За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

Не всички са си хвърлили хайвера, но това е най-вече от електронните кльонкове с букса :evil: , ожарат ли го или не си хвърля хайвера и става едно все едно се е сраснал с него или го хвърля по никое време, а друг е въпроса за качествата на такъв хайвер, не мога да кажа не съм компетентен, но дори и да става за размножаване този хайвер, то като е хвърлен септември дали оцелява някое сомче през зимата, а бе въобще се обърква размножителния цикъл.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Колега, krasi74, това което твърдиш за нехвърлянето на хайвера и електричеството, лични наблюдения ли са? Любопитно ми е как се стига до такива изводи. Ако е вярно, значи проблема с електроулова е още по голям отколкото отколкото си представям!
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

От лични наблюдения върху уловените риби, от разговори с професионални рибари и др.- това явление не се е наблюдавало до преди 8-9 години. И то не само по Дунав ами и по язовири , или има някакво масово заболяване, или замърсяване ама на различни водоеми :roll: , но всички клонят към енергото като причина.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Д.Граховски »

Александър Стефанов написа:Колега, krasi74, това което твърдиш за нехвърлянето на хайвера и електричеството, лични наблюдения ли са? Любопитно ми е как се стига до такива изводи. Ако е вярно, значи проблема с електроулова е още по голям отколкото отколкото си представям!
Това и аз го чух, не само за сома, а като цяло за рибите в България. Или хвърлят не когато трябва хайвер( и той не бива оплоден), или не хвърлят същата година, а даже се говори, че има риби, които остават ялови. Лошото е, че електричеството покосява и новото поколение, разните личинки умират със сигурност. Не забелязвате ли, че последните няколко години (от 2007-2008 насам), когато почнаха масово да ползват електричество, рибата намаля много много рязко. До тогава също имаше мрежари, такива, които ловят и прибират през забраната и/или прекомерно. А сега се получава следното - излавят се възрастни екземпляри, малките умират, а тези които останат не хвърлят хайвер.

ПС нищо не знам за сома и се извинявам, че пиша в темемата, ама проблема става голям.
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Със сигурност проблема не е маловажен. Затова всеки от нас е длъжен доколкото може да променя статуквото в положителна посока.
Въпреки ветровитото време през уикенда отидох да покльонкам по Дунав. Вятъра постоянно си менеше посоката и ту ме вкарва навътре, ту ме изкарва на брега, много изнервящо, но това ми беше свободното време и по добре в реката. Вдигнаха се четири риби, със сигурност под 3-4 килограма и не пипнаха стръвта. Когато спря вятъра, вече беше пълен мрак, на два метра под лодката видях нещо, вдигнах стръвта и хванах рекорден за мен "сом". Дали тежеше 300 грама не съм сигурен. Втория личен рекорд бе това, че хванах по тъмно сом на кльонк. Досега не беше се случвало. По язовирите се ловят нощем, по Дунав сефте. На следващия ден привечер, отидох със спининга да търся бяла риба, но хванах распер. Пет години не бях пипал спининга, но такава щета ми се видя кльонка тази година, че бях принуден. :) Колегите за месец септемри имат общо не повече от пет сомчета под 4 килограма. Един плувкаджия ми сподели, че в началото на лятото видял двама да пускат лодка с един джип. Много на рядко кльонкали и доста обикаляли. Историята е ясна, сигурно не са били единствените.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Александър Стефанов написа:...
