Риболов на СОМ от брега?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
ninja
Мнения: 1636
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 20:35
Местоположение: Перник/София
получил Браво: 1 път

Мнение от ninja »

А и са големи като врабчета, като кацнат на оградата ги гърмя с въздухарата, котката е много доволна :lol:
Колкото си по-невеж, толкова по-лесно обясняваш неща, от които нямаш понятие.

LZ1AWR
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

За сома от брега се изисква по точни знания,къде се намира в момента.За това трябват познания,наблюдения и опит.Такъма също е важен и как се поднася стъвта.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Emo-83 написа:...и как се поднася стъвта.
Например? Кой вариант кога е удачен?

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

В един ден реших да напиша обобщаваши мнения по всички теми,като по този начин изразих несъгласието си с колегите,които пишат с едно изречение.Поднасянето на стръвта неможе да се разкаже просто така.Пролетта сома е на плиткото и ние закачаме стръвта високо на повърхноста.И ако не си добър риболовец ходи да се сетиш.Лятото я слагаме на 2-3м дълбочина.Това може ли да е обяснение.Получаваш отговор: Аз съм съгласен с колегата.Няма защо мисли така.Или да каже има и изключения.Затова съм против да се разискват теми с 3 приказки.Като не ти се пише-не пиши.Майстор Саки ти сега защо ме питаш? -отговора е един-писал съм истини ей така да ме има във форума.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Благодаря, макар да не стоплих много от отговора ти. Това вероятно е защото ми се спи...

Не знам за трите приказки или за едното изречение, аз попитах в две изречения, максимално синтезирано. Предположих, че си разбрал какво имам предвид, но нека да уточня. Интересува ме какви са вариантите за поднасяне на стръвта от брега - кога как е по-удачно да си монтирам стръвта - с крайна тежест или не, "шарнирно" монтирана или с по-ограничен периметър на движение, ако е с подвижна тежест не е ли по-правилно да не се закача през гърба рибката и т.н. и т.н.? Как на мен - опитващият се да лови от брега, ще ми е от полза това, че вие - ловящите от лодката, вдигате стръвта близо до повърхността през пролетта, примерно?! Да го търся на плувка ли? На 20 метра от брега течението на Дунава влачи дървени трупи със завидна скорост, та камо ли моя монтаж...

Поздрави!

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Майстор Саки-не ставаше въпрос за тебе,а за лаконичните колеги,които са писали в моя стил.Сом от брега може да се лови и на БУЙ с въдица.Така както го правят на запад.Аз съм за тежест,вирбел,повод и рибе.Поднасянето на стръвта има значение в кой слой се храни сега сома.И за да ти отговоря по-точно ме попитай нещо конкретно.Иначе отговора ще ми бъде обобщен.Пример:На язовир Рабиша съм пролетта и началото на лятото.Бих закачил стръвта малко зад местото,където играе дребната риба.Тя трябва да плува в 50см до 1м вода.Но ако ме попиташ за октомври ще ти кажа:Пусни въдицата по-навътре и стръвта близо до дъното.Всичко това може да не важи за Ивайловград.Затова са темите и затова разискваме.Извини ме,че съм писал неразбрано.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Правила за риболов на дребен сом от брега:1 Бъди интелигентен.2При очевидна невъзможност да спазваш правило 1 не давай съвети.Ако все пак невъзможноста да спазваш правило 1 не е толкова очевидна то поне пиши смислено и логично.3 Не забравяй фактора" неведоми са пътищата господни"-успехите ти може да се дължат на него. :lol: :lol: :lol:
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Колега Leo,
Казах вече, че нямам никакъв опит в риболов на сом. С удоволствие бих пробвал и на Дунав от брега. Сподели малко опит - какви пръчки, макари ,влакна и куки ползвате?
Мисля , че ще е интересно и за други колеги. Знам със сигурност поне още един колега от форума, който иска да опита на Дунав за сом и шаран.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Най общо за дунавските такъми за сом може да се каже следното:пръчки-2.40;2.70;3м.Плътните фибростъклени пръчки са идеални.Разбира се могат да се използват и всички други прътове стига да не са прекалено къси,да са по здрави и да имат подходяща акция.Влакна от порядъка на 0.40-0.50.Използването на по-тънки влакна е несериозно а по-дебелите излишно огрубяват линията.Използва се и 0.60 но аз мисля че такова влакно не стои добре на една въдица заметната от брега.Здравината на такова влакно често пъти превишава възможностите на пръта или макарата и не виждам смисъл в използването му.Освен това напора на и без това силното течение върху дебелото влакно е по-голям и излишно се напряга линията.Използваните куки най-често са 1/0-5/0.Аз използвам черни ковани куки с изкривени спрямо стеблото остриета.Правите куки и орловия нокът използвам в краен случай.Подходящи са всички макари които събират поне 100 метра от горепосочените диаметри.Хубаво е в макарата конструктивно да е заложена по- голяма мощ, но това е въпрос на възможности.Дистанцията на която се замята се съобразява с конкретния терен но общо може да се посочи:пролет,начало на лятото мътна вода-по близо;лято и есен бистра вода- по далече.Използваните монтажи най често са два-крайно олово и подвижно олово.По удачен е монтажът с подвижно олово.Има обаче места и стръв за които крайната тежест е по добрия избор.Много неща могат да се използват като стръв,аз обаче ще изброя най ефикасните според мен:попово прасе(конощип);пиявица-т.н. конска пиявица-едра и изключително жизнена-стръв номер едно за мен,среща се в заблатените участъци на река Дунав;розов червей-голям и относително неподвижен червей среща се в тополовите насаждения край реката;зелен пиявичен червей-много жизнен и жилав червей,след 12 часа престой по геримите е като токущо изваден от почвата,среща се блатисти места с глинеста почва-изключителна стръв за всички дунавски риби;речен рак;жива рибка и леко вмирисана мъртва рибка.По отношение на сезонното разделение на стръвта може да се посочи следното: пролет мътна вода-попово прасе и червеи;лято и особено есента-пиявици рибки и раци.Сомът за разлика от шарана често пъти не се самозасича и затова се налага да засечем по-силно на ръка.Затова по малкото въдици и стоенето близо до тях са за предпочитане.Може да се отбележи и следната зависимост:попово прасе и червеи-повече удари от по малки риби;пиявица,рак, рибки- редки удари от по-големи риби.В заключение мисля,че забраната за нощен риболов с въдици е тъпотия и е наложена от хора нямащи познания и отношение към риболова.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

