КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Това което търсиш,мулти+здрав прът е за Кльонк и за Тролинг ще ти е тегаво!Здравия такъм е тежък и мултито понеже е отгоре,ще те уморява!Схемата ти е лека и мобилна,та баятия прът с баято мулти някак си не се вписва!Баят прът казвам на въдица с тегло 400-500грама,такива има много и са обсъждани,Окума Цедрос и Пенн Тролинг!Сега сигурно е пълно с много марки и модели с подобни параметри,но гледай да е карбон със стъклопластов връх,а не изцяло от стъклопласт!Пенн имат едно малко мулти Интернешънъл,но е цифра!
"Баяти" въдици имам две, изцяло стъклопласт за кльонк с макари 6000, но ми трябват средни, защото тези не отчитат добре средните воблери. Да, още мисля по въпроса, не бързам, най ми отговарят на изискването хибридните - карбон + връх от стъклопласт, но има много резерви за карбона, макар че той отчита по-добре воблерите /ползвам и такава пръчка от 100% карбон/:
- Съображенията ми са на първо място карбона е антена, която привлича гръмотевици. А често ми се случва да ме завари бурята насред средата на водоема. Второ, карбона ще се строши, ако рибата /за голямата говоря/ реши да тръгне под каяка, няма да издържи огъване повече от 90 гр. То и затова има решение - потапя се върха на пръчката във водата и се решава въпроса с ъгъла, но все пак не е удобно и несигурно. Ето това се двоумя засега в избора, иначе намерих подходяща пръчка хибрид.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от axel »

Като цяло явно не си прочел добре темата,но разсъжденията са ти правилни,по отношение преимуществата на мултипликатора,пред спининговите макари за влачене-примерно моята Дайва Рьога Шрапнел притежава посочения оттебе максимален драг и тежи само 340гр.,ето защо аз лично я ползвам за вертикален риболов на сом,при който теглото на макарата е от голямо значение.Не мисля,че макарата трябва да събира голямо количество влакно,тъй като каякът се движи при около 2-4кг. усилие на дърпане.Още по-малко съм убеден,че е подходящ за риболов на трофеен сом,поради силната нестабилност на страничен крен и ограничената подвижност на тялото.
риболовът е само хоби!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

axel написа:Дайва Рьога Шрапнел притежава посочения оттебе максимален драг и тежи само 340гр.,ето защо аз лично я ползвам за вертикален риболов на сом,при който теглото на макарата е от голямо значе.
Това е мулти за кастинг,бързооборотно 6.1 към 1, цената е зверска и не става за сом! :shock: На каква пръчка си го интегрирал? :roll:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: "Баяти" въдици имам две, изцяло стъклопласт за кльонк с макари 6000, но ми трябват средни, защото тези не отчитат добре средните воблери. Ето това се двоумя засега в избора, иначе намерих подходяща пръчка хибрид.
На тема такъми съм страшен маниак,така че дай данни какво ползваш и какво си харесал! :wink: Средното или баланса е най-доброто в голяма част от всичко заобикалящо ни!А при теб липсва,Карбона!
Последно промяна от Trofei на Пет Авг 16, 2019 23:11, променено общо 1 път.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: По отношение на такъма за тежък тролинг съм достигнал до извода, че е нужна пръчка с много здрав гръбнак, която да повдига примерно 10-15 кг., което ще рече 20-30 либри и което в общия случай отговаря на акция умножена по коефициент 28 или се получава 500-800 гр.
Тук грешиш!Има два вида означения в либри на пръчките,едната е за препоръчан тест на линиите в либри-те стават за тролинг!Но има и въдици с акция или носимост на пръта в либри,които са зверски колци и не стават за тролинг,а за Кльонк!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от axel »