Покажи ми на какъв монтаж ловиш. И какво слагаш на куките.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Нямам снимки на монтажите, а въдиците ми са на 250 километра. Ловя с октопод на блек кет и две еденични куки една под друга на около10-15 см под октопода. На баща ми монтажа е същия, но цвета е друг и куките са на 50 см под октопода. След много опити с различна стръв, попови прасета, червеи всякакви, пиявици, черен дроб, жаби, рибки, белени опашки от раци, пелети, съм стигнал до заключението, че зеления скакалец го предпочита от март до юли и от октомври до декември. Август и септември е поповото прасе с червеи на едната кука. Това показват резултатите от моите опити. Но когато риба не се вдига, стръвта е без значение.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Цвета има значение, да. Незнам колко е силно течението. При течение презентацията на октопода се влошава. Представи си го под водата - октопода напред, стръвта тича след него. В течаща вода октопода работи като спиннербейт, а не като голяма мормишка (такъв е неговият замисъл).Не случайно те попитах за монтажа. Не за да ти го крадна. Дори монтажите за рибка трябва да са изпълнени, съобразено с течението. Рибката не се закача за гърба - това са праисторически монтажи, подхвърлени ни от хора, които или не разбират, или искат ние да практикуваме воден туризъм.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

На моя монтаж с по къс повод се ловят по често, може би 3:1. Пробвали сме и само с олово с покритие и с олово с октоподи(различни цветове) и така сме стигнали до нашите си изводи, кой монтаж ни е по продуктивен. Тук за кражби не може да става дума. Нали това е смисъла на форума , да се учим взаимно. В началото ми се искаше и аз да напиша нещо, но с нула практика, какво да пише човек. Пускал съм на метър под лодката октоподите, за да гледам как стои стръвта и колко трябва да го "помпам", за да прилича на нещо. Стръвта наистина изостава както твърдиш ти. Имах един случай със зверски удар, засичане и след повеждане олекна. Погледнах стръвта, напокътнати попови прасета. Беше атакувал октопода. Тогава слагах известно време празна тройка в октопода, но я махнах, защото ми оплиташе. Но всичко това беше когато ходех често и имаше на всяко пускане по 3-4 вдигания. Сега за цял ден толкова и то на бебета.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Значи по-късия повод дава по-добра презентация на октопода в течаща вода. Човек се учи по-бързо от рибите, когато не чете форуми. :wink:
Да атакува октопода, а не стръвта, се случва и във вътрешните водоеми. Най-вече, когато стръвта е в термоклина и сома идва отстрани.
Всеки водоем си има своето време.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Здравейте, колеги! Там където ловите сомове, дъното с какъв релеф е? Има едно място около 4 километра дълго и 400 широко със слабо около 2-2,5 км/ч течение, но дъното е със силно непостоянен релеф. Около десет, петнадесет метра дълбочината е 4 метра, след това рязко става 6 метра и в продължение на 15 метра постепенно става 4 метра. След това пак рязко 6 метра и това се повтаря многократно около 4 километра. Дъното е ситен пясък. Заслужава ли си такова място да бъде изследвано дали има сом? Би ми отнело поне 30 часа. Забелязал съм, че в такива ями не се вдигат сомове. Споделете ваши впечатления.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Този участък изглежда перспективен. Но само на теория. Вероятно ние възприемаме теорията като аксиома или някакво твърдо правило, затова в харддиска ни е заложено да търсим точно такива места, да наблягаме на тях, на водоема няма много време за мислене, а се действа инстинктивно :wink: . Грешка! В действителност истината е, че това са много стари теории, които митуват и до днес. Не, че в тях няма истина. Но в никакъв случай не трябва да се възприемат като правило. В България дисциплината "сом на кльонк" не е развита в детайли, поради причина - ние сме опълченци, които действат самостоятелно и се учат от собствения си опит. Не съществуват гидове или професионални учители, които се занимават всеки ден само с това и имат задълбочени познания, наблюдения и опит в улова на сом на кльонк. Както е на запад. Макар, че там първия сомаджия хвана кльонк едва в 90-те години на миналия век, хората са много напред с материала. Вервай ми! И ние се учим от тях. Дори в момента. Французите имат невероятни статии за сонари, стръви, тактики ....все! Ум да ти зайде. Да ти е кеф, да четеш. Тук е тъмна Индия. Не за друго, а защото Гай Бай хич хабер си найн. Гледаш ли Хоби ТВ? Смешно нали? Некви дебили, които са надушили 2-3 места и като ги слушаш, имат 1000 овце в Балкана. И дотук. И цялата работа, за да си рекламират алуминум-кльонките, които струват пет пари, но има защо. В същото време, хората които ловят сом на кльонк по Дунава всеки ден, дори нямат лаптоп.
Кой каза, че сомовете лежат само в ямите? Не е вярно това. Напротив! Освен ако не е февруари. Но това не важи в такава степен за реките.
Знаеш ли, искам много неща да ти кажа, но...нека да му дойде времето. Кльонка не е това, което беше. Има нова философия за кльонка.
Той все повече ще се превръща в репелент. И от начина, по който се прилага кльонка в улова на сом, зависи доколко този спорт ще просъществува изобщо, като такъв. Кльонка ВИНАГИ ще вдига сомове! Но те все по-рядко ще поемат стръвта. Защо? Защото българина няма необходимите познания да упражнява този спорт към момента и в перспектива. А ги няма, защото няма от къде да прочете. Т.е. няма социум. Един ден ще разбереш защо.