И ти ме извини колега Лео,но с писането което направих преди въпроса на майстор Саки исках да изразя точно това за което вие ме критикувате.Там се изказах нарочно с обобщаващи думи.Те наистина нищо не означават и немогат да бъдат полезни на четящите форума.В същия ден се изказах така по всички теми.Исках да провокирам всички пишешти да помислят защо съм го направил.Против съм писането с кратки думи неозначаващи нищо.Това беше един вид протест към начина на развиване на тема.Верно е,че не всички хора сме еднакви,но когато искаш да кажеш нещо го направи както трябва.И понеже те критикувах,че не си казал нищо за сома-сега аз правя същото.Това не е добре и ще се коригирам.Харесами начина по който ти си развил темата.Благодаря ти искренно.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Евала Лео,както винаги точен и изчерпателен. :wink:
Respect!!! 8)
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Благодаря Лео,
Рядко може да се види толкова синтезирано и полезно становище.
Запазвам си правото да се самопоканя/ на ЛС/ на съвместен излет. :lol:
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Здравейте колеги сомаджии!!!
Нямах време да изчета всичко изписано в подфорума, но постепенно ще започвам да напредвам.Изключително ми е приятно да чета постовета на професионалисти като вас!!!

Сега конкрето по темата:

Сома от брега го ловя по малко непознат за българите метод но аз взаимствах малко от ``братушките``
Става въпрос за легален риболов със спортна въдица,а не с гирим или т.н. бракониерски способи.
Метода е с помощтта на ластик дължина -100 м. и дебелина - 0,8-1 мм и се разтяга 1:(4-5) някъде
Монтажа е прост но се притеснявам че няма да мога да го обясня точно. :oops:
1.Започваме от към водата:на максимум около 200 м от брега влизам с лодка и търся перспективно място с голяма дълбочина, отвесни скали, яки клонаци, или място където съм наблъдавал присъствие на сом- нощно време гъдето се чуват мощни гонки на малки рибки(уклеи,перки,бабушки), или отстрщен брях с много потопени клони при високо ниво на язовира.
2.на това място слагам мини 6амандурка с бутилка от бира 2 л и котвичка.Тази шамандура е само временна и служи само като показател и фиксатор за ластика.
3.на дръжката на бутилката закачам единия край на ластика.(по-нататък там ще бъде закачена плувка)
разпъвам ластика посока противоположна на лагера(брега)
4.Точно там където ластика е развит на мах или съм развил по преценка колкото ми е необходим поставям котва около 5-10 кг с въже и шамандура- бутилка от мин. вода 10 л.
5.закачам другия край на ластика за дръжката на бутилката от минералмната(ластика не е разпънат и се намира между 2 тапи по самата повърхност)
6. Монтаж на въдицата: корда 250 м 0,40 ;тапа подвижна 100 гр , олово колкото да балансира тапата+ 1 рибе за стръв(не много едра бабушка или едър уклй),як вирбел и кована остра голяма кука.
7.Отивам с лодката до първата малка шамандура(временната шамандура),откачам ластика,изваждам котвичката и закачам на ластика на вирбела на подвийната тапа със рибката.Дълбочината на която фиксирам подвижната тапа е от 0,5 м.-3 метра.Сома го търся нощем в повърхносния слой.На връщане с лодката разпъвам кордата от барабана на макатрата.
