--Влакна за кльонк

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Влакна за кльонк

Мнение от max »

Ти ми давай примери за хванати риби (големи), нека сравним бройките.
kadravia
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 21:53
получил Браво: 1 път

Re: Влакна за кльонк

Мнение от kadravia »

Добре де Емо даи да пробваме така.Претполагам че твоите наи големи риби си ги извадил с монофил.Може и да си имал и късания,и изпускания.Обясни ни как се държеше монофила при тяхното вадене,какви проблеми и ядове ти създаваше че не си доволен от него :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Emo-83 »

max написа:Ти ми давай примери за хванати риби (големи), нека сравним бройките.
Ми то няма смисъл да ти давам много примери за големи риби.Вземи на Краси 3-те риби или моята,па си брой нататък късанията с монофил. :wink:
И кое желаеш точно да броим....балъците,които са останали на монофил ли :!: (това беше майтап). :D :P :D :P :D
Всяка линия си има предимства и недостатъци спрямо другата.Въпрос на вкус е.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Emo-83 »

kadravia написа:Добре де Емо даи да пробваме така.Претполагам че твоите наи големи риби си ги извадил с монофил.Може и да си имал и късания,и изпускания.Обясни ни как се държеше монофила при тяхното вадене,какви проблеми и ядове ти създаваше че не си доволен от него :wink:
Проблем с монофила съм имал само с една риба и то си я броя за уловена.Нея си я тупках по главата,хванах си я за устата....само не можах да я вържа и снимам.
Но тази риба е единствента,която ми е развивала до дъното на 3 пъти при затегнат аванс.И сега си представи всичко това да се случва с олекотен такъм за тролинг.Те големите риби не идват всеки ден..Влакното беше приплескано цялото.Там където ми скъса на ухото при тройката беше размазано.Освен това сома слизаше постоянно в дърветата и това ме караше да го държа по натегнат.И както вече нееднократно описвам тази история......монофила беше наранен целия.
Големия си сом го хванах на чисто място и там не съм имал тези проблеми.Е слиза 1-я път до дъното,но после като няма закачки си кражи само по вертикала.Имам 7 риби между 30 и 50кг.Те и тяхното вадене,нямат нищо общо с това на големите сомове.....поне при мен.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
kadravia
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 21:53
получил Браво: 1 път

Re: Влакна за кльонк

Мнение от kadravia »

И аз при всяка извадена риба си преглеждам повода,но чак такива поражения както ги описваш ти не съм имал.Сигурно защото рибите ми не са толкова големи като твоите :wink: Но още не мога да повярвам че колкото и да е голяма рибата ще ми прави проблеми с 1мм.монофил-дано не греша,ще видим в бъдеще :?:
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Иво Ломски »

Не защитавам нито конеца нито монофила, затова ще се опитам да посоча плюсовете и минусите и на двете.

Конец VC Монофил

Предимства на конеца:
1. По-здрав от монофила при равни диаметри;
2. По-висока абразива устойчивост;
3. Неразтегливост, което е плюс за добро засичане;
4. Възможност за използване на по-малък диаметър, което е плюс за презентирането на примамката под лодката;
5. Възможност за използване на по-малък диаметър, което е плюс при избор на по-малка макара/мултипликатор + възможност за вместимост на повече влакно.

Недостатъци на конеца:
1. Неразтегливост. Възможно е изпускане на рибата при резките и силни удари на сома поради отваряне на куки, халки и т.н., освен това не помага за уморяването на рибата. При резкото засичане на рибата, може да доведе до счупване на въдицата;
2. Създава по-голям шум при дрейф на лодката;
3. Лично аз предпочитам да държа влакното в ръка при поява на риба. По този начин усещам по-добре кълването на рибата, а след това засичам на ръка. При използване на конец, трябва да се използват ръкавици за засичане или да се намотава лейкопласт на пръстите за да не те среже конеца, което е недостатък при мен;
4. При развито влакно от порядака на 20-30 метра и при резка смяна на посоката от рибата, линията остава свободна и не упражнява напрежение в/у рибата, като е възможно същата да се откачи в случай че куката не е закачена на сигурно място. Същото може да се случи и при резките ударите на сома, при които веднага следва отпускане, защото линията остава без напрежение.

Предимства на монофила:
1. Разтегливост. Помага при резките и силни удари на сома, освен това помага за уморяването на рибата;
2. Създава минимален шум при дрейф на лодката;
4. Лично аз предпочитам да държа влакното в ръка при поява на риба. По този начин усещам по-добре кълването на рибата, а след това засичам на ръка. При използване на монофил не трябва да се използват ръкавици за засичане или да се намотава лейкопласт на пръстите за да не те среже конеца, което е плюс при мен;
5. При развито влакно от порядака на 20-30 метра и при резка смяна на посоката от рибата, линията поддържа напрежение в/у рибата и по този начин предотвратява "откач". Същото важи и при резките ударите на сома, при които веднага следва отпускане.

Недостатъци на монофила:
1. По-слаб от конеца при равни диаметри;
2. По-малка абразива устойчивост;
3. По-бърза амортизиране, налагащо смяна и превързване на монтажи;
4. Използват се по-дебели диаметъри, което е минус за презентирането на примамката под лодката;
5. Необходимост за използване на по-дебели диаметъри, което е минус при избор на макара/мултипликатор, защото налага използването на по-големи такива. По-малка вместимост на влакно.

Добавяйте още коментари, за да имаме по-коректна картина.

