Риболов на СОМ от брега?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
pet55
Мнения: 88
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 14:44
Местоположение: София

Мнение от pet55 »

Колеги ,каква марка монофилно влакно бихте препоръчали за риболов на сом на р. Дунав от брега размер 0,45 - 0,50 ??
Благодаря
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО !!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Дайва БГ-60.Най-здраво и добро.Става и за косене.Не се Разбива.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
pet55
Мнения: 88
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 14:44
Местоположение: София

Мнение от pet55 »

Emo-83 според Google "Дайва БГ-60" е макара , а аз макари имам два Cormoran-а SSL /стари грубовати машини но вършат работа/ проблем ми са влакната напоследък купувам разни лъскави кутии с уж невероятни покзатели за издръжливост по 15 - тина лева за 100 метра и при закачка ми се къса основното :shock: а не повода
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО !!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

За влакното може Ники да ти отговори по точно.А ти пробвай,защото сме в света на лъскавите ментета.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

pet55 написа: а аз макари имам два Cormoran-а SSL /стари грубовати машини но вършат работа/
Здрасти колега,

за такива машини ли става дума?

http://forum.fishing-mania.com/album_mo ... 7ee178.jpg

И, ако са такива, срещу каква сума би се отказал от услугите им?
:mrgreen:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

ЗА РИБОЛОВА НА СОМ ОТ БРЕГА-и всичко пак се завъртя около кльонка.Вече съм убеден че след Адам и Ева господ е създал кльонка.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Да-след Адам и Ева е.И понеже не е ясно от кога- се пише от древноста.Ако четеш темите как се лови с кльонк-доста ще ти се изясни и за от брега.И те моля да попиташ нещо конкретно за да видиш,че ще получиш отговор.Повечето ловим от лодка и затова пишем за този вид риболов.Миналата година имам 6 сома от брега,но тях ги ловя в определен сезон и като имам време.Неможе да ловиш шаран или бяла и същевременно да си във водата с лодката.Питай колега.Ще откликнем.Ако искаш да ти разказваме без да знаем какво ще ни е трудно.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Мисълта ми беше,че не всичко в риболова на сом се свежда до кльонка.Той е един по-различен риболов и начин да се хванат трофейни сомове.Сом се лови много успешно и от брега но никой нищо не пише по въпроса и нещата винаги поемат към кльонка.Някой по-неопитен колега може да остане с впечетление, че това е единствения начин да се ловят сомове.Преди да се ориентирам изцяло към спортния риболов десетина години съм си изкарвал прехраната с професионален риболов най- вече на сом(щото е скъп),буквално тонове сом са минали през ръцете ми и засега не се сещам да питам нещо.
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Leo написа:Преди да се ориентирам изцяло към спортния риболов десетина години съм си изкарвал прехраната с професионален риболов най- вече на сом(щото е скъп),буквално тонове сом са минали през ръцете ми и засега не се сещам да питам нещо.
Значи ти би могъл да споделиш с нас доста неща. Бях описал един действителен случай в началото на темата. Много ще се радвам да чуя твоето мнение.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Колега Стефанов мисля, че е възможно да е било и голям шаран.В големите водоеми има много големи шарани които без проблем ще скъсат 0.40.Разбира се напълно е възможно да е било и сом.Сомовете понякога поглъщат на пръв поглед странни неща и може да се е полакомил за царевицата.По вероятно е обаче на царевицата да е имало раци или някоя по-малка риба.Преди години брат ми извади 16 килограмов сом заедно с половинкилограмова мряна.Мряната се беше приплъзнала нагоре по капрона и сома беше закачен на куката отдолу.Само те си знаят какво е ставало отдолу.Може и при тебе първите подрънквания да са били от по-дребна риба и после да е ударил и сом.Сома обаче освен жива стръв яде и много мърша.Аз познавам един местен който вместо да се мъчи да събира стръв пускаше герими само на мърша и ловеше доста сомове.Голяма гадория ама ефективна.За риболов на сом от брега-само плътни фибростъклени пръчки.Още няма материал който да е толкова здрав, гъвкав и достъпен.Ако макарата няма червяк не е болка за умиране.Рибата и особенно сома се вади с пръта а не с макарата.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Тя всичката риба се вади само на прът,а не на макара.Ние сме имали големи успехи на умрели и вмирисани бабушки.Нарочно ги чакахме да се вмиришат и тогава ги закачахме.Така и конбайна се вдигаше нагоре.Беше вързан на въдица.И аз съм хващал 23кг сом на косъм-много царевички със стереопорчета.Бях метнал за шаран,а после на опашка от рибе хванах 2 сомета до 5 кг,а бях метнал за костур-и 2пъти ми скъса.Сом може да се лови доста успешно по статичен метод,но трябва да имаш знания.А ти явно ги имаш.Не се сърди,но на нас ни е по интересна директната борба и викането на сома.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Благодаря и на двама Ви.
Мисля, че колегата Лео е много прав - нека да оставим тази тема само за риболов на сом от брега, има достатъчно други подтеми :lol: :lol:
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Leo написа:Колега Стефанов мисля, че е възможно да е било и голям шаран.В големите водоеми има много големи шарани които без проблем ще скъсат 0.40.
Моето лично мнение е , че първо на царевицата се е хванал кефал, а сома е бил наблизо. Опитите на кефалчето да се освободи са накарали сома да скочи.
Наистина не вярвам шаран да може да скъса 0.40 влакно при условие, че дължината му е повече от 220м, имам в пред вид и разтегливостта на влакното. И още- рибата независимо , че я държах на границата на скъсване на влакното и за момент не кривна в страни, теглеше само напред и то много мощно.
Все пак нека колегите кажат какво мислят.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
ninja
Мнения: 1636
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 20:35
Местоположение: Перник/София
получил Браво: 1 път

Мнение от ninja »

Аз лично сом не съм хващал, но пък и не съм ходил за сом, знам че от брега го ловят на Дунава, миналата година на Чифтилера имаше доста хора които оставаха и за през нощта и там на дъно се ловяха сомчета, но за съжаление маломерни, надали е имало по-големи от 3-4 кила...
По-миналата година пък привечер излизаха сомчета в центъра на Видин, зад шлеповете, но пак малки (тука се сещам че съм излъгал неволно по-горе, като казах че не съм ходил, точно по-миналата година ходих за метнах две дънни при шлеповете за няколко часа, но не издържах заради комарите)....
Колкото си по-невеж, толкова по-лесно обясняваш неща, от които нямаш понятие.

LZ1AWR
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Eдин познат казваше за комарите на Дунава:Ти виждал ли си много комари.Той отговаря-виждал съм. -Е там са по 100. Това е мярка за много комари-по 100.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”