Ще дойде момент, в който ще се лови сом "на кльонк" по успешно - без кльонк. И аз вече имам опит в това! Не говоря и не пиша, защото знам каква ще бъде реакцията. Не, че ми дреме, но...чувам колегите как лопат като не видели и знам какво следва от това. Те не познават обекта на своя спорт. Те са амбицирани и не знаят какво си причиняват. Сома се учи много бързо. И реагира още по-бързо. Търси го там, където сметнеш, че е в МОМЕНТА.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Има истини в това, което си написал, колега. Аз винаги избирам да отида на дадено място, в зависимост от сезона и на първо място в зависимост от нивото на реката. Обаче все по малко време ми остава, да се радвам на този риболов. И понеже нямам време, затова се чудя дали да отделя за мен "много" време в проучване на това място. Би трябвало да е обитавано от сомове, най малко защото там никой не тропа и когато изпържат със жиците перспективното място, би било логично тези риби, които са отървали кожата да са се преместили малко по надолу по течението, точно в тези необезпокоявани места. Ако идната година се повтори гредата от тази, искам не искам, ще разгледам по подробно мястото.
Относно липсата на социум, който да споделя опит и знания за по добри успехи в риболова на сом, на кльонк, какво да кажа... То и сега не остана риба, по ред причини, камоли ако всеки си повиши постиженията. Плюс това във форума се е изписало не малко за този риболов, признай го. Но има какво още да се каже, има дребни детайли, които всъщност не са дребни, когато дойде до стръвта и вземе, вместо да се върне към дъното. Аз съм благодарен на всеки споделил по малко от опита си! А опит се трупа с много излети и мислене "защо така се получи". Убеден съм, че и най-големите френски гурота ако дойдат в нашата част на реката, няма да се отличат с кой знае какви резултати от нас. Причините са ти известни.
И не на последно място да кажа, че трябва да работим и в посока как да увеличим рибата в нашите водоеми, а не само как да излавяме повече. Аз лично всяка година ще организирам зарибяване на Дунав със сом, макар, че на много хора им се струва глупаво. Да хванеш сом и да го върнеш обратно е добра постъпка, но не увеличава общия брой. За това нека правим колкото можем и в опазването и в развитието на рибите. Тогава ще има за всички. Дано повече хора го разберат.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Дунав е необятна водна шир. Не мога да си го представя дори, че по цялото протежение се кльонка и се пържи с ток. Убеден съм, че има много места, където човешки крак рядко стъпва. Тези места са твоят голям шанс. Трябва само да се решиш да го направиш и да разучиш тези места. Това става в процеса на ловене. Кльонка привлича рибите от доста голямо разстояние. Примерно, от 30 метра. Трябват му 3-4 секунди да се изстреля до стръвта и още толкова да налапа. Ако е активен! Ако не е, почти не реагира. И ако не е, е безпредметно да настояваме и да му вадим душата с кльонк. Защото дори да дойде до стръвта, няма да и посегне! Това са риби, които имат склонност да преяждат. И после една седмица да не поемат никаква храна. Една седмица неактивен период. Почти невъзможно е да го изкушиш. Аз съм твърдо против тегелите да се повтарят и да се кльонка често на едни и същи места. Ако на първия тигел не ти удари, шансовете при втория клонят към нула. Вече работиш против себе си и в ущърб на хобито. Колкото по-често се местиш, толкова по-добре. И ще имаш по-добър успех, за по-малко време. Най-напред отказват да реагират на кльонка големите риби. За съжаление, вече и малките станаха предпазливи. При вас на реката е малко по-различно. Ако дрейфа е по-силен, е необходимо по-често да се кльонка. Даже...постоянно. Но трябва да си изградиш деликатен метод на кльонкане, без да преиграваш. Той ИДЕАЛНО чува и най-малкия шум и това го привлича. Бъди сигурен в това! И не само него, а и всички хищници. Позиционирай правилно сонда, кльонк и въдица в лодката. Това е МНОГО важно. При риболов на река, това позициониране е различно от риболова в стояща вода. Много са тънкостите и понякога ги забравяме. Сещаме се, че сме сбъркали едва на другия ден. :wink:
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

