Кльонк и плувка

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Кльонк и плувка

Мнение от Geo »

Сезона свърши!Форума замря и аз реших да раздухам една тема,която
ме вълнува от лятото.
И така:Какво ви е мнението за използване на плувка при линия за кльонк.Това съм го виждал най-ваче в Сърбия,но не съм го практикувал.Очаквам вашето мнение.
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Аз лично мисля че плувката само ще пречи при риболов на кльонк.
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
daniel_g
Мнения: 79
Регистриран на: Пон Ное 13, 2006 12:55
Местоположение: Велико Търново

Мнение от daniel_g »

Не зъм експерт по тази тема, но съм виждал по Стамболийски лятото, като кльонкат с лодките ползват за плувки едни кръгли стиропорени жълто/червени топки, като ограничават дълбочината със 2-3 силиконови стопера. И следят 'плувките' за удари, по този начин са отпуснали 1-2 метра аванс , че когато ударел сома да можел хубаво да налапа и тогава да го засекат.
Също и по доста филмчета за риболов на кльонк наблюдавам този метод на риболов.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Даниеле,и аз съм на същото мнение,но ми е интересно утежнението на линията колко е.Дай линк, ако имаш на филмче.
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Ползват плувки на Стамболийски защото целят да хванат малките сомчета до 3 кг на червей или попово прасе.
Кофти звучи ама това е истината.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Сигурно си прав,защото рибетата които слагаме за стръв би трябвало
да разхождат плувките като водни ски.Иначе това за аванса си е добро решение с плувка.При сомчета 4-5 кг ми се налага понякага да отпусна малко влакно.Явно,че тапите се използват за риболов на дребен сом,който се навърта и "пощипва" рибето.
Дано и други колеги споделят нещо интересно!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

На плувка се ловят и едри сомове.Тежеста е същата като при нормалния способ.Примерно 200гр.Единственото условие е пръчката да е по дълга(3.5м).Трябва рамо за да можеш да засечеш.Кълве доста по-често.Защото има свобода да взима рибето леко без да усеща тежеста.Успешен начин когато има силен вятър и малък парашут.При закотвяне също става.Аз лично със Васко едрото сме го практикували този способ.Ударите бяха двойно повече на плувката.А Славе-Гуджо си хвана най-големия сом по този начин.На 25м. от лодката.Ако те интересува друго-питай конкретно какво.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Интересно как при такава дистанция ( 25 м ) се кльонка,ефекта от звука многократно намалява.Все пак ми стана ясно каква е идеята.Ако имате снимки на линия може да ги видим.
kostadin
Мнения: 203
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 20:36
Местоположение: ловеч
получил Браво: 1 път

Мнение от kostadin »

Аз имам един въпрос какви стопери използвате , защото аз немога да си намеря подходящи всички са много слаби и се късат при слагането какво използвате вие например за 0.60струно монофил благодаря предварително. :D
Аватар
Никито
Вносител
Мнения: 570
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 15:24
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Никито »

Най-добрите стопери стават от плетено влакно 0.5мм-1.00мм като си ги
правиш сам с тръбичка и вътрешен възел / като за кука / :D
http://www.bfcflyfishing.com" target="window.open(this.href);return false;
http://www.bfctackle.com" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
karakolev
Мнения: 344
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 13:03
Риболов: сом и бяла
Местоположение: Plovdiv
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Кльонк и плувка

Мнение от karakolev »

5 години по-късно от както е пусната темата, някой използва ли плувки, по магазините гледам, че има доста избор по 200 - 300 гр.
Моля да се произнесат корифейте в този риболов.
http://www.interargument.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Troli: Защото ЛОВЪТ НА РИБА става с подходящия арсенал за всяка ситуация!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Кльонк и плувка

Мнение от Pike1 »

Аз не съм корифей. :wink: Но ще си кажа мнението.Мисля , че в повечето случаи е излишно да ползваш плувка.Най добре е стръвта да е под лодката вертикално.Може да се използват въдици с по-мек връх за да не се възпрепятства кълването. Аз съм с Мичел 171см 20/30 либри без снадки.Чувствителен и много як прът.Фибростъкло плътно с карбонова уплетка.Ще си изтегля колата с него ако се наложи. :wink: Монтажа с плувка може да влезе в действие при определени тънки ситуации.Например при риболов на река в сравнително по-плитки места от порядъка на 3-4м.В този случай ще разположа стръвта на няколко метра встрани с помощта на плувка. Това в кльонкаджийския риболов общо взето се смята за загубена кауза , но аз много си блъскам главата за подходяща тактика на кльонк в плитки места.Това си е неизследвана територия поне в БГ.Руснаците хич не се притесняват да кльонкат на плиткажи :wink: Иначе на казионните добре известни язовири няма нужда от плувка по мое мнение :wink: :fish1:
MEMENTO MORI
kadravia
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 21:53
получил Браво: 1 път

Re: Кльонк и плувка

Мнение от kadravia »

Плувките при кльонк ги ползват да изнесат стръвта по далеч от лодката-не знам защо.Ползват се като слагаш попови прасета,червеи и т.н.При стръв рибка въобще не са удачни,тогава не можеш да пуснеш повече от една въдица че става мазало.При големи вълни също не са удачни.Винаги трябва да ги пускаш от пответрената страна за да няма оплитанки.Аз лично съм против,щото като пуснеш стръвта на 5-6 метра встрани,при кълване не се засича никак лесно.Между другото Панцера лови с плувки така че може да ни разясни още нещо :wink:
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Кльонк и плувка

Мнение от max »

Аз също не ловя на плувка, но ще ви разкажа случка от преди няколко години.

Ползвах като експеримент трета пръчка с дължина 3.30 (за риболов на сом с буй) , монтажа ми беше класически - 200гр. олово с единица и тройка. Няколко дни нямахме никакво кълване и за това качих тая дълга сопа за да я пробвам. Накратко за час и половина хванах 5 риби между 5 и 15 кила само на дългата пръчка , на другите нямах докосване. Дълбочината беше еднаква за всички въдици 5.5м, а монтажа абсолютно индентичен както и стръвта. Единствената разлика беше че едната пръчка стърчеше на още 2м. извън лодката, точно под нея бях сложил една от късите ми пръчки на която нямах дори и сторване.

Според мен плувката не е нещо което трябва да се отрича, понякога тя може да ви даде риби които не можете да хванете с класическата линия.
tihomirdimov
Мнения: 3
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 13:28
Риболов: ribolov nahteka

Re: Кльонк и плувка

Мнение от tihomirdimov »

kolegi izvinqvamse predvaritelno 4e pi6a na latinica imam vapros blagodarq predvaritelno na koito mi otgovori :? do kolkoto razbiram tegesta na olovoto za klqng trqbva dae megdo 160 i200gr ot kade moga da sigi kypq 4e gi nqma
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”