КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от FormatC »

Макарите са ми Тика Кибернетик 10000.По спомен 180 метра 0,50 брейд събират.2 въдици по 2,70 за буй и една 2,40 за модернизирано дъно,като ги въртя в зависимост от обстоятелствата.Някакви бюджетни на Формакс,но са идеални за мен.Аз натягам почти до скъсване на влакното между буя и линията като пръчката е сгъната на 3 педи от изправено положение.Стойките си ги направи сам,изключително важни са.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Emo-83 »

Чакайте бе хора,кой казва,че на дебел конец и къса дистанция,не кълват бели риби :!:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Васко »

в нашия край е ерес такъв де бел такъм.ама аз не ебавам щот белите не ме бригат :lol:
lafa
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Ное 09, 2016 12:46
дал Браво: 4 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от lafa »

Благодаря за бързите отговори ще преосмисля такъма по вашите предложения
Мартин Райнов
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 13, 2014 21:42
получил Браво: 10 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Мартин Райнов »

Всичко което знам за тролинга го научих от този форум, след което две години учебни само потвърдиха написаното от опитните колеги. ПС:В Шумен продавачите в риболовните магазини взеха да ме намразват, защото започнах да облъчвам колегите около мен и дългите спинингарки и влакната за джиг вече не се търсят за тролинг. ПС2:За да не съм офф искам да изкажа задоволство от въдиците, с които се оборудвам в момента. Става въпрос за Дам Стийлпауър Ред Г2 Лайт Боут 12 либри на 2,1 дължина . Въдиците са с много добра изработка, качествени водачи, стегнат строй с чувствител връх от плътен стъклопласт, качествена ева ръкохватка и перфектен макародържач. Без проблем повдига 5 килограма, след което не се наблюдаат никакви пукнатини и деформации. Надявам се поста ми да не се третира като рекламен и да спестя излишни разходи на начинаещите колеги при закупуването на добри прътове за тролинг на сом.
Аватар
tyofata
Мнения: 110
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2014 21:23
Риболов: Сом
Сом
получил Браво: 4 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от tyofata »

Аз съм с Okuma Azores от миналата година .Страхотна макара с 20кг. драг и много прецизен аванс.
Роден да оди за риба, а они ме карат да работим!!!!!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Emo-83 »

Мартин Райнов написа:Всичко което знам за тролинга го научих от този форум, след което две години учебни само потвърдиха написаното от опитните колеги.
Надявам се поста ми да не се третира като рекламен и да спестя излишни разходи на начинаещите колеги при закупуването на добри прътове за тролинг на сом.
Споделям поста ти напълно. Аз също се заслушвам и премислям мнението на най-големия лаик. Това ми позволява да излезна от моя коловоз за правота на мисленето ми. Може да изглеждам авторитарен с писането си,но също съм научил много неща от този форум.
Това,което редовно повтарям е,че не може да има такъв разнобой в такъма от кльонка и тролинга,касаеща една и съща риба.
Не смятам,че посочването на правилната въдица,може да бъде реклама. И точно,като търговец ви казвам,че мога да ви продам всичко,но не всичко става. Точно за това,като участник в този форум се опитвам да съм честен и да посочвам правилния,според мен такъм.А той не е един,нито марката е една.
Също,като теб,харесвам тази пръчка на Дам. Тя според мен може да свърши отлично своята работа,както с претенциите за чувствителност,така и за възможност и контрол над рибата.
Не всеки търговец е риболовец или,ако е такъв,то той не е по нашия вид риба. За това се дразня,когато на питащ клиент му се посочва всяка една стока с думите .....екстра е! :idea:
Това няма как да е вярно и е цели точно и само едно.......продажба на всяка цена.
За това форума е полезно и специализирано нещо. И въпреки различните мнения,човек може да обмисли приказките на пишещите тук и тогава да вземе,решение.
Самостоятелните акции,когато не разбираш една дисциплина,водят до грешки. За съжаление,като при футбола и колите,специалисти много и по всичко.Никой не смята себе си за неразбиращ. Но на никой не е попречено,да се заслуша и замисли.
Напоследък изпитвам огромно удоволствие,да чета смислени постове на колеги,тук. :idea: :tup:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
mitchell86
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 10:52
Риболов: Тролинг и джиг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от mitchell86 »