Твърдо не съм съгласен с първите три изречения от последния пост на Диман. НЯМА ТАКОВА МЯСТО ПО ДУНАВ ДЕТО НЕ Е СТЪПВАЛ ЧОВЕШКИ КРАК. Нещо повече по всяко време на годината местните обикалят навсякъде по реката :evil: и се чудат какво да отпънат от там, я дърва, я някоя далавера от корабите, я някоя мрежка да пуснат, я малко енерго да пуснат, абе с две думи няма връщане празно. Те са свикнали от поколения, че голямата река е длъжна да ги храни, топли и да им ДАВА джобни пари, без да са извършили сеидба те си жънат ли жънат. Само щипат булките по гъза и хайде на реката да видим какво ще ни даде днес. Това е положенето по Дунав. Лично съм се убедил, че във всеки момент, някои "Дунавски рейнжър" те наблюдава и шпионира, без значение от сезона и метереологичните условия, ако ще и -20градуса да е те пак са в реката, това е положението. Сега в момента понеже водата е към 11 градуса- не ходят за сом на ток, защото не могат да го вадят при тази температура- повечето :twisted: , при мен пристигна информащия, 100% достоверна, че вече има уреди за електроулов, за щастие още не са масови, които вадят сома и при температури на водата до около 4градуса. Това вече колеги е фатално, сома няма да има мира и през зимата, още по фатално е, че вече се е групирал и ако го намерят с такъв уред- то ще го извадят всичкия-100% и напролет само ще цапаме по водата, то не, че сега не е почти така ама напролет ще виждаме сом само по снимки, направо ще забравим как изглежда.
На 14.11 избягах от всички задължения към 12 часа и в 13.30 бях на вода-за съжаление не живея на брега на Дунав а на 50км, и въпреки, че знаех, че имам само около 3часа светлина отидох, то който не знае какъв е нашия сърбеж, не трябва да пише в този форум :D
Имах предположение, че вече се е групирал на едно тайно място :lol: и не сгреших. Маркирах точките и всичко стана ясно, бяха се събрали на една ивица от 20 метра широка и към 50 метра дълга- като уточнявам на сравнително дълбоко но не на най-далбокото, като бяха се фиксирали на дъно с определена дълбочина, на 50 см.по-плитко ги няма на 50см по-дълбоко също ги няма, такова нещо не бях виждал. На всеки тигел имах по 2-3-4 удара, като не рядко едновременно и на двете въдици, да се чудиш коя да гледаш а на сонара хвърчат като змии от всички страни и по няколко сома едновременно, голям кеф за 2-3 часа. Имах около 20 удара, но голяма част от ударите бяха според мен с опашка и не ставаха за засичане, само пречукване или нервни единични удари при които въдицата отскачаше от лодката по 10 см. Друга част от ударите се откачваха веднага след засичането, въпреки, че смених куката и сложих по-малка, пак имах празни удари, въпреки всичко хванах 7броя- от 1.5кг-това приблизително, че ги пусках веднага до 4.5 кг- този вече е измерен точно :D защото него си го взех и го измерих с кантарче :) . И тук пак по въпроса на Диман, появиха се вече почти по тъмно две лодки, който дори не бях видял, защото се движеха в брега в храстите и директно дойдоха при мен да ме питат какво става, и колко съм хванал, защото ме били гледали от храсталака и съм засичал много пъти с въдицата и представяте ли си по въдицата личало че е сгъната и че вадя нещо тежко, така, че да не ги лъжа :twisted: Естествено казах и, че съм закачал дъното и съм късал, но те се ядосаха, та чак на бой налитат :twisted: дето има една дума и се заканиха да проверят "кат треба" това място, най-вероятно ако имам възможност и времето е подходящо пак ще ги проверя, НО Е ГОЛЯМА ВЕРОЯТНОСТТА ДА СА ИЗБИЛИ ЖИВОТИНКИТЕ :twisted: . Това драги ми колеги е суровата действителност по нашите географски ширини. :( Моля никой да не се чувства засегнат от колегите, визирам Диман, но това са моите лични наблюдения от години в участъка на Дунав, където риболовствам, дай боже при него да има места където "Дунавски рейнджъри" да не ходят. Поздрави на всички и най-вече- НЕ Е КЪСНО ЗА КЛЬОНК, САМО ТРЯБВА ДА ГО НАМЕРИТЕ КЪДЕ СЕ Е СЪБРАЛ, ааа щях да забравя и да имате късмет да не ви шпионират, че като си тръгнете ще ги скъсат, те понеже пари за сонари и други технологии не дават :twisted: та разчитат на нас да ги намерим та да ги убият, абе лешояди не ми се говори повече.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”