Trofei написа:
axel написа:Дайва Рьога Шрапнел притежава посочения оттебе максимален драг и тежи само 340гр.,ето защо аз лично я ползвам за вертикален риболов на сом,при който теглото на макарата е от голямо значе.
Това е мулти за кастинг,бързооборотно 6.1 към 1, цената е зверска и не става за сом! :shock: На каква пръчка си го интегрирал? :roll:
В главата ти е пълна каша......защо да не става за сом????,щото ти дето не си я и виждал смяташ така.....тази макара притежава уникален аванс,доста по-различен от другитепкастингови макари,доста сериозен драг,ниско тегло/много важно при отвесен риболов на сом,когато пръчката е в ръката на риболовеца/,прочете ли каква е препоръчителната дебелина на влакната,за тази макара........пръчката на която съм я монтирал е на Зек/създадена за отвесен риболов с камертони от Филип Карен,сигурно си по-голям експерт от него,ама само в твоите очи.
риболовът е само хоби!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

axel написа: В главата ти е пълна каша......защо да не става за сом????, Филип Карен,сигурно си по-голям експерт от него
На това име ми излиза психотерапевт,а не сомаджия! :shock: От всички сомаджии,които познавам или знам за тях,няма нито един с байт-кастингово мулти! :wink: Перчатка,двойна дръжка и бързи обороти не са подходящи за сом! :wink: Всеки си избира,това ми е мнението и наблюденията!
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Ilian70 »

Trofei написа:... Перчатка,двойна дръжка и бързи обороти не са подходящи за сом! ...
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 0%BA%D0%B8
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Pike »

Колега Тrofei, успокой малко топката, особено ако наистина не си имал допир с такъма. Да се разтягат локуми и да се дава мнение след мнение за нещо което не си пипал е безмислено и заблуждаващо.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от kalinux »

Ilian70 написа:
Trofei написа:... Перчатка,двойна дръжка и бързи обороти не са подходящи за сом! ...
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0 ... 0%BA%D0%B8
Това не знам защо си го дал. Не си ли чул за перчата гайка?

В случая Сашо (Trofei) е напълно прав. Регулирането на драга на мултипликатора с перчатка има ограничения, защото нямаш позиция удар, както е при мултитата с плъзгач. А пък двойната дръжка освен да ти се забива в коляното, друга работа не върши. Мойта я веднага срязах на третия риболов. Става въпрос за ТЛД15.
С внимание към детайлите
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Ilian70 »

kalinux написа:Това не знам защо си го дал. Не си ли чул за перчата гайка?
В машиностроенето в България има крилчата гайка. Перчата е някакъв хибрид, който най-вероятно е създаден от някой полуглух търговец.
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от kalinux »

Перчатка идва от перо, а не от ръкавица. И какво като не е правилно, всеки знае какво е перчата гайка. Във всеки случай ми звучи много по-добре от крилчатка :) или английското звездовиден драг.

Който както иска да го нарича, щом се разбира какво е.
С внимание към детайлите
Coexistence™
Мнения: 15
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2018 10:15
Риболов: Шаран, Сом, Бяла риба
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Coexistence™ »

Искам да си взема тази въдица за сом, ще се ползва главно на река за различни изкуствени примамки. Как е като здравина, изработка..?
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от axel »

Нямам преки впечатления,но тегло от 289гр. си е доста за дължина от 240см.
Принципно би трябвало да става за примамки над 40гр,но под тази грамаж,може да "плюе" примамките.Тази въдица изисква и доста здрава и тежка макара и така грамажа отива над 600гр.При положение,че ще я ползваш за спининг на сом ще се умориш оше на първия час,не,че се съмнявам в качествата ти,но рамена,китки и лакти отиват с годините. :idea:
риболовът е само хоби!
Coexistence™
Мнения: 15
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2018 10:15
Риболов: Шаран, Сом, Бяла риба
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Coexistence™ »

Изображение
Взех въдицата, изработката е добра, струва ми се твърда но е предвидена за точно този риболов. Водачите са фуджи, подходяща е като дължина в предвид дърветата по реката. Става и за дъно на сом, шаран, амур...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”