За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

Леко уточнение до Боби- от Оряхово до Свищов :evil:
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Привет! Успях и аз да покльонкам няколко дни по Дунав и ми се случи нещо интересно. Засичам, след като ми чукна два пъти и усещам риба окло пет килограма. Вадя я и на метър под лодката олекна. Поглеждам линията и виждам, че я няма куката. Десет сантиметра от повода липсват. Срязано като с нож. Влакното е salsa тролинг 80 либри. Стръвта, зелени скакалци. За мен обяснението е щука. Споделям, защото ми е чудна тая случка. Някой има ли подобна? Чул съм за един случай на извадена щука на кльонк на попово прасе, но не ми се вярваше. Дълбочината беше около 10 метра, стръвта на петия метър. Дойде от страни. Само се удебели чертата на сонара.
Аватар
bobi_karyka
Мнения: 237
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 10:36
Местоположение: Гулянци
получил Браво: 1 път

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от bobi_karyka »

Колега, в кой район се случва това, ако не е тайна разбира се? Относно 10 метра се интересувам , че моят телевизор повече от 8,30 м. на това ниво не ебава да показва :roll: за жалост. Последните 4 излета без кълване, качват се рибки-стоят малко до стръвта (най-различна) и просто изчезват.
Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после - цял живот мъртъв!!!
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

От устието на река Тимок, до с. Ново село има дълбочини до 12 метра, след това дълбочината става 4,5 метра. И при нас е слаб риболова. Единия ден, кльонках 11 часа и сом не видях на сонара. За четири дни хванах четири риби, като едната маломерна. Правили са някакво проучване на дъното румънците. Като вкючат генераторите и сонара се побърква, въпреки че си на двеста метра и го изключваш. Така ми разказа един приятел. Дали това е причина за слабия риболов или просто популацията рязко я свихме?
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от yankosan »

Александър Стефанов написа:Привет! Успях и аз да покльонкам няколко дни по Дунав и ми се случи нещо интересно. Засичам, след като ми чукна два пъти и усещам риба окло пет килограма. Вадя я и на метър под лодката олекна. Поглеждам линията и виждам, че я няма куката. Десет сантиметра от повода липсват. Срязано като с нож. Влакното е salsa тролинг 80 либри. Стръвта, зелени скакалци. За мен обяснението е щука. Споделям, защото ми е чудна тая случка. Някой има ли подобна? Чул съм за един случай на извадена щука на кльонк на попово прасе, но не ми се вярваше. Дълбочината беше около 10 метра, стръвта на петия метър. Дойде от страни. Само се удебели чертата на сонара.
Имам такава случка! С удара на голяма риба ми отхапа поне 20 см.0,72 флуорокарбон за повод на юзури барабар с куките 3/0 на Тунджа :evil: С Пикито имаме по няколко щуки на кльонк!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Иво Ломски »

И при мен положението е същото, качва се по някоя рибка, но си тръгва без пипане.
Освен това, вчера едни румънци разпънаха кабелите на 200 метра от мен и като почнаха едни осморки - направо срам нямат. Запалих двигателя и газ натам, а те се прибраха към Румъния и след като събраха оборудванетио отпрашиха нагоре. Всичко това посред бял ден. Заеби!!!
ПП: Лодката на румънците е червена, тип скутер, от тези дето имат прозорец отпред и двигател хонда.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Явно щука си дава на кльонк. :) Тъкмо ми се беше случило и се засякох с един колега и му разказах. Той ме изгледа странно сякаш е невъзможно и ми каза, че ми е бил протрит повода. Но явно не е толкова невъзможно. Затова повдигнах темата. Относно биенето с ток...през нощта бият ли? Защото през деня не са се мяркали, а в най перспективното място в нашия регион е пустиня- нищо не се вдига. То и румънците ако масово започнат да пържат, хептем нищо няма да остане. А аз и приятели купихме 50 килограма сомчета и ги пуснахме в Дунав, като си мислим, че ще накланяме везната в положителна посока...
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

