Риболов на СОМ от брега?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Ето я темата за риболов на сом от брега
Добре е да си добър
Аватар
rib4o
Мнения: 894
Регистриран на: Съб Юни 17, 2006 14:38
Местоположение: Хасково;Пловдив
получил Браво: 1 път

Мнение от rib4o »

Чак сега видях и аз темата за риболов на сом от брега.Моя опит е твърде скромен с тази риба но все пак имам някои успехи 2 бр до 6 кг и няколко до 2 кг които си плуват и до днес.Става въпрос за риболов на воблер главно по р.Марица и някои затворени водоеми в Хасковско.Почти съм сигурен ,че малко трудно може да се излъже супер трофеен сом (говоря за сомове над 50 кг) от брега и хвърляне от ръка.Обаче риболова на сом от брега съвсем не е безмислен и случаен.Трябва да ви кажа че почти целия хасковски регион е пощурял на тема воблери и въртене по п.Марица.Всичката тази какафония започна преди около 2 години през които има извадени около десетина сома надхвърлящи 25 кг(поне аз знам за толкова).Видях и с очите си сом 33 кг ако не се лъжа изваден пак на воблер в района на г.Харманли на р.Марица.Верно е че местата на които се прявят тези така да се наречат рекорди се пазят в дълбока тайна и се предват от "доверена" уста на "доверени" уши, но който е постоянен и настоятелен е възнаграден с трофей.Аз съм си запланувал да се запиша този сезон с нещо по внушително но времето ще покаже , липсва ми малко опит все още.

Успех на всички rib4o
Удоволствието от евтино закупената стока трае твърде кратко, спрямо разочарованието след това!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Желая ти късмет колега.Щом се упорства резултатите не закъсняват.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
didiod
Мнения: 75
Регистриран на: Съб Юли 11, 2009 18:56
Местоположение: Плевен/Свищов

Мнение от didiod »

ето един добър способ ,но пак трябва лодка за нанасяне и сонар за определяне на дъното :roll:
Изображение
Apocalypse
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 22:51
Местоположение: Дорбич

Мнение от Apocalypse »

Това малко по горе не е ли схемата,която GE6_HUNT искаше да покаже ??? :roll: :roll: :roll: :roll:
Един рибар отива за риба ,но си забравил червейте!Взел един лист и химикалка и написал "червей"!Хвърлил и започнало да му кълве засякъл той и започнал да вади нещо голямо извадил един голям лист и на него пишело "шаран"! :D:D:D
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Много трудно се разбира.Слагай поне точки в края на изречението.
Добре,че написа това на края...няма страшно другия път опитай. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
BIG_BOY
Мнения: 352
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 23:32
Местоположение: Лондон

Мнение от BIG_BOY »

Колеги скоро ще се открие сезона, та да опресним малко знанията
Тва с въдиците и макарите ясно, влакна куки стръв мисля че са ясни нещата. При мен май куца монтажа, ползвам олово тип дунавско крайно, но като че ли мисля да мина на вариянт на подвижно олово.
Та ще съм благодарен ако споделите варианти за монтажи.
Поздрваи и наслука :)
Съзерцанието на красотата е най-висшата форма на щастие!

Nobody is perfect, I'm Nobody!
Ivak11
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 22:12
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Ivak11 »

Малко мой размисли.

Масово по Дунав се лови на неподвижно олово. Абсолютно непонятно ми е защо е така. За да не влиза рибката между камъните ли?
Аз си ги ловя без проблем с подвижно олово.
Не съм имал кой знае какви успехи на всейвестните сомски места, дъбоките с едрите камъни.
Най-много съм ловил на пясъчливи плитки места през ноща. Имал съм случай на удари през 15-20 мин. За съжаление на глутницата. Дребоси по 2-3-4-5 кг.