Истината за мен, е че определени недостатъци могат да бъдат компенсирани от други компоненти. Например неразтегливостта на конеца може да бъде компенсирано с използването на по-дълга въдица/пръчка, която задължително трябвада има параболична акция.
Друга истина, е че наистина конеца се къса много по-трудно от монофила, но при него по-често се случва да се отварят куки, халки, вирбели, карабинки, да се счупи пръчка или макара. Затова, независимо от това дали използвате конец или монофил, всичко от куката до въдицата и макарата трябва да бъде изградено съгласно древното китайско изкуство за хармонизиране на енергията Ци, известно още като Фън :wink: Шуй :wink:
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от zee »

хайде и аз да се намеся като "на всяка манджа мерудия" Поводите при риболова на дънни риби където има много корали и рифове се прави от удвоен флорокарбон или от този монофил за шоклидери. Дължината на здвоения повод е от 5 до 20 м в зависимост от закачките по дъното. ако някой смята че е приложим да пусна и линк за възлите -към монофил или плетено.
kadravia
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 21:53
получил Браво: 1 път

Re: Влакна за кльонк

Мнение от kadravia »

Къде пак отидохте-тука не говорим нито за тролинг,нито за дънен риболов.Говорим за кльонк от лодка-много по различно от гореспоменатите неща :wink: Съгласен съм с някои неща от поста на Ломския и по точно че като ловиш на твърда връзка(плетеняк)ако не потдаде конеца,ще я вирбел,я кука и тн.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Emo-83 »

Конеца иска точно това.Хубава макара,която да отпуска аванс своенвременно и без засечки и мека върхова акция на пръчката,която да поема резките удари на сома.
Монофила и на мен ми допада повече,като чувство и реакция към рибата,но не е толкова здрав,като конеца.
Отностно поводите,които пише Зее е добре да се заслушате,защото примерите,които са ми давали Троли,Маги и Макс за уловените морски чудовиша.....са винаги с повод,а това значи нереално сравнение с нашия риболов.Рибата винаги къса отпред и дори шаранджиите слагат шок лидер.Не зная за скъсан монофил след 10-я метър.....моля не ми го давайте повече този пример с морските риби.
Флорото става за повод при сома,но тука нямаме елементарни неща за безвъзловата направа на тъкъма.Дори тубичките на Ю-зури,които се продават тук,нямат нищо общо с месинговите,които Асен Пена ми изпрати от Америка.При стискане с клещите,те не нараняват флорото и освен това не приплъзват,като тенекетата на Ю-зури. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от franko »

Изображение Изображение
Изображение
Аватар
lubo9
Мнения: 350
Регистриран на: Пет Ное 20, 2009 16:20
Местоположение: Пазарджик, Младост
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Влакна за кльонк

Мнение от lubo9 »

franko написа:Изображение Изображение
Изображение
300 метра 34 евро. Доставка извън Германия 9 евро при покупка на стоки над 50 евро. Правилно ли съм го превел?
Мисълта убива действието!
Един неуспешен риболовен ден е по-добър от един успешен ден на работа.
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Иво Ломски »

Направих допълнително проучване по въпроса (в нета материали бол) и установих, че повечето хора са на едно мнение и казват че не може да се ползва само брейд или само моно за всички възможни методи на риболов.
Спецовете заявяват, че моното има три основни предимства пред конеца и те са:
1. Разтегливост;
Помага при засичането на рибата (на кратки разстояния), като предотвратява разкъсването на устата на рибата (при по-силна засечка), а също така намалява шанса да изкараш примамката от устата на рибата. Второто предимство, е че поема шока при мощните удари на рибата и по-специално при последното мощно дърпане, близо да брега или лодката;
2. Моното е по-невидимо от брейда;
3. Моното е по-евтино от брейда.

Всичко останало е в полза на брейда.

С цел елиминирането на "недостатъците" на конеца, хората препоръчват използването на риболовно оборудване (въдица и макара), които са съобразени с вида на влакното - брейд или моно, с метода на риболов, с целта на риболов и с мястото на риболов.
Също така, ако използваме брейд, силно препопъчително е да монтираме моно или флуорокарбонови лидери, които да елиминират (дори и частично) неразстегливостта на конеца. Лидерите елиминират и проблема засегнат в точка 2.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Иво Ломски »

Във връзка с предишния пост, мисля да използвам брейд с дебелина 0.60 мм, най-вероятно от този - http://www.carpfishing.de/product_info. ... a7uaeigj42" onclick="window.open(this.href);return false;
и моно лидер за повод с дебелина 1 или 1,2 мм - най-вероятно от този - http://www.carpfishing.de/product_info. ... a7uaeigj42" onclick="window.open(this.href);return false;
Възможно е да монтирам допълнителен лидер над оловото, който да играе ролята на амортисьор, но това ще реша след като видя как ще изглеждат нещата на място.

За статистиката: Изпалзвам въдици с параболична акция - Тика Уасаби и такива на Black Cat. Макаретата са ми мултипликатори на Авети с две скорости и приблизителен мах драг от 10 кг.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от Emo-83 »

Оборудван си железно. :shock: :wink:
Няма нужда от допълнителен повод над оловото.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Влакна за кльонк

Мнение от franko »

А аз мисля,че брейда се обезсмисля ,след като ,ще слагаш моно за повод.
Нали точно там са възлите и ни трябва здравина.Обратното по бих го възприел :wink: .
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”