Кльонкове 2

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
kalinux
дал Браво: 190 пъти
получил Браво: 180 пъти
ЛС/Мейл:

Re: Кльонкове 2

Мнениеот kalinux » Сря Ное 29, 2017 0:23

То който не може тук да си лови, ходи там. :D
С внимание към детайлите

Diman
СЕДМИЧЕН БАН
СЕДМИЧЕН БАН
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнениеот Diman » Сря Ное 29, 2017 1:36

Което си е, така си е, Калине! Ако организирате група за там, пиши ме и мен. :lol:

Аватар
ringo1
Риболов: кльонк тролинг
дал Браво: 1 път

Мнениеот ringo1 » Сря Ное 29, 2017 8:26

''Тракалки,октоподи,плувки и т.н. са Западни нещица,но никой не му хрумва да парадира,че е над останалите в Европа''
А ето и порената им глупост, с която парадират....
Прикачи снимка/и
23659351_2019701811611519_5635449700679048138_n.png
23659351_2019701811611519_5635449700679048138_n.png (118.59 KiB) Прегледано 1022 пъти

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Сря Ное 29, 2017 10:18

То добре, че е изпъкнала петата, та да чуят някакъв звук изобщо. Някакъв търговец от нашите го рекламираше във ФБ като надминал очакванията по ефективност. Човекът явно го беше преписал от западната преса. :lol:
С внимание към детайлите

Diman
СЕДМИЧЕН БАН
СЕДМИЧЕН БАН

Мнениеот Diman » Сря Ное 29, 2017 11:30

Тези кухини по ножа- ПРЕЧАТ. Казвам го от личен опит. Веднъж реших да олекотя един алуминиев кльонк и му разпробих отвори по протежението на ножа. Резултат- направо му е... м...та. Не можеше да изкара никакъв звук, колкото и да се старая. По някакъв начин тези кухини пречат на кавитацията и звука се влошава до неузнаваемост. Наложи се да запълня кухините и кльонка се оправи.
Последна промяна 1 на Diman, променена общо 0 пъти

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Сря Ное 29, 2017 11:43

Кухините по ножа пречат, защо създават турбуленция, вместо водата да оптича гладко около него. Тия кухини при тоя кльонк не пречат, ако са вътре във въздушния мехур, но и не помагат за нищо. В този конкретен случай не съм напълно сигурен, но мисля че пречат при определен начин на кльонкане. Просто тая тупузеста пета твърде много променя работата на кльонка.

За мен това си е просто различна визия с търговска цел. На запад толкова са пренаситени от предложения, че само нещо много по-различно би имало търговски успех. Това не са мои думи. :wink:
С внимание към детайлите

Diman
СЕДМИЧЕН БАН
СЕДМИЧЕН БАН

Мнениеот Diman » Сря Ное 29, 2017 11:56

kalinux написа:..За мен това си е просто различна визия с търговска цел.

Тук напълно ще се съглася с теб! Често срещано явление. Зад привлекателните форми, с неясно предназначение, ярките и лъскави боички, стои един продукт, който разочарова клиента.
Все пак, мога да кажа, че вероятно има някаква мисъл. Целта е била да се олекоти ножа и да се пренесе по-голяма част от тежестта в областта на петата. С такива кльонкове се работи по-лесно, защото са добре балансирани. Но това не се прави по този начин. Приложимо е най-вече при металните кльнкове. В случая тези кухини са напълно излишни, даже вредни. И гонят единствено търговски ефект. Петата изобщо не я коментирам, ясно защо. Ръкохватката е къса и не позволява три вида захват. С тях се мени начина на кльонкане и се постига три вида звук.

Diman
СЕДМИЧЕН БАН
СЕДМИЧЕН БАН

Мнениеот Diman » Съб Дек 02, 2017 18:33

А защо ножа трябва да има извита (дъгообразна) форма? Това, с какво спомага кльонкането и в частност издаването на точно определени звуци?
Това, което се сещам е, че принципиално удължава ножа, който води петата. Т.е. увеличава триенето, измятането на ножа, а същевременно умората на ръката.

Аватар
ringo1

Мнениеот ringo1 » Нед Дек 03, 2017 8:25

Diman написа:А защо ножа трябва да има извита (дъгообразна) форма? Това, с какво спомага кльонкането и в частност издаването на точно определени звуци?
Това, което се сещам е, че принципиално удължава ножа, който води петата. Т.е. увеличава триенето, измятането на ножа, а същевременно умората на ръката.