Другото, което ми прави впечатление е че не се ползват вирбели. не се обръща внимание как стой рибката под водата. Колко е подвижна и дали въобще мърда. Масово се боде през където дойде и я жива я не бууум в дълбокото и чакане.
Такива идиотщини като, рязани птици, риби, черва, дробове, далаци, сапуни не съм пробвал няма и да пробвам.

Има си червей(блатен, едър земен, едър торен, тополов), попови прасета, рибки, на пиявици съм имал само един удър досега.

при неподвижно олово ловя само с тапа. като между ТРОЙНИЯ вирбел и долното олово връзвам много слабо влакно или го претривам нарочно за да се скъса веднага при зацеп.
Влакна под 0,45-0,50 не съм слагал няма и да сложа. Куки предпочитам по малки 2-3 нули. Един единствен път сложих 6/0 и куката просто не проби четките и сома си замина.

Та общото ми впечатление за Дунав е че сома се лови на късмет или когато е много активен. Никаква мисъл, никаква находчивост.

Също не съм съгласен, че не може да клъвне или да се извади трофей от брега.
Имам удар на риба поне 30-40 кг на дълбочина 1,5-2 пролетта на залят бряг, след засека стана мазало, веднага се обърна отгоре и хукна, не го спрях и си влезе в коренищата. Ако можеш да плуваш щеше да е мой, ама тц. :lol:

Следя темата с интерес и би ми било интересно да науча нови неща
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Apocalypse написа:Това малко по горе не е ли схемата,която GE6_HUNT искаше да покаже ??? :roll: :roll: :roll: :roll:
Да, точно това имах пред вид, колега.

didiod написа:Изображение
Позиция 5 е междинен поплавък (може и 2-3 ярко оцветени да се виждат от задаваща се лодка) позиция 9 е ластик (моите се разтягат 1:6).

Този риболов се практикува и без лодка ;)
Примерно на средно големи (до 80 метра) язовирни ръкави ластика се завръзва за дървото на отсрещния бряг (посредством въже или корда за да не се протрие). Така стръвта стои примерно на 20 метра от отстещия бряг (където е тихо) и на 60 метра от нашия бряг, като е стабилно фиксирана, с възможност лесно и тихо да се презарежда многократно от самия бряг ;)

P.S. Миналата година по този метод имах изключително-добър резултат с толстолопите и щуките, без да се скъса ластика нито веднъж ;)
Аватар
chopara
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 21:09
дал Браво: 33 пъти
получил Браво: 34 пъти

Мнение от chopara »

GE6_HUNT написа:
Apocalypse написа:Това малко по горе не е ли схемата,която GE6_HUNT искаше да покаже ??? :roll: :roll: :roll: :roll:
Да, точно това имах пред вид, колега.

didiod написа:Изображение
Позиция 5 е междинен поплавък (може и 2-3 ярко оцветени да се виждат от задаваща се лодка) позиция 9 е ластик (моите се разтягат 1:6).

Този риболов се практикува и без лодка ;)
Примерно на средно големи (до 80 метра) язовирни ръкави ластика се завръзва за дървото на отсрещния бряг (посредством въже или корда за да не се протрие). Така стръвта стои примерно на 20 метра от отстещия бряг (където е тихо) и на 60 метра от нашия бряг, като е стабилно фиксирана, с възможност лесно и тихо да се презарежда многократно от самия бряг ;)

P.S. Миналата година по този метод имах изключително-добър резултат с толстолопите и щуките, без да се скъса ластика нито веднъж ;)
за да го разпънеш ти трябва лодка, а ако имахме лодка едва ли щяхме да пишем в тази тема.
За мен най-големия проблем е замятането на дистанция без да се уплете монтажа, тука може много да се взаимства от шаранджийския риболов
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

chopara написа:За мен най-големия проблем е замятането на дистанция без да се уплете монтажа, тука може много да се взаимства от шаранджийския риболов
Сериозната дистанция е почти непостижима с рибка за стръв, особено пък, ако тя е с подобаващи размери. А и за капак, ако целта е да остане жива, мисията става наистина невъзможна.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
bekata76
Мнения: 45
Регистриран на: Сря Окт 13, 2010 14:39
Местоположение: стара загора
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 1 път

относно риболова на сом на буй!

