СОМСКА КАНДЖА-РАЗЛИЧНА ОТ ОСТАНАЛИТЕ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

СОМСКА КАНДЖА-РАЗЛИЧНА ОТ ОСТАНАЛИТЕ

Мнение от Emo-83 »

Пуснах тази тема защото остана недовършена.Сомската канджа момчета се различава от останалите.Разликата е в това,че тя подсигурява улова,а не убива рибата.В някой от постовете един Скутер ме заяде,че 1-во удрям сома с канджа,а след това го пускам.Само,че представата на него и на вас е свързана с ония инструменти с които рибата се удря или ливосва за да я вкараш в лодката.Големината им е доста внушителна и наистина нараняват рибата.Сомската канджа с която ние работиме представлява голяма кука тип 10 нули или по-точно кърмак.Тя е с мека дръжказа да не ти усуква сома ръката и куката се забива в устата на сома.Вързана е с въже към лодката и се збива на поизморен сом.Усигурява улова на 100% без да наранява рибата.Толкова е малка,че си я държа в една чантичка.Не писах по-тази тема,защото исках да чуя и вашето мнение.Иначе се изказвам и другите млъкват.Сега ми е интересно Пена да разкаже за чуждия опит.Ще му бъда благодарен,а до дни ще се науча да качвам снимки.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Пак издена като мокра връв с тия снимки. :lol: :lol: :lol:

Пишете по темата,кой какво ползва,модели,от какво е доволен,материали,кое убива и кое за какво се ползва..............а аз ще тракам за тукашната железария,може някой да my свърши работа.Аз това сам го писал,ма няма кой да гледа,че както каза един - сомския риболов нямал нищо общо с океанския. :shock: Да го цунем по челото ма както и да е.Айде,че се почна.
Go BIG or Go Home!
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Не сме ползвали с колегата канджи досега а ръкавици и кеп.
Любопитно ми е да видя тази за която Емо говори ако наистина не наранява сериозно рибата.
Иначе съм виждал доста купешки и правени ченгели.
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

На тукашен език канджа няма,казват му ГАФ и така ще го наричам да не се чудите какви ги дрънкам.Гафове има много,всеки за различна ситуация.Аз ще се постарая да напиша за всички видовe по нещо,а вече на кой и каква работа ще му вачи това инфо да си преценява сам.

Изображение

Най-добрия гаф в света или поне според мен е АФТКО гафа,ползват го къде ли не за какво ли не.Куката му е хваната така,че се налага оформянето и след като е вкарава в дръжката.
Гафа е лек,огъва се съвсем леко при тежест,заострен е по интересен начин които позволява лесно дозаостряне,плува и НЯМА КОНТРА.
Това е гаф за вадене на риба,много рядко ще видите ползването на такъв гаф и пускането на риба след това.Няма голям шанс да оживее.

Изображение

Тия гафове имат добра форма и държат рибата легнала вътре доста здраво даже и при борбен модел рибе.Куката не е права,а тръгва с лека обратна извивка след дръжката - това позволява по-голям отвор на куката,а при забиване обикновенно дръжката стои около 45 градуса спрямо водата и рибата си ляга ако мога така да кажа,на извивката.Става нещо като вдлъбнатина,колкото и да скача,няма как да почне да се катери по дръжкатама извивката на самото жило стои далече от основата на гафа.

Изображение

Лошото на модела е,че няма как да го пуснеш - забиеш ли веднъж се държиш за него като удавник за сламка,започне ли да скача рибето става на бухалка,дpаjката не се троши и куката не се криви.Гафа за бутане не е добър.Бе не говоря глупости,задръж така и ще видиш,точно за БУТАНЕ стана въпрос.
Та както казах за бутане не е добър - куката и дръжката му се съединяват почти без никаква стъпка и няма съпротивление или нещо което да спира месото да се катери по киката.Бутащите модели куки / бах тва определение / са други и до тях ще стигнем.
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Има и инструменти за задържане на риби за устата.Тук съм имал на Рапала и Баркли.Продадох ги,ама защо-не знам.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Почнал сам с моделите за убийство,нека всеки да си прецени има ли смисъл да убива или не.Аз убивам за да ям в повечето случаи,както и при работа с клиенти,всичко което мога да пусна си плува обратно.Да си продължим с касапницата.

Модел за бутане.Тук ясно се вижда как между дръжката и куката има малка стъпка - там някои слагат нещо като шайба за да не се катери рибока по дръжката.Точно там - межди куката и дръжката една голяма шайба.
Идва акулата изморена,преценява се,че ще се гафи и качва на лодката жива за екшан на клиентите,гафи първия,гафи втори и трети,премята се през борда,тръшкаш в ъгъла на лодката и ВЪРТИШ ГАФА както е забит в нея.Въртиш до положение до което си спре сам в месото.Без да връщаш дpаjката започваш да буташ акулата в ъгъла на лодката.Самата кука стои под напрежение в месото,а шайбата или стъпката на дръжката не ви позволява да хлътнете с гафа в месото.
Стоиш и натискаш докато се прецени кой ще я реже,кой ще я стреля,кой ше и скача с бухалка или докато не припадне някои клиент.
Така се усмирява акула,обикновенно се ползват поне 3 гафа.Някои ползват банбукови дръжки на които са вързани куките като края на дръжката е тъп,а не заострен и става за бутане без да пречи на гафенето и без да намалява отвора на куката,няма шайби,но и се троши дръжката,а не е ника приятно да буташ на мокра лодка срещу акула и да паднеш след строшена дръжка.Тогavа припадат клиентите,но това е за друга тема.