Защото печелиш едни двадесет сантиметра допълнителна амплитуда на работата с китката. Нали трябва да има малко естетика. Не ми се иска кльонка , който държа да наподобява трамвайна релса. Тоест искам да кажа, че ако сома се лови с пльокане на войнишо кепе, аз пак ще работя кльонк, който харесвам пък било то и да не хвана!

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Нед Дек 03, 2017 11:37

Ножът на кльонка не участва във формирането на звука. И още по-точно казано не трябва да пречи за това. Когато махнеш от там, където се образува звука, ще е най-добре.
С внимание към детайлите

Trofei
Риболов: Тролинг
получил Браво: 102 пъти

Мнениеот Trofei » Нед Дек 03, 2017 18:43

Смятам,че малко прибързано си вадите заключения относно нещо ново и не изпробвано! :roll: Според мен идеята е да се вкара повече въздух в кавитационната траектория,което би довело до по-дълбок и продължителен звук!Това е на теория,но единствено реалната проба ще покаже дали е така! :roll:

Аватар
kalinux
ЛС/Мейл:

Мнениеот kalinux » Нед Дек 03, 2017 19:20

Trofei написа:Смятам,че малко прибързано си вадите заключения относно нещо ново и не изпробвано! :roll:

За кое говориш, Сашо?
С внимание към детайлите

Аватар
ringo1

Мнениеот ringo1 » Нед Дек 03, 2017 20:02

kalinux написа:
Trofei написа:Смятам,че малко прибързано си вадите заключения относно нещо ново и не изпробвано! :roll:

За кое говориш, Сашо?

Може би колегата говори за качената от мен снимка на онзи жълто черен каскет!

Diman
СЕДМИЧЕН БАН
СЕДМИЧЕН БАН

Мнениеот Diman » Нед Дек 03, 2017 22:29

Trofei написа:... по-дълбок и продължителен звук...

Нискочестотният, издължен звук е само част от играта. По-точно, началната фаза. Тогава, когато не го виждаме на сонара. Този звук ги вика от голямо разстояние, но не и от много голяма дълбочина, където плътността на водата е голяма и звука трябва да бъде насочен, концентриран (за това си има друг начин на кльонкане). Този звук обаче, ги прави мнителни, когато са близо до стръвта и това е една от причините сома да напусне бойното поле. В този момент трябва да извадиш високочестотен звук и да намалиш мощността. Причукваш леко, само с китка, колкото да го ориентираш правилно към стръвта във всеки момент. Защото той не стои на едно място. Вдига се, върти се около стръвта, слиза надолу, пак се вдига. Почти никога не налапва с първия подход. И една от причините за това се крие именно в кльонка и начина, по който той се използува. Музикалния инструмент-кльонк е една от най-важните брънки в този спорт. В това отношение производителите носят много голяма отговорност.
Радостно е, че има производители, които не само творят кльонки, но имат изградена философия за процеса на улов на сом с кльонк и учат риболовците как трябва правилно да се използува кльонка. При какви условия, по какъв начин да се кльонка, какъв звук да се постигне и защо.
Не, че няма да имаме резултати, ако просто си шляпаме във водата. Факт е, че риболовци, които прилагат правилно кльонка имат по-добри, много по-добри резултати от тези, които просто си кльонкат монотонно. Забелязах, че рибите са по-спокойни и поемат стръвта, когато използувам високочестотен кльонк. Това не е класическия пуклив звук, на тапа от шампанско, а по-висок.
Разбира се, нямам никакви претенции да разбирам от кльонк. При мен всичко е интуиция и много стриктно следене поведението на сома. Обичам да сменям кльонките и да експериментирам. Голямо впечатление ми направиха още преди много време петичките на Мага. Този е голямо копиле. Петичките му не са големи и някои са с форма, която аз оценявам. Сигурен съм, че с всеки от тях може да извади минимум 2 вида звук. Разбира се, за това се иска и доста тренировки.

Аватар
ringo1

Мнениеот ringo1 » Пон Дек 04, 2017 20:09

Малко IRON MAIDEN и от мен. Реколта 2017г. Изпъкнали пети 37mmи 39mm.
Прикачи снимка/и
DPP_104.JPG
DPP_104.JPG (76.31 KiB) Прегледано 642 пъти
DPP_113.JPG
DPP_113.JPG (34.77 KiB) Прегледано 642 пъти
DPP_115.JPG
DPP_115.JPG (32.59 KiB) Прегледано 642 пъти
DPP_116.JPG
DPP_116.JPG (29.45 KiB) Прегледано 642 пъти
DPP_123 copy.jpg
DPP_123 copy.jpg (66.25 KiB) Прегледано 642 пъти
DPP_111.JPG