Мнение от bekata76 »

абе искам да питам защо се слага този ластик междо основната шаманура и помощния буй колко е дълъг ластика и колко да бъде голям помощния буй?
krisokn
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Мар 14, 2010 9:54
Местоположение: кюстендил

Мнение от krisokn »

Ние в Кюстендил използваме малко странен монтаж за щука/сом.
http://forum.fishing-mania.com/album_pa ... c_id=43874
В яз.Лозно има много раци(под много имам предвит много)стръвта бива оглозгана за 5-10 мин.,единственото спасение е този монтаж.Идеята на плувката е да повдига стръвта.Това лято просто щуките го обожават.
Каквото и да правиш е грешно! Ал Бънди
herra05
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Окт 12, 2011 23:08

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от herra05 »

малко информация и от мен ДЕБЮТАНТ РИБАР
до вчера най-голямата риба,която бях хващал беше шаран около3.5 кг.
Миналия петък се връщах от Пловдив към София и в Пазарджик имам приятел с рибарски магазин.Казах му да ми приготви една въдица за да мога да вадя шарани 7-10 кг.
Даде ми прът ДАЙВА 3.6 М и му сложиха плетено влакно 0.25 и вирбел и ТОЛКОВА.
Направих монтаж за шаран с пружина и 3 куки отгоре,всичко с капрон и вирбели.
12.10. около 10.30 бях на водоема.
Залагам ягодови бавно разтворими пелети на 2-те куки и грозд земен едър червей на другата.
Бях взел много хубава захранка за шаран с ягодови разтворими пелети,,сложих и бял червей,разбърках и започнах.
С 3 пръчки.
Деня беше супер рибарски-16 градуса,леко мрачно,облачно,аха да завали,но не заваля.
До 13.00 бях хванал 3 шарана,2 на пелети и 1 на червей.
Малко след това удари новата ми пръчка.
Удара не беше много тежък и аз засякох,тогава усетих нещо много едро и си помислих,че ще е шаран 7-8 кг.Дърпаше аванса много яко и буквално не можех да го мръдна.
По едно време нещото се появи над водата и се завъртя и видях,че е дълго,разбрах че е сом.Започна една борба,след 20-тата минута вече подпирах пръта на крака,между краката,направих си синини,но не се отказвах,не го изпусках въобще и набирах колкото мога,после той и пак аз.Бях сам,на около 200м на едно полуостр. имаше 2 други рибари-сигурно са забелязали как се гъна и какви стойки правя и по едно време единия се затича към мен.Като дойде вече го бях приближил на десетина метра.
Разбрахме,че с моя кеп няма да стане.Винаги си нося една стара скиорска ръкавица в багажа,подърпахме се още малко и го докарах наблизо,няколко пъти се завъртя и не можахме да го хванем,но накрая го обърнах с главата напред и той го хвана за долната джука.Издърпахме го на брега,тук нямаше никаква борба.Отначало мислехме,че е около 15 кг.Трудно го вдигнах за снимка,опашката му се влачеше по земята.Бях ужасно изморен и препотен,но ужасно щастлив,невероятно удоволствие за мен.
НА КАНТАРА ПОКАЗА 23 .360КГ
Пиша това за да знаят всички,че имат шанс,но на подходящото място трябва да си уцелил и такъма ИДА НЕ БЪРЗАШ,НЕ ГО ОТПУСКАШ,НО НЕ БЪРЗАШ.
Вероятно ми се усмихна и късмета на начинаещия :D
Наслука на всички,ако някой ми обясни как става качването на снимка ще кача.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от boababa »

Хера,мерси за разказа!Страхотно се е получило,все едно бях там и гледах на живо!Точно тази сладка умора търсим,като след качествен секс! :wink: Не ми приличаш на дебютант! :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”