Емо,много добре изглежда тази Окума Азорез,но заради този дебелия бигел някакси,грубичко ми изглежда.По тази причина си продадох зауберите и ги замених със сламери.Талисмана е страхотна,но пък шест въдици оборудвани с тика си е сериозна цифра.Лично мое мнение с което не ангажирам никого.Изказвам мнение понеже аз съм с шест еднакви въдици,макари и влакна и на фона на обезрибените ни язовири някакси не е рентабилно :wink: .Колкото до капацитета на макарите при сома не е от толкова голямо значение понеже след първоначалния удар рибата бяга към дъното, а ние имаме достатъчно време без излишна паника да си извадим другите въдици и да започнем битката.При случайно закачените при тролинг толупи вече нещата стоят по друг начин.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Emo-83 »

mitchell86 написа:Емо,много добре изглежда тази Окума Азорез
Окума Азорес,не само изглеждат добре,но са си и екстра.Трябва само да видите за каква ос и какви зъбни колела говорим. Кой е казал,че такъма трябва да изглежда фин,като при спининг!
Аз съм с четири Талисмана,но съм ги взел на доставни цени и за това,не ме бърка.
Иначе за мен е много важно макарата да има мощ и да прибира воблерите леко. В това отношение,харесвам едно Спро, ужасно много. Но и на него продажната цена му е 370лв.
За това в евтиния клас,най-добро си остава Пен Сламер 460 или 560. За никакви Батъли не ми говорете,че това го взех и на следващия ден го продадох.....схващаше ми пръстите на ръката при прибирането на воблерите.Бърза макара е и с друга цел,направена.
Истината е,че хубава макара,рядко е под 300лв.,макар да зная здрава Тика за малко под 120лв.
Харесват ми някои Дайви....например Понтон,което за европа е Каприкорн. Уж били с малки зъбни колелета,а въртят,като алтави,вече 5-та година,без никакви луфтове и отказ.
Ако е Шимано и да е по-тънко,нека е Ререниум.Единствено то,след Стелата издържа доста добре на солта. Но там вземайте по-голям размер,че шпулите са им малки,спрямо другите макари.
И да се похваля,за мен си остваих това от майка Япония и солт ватер,но с друга цел и щото тънканайка,а не 720лв. Бяха две,сега ме е яд,че продадох едната.
Изображение
За конеца имам минимум 150м.нов и отдолу още 150м,стар за подложка. Много въдици не се прибират бързо и ми се е случвало да минат 150м.Дуел Хардкор шарено,най-ми допада за сега.Момой също не е зле,но е малко по-дебело. Сега ще се внесе шарено на Ю-зури,малко по тънканайка.
За тролинг и здравина,конеца трябва да е 4-ри нишков,а не 8,каквито ние ползваме. Осем нишковия конец се отслабва по-лесно,ако някоя нишка се скъса от кука,например. Но ние тук действаме по модата,а не по знания. Няма как да накарам клиент да си купи 4-ри нишков,вместо осем на същата фирма. Едно си баба знае,едно си купува. Но споко и аз съм,като вас :!: :idea: :roll: :lol: :fish15:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Васко »

бях те запитал за макарите в друга тема ама ти ми каза 4е не е там мястото , добре питам те пак какво не им хареса а сега ги харесваш, за плетеняка аз също съм с 4 нишков хардкор,абсолютно не съм доволен скъсах4 воблера докато хвърлям,сега си купих даива самураи 8 нишки 300мт за 45лв няма такава цена и здравина мнооого съм доволен не късам а ако зака4а дърво къса се от вирбела на фк/0.70/ли4но аз ако имам кинти бих си купил туин пауер 6000 пг салт уотър джапан ама модел 2009 2010 ина4е сега съм с сламер 560 добре като за тез пари :D
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от FormatC »

