Риболов на СОМ от брега?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: относно риболова на сом на буй!

Мнение от VARHARA »

bekata76 написа:абе искам да питам защо се слага този ластик междо основната шаманура и помощния буй колко е дълъг ластика и колко да бъде голям помощния буй?
Сега ще се помъча да ти отговоря.
Този риболов го видях за пръв път в Испания на Ебро.
Шамандурата се връзва с дебело въже и 10литрова туба от м.вода-примерно. Там момчетата не привръзват с ластик а с корда от порясака на 0.40-0.50 но при условие че основната ти линия е 200 либри :shock: Цялата игра е следната. Привръзването се прави първо за да си на дълбочина която си избрал .Те ловяха на околу метър над дъното и второто предимство течението да не те бутне в плиткото .При риболова на сом нямаш работа полегнал и завит :wink: При удар ако сома е голям сам къса монофила ,ако е малък с рязък удар го къса риболовеца и си го вади. Лично аз извадих два сома . Не ми достави абсолютно никакво удоволствие . Това е риболов за месари няма го кефа . Не искам да засегна никой но лично аз никога не бих ловил така.
Ей такива соменца моите приятели ги вадят като червеноперки там :lol:
Изображение
Ризов-70
Мнения: 191
Регистриран на: Нед Авг 28, 2011 22:08
Местоположение: яз.Тича
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: относно риболова на сом на буй!

Мнение от Ризов-70 »

VARHARA написа:
bekata76 написа:абе искам да питам защо се слага този ластик междо основната шаманура и помощния буй колко е дълъг ластика и колко да бъде голям помощния буй?
Сега ще се помъча да ти отговоря.
Този риболов го видях за пръв път в Испания на Ебро.
Шамандурата се връзва с дебело въже и 10литрова туба от м.вода-примерно. Там момчетата не привръзват с ластик а с корда от порясака на 0.40-0.50 но при условие че основната ти линия е 200 либри :shock: Цялата игра е следната. Привръзването се прави първо за да си на дълбочина която си избрал .Те ловяха на околу метър над дъното и второто предимство течението да не те бутне в плиткото .При риболова на сом нямаш работа полегнал и завит :wink: При удар ако сома е голям сам къса монофила ,ако е малък с рязък удар го къса риболовеца и си го вади. Лично аз извадих два сома . Не ми достави абсолютно никакво удоволствие . Това е риболов за месари няма го кефа . Не искам да засегна никой но лично аз никога не бих ловил така.
Ей такива соменца моите приятели ги вадят като червеноперки там :lol:
Изображение
Ами мене неме кефи да ловя на щека месарска работа ,пак изръси една глупос ами шаранджиите като ловят от брега 15или20кг няма никакъв кеф а сома данаби да излиза като попова лажичка.
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от VARHARA »

feri глупост не глупост това си е мое виждане. Аз има право на мнение както и ти .За мен не е важно дали ще хвана риба а как и колко ще се изкефя като я вадя :wink: Понеже съм вадил по този начин на буй риба и грам не изпитах удоволствие и интрига. Затова когато бях в Испания не сложих дебел конец за да бъда на 99% сигурен а лових с тънък целенасочено,за да дам шанс на рибата и аз самия да се преборя с нея :wink: За мен лично няма по голямо удоволствие да уловиш ,излъжеш и извадиш сом на кльонг.Надявам се ако тази схема на буй даде резултат по наште водоеми ,поне 50% от рибите да се връщат обратно във водата.
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от yankosan »

Върхи,схемата на буй дава много добър резултат,но 100% от рибте не се връщат дори такива 1-2кг.
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от VARHARA »

Янко точно това имах в предвид като казах ,че е месарство . Тази година на Жребеца се извадиха не един сом на дъно .И въпреки че колегите взимаха на 100% шараните вземаха и сомовете за съжаление :evil:
Ризов-70
Мнения: 191
Регистриран на: Нед Авг 28, 2011 22:08
Местоположение: яз.Тича
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от Ризов-70 »

Пак почвате да разделяте на кльонкаджии и всички останали ,мисля че не правите разлика между капанджии и риболовци на буи ас от 1990г риболовствам само на буи ама даме наричат месар и че съм прибирал маломерни риби мисля че нее коректно :wink:
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от yankosan »

feri написа:Пак почвате да разделяте на кльонкаджии и всички останали ,мисля че не правите разлика между капанджии и риболовци на буи ас от 1990г риболовствам само на буи ама даме наричат месар и че съм прибирал маломерни риби мисля че нее коректно :wink:
Никой нищо не разделя Фери и никой не те визира за месар :idea: Говоря за хората по нашия край, които ако ги попиташ за "буй" ще ти отговорят с "къф е тоз х..й?"Едно и също е в крайна сметка.Разликата е че ти пускаш два буя на две пръчки(примерно),а те 30 тапи на три линии в три лъча,от бряг до бряг (стигат и по над 500м и повече тапи)опасвайки водоема :!:
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от VARHARA »