Основно през ноща бият на ток, по-спокойно е а и минават върху въдиците на въдичарите и те не ги усещат, толкова са нагли, ма то какво да се случи- абсолютно нищо. Като е през ноща най-много да не видят някое рибе-голяма работа, ще видят други 10 и готово. Няма управия.
Трябва да падне температурата на водата под 15градуса за да не могат и то не всички токаджии да ловят. С напредването на сезона вече всичко е извадено от водата, даже вече ловят сомчета и по 0.5кг. Ще чакаме зимата да доиде някое рибе я от Сърбия, я от Румъния и на 10градуса на водата напролет почвам да опитвам, че изчакаме ли да се стопли водата както трябва, а това се случва след забраната, те момчетата през забраната вече са ги проредили. В забраната хем е спокойно, че няма въдичари, хем температурата на водата е най-подходяща за апаратите на ток, това е положението и живота по р.Дунав. Евентуално, но не и напълно сигурно, може да има някое хубаво рибе в района на Русе, и то ако има по-добър контрол, поне така си мисля. Защото там са управленията на ИАРА-Централен Дунав, Гранична полиция, ДИК- и може да се е запазила някоя добра риба.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Колега, рисуваш много катастрофална картина, но сигурно не е далеч от реалността. Какво може да се направи и как да се противодейства? Ясно ми е, че от ИАРА са трима човека за 60-100 километра участък, затова трябва и ние да участаме в опазването, а не да се правим, че не виждаме. Трябва да правим максимално труден живота на бракониерите. В противен случай да си купуваме директни телескопи и да цъкаме уклеи. Ние бяхме спинингисти и от време на време ловяхме бели риби и распери. За пет години му ебаха майката на распера в забраната с мрежи и сега не можеш да видиш да гони никъде. Затова станах кльонкаджия и приятелите също. Набихме по 5-10 хиляди за оборудване, ловяхме 3 години прилично и сега греда. Не зная за вас, но ние сме решили догодина да пуснем бяла риба и сом за по 500 лева. То лоши хора ще има винаги, няма да се свършат. Но добрите не трябва само да гледат, защото баланса се разваля. Плюс това, когато вложиш пари в нещо, ставаш по загрижен и го пазиш повече.
Аз съм електроинженер и телевизионен техник. Сиреч имам представа от електричество, но ми стана интересно за температурата на водата и ефекта от поразвяването с ел.ток. Толкова голямо влиание да оказват десет градуса, ми се струва нереално. В русенския университет един преподавател ми каза, че е правил разработка на такова устройство, с цел да изчистват каракудата от водоемите, но толкова жилава била тая гад, че всичко друго умиря, тя не. Та тогава ми каза, че в зависимост от размера на рибата се настройвала честотата и амплитудата. Друго не зная за тези апарати, но не ми и трябва.
По 700-900 лева гледам уреди за нощно виждане, та ако трябва и такова ще купим, но трябва да ограничим тези своеволия. Ако ли не, ще вдигам ръце и ще се местя да живея в държава с правила, но не искам това да е начина.
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