Emo-83 написа: Истината е,че хубава макара,рядко е под 300лв.,макар да зная здрава Тика за малко под 120лв.
:
Имам два броя Тика Арес 4500 на сомските пръчки за тролинг.Нямат грешка..
Мартин Райнов
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Авг 13, 2014 21:42
получил Браво: 10 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Мартин Райнов »

И аз ползвам Тика Ариес 4500 ГР и съм много доволен. Прибира примамките много леко въпреки предавателното число - 5,2. Като незначителен недостатък мога да отбележа липсата на лагер на шпулата и малко неудобната ръкохватка. ПС: За да не съм капо по темата, моля който има впечатления(Янко е човека :) ) за един конкретен модел на ЕксЗога - Така Си 5715, да сподели! Сериозно се замислям да я взема за клъонк и за задна въдица с по-дълбоки воблери. ПС2: Васе, кво се случи с оня Спинфишер 5500?
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Васко »

ами връткам си го въпреки че сламера по ме кефи
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Emo-83 »

Bai Mile 1 написа:бях те запитал за макарите в друга тема ама ти ми каза 4е не е там мястото , добре питам те пак какво не им хареса а сега ги харесваш, за плетеняка аз също съм с 4 нишков хардкор,абсолютно не съм доволен скъсах4 воблера докато хвърлям,сега си купих даива самураи 8 нишки 300мт за 45лв няма такава цена и здравина мнооого съм доволен не късам а ако зака4а дърво къса се от вирбела на фк/0.70/ли4но аз ако имам кинти бих си купил туин пауер 6000 пг салт уотър джапан ама модел 2009 2010 ина4е сега съм с сламер 560 добре като за тез пари :D
Не разбирам кое не съм харесвал преди,а сега съм го харесвал :!:
Ако говориш за Пена,това не е вярно,след като купих такива на партньора си по лодка.....нещо си се заблудил.
Иначе и аз визирах този модел на Тика,за който говорят колегите. Просто избягвам да споменавам всичко точно,че да не се приема,като реклама.
Дуел Хардкор,ползват почти всички около мен и нямат подобни изцепки с конеца. За мен при много пръчки и дори те да са три,конеца трябва да е шарен.
Ползвал съм всички конци и дори сега ги имам за подложки. Изказвам лично мнение на база ползването им.
Туин Пауер ПГ е без коментар и не го сравнявам с нищо,защото това с още един лагер си е Стела :!:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Васко »

Emo-83 написа:
Bai Mile 1 написа:бях те запитал за макарите в друга тема ама ти ми каза 4е не е там мястото , добре питам те пак какво не им хареса а сега ги харесваш, за плетеняка аз също съм с 4 нишков хардкор,абсолютно не съм доволен скъсах4 воблера докато хвърлям,сега си купих даива самураи 8 нишки 300мт за 45лв няма такава цена и здравина мнооого съм доволен не късам а ако зака4а дърво къса се от вирбела на фк/0.70/ли4но аз ако имам кинти бих си купил туин пауер 6000 пг салт уотър джапан ама модел 2009 2010 ина4е сега съм с сламер 560 добре като за тез пари :D
Не разбирам кое не съм харесвал преди,а сега съм го харесвал :!:
Ако говориш за Пена,това не е вярно,след като купих такива на партньора си по лодка.....нещо си се заблудил.
Иначе и аз визирах този модел на Тика,за който говорят колегите. Просто избягвам да споменавам всичко точно,че да не се приема,като реклама.
Дуел Хардкор,ползват почти всички около мен и нямат подобни изцепки с конеца. За мен при много пръчки и дори те да са три,конеца трябва да е шарен.
Ползвал съм всички конци и дори сега ги имам за подложки. Изказвам лично мнение на база ползването им.
Туин Пауер ПГ е без коментар и не го сравнявам с нищо,защото това с още един лагер си е Стела :!:
за биомастерите първо ги продаваше сега се отказа та питах как са щото аз не съм ги пипал пак изглеждат добре
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”