ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
lz5bf
Мнения: 262
Регистриран на: Вто Ное 08, 2005 9:52
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от lz5bf »

А как седят нещата с ползването на сонар, винаги ли търсим само ямите които сома обитава.Защото самият сом би трябвало да го видиш едва когато атакува.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Сома плува повече от шарана.В ямите седи в реката и вировете също,но за това си има обяснение.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Никито
Вносител
Мнения: 570
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 15:24
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Никито »

Ти си като прероден сом да го е..ба :D Не ти трябва Aqua-Vu ?
http://www.bfcflyfishing.com" target="window.open(this.href);return false;
http://www.bfctackle.com" target="window.open(this.href);return false;
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Язък ,че това си учил-нищо не знаеш.Ебати двойкаджията.Вземи прочети малко.(форума)
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
taco
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Мар 26, 2016 21:57
дал Браво: 117 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Мнение от taco »

Тази тема не е мръднала от десет години...!
А толкова много, като съдържание може да се опише в нея!

Правилните места, или точните такива са различни за всеки водоем
и годишния сезон, в който се тръгва в преследване на мустакатия.

Имате ли наблюдения за характера на теченията, които се получават
вследствие релефа на дъното, бреговата ивица, водната растителност
и най-вече, слънчевата активност?

Слънчицето си грее и отдава енергия, водата приема тази енергия и загрята
я трансформира в течение, което има определена посока и сила и това, забележете,
се случва в съвсем безветрена утрин. При наличието на вятър стават други неща...
Първото нещо, което правя преди всичко останало на непознат водоем е да установя
в коя от посоките е течението и ако ще търся мустакатия на кльонк тръгвам по течението.
Сомът е хищник, който на обича да изразходва излишна енергия и ако е тръгнал да ловува
и да търси дребаци е по течението.
Нямам представа, но най-вероятно заради посоката на въртене на земята, в ранна утрин
на повечето от водоемите, на които съм бил, течението гледано от брега е от дясно на ляво.
Това е валидно за около 25 до 30 метра навътре от бреговата линия.

Това е утринно-дневното течение. Към 16 часа има една пауза от около час, и когато слънцето
слезне по-ниско, течението тръгва обратно - отляво надясно и така е някъде до към 22 часа.
Когато разпъвам буйовете, винаги се съобразявам с тези подробности.
Ще ми бъде интересно да споделите, какви са вашите наблюдения...
Всички ние сме единствени и неповторими, като пръстов отпечатък и знам, че няма друг,
като мен. Няма еднакви хора. Така е и с водомите и язовирите.
Всеки сам по себе си е единствен и има своя логика на живот и поведение.
Dizelaki
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Юни 21, 2017 9:28
Риболов: Риболов нa сом
дал Браво: 8 пъти

Re: ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Мнение от Dizelaki »

Дa се включa и aз по темaтa.Aз ловувaм единствено по рекa дунaв и моето впечaтление в регионa в който го прaвя и без дa нaрушaвaм грaниците е че сом се търси сaмо по кaнaлa нa фaрвaтерa тaм кaдето минaвaт корaбите тaкa че имa и движение нa корaби който први уловa достa по труден,a зa токaджийте дa не говорим те нямaт спирaне.Тaкa че aко зa цял ден кльонкaне хвaнеш едно сомче викaш урa.
Ivak11
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 22:12
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Re: ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Мнение от Ivak11 »

За язовирите нямам сериозен опит.
Общо взето опитвам се да хвана есенно време движение на пасажи дребна риба и по тях после го търся.
Друго много ясно изразено в язовирите, ако ми удрят малки (1-2-3) няколко пъти на едно и също място, то там по-едър никога не ми е удрял.


За реките, най-дълбокото място с възможност да се крие на сянка. ако е за буй или дъно не обичам да ловя на дълбоко, в близост до дълбочини да, но в тях не.
Имали подринати дървета с подмол в тях винаги опитвам. Не мога да хвана от колко метра странично го вдига кльонка обаче :roll:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Мнение от Emo-83 »

За различните дисциплини,улова на рибата сом,правилните места са различни.
Кльонка,няма нищо общо с тролинга,както и с риболов на буй. За това,когато се пишат мненията,да се споменава,този дребен факт.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
rinoreins
Мнения: 86
Регистриран на: Пет Дек 14, 2012 14:14
Местоположение: България
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Мнение от rinoreins »

Ако някой,който има повече опит с риболов на сом на река и на такива места като например река Искър,а и не само,където има вецове и реката от тях на някой места е станала като язовир да драсне.Става въпрос за риболов от брега на дъно и тапа и стръв според сезоните.
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Мнение от Preacher »

Аз се интересувам от риболов на сом на спининг от брега. Понеже съм абсолютен аматьор в този вид риболов съм отворен към всякакви съвети. Интересува ме около брега ли да търся сома или в течението и кога?
popai
Мнения: 130
Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 9:36
Местоположение: Варна
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 1 път

Re: ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Мнение от popai »

Preacher написа:Аз се интересувам от риболов на сом на спининг от брега. Понеже съм абсолютен аматьор в този вид риболов съм отворен към всякакви съвети. Интересува ме около брега ли да търся сома или в течението и кога?
Предполагам,си намерил отговор на твойте въпроси!
В тубата има доста клипове(наши и чужди),за спининг риболова на сом на река-вероятно си ги гледал!?
Мен,винаги ме зареждат много положително, клиповете на "realwobbler" - спининг риболов на р.Марица.
Има какво да се види - места,сезон,примамки,начин на водене и вадене и тнт. :wink:
Хубави празници!
Сънувам риби-луд ли съм?
Аватар
Preacher
Мнения: 839
Регистриран на: Сря Апр 19, 2017 0:36
Риболов: спининг
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: ПРАВИЛНИТЕ МЕСТА

Мнение от Preacher »

popai написа:
Preacher написа:Аз се интересувам от риболов на сом на спининг от брега. Понеже съм абсолютен аматьор в този вид риболов съм отворен към всякакви съвети. Интересува ме около брега ли да търся сома или в течението и кога?
Предполагам,си намерил отговор на твойте въпроси!
В тубата има доста клипове(наши и чужди),за спининг риболова на сом на река-вероятно си ги гледал!?
Мен,винаги ме зареждат много положително, клиповете на "realwobbler" - спининг риболов на р.Марица.
Има какво да се види - места,сезон,примамки,начин на водене и вадене и тнт. :wink:
Хубави празници!

Още не съм намерил колега. Какво би ми предложил ти?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”