5.Като се прибера на брега забивам една много коварна стойка и фиксирам въдицата на нея със звънче ако е разпъната много надалеч,или ако е на близо слагам една голяма светеща ампула на плувката.
НАЧИН НА РИБОЛОВСТВАНЕ:
Някои вече предполагам са се досетили, но аз ще се опидам да обясня доколкото мога.
За самия риболков лодка не е необходима.Това е и идеята на ластика че като вадиш риба ластика започва да се разтяха,но това почти не се усеща като напрежение на линията,когато е разтегнат 1:2 или 1:3.След като се извади линията ластика е разтегнат.Замятане не е необходимо.Просто пускам линията придържайки кордата по шпулата и отпускам бавничко.Плувката застава точно където искам да е, и дори да има вятър пак си стои там.Когато се раздрънка звънчето или като изчесне ампулата изчаквам малко и тогава засичам.Сомчетата които се хвашат не са трофейни,но всички са в нормата.
Ми това е моя метод за риболов на сом от брега.
pet55
Мнения: 88
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 14:44
Местоположение: София

Мнение от pet55 »

Лео с голямо удоволствие изчитам всяко твое писание.Евала 8).
Но тъй като ми предстои покупка на две нови макари , които съм избрал вече пак искам да попитам
1) какви марки влакна използвате колеги за основно и за поводи при риболов на сом от брега на река Дунав ??
2)И още нещо там където лятото лавя сом а именно буните на с. Мартен край гр. Русе най - популярния монтаж е с неподвижно олово на повод ,който е 0,1 мм. по тънък от основното т.е. при основно 0,45 мм поводът е 0,35 мм. На около 80 ст. до метър от оловото следва поводът с куката , който е не покъс от 50 ст. .Та въпросът ми е правилен ли е този монтаж или има нещо сбъркано в него ??
3)Тъй като съм си и малко прост на всичкото отгоре :oops: искам да попитам и какво означава подвижно олово - аз си го представям така: нанизва се оловото - 100 - 120 гр. на основното влакно следва вирбел и повод 50 ст. с кука накрая , така ли е или бъркам ??
БЪЛГАРИЯ НАД ВСИЧКО !!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Здравей колега 55.Марката на влакното не е чак толкова важна.Все пак е хубаво да е от реномиран производител и да не е старо.Купи си нещо от новия внос за 2007г.Вече ги вкарват.И цвета на влакната за сом не е от значение.Като диаметър 0.35 ми се струва тъничко.Вържи една кука 3/0,4/0 или 5/0 с 0.35 и я погледни.Не ти ли се струва че има дисбаланс между голямата кука и тънкото влакно.По добре ползвай 0.45 основно и 0.40 повод или 0.50 основно и 0.45 повод.Все пак се съобрази и с пръчките и макарите които ползваш.Ако са по-леки и монтажите по-нежни.Ама при риболова на сом няма много нежност.За монтажа с неподвижно олово 80см ми се струват множко, а и от вирбела до куката имаш още 50см.Сома не е шаран и няма да се вдигне.При тая дължина оловото ще се зацепи някъде и ще изгубиш и рибата и монтажа.Монтажа с неподвижно олово го използвай на по-чисти места или от дълбоки и отвесни места и стръв жива рибка.Правилно си разбрал какво е монтаж с подвижно олово.Използвай го на непознати или закачливи места.Ако имаш риба на куката оловото ти не се влачи по дъното и почти не се закача.Успех и само големи сомове.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”