Колега, може да съм далеч от истината в аспект да не знам най-новите методи на бракониерите, тоест най-последните гадости, но написаното по-горе е абсолютно вярно. Давам отговори на всичките ти въпроси:
1. Ако си дал 5000лв за оборудване, не е толкова страшно, аз миналата година дадох близо 20 000лв, за да установя това което написах по-горе в темата.
2. Ще вземеш директен телескоп и ще ловиш уклей ако има :cry: , защото и него го няма вече, а колкото го има е страшно издребнял.
3. За распера, преди години и аз почнах с него по Дунав, то не бяха въдици, примамки и т.н. Та за него, за распера де- не го изловиха в забраната с мрежи. Избиха го по следния начин- работи се с две лодки- едната пуска мрежата пред най-переспективните места а другата влиза в клечките и дърветата покрай брега с уред за електроулов на люспеста риба- различна от тази за сом-работи на различна честота и по различен начин се действа, и бой, част от рибата изплува от тока и се събира с кепче а друга част която не е зашеметена напълно но ударена от тока се опитва да избяга и попада в разпъната пред местата мрежа- успеваемост-почти 100% на даденото място.
4. По отношение на уредите за електроулов- не десет градуса а един градус е достатъчен за да действа на 100% или да вади чат пат по някое рибе, като за начина на действие на уреда има значение дори и бистротата на водата, тоест мътна ли е частиците във водата нарушават действието на уреда почти до нула и т.н.
5. Не поставям под съмнение нито знанията на преподавателя ти нито твоите като инженер, но по темата електроулов сте на светлинни години от истината. Като пак подчертавам, да не се тълкува като обида, или омаловажаване на вашето образование, просто то е в друга насока. Аз имам тези познания от чисто професионалната ми сфера, и от риболова естествено, не съм служител на ИАРА- :D , не ме псувайте :lol: , а щях да забравя и не съм токаджия и никога не съм бил :!:
6. Повече известни ми детайли по риболова с разрешени от закона средства и неразрешени като електроулова няма да разкривам, по обясними причини а те са, че форума се чете не само от нас законните риболовци-любители а и от такива от които се възмущаваме и Дунав е докаран до това състояние, та тези същества, не мога да ги нарека хора, не знаят всички тънкости на това което правят и по-добре да не се научават, защото и комари няма да останат вече. :twisted:
П.С.- Да бил съм прав частично по отношение на предходните ми постове от преди седмица, а именно- Да има сомчета в района на Русе, поради завишения контрол. Не не съм бил прав по отношение на това, че този контрол ще продължи- вече имам данни за това че и там е започнал успешен електроулов от преди няколко дни, не мога да твърдя, че е със съдействието на всички видове контролни органи :!: :!: :!: Който както иска да си го тълкува.
Колега задай си въпроса, къде са жабите по Дунав и защо ги няма :?:
Ако имаш други въпроси на които мога да отговоря- предлагам на лични. Поздрави на всички колеги и успех в края на сезона. :tup:
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Колега, със сигурност си много по запознат от мен с тази материя. Но в нашия край няма чак такива безчинства или аз поне не зная. Все пак е граничен район и от вишката на гранична полиция се покриват едни 7-8 километра. А и сме до сръбската граница и по често прескача по някоя риба. Да не гиворим, че румънските катери обикалят по няколко пъти на ден. И въпреки това пак е слабо и не е това, което беше и преди три години дори.
Но няма ли светлина в тунела според теб? Все пак не сме малко от правилната страна.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от lubobg »

Ми не.
Ако се поровиш в нета ще откриеш все нещо писано по въпроса.
Преди доста време нашето енерго беше пребило граничен полицай който се беше усмелил да им направи забележка.
Майдън Сакаджиев тогава беше обикновен инспектор ,по късно стана шеф на ИАРА и също е присъствал на въпросната случка.
В същото време гледаш Боко по новините да обяснява че който бутне полицай-в затвора :lol: :lol: :lol: :lol:
http://www.segabg.com/article.php?id=331505

Случаят е от преди 10 години.Само по зле става.
Единия от героите е известен с фразата"дунава е мой"
Иначе когато Зандера беше се заел с бракониерството и се търсеха големи риби пак нищо не стана.Та така.
Плашилото
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Ное 09, 2014 0:30
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Плашилото »

Колега Стефанов,предполагам че кльонкаш някъде около Ново село или съседните села.Ще ти споделя нещо любопитно-един разкаял се токаджия ,които не бракониерства от няколко години ми разказа,че когато в началото са започнали да ходят на ток в района на Ново село за няколко часа са ловили по 300 кг сом на вечер.Могли са да ловят и повече,но трябва да продадат тези количества.А иначе във Видин от наша страна се лови с ток и през деня.На един му палиха лодката миналата година,той си купи нова и пак ходи,посред бял ден.А на ИАРА недеи да разчиташ,това са клатикурци които си вземат заплатките и твърдо са на страната на бракониерите.Тук се носи слух как са карали един токаджия да влезе в Дунава и да им хване малко сом за рожден ден!!Абсолютни мизерници!
didnik70
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:17
Местоположение: русе
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от didnik70 »