feri не случайно написах ,че не искам да обидя никой ,защото има и мърша и свестни рибари между нас. Тук не става въпрос за маломерни и мерни риби. Моля се този вид риболов да не стане популярен ,защото тога...........................пази боже. Не случайно когато правих статията за "риби и такъми "бях на две дали да напиша за този вид риболов или да скрия. В крайна сметка написах , защото не обичам да крия това което съм научил.Но и премълчах доста неща с който този риболов ще е много по ефективен.
Не се и съмнявам че този риболов ще е успешен, понеже този риболов разполага с не ограничено време и фактора вятър,дъжд ,вечер и т.н не му влияе.
Страхувам се от обезрибяването на сом. Пресен пример за шаран. Една групичка от нашия край за няма и 2 месеца на Жребеца имат хванати над 100 шарана от 3кг до 20кг и някой сом .От тези всичките риби нямат ни една пусната обратно.Какво им пречи на тези същите хубавци да се светнат в схемата и да му изкъртят мустаците на сома.От това се страхувам
feri и казах месарски риболов,може би защото съм гневен на такива рибари.И аз миналата година за да докажа че не го лъжа на един приятел и погъделичкам егото си извадих индустриално количество костур .Снимах го ,почнах да го връщам обратно във водата ама той си беше на 90% заминал и даде фира. С това не се гордея. Ето този година не мога да хвана 10 бр хак да ми е.Едва ли заради мойте костури не кълве хайвана но ако всеки така мисли ще си ходим само по туризъм след година две.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от axel »

Върхар,моите уважения,ама това,че един път си ловил в Испания сом на буй,въобще не означава,че си майстор на този вид риболов.В нашите водоеми сомът се е научил да оцелява въпреки многобройните сари,които общо взето работят на същия принцип,пък и Река Ебро не е река Марица.Ела,ако искаш аз ще ти кажа къде има голям сом пък ти го хвани на буй,като е толкова лесно.Може и на бас по една бултика уиски/въпреки,че не пия/,ако за 5 денонощия го хванеш,не за едно,а за пет. :idea:
риболовът е само хоби!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от Emo-83 »

В Испания има много сомове.....тук те са кът.Ако тази риба в реката има конкуренция....ще кълве по-често.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от VARHARA »

axel написа:Върхар,моите уважения,ама това,че един път си ловил в Испания сом на буй,въобще не означава,че си майстор на този вид риболов.В нашите водоеми сомът се е научил да оцелява въпреки многобройните сари,които общо взето работят на същия принцип,пък и Река Ебро не е река Марица.Ела,ако искаш аз ще ти кажа къде има голям сом пък ти го хвани на буй,като е толкова лесно.Може и на бас по една бултика уиски/въпреки,че не пия/,ако за 5 денонощия го хванеш,не за едно,а за пет. :idea:
Моите уважения , но не виждам някъде да съм написал че съм майстор,разбирач и т.н на такъв вид риболов.
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от franko »

На буй доста хора могат да ловят.Това обаче за мен ,не е сомски риболов поне в България.
Верно резултат има!!Когато на кльонк или тролинг ,не ебава да взема,това е начина.Риболова по този начин обаче и аз го свеждам до месарски от гледна точка на това,че задължително трябва да хванеш риба.Тук нямам лоши помисли,не визирам никой и никой ,не искам да ми се обижда.
Риболова на сом според мен трябва да е динамичен,а статичния е присъщ за шаранджиите или за тези които са се нахващали по всякакъв начин и сантиметъра е от значение.
В Испания май разпъват постоянно рулетката :wink: .
Ризов-70
Мнения: 191
Регистриран на: Нед Авг 28, 2011 22:08
Местоположение: яз.Тича
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от Ризов-70 »

Немога да разбера каква е разликата между това дали ловя на буи или кльонк пък може и пот водата със харпун всеки един си има неговия чар,влизал съм да ловя и на кльонк не мисля че е по добър от риболова на буи всичко се свежда до знания кога и каде на каква далбочина да презентираш страфта си,кльонкаджиите търсят по вода а риболовците на буи по суша сещам се думите на Върхаря че рибата трябва да доиде при нас а не ние да ходим при нея това е по голям маисторлък от колкото да му го пуснеш във устата икои от двата начини е по месарски :wink:
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от franko »

Не знам дали си ловец.Едно е да биеш патица на прелет друго е на гюме .
В единия случай всичко зависи изцяло от теб,а в другия е все едно да целиш бутилки.
Накрая и в двата случая си поразил мишената,къде е кефа обаче :wink: .
Верно има резон в това,къде и как да презентираш стръвта.Това ако почнем да го обсъждаме обаче,ще се отклоним от питанката :wink: .Във всякакъв вид риболов е важно това.
Върхи ,не е прав за това ,където е бил казал- рибата да идва при нас.Това е при риболова на щека.При риболова на сом си мисля,че едно от разковничето е ,ти да го намериш ,къде е !
Аватар
nikaro
Мнения: 418
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 22:02
Местоположение: Балчик
получил Браво: 1 път

Re: Риболов на СОМ от брега?

Мнение от nikaro »

Фране,и Върхи е прав......донякъде :wink: Прав си, разковничето е да го намерим къде е,но тръпката и динамиката идва от това да го накараме да дойде (да си качи)при нас :wink: А това,че "му го пускаме в устата" :roll: мисля,че няма нужда да го коментирам.Виж това да му го "издърпваме от устата" го има в играта.......но това е една друга тема :wink: :D :P
"Никой не умира девствен-животът на всеки го слага"
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”