тирадата неприсъща за мен ще си поръчам още един MAD CAT inline + Penn spinnfisher 5500 ssv на обща цена 130,98 евро с доставка до България около 8-10 лв.
Ако някой е любопитен как и от къде да пише на лични! А ако някой от господата търговци може да ми предложи близка до тази цена с удоволствие бих подхранил родната тъговия.
Между другото приемам предложение за това кой може да поправи счупената пръчка. Поне да остане за резерва :)

Хубав ден на всички и наслука!!! Риболова продължава :fish15:
adrito
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 04, 2016 12:12
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от adrito »

Съвсем в реда на нещата, е когато разискваш въпроса за това, какви въдици ползваш да се каментира и тяхния пазар.
А рибата така и ли иначе намалява, както във водата, така и на брега :wink:
adrito
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 04, 2016 12:12
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от adrito »

Дайте контакт на някой който може адекватно да поправи счупения Black Cat!
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от yankosan »

adrito написа:Дайте контакт на някой който може адекватно да поправи счупения Black Cat!
Забрави за поправка :cry: Поправял съм и давал за поправка въдици от много години...Ами не става!Акъла ще ти е все в счупеното.Счупена от дребно...ма нали може да е и 100кила,кво прайм... :roll: И още нещо,ходим за по няколко дни на "майната си"за сом,ако се скърши на десетата минута,както чисто новата ти :?: :evil:
На наш колега,който е търговец му изпръщя Зога Такадум,която е 500-600 лвва.от голяма риба и кофти ситуация,да знаеш... :fish15:
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от bozaka »

axel написа:...
1.Колега,колко грама олово имаше на линията над стръвта?????
2.Притежавам въпросната пръчка и смея да твърдя,че тя е неподходяща за пасивен вертикален кльонк със жива стръв.
Неподходяща е поради своята екстрафаст акция,което я прави доста крехка при използването и по начин както казах по-горе.Важно уточнение критичната точка е именно между първия и втория водач,ако въдицата е закрепена на стойка.
При използване по предназначение,с джигове,вертикални камертони и др. с обща тежест максимално до 200гр,при правилно натегнат аванс и умно боравене с пръчката засега нямам проблеми......не,че не са боклуци де.
Ок, обаче на колегата му се е счупила в ръцете! Не само на BLACK CAT критичната точка е там ами на всички при закрепена! И ще ме извиняваш ама за цена качество си е перфектна тояга!!! Относно чупенето, ако не е опрял пръчката в борда или в нещо за упора или е натегнал аванса или наранил пръчката на това място - за което колегата категорично отхвърля за мене си е чиста загадка, тва все пак си е сериозна тояга..
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
adrito
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 04, 2016 12:12
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от adrito »

axel написа:.....то си е ясно,положението с "търговеца",който иска да му вярва..........
Ще се опитам да внеса малко пояснение:
1.Колега,колко грама олово имаше на линията над стръвта?????
2.Притежавам въпросната пръчка и смея да твърдя,че тя е неподходяща за пасивен вертикален кльонк със жива стръв.
Неподходяща е поради своята екстрафаст акция,което я прави доста крехка при използването и по начин както казах по-горе.Важно уточнение критичната точка е именно между първия и втория водач,ако въдицата е закрепена на стойка.
При използване по предназначение,с джигове,вертикални камертони и др. с обща тежест максимално до 200гр,при правилно натегнат аванс и умно боравене с пръчката засега нямам проблеми......не,че не са боклуци де.
П.С.Янко,Карфицата сам си е виновен за счупването на Зогата,лично негова грешка си е.Всеки греши.

Тежеста ми беше 90гр. От момента на спускане до момента на удара пръчката ми беше в ръцете.
Не може пръчка за силов риболов да се счупи по този начин. Както споменах преди аз не съм единствения случай с тази марка и този модел, като на единия колега при засечката пръчката се е счупила на няколко места. Все повече започвам да си мисля, че е внесена кофти серия с възможни дефекти естествено за по-голяма лапаница. Даже си мисля да пусна един мейл и до производителя, ей така да видя те какво ще кажат :wink:
adrito
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 04, 2016 12:12
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от adrito »

Мнение за Mad Cat vertical или нещо подобно да не надвишава 190см.
Пръчката ще се ползва предимно за кльонк и рядко за тролене.
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от petrov7777 »

Може ли някой да ми каже пръчка Алчедо 10-30 либри подходяща ли е за кльонк.
lodestr
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Юни 08, 2018 11:41

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от lodestr »

Здравейте от един спинингист запалил се по кльонка :)
Тъй като за момента съм излизал общо 4-5 пъти на кльонк, бихте ли препоръчали не много скъпа въдица и макара за риболов на кльонк по Дунав? Масовите риби, които излизат са между 5-20кг, но ще е добре ако въдицата може да извади и по-голяма риба. Това, което съм ползвал до момента е стъклопластова пръчка 1,80 с акция 100-200гр. Мисля да заложа на същите параметри, понеже ми се сториха подходящи, но съм отворен и за други предложения. Макарата за момента е на втори план тъй като имам временна която мога да ползвам. Идеята е на по-късен етап да ползвам плетено влакно, за момента ще се ползва монофил. Та има ли бюджетен комплект въдица + макара или мултипликатор отговарящи на изискванията? Разгледах разни мулти-та, но тези, които стават за плетено влакно ми се виждат доста скъпи.
Поздрави на всички и наслука!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”