Изображение

Изображение

Добрата страна на бамбука е,че плува,при трошене лесно се реже и скъсява дръжката,а и е сравнително евтин,а не като горните модели по 100 + кинта бройката.Големите лодки имат по около 20 парчета и всичко е бамбук.
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Това е за малки рибки или такива в които сте сигурни,че ще ги спрете с гафа.

За големи рибоци се ползва така наречения ЛЕТЯЩ ГАФ.Това е модел обикновенно доста по-голям от нормалните гафове и за разлика от тях ИМА КОНТРА.Dраjката е почти същата като на АФТКО,но куката се отделя от дръжката при определено натоварване като си остава вързана с vаже.
Айде пак - куката си стои на дръжката като обикновен гаф,гафиш и дърпаш докато се забие здраво в рибата,после с рязко дръпване касаш връвтa която крепи куката към дръжката и си прибираш дръжката.Куката има ухо в долния си край за което е вързано въже около 20 метра като края му е вързан за лодката.Идеята е да се спре рибока или да се осигури с този гаф.Ако не си сигурен,че ще я спреш с 3 гафа,първо се ползва летящ и след това и скачаш с 3 нормални.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Края на дръжката е кух,в него за мушка куката и се слага осигурителната връзка - коже да е метална халка която държи на определено натоварване,може да е една от тия пласмасови свински опащи което се къса на 20 килограма да речем,може да е метален чоп и стъпка на куката............всичко може само трябва да сте сигурни,че ще се скъса при напън.
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Тая с Гафа как се казва.Аз се чудя ти защо ходиш на риба.По темата съм-Питам за Гафа и за тая.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

http://www.charkbait.com/cs/CSRodBurns.htm

Те тука питай,имаше и тема коя каква е и как се казва от каките на тоя magazin в тукашния форум,та ако те влече мога да поразпитам.Съсредоточи се,не се заплесвай по какички,че после що избяга сома.

Изображение

Тая ти е стиснала макарите,АВЕТКИ държи
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Ми Аветки ще държи.Няма да ми държи Гафа я.Ма що- нема да е лошо.Аз сом съм ловил-да ги ловят другите.Аз предпочитам зимата Аветки.
Последно промяна от Emo-83 на Съб Мар 03, 2007 20:03, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Другия модел гаф е за големи и дълги риби.Баракуда или yahoo трудно се гафят с нормален,че са много дълги и тънки.Там се ползва БАРАКУДА ГАФ или двоен с мъки куки.

Барkаш във водата,леко докосваш тялото с дръжката и дърпаш веднага.Куките се забиват в тялото и понеже за двойка държат доста по успешно от малка единичка,а и няма как да пропуснеш както ще стане при работа с големия гаф.

Изображение

Тия модели може да са летящи и се правят с двойни големи куки - баркаsh и в устата както си плува,закачаш куката и си вадиш дръжката.После нека си беснее,няма да се нарани рибата,откача се лесно и контрола с въже до лодката е доста по-добър от това да ползваш само влакно и въдица. :wink:
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Emo-83 написа:Ми Аветки ще държи.Няма да ми държи Гафа я.Ма що- нема да е лошо.Аз сом съм ловил-да ги ловят другите.Аз предпочитам зимата Аветки.
После що му бягали сомовете. :lol: :lol: :lol: Дишай дълбоко,съсредоточи се,че почвам с големите в играта.

Изображение

Изображение

Формата е смешна на пръв поглед,но при гафене влиза дълбоко и ляга на голяма основа рибата.Тия са върха на сладоледа,но почват от около 250$ бройката.
Последно промяна от PENN на Съб Мар 03, 2007 20:14, променено общо 1 път.
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Много ефтинки са тея-вземи ми 5
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

http://www.meltontackle.com/catalog/pro ... t_id=10660

Готово,от големия размер сам ти взел,доставка,мито до БГ,такси тукашни и цената на гафчетата...........дължиш ми 5000$.Това без почерпката.Чистак,бърсак,Австралийски. :lol: :lol: :lol:

Пичове,аз спирам до тук.Има още модели и то тия които на вас ще ви вършат работа,но се оказва за пореден път,че си пишем двама - единия държи рекорда на сом за миналата година ако не се лъжа,а другия абер си нема как става тая работа със сома. :wink: Както и да е,аз каквото ми трябва си знам,надявам се да се включи друг,че пак я обърнахме на монолог. :lol:
Go BIG or Go Home!
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

:lol:
Последно промяна от Левака на Съб Мар 03, 2007 21:42, променено общо 2 пъти.
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”