Здравейте колеги !
Темата с токаджиите е болна навсякъде.Не съм виждал лично някой да бие на ток ,но няколко пъти съм засичал лодки на клйонк с неадекватно (за мен ) поведение:хлопнат тук , хлопнат там по 10-20 пъти и когато тръгна към тях да се поразговорим отпрашват с мръсна газ.Предполагам ,че са токаджии.Вчера вечерта изминах по перспективните (дашните ) места 10+ км без да видя сом на сонара .Накрая драснах към едно ново място,където никога не съм виждал някой да клйонка.Поведението на рибите там бе коренно различно : направо отдолу се изстрелваха и заставаха на стръвта :D За един тигел 30-40 мин. имам 2 бебета по около 2 кг пуснати обратно и едно 4кг и още едно 5 кг .Тръгнах си мн. доволен ,че при такова безрибие успях да "изчопля " някоя рибка :lol:
За мен извода е, че трябва да се търсят нови места неизвестни(засега ) и на клйонкаджиите и на бракониерите .
Поздрави и наслука ! :tup:
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

До г-н Стефанов- Не, няма надежда, поне за сега, а колко за сега сам прецени. На рибата не само в р.Дунав но и по реки и язовири се гледа като на банкноти. Както е с дървесината, инертни материали и др. Трябва този ресурс да се осребри. Дали със съдействието на съответните служби или без, ти сам прецени и се направи извод сам за себе си. Не мога в публичен форум да твърдя неща които не мога да докажа по надлежния ред. :!: за това и нищо не твърдя :wink: За да има някаква реална промяна, следва да се направят значителен брой законодателни промени, поне според мен. На първо място следва да има промени в ЗАНН и прилагания субсидиарно НПК- по отношение на доказателства, доказателствени средства и техния ред за събиране- това ще спомогне за по-лесно издаване на Акт за установяване на административно нарушение и в последствие на Наказателно постановление. На следващо място следва да бъдат осъществени промени в ДОПК- тоест държавата да има възможност да събере наложените глоби по влезли в сила НП. Наказанията и глобите в ЗРА за електроулов са много добри -глоба от 4000 до 6000лева и на основание чл. 90 от ЗРА отнемане в полза на държавата на средствата послужили за извършване на адм. нарушение- лодки, двигатели и др., но няма събираемост на глобите, обикновенно нарушителите, за които това е начин на живот от години, нямат нищо на свое име и глобите си остават висящи до погасяването им по давност. Тук може да се заимства от законодателството на Канада и Сащ- наложена ти е глоба- има два варианта- 1ви- плащаш, 2-ри- нямаш пари или желание- прибират те в затворническо общежитие и работиш докато не изкараш парите по наложената глоба. На пръв поглед-лесно, ама не е - работата която се работи се предлага от общината и е толкова ниско платена, че никой не иска да я свърши, на следващо място от заработката се отдържат пари за спане, чаршафи, храна и заплати на полицаите които те пазят- и така дневно остават по-малко от половината заработка за погасяване на глобата, та като те нахендрят така един път трябва да си мазохист за да го направиш пак.
Друга промяна може да бъде извършена в двеста и някой, не мога сега да видя точно, от НК, при сегашната нормативна уредба електроулова не попада в обхвата на текста. И всичко това трябва да бъде пипнато от Парламента, а кога точно приоритет на НС ще стане рибата, аз не зная, ти ако знаеш кажи кога. По темата мога да кажа много, но нека и други колеги се изкажат. Поздрави на всички колеги и наслука.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”