--Влакна за кльонк

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Emo-83 »

franko написа:А аз мисля,че брейда се обезсмисля ,след като ,ще слагаш моно за повод.
Нали точно там са възлите и ни трябва здравина.Обратното по бих го възприел :wink: .
Прав си Фране......повода трябва винаги да е най-здрав......назад,няма късане. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от franko »

Краси е с най добрия брейд,но за съжаление цената е твърде висока за моя джоб :P .
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Emo-83 »

Що пък само Краси :!: :roll:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от axel »

Иво, извинявай,ама нещо не мога да ти разбера логиката:та значи казваш,че моното и флуоркарбона са разтегливи,но по-слаби от брейда,а сега ми кажи при повод от моно,или флуоркарбон с дължина 50-100см,колко ще се разтегне и колко здрав ще бъде при условие,че имаш най-малко две слаби точки-при вирбела и при куката.Освен това изпускаш и още нещо,което при плетения повод,според мене е голямо предимство-неговата мекота,важно условие за добрата презентация на стръвта,както и за връзването,запазващо до голяма степен здравината на повода.Забелязъл съм още един недостатък при използването на брейдове като основно влакно,когато се потопят задържат микроскопични мехурчета въздух,смущаващи картината на сонара,лично това мене много ме дразни.За себе си съм решил въпроса,като използвам монофил за основно влакно/не пие вода,служи за амортисьор,само една слаба точка при вирбела/ и плетен повод.По мои наблюдения разлика във кълванета между плетено и моно-флуоркарбон няма.
.....очарован съм от сравнително евтина въдица Авашима 20-50лб/198,която колега от съседен форум продава за 60лв,с нея за 20мин беше изкаран сома/64кг/ миналата година от Студен кладенец.
риболовът е само хоби!
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от axel »

Еми това е:Майните мислим еднакво.
Емо,искам да те попитам,нещо:по твоите думи/преди време/,най-добрата тежест за да остане стръвта под лодката тежи 220гр.,нали?Сложи отдолу един 300-400гр. костур/нали сме за иедри/ и ми кажи пръчка 6-12лб.как ще се държи,ако може и тест да направиш супер ще е. :D
риболовът е само хоби!
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от franko »

50 либри танцува яко.
А 6-12лб си мисля,че пръта ще е сгънат яко(постоянно) и от време на време,ще се изправя.
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от vihren »

Мисля,че всички грешим за въдиците...............дали съм прав ще разберем,края на следващия сезон :wink:
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от vihren »

axel написа:Еми това е:Майните мислим еднакво.
Емо,искам да те попитам,нещо:по твоите думи/преди време/,най-добрата тежест за да остане стръвта под лодката тежи 220гр.,нали?Сложи отдолу един 300-400гр. костур/нали сме за иедри/ и ми кажи пръчка 6-12лб.как ще се държи,ако може и тест да направиш супер ще е. :D
Ако тежестта е около 200гр и рибката 100-150гр си е ОК.....
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от axel »

....ами да...те хората все пак са го написали:6-12лб,ама това не означава каква туба/пълна обикновенно с ракия :D /,може да се вдигне с нея,а каква е здравината на влакното/брейда с които е препоръчително от фирмата да се лови!!!!!!!Сега,ако грубо си спомням една либра беше около 453гр.,нека да е 500гр. и пръчка с тест 6-12лб означава пръчка,произведена от фирмата да се използва с влакна/брейдове които издържат от 3 до 6 кг или при монофила около 0,25,а при брейдовете 0,15.Нямам против революционните идеи,ама да се сложи 200лб брейд на такава въдица и да се твърди как с нея ще се спре сом отиващ към закачките е прекалено. :idea:
риболовът е само хоби!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Emo-83 »

axel написа:Еми това е:Майните мислим еднакво.
Емо,искам да те попитам,нещо:по твоите думи/преди време/,най-добрата тежест за да остане стръвта под лодката тежи 220гр.,нали?Сложи отдолу един 300-400гр. костур/нали сме за иедри/ и ми кажи пръчка 6-12лб.как ще се държи,ако може и тест да направиш супер ще е. :D
Ще ти направя тест и той ще е успешен.Но ти какво ще ми направиш след него се чудя.Хайде моля ви двамата Пловдивчани да се хванете под ръчичка и да скочите от моста на Марица.Никога не се говори,когато не си виждал нещо и не си пробвал.....щото така само си правиш проветрение на устата и говориш,като пияна жена с....... :D :D :D :D :D :D
Довечера клипче с въдица 6-12 либри.....освен това излетите олова от 220гр могат да бъдат по 150гр.Тях сме използвали доста по-често.Нищо де приел съм предизвикателството и ще държа за извинение в ефир.....без обяснения.Говорим за пръчката 6-12 либри Окума Кортез.
Тази пръчка я дадох за пример на Янко,като възможност за тролинг и кльонк.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от yankosan »

Чакам довечера :wink: :D
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от franko »

Emo-83 написа:... и да скочите от моста на Марица.
Защо да скачам в Марица :roll: .Казах как ,ще се държи въдицата със споменатата стръв.
Ако ,не съм прав , слагай костура при ракията :D и да видим.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Иво Ломски »

franko написа:А аз мисля,че брейда се обезсмисля ,след като ,ще слагаш моно за повод.
Нали точно там са възлите и ни трябва здравина.Обратното по бих го възприел :wink: .
Брейда и моното са с еднакви параметри за здравина. Дори ако се избере 1,2 мм моно, същото ще бъде по-здраво от брейда. Въпросното моно е сравнително меко. Също така почти невидимо за рибата, абразивоустойчиво и с много добра здравина на възел + това играе ролята на шок абсорбер.
С брейд за основно ще имам повече влакно, по-голяма здравина, сигурна подсечка и т.н.

Обмислям варианта да използвам лидер от сорта на 4-5 метра с един възел олбрайт към брейда и един уни или паломар към куката. Оловото може да бъде разпределено на няколко части по линията с помоща на силиконови стопери по принципа на мачовите монтажи. При това положение, значително се намалява риска от късане във финалната част.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от LVitchev »

:lol: :lol: :lol: Нещо с разпределението на оловото ми бега,ама като го пробваш се обади да кажеш как е :lol: :lol: :lol: Мисля че гумени стопери при фифелите не биха издържали оловото и ще падат до стръвта :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Иво Ломски »

Любо, дали ти бега или не не е важно. Важното в случая е че има различни върианти за стопиране на оловото. Кеф ти със слиликонов стопери като тези http://www.carpfishing.de/images/produc ... 6310_0.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; , кеф ти с ограничител от моно, както Никито съветваше :wink: Фифелите се правят с финес, а не със сила. Затова нема какво да ги обсъждаме.
Предлагам вариант на линия, която комбинира предимствата на моното и тези на конеца. Същата не съм я използвал и затова ви искам мнението.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”